Forum KOMIKSpec.pl

Pozostałe => Literatura => Wątek zaczęty przez: death_bird w So, 13 Kwiecień 2019, 15:11:42

Tytuł: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w So, 13 Kwiecień 2019, 15:11:42
Proponuję taki zbiorczy wątek w którym będzie można podzielić się refleksją nt. aktualnej lektury, polecić coś ciekawego, przestrzec przed ewidentnym zakalcem.

Na chwilę obecną wziąłem się za Marcello Simoni`ego i jego "Codex Millenarius". Na razie mam za sobą "Opactwo stu grzechów" a dzisiaj odebrałem "Opactwo stu zbrodni".
Pierwszy tom generalnie na kolana nie powalił. Intryga jakaś się zawiązuje - i owszem - niemniej jest to pisane strasznie teledyskowo. Wychowany na klasycznych powieściach/cyklach wolę standardowe ramy, gdzie rozdziały opowiadają jakieś poszczególne części historii. Tutaj natomiast rozdziały potrafią mieć i po 1,5/2 strony. Wrażenie jest takie jakby pisało to typowe dziecko internetu z problemem zatrzymania uwagi na dłużej a czytając odnosi się wrażenie skakania po kanałach telewizyjnych. Niemniej sama główna oś fabuły jakoś tam daje radę. Lubię średniowieczne klimaty toteż planuję dać autorowi szansę i zapewne trylogię dokończę. Niemniej absolutnie nie jest to poziom "Imię róży" czy chociaż "Królowie przeklęci". Chyba po prostu kiełkuje nowy typ pisarstwa. Podobno ten sam "problem" (o ile ktoś nazwie to problemem) pojawił się w kontynuacji Diuny Herberta. Signum temporis? Najwyżej - jeżeli coś do końca nie kliknie - odtruję się ponowną lekturą Druon`a.

Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: wonap w So, 13 Kwiecień 2019, 19:21:19
Obecnie czytam Achaję ;)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w So, 13 Kwiecień 2019, 20:57:18
Mnie ostatnio zaskoczył kryminał. "Czarny dom" Petera Maya to rzecz wzbudzająca podziw dla jego kunsztu pisarskiego. Złapałem się na tym, że wolałbym, aby książka się nie kończyła :) Wspaniale nakreślony świat, plastyczne opisy, po prostu czuć atmosferę wyspy Lewis...gdyby nie byłoby tam intrygi kryminalnej, nawet bym się nie zdenerwował, ale intryga owszem, jest- i  to rozwiązana w sposób zaskakujący. Jeszcze w trakcie lektury kupiłem dwie pozostałe części tzw ''trylogii Lewis", więc jeszcze będę mógł się pozachwycać, jak to May po mistrzowsku buduje świat przedstawiony i kreuje atmosferę.

Podobnie jest z drugą książką, którą ostatnio kupiłem- "Głosy starego morza" pióra Normana Lewisa. Próbkę jego twórczości poznałem w obszernie cytowanych w "Piekle Italii" fragmentach zapisków z Neapolu, z roku 1944. Gdy zobaczyłęm nazwisko na okładce, kupiłem, ot tak, żeby poczytać w autobusie, bo skończyłem przed chwilą inną książkę. No i wsiąkłem :) . Muszę sobie dawkować rozdziały, żeby się zbyt szybko także i z tą książką nie rozstać  8)
Lewis to również  stylista pierwszej klasy, nie wnikam, czy faktycznie reporter ukazał nam powojenny świat hiszpańskich rybaków z Farol [co można tłumaczyć jako "bzdura" ;) ] , dziury zabitej dechami, czy też jest to jego autorska kreacja. To po prostu fenomenalnie się czyta. Duuużej urody proza.
I nie wiem, czemu, ale lektura przypomniała mi o "Amarcord" Felliniego :)

Polecam, oba tytuły na dzień dzisiejszy są do kupienia w zasadzie za grosze.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Cz, 18 Kwiecień 2019, 15:06:16
Robert Silverberg - Zamknięty Świat.

Skończyłem czytać jakieś dwa dni temu w ramach nadrabiania klasyków sci-fi. nie należę do zagorzałych fanów tego pisarza, ale powieść naprawdę mi podeszła. ciekawy koncept i umiejscowienie historii, kilka splatających się lekko opowiadań i bohaterów i słodko-gorzkie zakończenie. Pomysł na historię jest prosty - ludzkość zmienia formę ekspansji z horyzontalnej na wertykalną. Zamiast rozrastajacych się miast, powstają pojedyncze megawieżowce mogące pomieścić setki tysięcy ludzi. Jednak wprowadzenie takiego systemu wymaga pewnych zmian na różnych płaszczyznach. Jakich? Polecam przeczytać. Jeśli ktoś się skusi, to niech ma na uwadze datę publikacji tej książki (1971) - to trochę zmienia odbiór lektury. Nie jest to geniusz na miarę Lema, ale porządne i przyjemne w odbiorze rzemiosło.

