Autor Wątek: Dyskusje światopoglądowe  (Przeczytany 131273 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Szekak

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #570 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 15:51:30 »
Hmm, to moze zrob eksperyment - co ci bardzirj doskwiera, sikanie trzy razy dziennie, czy siedzenie miesiacami samemu w pokoju nie majac się do kogo odezwać, nic do roboty, zadnej bratniej duszy, komiksow, zabaw itp. itd.. ;)
« Ostatnia zmiana: Śr, 31 Lipiec 2019, 16:12:29 wysłana przez Szekak »
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline xanar

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #571 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 16:04:56 »
czyli:
1) ludzie starszej daty
2) parę lat temu (para to dwa, może właściwsze byłoby słowo "kilka"?)
3) pod Warszawą? Nie kojarzę żadnej wsi pod Warszawą, jest za to trochę miasteczek. Może zatem właściwszym byłoby stwierdzenie, że zwierzęta źle traktowane są w miastach i miasteczkach, a nie "po wsiach" jak napisał to szekak?

Starsi ludzie, którzy jeszcze żyją, można powiedzieć, że problem sam się rozwiązuje jak wymierają.
Rok czy dwa a co taki szmat czasu, tak 10 lat temu tutaj gdzie mieszkam u rdzennych mieszkańców pies na łańcuch to był standard, to było coś w rodzaju alarmu (pies szczeka znaczy ktoś idzie)
To, że nie kojarzysz wsi pod Warszawą to nie znaczy, że nie ma, chyba lepiej wiem gdzie mieszkam, nawet Wikipedia mi mówi, że to wieś.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Amer

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #572 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 16:53:12 »
Akurat jestem na wsi u rodziny (świętokrzyskie). Najbliższy dom: sporych rozmiarów pies całe życie w ciasnym kojcu. Drugi pies: na łańcuchu. Właściciele: starsza pani i młode małżeństwo. Były plany, żeby ten duży pies na noc był puszczany na podwórko, ale spaliły na panewce.

Następny dom: dwa psy cały czas w trochę większym kojcu. Gryzą się, gdy przechodzi się koło domu. Puszczane na podwórko na noc. Na zewnątrz: od święta, ale tylko wtedy gdy gospodarz jest tak pijany, że nie wie, co robi.

Pierwszy dom we wsi właściwej: dwa psy w kojcu. Nie mogą być puszczone, bo wariują i są agresywne, a gospodarstwo jest nieogrodzone (mieszka tam młode małżeństwo). Gospodarz kupił jakiś czas temu trzeciego psa (rasowego) za półtora tysiąca.

Inne gospodarstwo: pies całe życie na metrowym łańcuchu. Dom nieogrodzony, pies chyba nigdy nie puszczony. Miałem gdzieś zgłosić, ale czytam, że skoro najedzony i buda jest, to nic z tym nie robią. Jakieś pomysły?

Owszem, są też psy wolno biegające, ale ogólny obraz jest fatalny. Nie wiem, po co ludziom te wszystkie psy.
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline parsom

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #573 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 17:42:25 »
To masz 4 domy. Ile jest we wsi?

Offline misiokles

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #574 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 17:42:56 »
To jeszcze pokłosie widoku świętokrzyskiego z dwóch-trzech ubiegłych dekad. Świętokrzyskie wsie przed pieniędzmi z Unii były raczej biedne, szczególnie te nie będące sypialniami dla miast (czyli większość). I kiedy jeszcze rodziło się wiele dzieciaków, które całymi dniami latały po wsi, po podwórkach znajomych innych dzieci. Wtedy kontroli nie było - idziesz na wieś się bawić, masz wrócić na odrabianie lekcji. Dzięki temu psy trzeba było trzymać na łańcuchach, gdyż nigdy nie wiadomo było czy Łukasz po szkole nie wejdzie na podwórko Pawła się pobawić w strzelanego.
Duża część psów wiejskich to zwyczajne kundelki, wychowane na wsi rzadko kiedy mają instynkt ograniczenia do własnego podwórka - jak idą w teren gdy wyczują sukę w rui, wracają po kilku dniach - przez ten czas są poza kontrolą, potrafią nawet przeskoczyć płot. Ich instynkty są zupełnie inne od psów miejskich - przez to że mają możliwość kopać w ziemi za kretami, myszami - są dziksze. Nie, że bardziej niebezpieczne, ale mają większy instynkt włóczycielstwa nie ograniczonego terenem zagrody.

