Autor Wątek: Pytanie bo mnie to ciekawi.  (Przeczytany 547 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JakubM

Pytanie bo mnie to ciekawi.
« dnia: Pn, 22 Listopad 2021, 22:37:04 »
Mam takie pytanie: dlaczego pogrubia się czcionkę poszczególnych wyrazów w tekście, czy to w dymkach komiksowych bo czytam akurat "Strażnikowi" i takie wyrazy tam się znajdują, ale też często w książkach dla dzieci. Ciekawe czy odpowiedź na to pytanie jest jakaś banalna, ale jak się człowiek nie zapyta to nie będzie wiedział.

Online misiokles

Odp: Pytanie bo mnie to ciekawi.
« Odpowiedź #1 dnia: Pn, 22 Listopad 2021, 23:43:29 »
Żeby zaakcentować ten wyraz, na amerykańską, egzalotwaną modłę sposobu mówienia. Spróbuj na głos przeczytać takiej zdanie i wytłuszczony wyraz przeczytać 'głośniej, mocniej'. Choć osobiście sądzę, że dawniej bardziej zwracano uwagę, który wyrazy trzeba wytłuścić, teraz mam wrażenie, że są to losowe wytłuszczenia.

Offline Koalar

Odp: Pytanie bo mnie to ciekawi.
« Odpowiedź #2 dnia: Pn, 22 Listopad 2021, 23:52:45 »
W języku polskim dla podkreślenia jakiejś treści stosuje się zwykle odpowiedni szyk, czego może nie ma za bardzo w angielskim i chyba stąd te pogrubienia w komiksach amerykańskich. Przez to czasem takie dymki po przetłumaczeniu wyglądają koślawo, bo u nas inny wyraz byłby akcentowany albo szyk byłby inny. Bo raczej pogrubiane są te same wyrazy, co w wydaniach oryginalnych.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline JakubM

Odp: Pytanie bo mnie to ciekawi.
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 23 Listopad 2021, 07:00:31 »
Dziękuję wam. Na ludzi z forum zawsze można liczyć.