Neil Gaiman - Nigdziebądź

Tego pana przedstawiać nie trzeba, zwłaszcza na forum komiksowym. Po lekturze klasycznych Amerykańskich Bogów i Mitologii Nordyckiej (obie polecam) sięgnąłem po powieść z początków kariery brytyjczyka. Historia z nurtu urban fantasy - czyli fantastyka wpleciona ciasno w ramy naszego świata. Akcja dzieje się w Londynie - tym zwykłym i tym trochę alternatywnym. Początek historii porywa straszliwie, chyba wskutek powiewu świeżości które wnosi koncept tego uniwersum. Potem już niestety jest coraz słabiej, w 3/4 zacząłem odczuwać znaczny spadek zainteresowania losami bohaterów. Niemniej - polecam, takie 7/10.


aktualnie na tapecie Haruki Murakami i Kronika Ptaka Nakręcacza. Czytałem już kilka powieści tego pana i Kronika nie odbiega poziomem od nich. Czyli standardowo - jest świetnie.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Recoil w So, 11 Maj 2019, 20:32:52
Przeczytane ostatnio:

(https://naforum.zapodaj.net/thumbs/ccc9ba74a5b4.jpg) (https://naforum.zapodaj.net/ccc9ba74a5b4.jpg.html)

Jednym zdaniem: aktualnie zdecydowanie najobszerniejsza i najciekawsza pozycja poświęcona Putinowi oraz obecnej Rosji.

(https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5d9e4440aa31.jpg) (https://naforum.zapodaj.net/5d9e4440aa31.jpg.html)

Jednym zdaniem: pierwsza część (chronologicznie) kultowej trylogii o stołecznym cwaniaku okresu między i powojennego - porównywalna z równie wybitnym "Złym" L. Tyrmanda.

Obie powyższe polecam "w ciemno".

Aktualnie literkowane:

(https://naforum.zapodaj.net/thumbs/bc90e6750199.jpg) (https://naforum.zapodaj.net/bc90e6750199.jpg.html)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: wonap w Cz, 16 Maj 2019, 14:15:41
Roztrzaskane lustro - Upadek cywilizacji zachodniej
Wojciech Roszkowski
Dam znać po przeczytaniu dla zainteresowanych;) Z Opisu:

"Czy to już koniec naszej cywilizacji?

Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny. Upadek zachodniej kultury, do której przecież i my, Polacy, należymy, wieszczono co prawda już sto lat temu, ale wówczas była to bardziej przepowiednia niż udokumentowana teza. Dziś nasze wielowiekowe dziedzictwo zostało przez elity europejskie oraz amerykańskie w całości odrzucone, co uznaje się za wyraz… postępu.

Konsekwencją takiej postawy jest zrównanie zbrodni i osiągnięć, wierności i zdrady, bohaterstwa i tchórzostwa, mądrości i głupoty, kłamstwa i prawdy. Obrazowo rzecz ujmując, zwolennicy teorii o istnieniu wielu prawd chcą się przejrzeć w roztrzaskanym lustrze.

Autor „Roztrzaskanego Lustra” analizuje setki przejawów dekadencji; czyni to w sposób barwny i wielostronny. Jego opisy i refleksje są logiczne oraz przekonujące. Język książki jest jej niepodważalną zaletą: lapidarny, skrzący dowcipem, mimo poruszania skomplikowanych spraw – prosty, precyzyjny i zrozumiały.

„Roztrzaskane lustro” wciąga Czytelnika i zaprasza do myślenia. "