Niezapowiadanych wejść na posesje w świętokrzyskich wsiach jest więcej - cyganie, jechowi i szereg innych postaci mniej lub bardziej mitycznych. Oczywiście, teraz tego nie ma prawie wcale, ale lęki z przeszłości są wciąż obecne.

Wiem, że zabrzmi to dość barbarzyńsko, ale wiejski najedzony pies przy budzie z bardziej pierwotnym, zwierzęcym instynktem jest tak samo szczęśliwy jak miejski przytulak ograniczony 36 m kw w mieście. Owszem, teraz psy wiejskie mają gorzej, gdyż w ogóle nie są puszczane samopas, dawniej jak się wozem wyjeżdżało do siana, na żniwa, sadzić ziemniaki, zrywać jabłka, pasać krowy to ten pies łańcuchowy miał się okazje wyszaleć godzinami, wytarzać w ziemi, zagryźć łaskę. Był szczęśliwy na swój wiejsko-psi sposób. Teraz na wsi świętokrzyskiej mało kto ma krowy i pola uprawne wszyscy pracują na etat, więc te psy już nie mają tyle wolności co dawniej i to jest już tragedia, ale...tak jak człowiek miastowy nigdy nie zrozumie wsiowego rolnika (i vice versa) tak nie można za bardzo życia psiaka miejskiego przenosić na życie psiaka wiejskiego. Kompletnie inny rodzaj udomowienia.

Offline Szekak

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #575 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 17:50:38 »
Instynkty psów na wsi są takie same jak tych psów w mieście, różnica jest taka, że psy w mieście są wychowywane, są uspołecznione. To nie sa dwa różne gatunki, tylko zachowanie psów na wsiach to pokłosie tego jak ludzie na wsi je traktują. Jak dziecko zamkniesz w piwnicy i będzie się wychowywało ze szczurami to też jego "instynkty będą dziksze". Pies ma różne potrzeby, niezlaeżnie od tego, czy rzuci się go na wieś, czy do miasta, różnica polega na tym, że na wsi te potrzeby zazwyczaj ma się gdzieś, bo to "tylko" zwierzę. Często gdy choruje jest nawet nieleczone, bo ludzie na wsiach często mają właśnie taką mentalność, taką upośledzoną empatię.
« Ostatnia zmiana: Śr, 31 Lipiec 2019, 17:52:13 wysłana przez Szekak »
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline parsom


Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #577 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 18:47:47 »
   Skoro już i tak zeszło na tematy kynologiczne to tylko czekać, aż w ogłoszeniach podadzą, że szukają do filmu dwugłowego psa. Mnie tam osobiście nic już nie dziwi jeżeli chodzi o Marvel, z tego że ta instytucja jest swego rodzaju ochronką dla sformatowanych czubków zdaję sobie sprawę od dawna.

Offline isteklistek

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #578 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 18:57:05 »
W Supergirl już jest Nicole Maines - Nia Nal (Dreamer).

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #579 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 20:24:19 »
https://www.facebook.com/fundacja.republikanska/videos/422914904985361/

Hm... może to również dlatego spadamy w rankingu wolności prasy?