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4882251/roztrzaskane-lustro---upadek-cywilizacji-zachodniej
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Cz, 30 Maj 2019, 22:52:00
Konfrontacja serialu "Nawiedzony Dom na Wzgórzu" z książką, na podstawie, której powstał ów serial, to wyzwanie, które ostatnio - poza typowo geekowskimi i naukowymi tytułami - ,,przyjąłem na klatę". Serial, który wyprodukował "Netflix" to majstersztyk, w którym ,,groza i dramat są dużo głębsze niż najczarniejszy mrok". Książka, w którą dopiero zacząłem się zagłębiać, to
Spoiler: PokażUkryj
coś innego niż ów netflixowski produkt. Sam mechanizm strachu w powieści Shirley Jackson jest szeroko rozprowadzony, bardzo rozległy, nietypowy. Największym złem, które jest głodne ludzkich dusz, jest sam ,,Dom na Wzgórzu". Na razie przeczytałem 50 stron, i wiem, że siłą tej beletrystyki jest to, co czują jej bohaterowie przebywając w tytułowym ,,Domu" i będąc wokół niego; co i z jaką emocjonalnością opisują.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Gazza w Pt, 31 Maj 2019, 16:01:29
"To" Stephen King
Wiem, że to żadne odkrycie. Sam podchodziłem do lektury tego "omnibusa" (1100 stron w przypadku posiadanego przeze mnie wydania) na raty bo zawsze jakiś komiks kusi pod ręką, a obiecałem sobie, że obalę grubasa do premiery kinowego "It - chapter two".
Kapitalna powieść i udana ekranizacja (dotychczasowa) młodości bohaterów. Polecam gorąco. Jak i inne tytuły autora.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Śr, 12 Czerwiec 2019, 23:45:32
(https://ecsmedia.pl/c/profil-mordercy-w-iext52799924.jpg)

Solidna, angażująca czytelnika lektura, jak i  dawka wiedzy, od Paula Brittona. Polecam!

Paul Britton w swej pracy wytacza potężne działa, którymi przebija mur stereotypów, mitów i kłamstw o działaniach psychologa tropiącego notorycznych zabójców i różnych kryminalistów. Żyjemy w świecie zagrożonym, niebezpiecznym i zatrutym od ,,niepozornego zła”; jesteśmy tu i teraz, tam, gdzie seryjny morderca może mieszkać po drugiej stronie ulicy. I w tym uświadomieniu, w tym naturalnym stylu narracji łączącym umysł zwykłego człowieka i umysł nikczemnego zabójcy, którego odbioru bodźców z ,,jego” rzeczywistości nawet specjaliści nie są w stanie zrozumieć, Britton wyróżnia się na tle innych tego typu prac popularnonaukowych.  ;D
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: bowie w Wt, 18 Czerwiec 2019, 20:07:47
(https://forum.komikspec.pl/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs.lubimyczytac.pl%2Fupload%2Fbooks%2F4799000%2F4799556%2F583131-352x500.jpg&hash=1c4414d5817624e3c04458129afc272a)

Na południe od Brazos. Niedawno wyszło wznowienie. Wielka literatura. To jest moje wielkie odkrycie. Arcy, kurna, dzieło! 900 stron, niech tylko nie zniechęci Was niespieszny początek.
A zaczyna się tak:
"Kiedy Augustus wyszedł na ganek, błękitne świnie właśnie pożerały grzechotnika. Wąż pełzał widocznie po podwórku, usiłując znaleźć trochę cienia, no i nawinął się świniom pod ryje... Nigdy już nie było mu sądzone zagrzechotać"
dalej też nie najgorzej:
"Wiesz, Call, myśmy po prostu przedobrzyli. Wybiliśmy wszystkich ludzi, dzięki którym działo się w tym kraju coś ciekawego"
Arcydzieło!
popisuję się 4 kończynami:
http://tylkoskonczerozdzial.blogspot.com/2018/07/na-poudnie-od-brazos-larry-mcmurtry.html
http://www.kacikzksiazka.pl/2018/01/na-poudnie-od-brazos-larry-mcmurtry.html
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4799556/na-poludnie-od-brazos
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w Nd, 14 Lipiec 2019, 14:21:21
Wakacyjnie odświeżyłem sobie cykl o Trappie Callisona. Polecam bo daje dużo frajdy ;) Szczególnie ekipa i pan Miller http://lubimyczytac.pl/ksiazka/28017/wojna-trappa
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: wonap w Pn, 15 Lipiec 2019, 09:44:51
10 tom z Cyklu Inkwizytorskiego Jacka Piekary obecnie w toku;)
Ja inkwizytor. Kościany galeon
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: gashu w So, 20 Lipiec 2019, 21:25:20
„Kult” Łukasza Orbitowskiego. Historia inspirowana tzw. „objawieniami z Oławy”, a w tle obraz Polski lat 80. i początku 90.
Polecam.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Pn, 22 Lipiec 2019, 14:50:40
Rzuciło mnie w stronę geopolityki: "Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju". Jacek Bartosiak.