Offline PJP

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #580 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 21:28:44 »
Mam lepszy odpał 8) https://fakty.interia.pl/polska/news-radosny-pochod-w-rocznice-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-dulkiew,nId,3124090
Cytuj
We wtorek na oficjalnym portalu www.gdansk.pl ukazał się materiał zapowiadający wydarzenia, które mają mieć miejsce w Gdańsku w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Informował on m.in. o tym, że na 1 września w mieście "zaplanowano 'marsz życia', czyli radosny pochód który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie". W środę rano wpis ten został zmieniony: usunięto m.in. słowa "radosny pochód" oraz "tańce i wspólne świętowanie"
Cytuj
Z kolei rzecznik prasowy prezydent Gdańska, Daniel Stenzel podkreślił, że zarzuty jakoby Marsz Życia miał mieć charakter rozrywkowy są "po prostu haniebne". "Jest to wydarzenie ważne dla środowiska kościoła protestanckiego, dla środowisk żydowskich, które razem chcą w ten sposób upamiętnić ofiary i Westerplatte i II wojny światowej" - powiedział
Cwanie :>
« Ostatnia zmiana: Śr, 31 Lipiec 2019, 21:32:06 wysłana przez PJP »

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #581 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 21:58:11 »
   Ale o co chodzi? Chcą uczcić wybuch II WŚ, tańcząc i śpiewając na ulicach. Przecież to normalne, jest co świętować w końcu, cała Europa zlikwidowała na trzy pokolenia problem z przeludnieniem i bezrobociem w ciągu kilku lat. Co tam Europa, cały świat, nawet Papuasi w gaciach z liści palmowych co wcześniej o bożym świecie pojęcia nie mieli, dowiedzieli się co znaczy termin "zbrodnia wojenna" dzięki skośnookim fumflom Hitlera. Stoi w artykule, że zaproszą potomków nazistów i razem ze "środowiskami żydowskimi" będą wszyscy tańczyć i śpiewać. Może jakiś okręt z kurtuazyjną wizytą się pojawi, albo inscenizacja mała przemarszu się odbędzie?
   A tak na poważniej, miałoby to jeszcze pozory sensu, gdyby się odbyło w rocznicę zakończenia wojny, ale w tym momencie to zorganizowane będzie tylko i wyłącznie po to, aby znowu doszło do bijatyk. Dla wielu osób zeszłoroczny marsz w Warszawie jest wyjątkowo bolesną sprawą. Wracając z urlopu tydzień temu, spędziłem w Gdańsku dwa dni. Na kilku budynkach wisiały flagi "Wolne Miasto Gdańsk" na autobusie było napisane to samo i tramwaj "Danzig" też sobie jeździł, a do wody nie było sensu nawet palca włożyć taki syf. Tam jeszcze trochę i będą swastyki wywieszać z okien. Poszedłem sobie do knajpy ulubionej niegdyś i klimat zdecydowanie nie ten. Dobrze, że chociaż pani kelnerka się uśmiechnęła.

Bender

  • Gość
Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #582 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 22:15:45 »
Prawicowe okładki wytypowały już kolejnego wroga, tym razem Gdańsk. Chwile później "relacja z wakacji" w której nawet woda nagle się z syfiła. Serio? hahaha
(jestem z Gdańska, żebyś się znów nie aferował, że się pojawiam w tym wątku).

FYI: Ten tramwaj jest zabytkowy, stąd ten mrożący krew w żyłach napis.

Offline parsom

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #583 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 22:19:23 »
Tu nie trzeba niczego kreować, Dulkiewicz w swoim rewolucyjnym zapale sama się podkłada.

Offline PJP

Odp: Dyskusje światopoglądowe
« Odpowiedź #584 dnia: Śr, 31 Lipiec 2019, 22:20:25 »
Cytat: Bender
(jestem z Gdańska, żebyś się znów nie aferował, że się pojawiam w tym wątku)

I elementy układanki wskakują na swoje miejsce ;)
« Ostatnia zmiana: Śr, 31 Lipiec 2019, 22:33:47 wysłana przez PJP »