Solidne tomiszcze na jakieś 800 stron. Po okołu trzystu mogę napisać, że jest to ciekawa lektura.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Pn, 22 Lipiec 2019, 15:41:18
u mnie na tapecie "Świt Czarnego Słońca", pierwszy tom Trylogii Zimnego Ognia. nazwy żywcem wyciągnięte prosto z jakiegoś onlinowego generatora tytułów fantasy ;). książka bardzo słabo napisana (a nie jestem człowiekiem wysokich oczekiwań), do tego drewniani i słabo rozpisani bohaterowie, luki fabularne, no dramat i do tego sztampa. Złe demony chcą zniszczyć świat, krystalicznie czysty bohater z nimi walczy i takie tam.

Nie mogę jednak się oderwać, tak bardzo spodobał mi się stworzony przez autorkę świat. Koncept zbliżony trochę do Pana Lodowego Ogrodu (cywilizacja wybudowana przez potomków kosmicznych kolonizatorów z Ziemii), do tego mnóstwo oryginalnych pomysłów nt. użytkowania magii, czy religii i wierzeń które powstały w tym zwichrowanym świecie. Konflikt Kościoła, technologii i magii, tygiel w którym to wszystko się miesza - jestem pod wrażeniem.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Eyeless w Pn, 22 Lipiec 2019, 20:58:40
Wakacyjnie odświeżyłem sobie cykl o Trappie Callisona. Polecam bo daje dużo frajdy ;) Szczególnie ekipa i pan Miller http://lubimyczytac.pl/ksiazka/28017/wojna-trappa
Seria mojej młodości, kilka razy przebrnięta, genialny humor i kapitalna historia. Już z dekadę nie czytałem, ale po tej przypominajce dorzucam do listy :).
Mało mam czasu na czytanie, ale Trappa łykałem w jeden wieczór z bólem brzucha od zarechotania.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: SkandalistaLarryFlynt w Cz, 01 Sierpień 2019, 00:55:26
Gorbals Wullie!!!! Obok Trappa i kucharza (R.I.P.) mój ulubieniec. Aczkolwiek dalej widać mocny spadek poziomu.

  Na daną chwilę, przypominam sobie "Fundację" Asimova, którą czytałem za tak małego bajtla, że kompletnie nic z niej nie pamiętałem. Rewelacyjna lektura, po tylu latach nic a nic się nie zestarzała.

  Oprócz tego "Bitwa na Morzu Jawajskim" Gelewskiego, wydana w serii "Wojny Morskie" przez Wydawnictwo Morskie jeszcze za czasów jedynego, słusznego ustroju. Po odrzuceniu okazjonalnych propagandowych wtrętów to całkiem porządna lektura "branżowa". Autor korzystał z naprawdę sporej ilości źródeł i widać że się do tematu przyłożył i tematy morskie nie są mu obce. Wiadomo Cornelius Ryan to, to nie jest ale pomimo sporej ilości suchych danych, książka nie nudzi. Chyba będę musiał poszukać brakujących tomów z tego cyklu, bo pozycje pisane przez Perepeczkę też były całkiem zacne.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Cz, 01 Sierpień 2019, 12:21:05
Poczytajcie coś porządnego, życiowego, zabawnego i w ogóle:

(https://forum.komikspec.pl/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs.lubimyczytac.pl%2Fupload%2Fbooks%2F4869000%2F4869695%2F702809-352x500.jpg&hash=2982fa81bad87592061822bfad5cc142)

PS. Wspomniane wyżej "Na południe od Brazos" też wpada w te kategorie. Brać póki jest. Chociaż Skvorecky pewniej szybciej zniknie z rynku. I jednak jest zabawniejszy.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Cz, 01 Sierpień 2019, 15:21:10
Jak już jest Skvorecky , to pamiętajcie także o rewelacyjnym Pavlu:

(https://static.tezeusz.pl/images/1092/1092556/2.jpg)

Polecam bezustannie.
Przez taką literaturę zapisałem się kiedyś na czeski. Dawne dzieje. Szkoda, że niewiele z tej czeszcziny poznałem, byłaby dziś jak znalazł, bo sąsiedzi wydają świetne komiksy...
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Cz, 01 Sierpień 2019, 15:29:28
O tak, pod Pavelem też się podpisuję. Zwłaszcza, że ostatnio trochę go u nas powydawali.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Cz, 01 Sierpień 2019, 15:36:04
Lordzie, przyznaj lepiej, że z tym czeskim to Ci ówcześnie jakaś Czeszka w oko wpadła. ;) Wszyscy zrozumieją. :)

Kontynuując przygody geopolityczne:

(https://i.imgur.com/A7zjOjI.jpg)


A wracając do poprzednio czytanego tytułu Bartosiaka: wychodzi na to, że nawet jeśli byśmy wygrali z Ruskimi w uczciwej walce, to i tak przegramy.  :(
My się nastaramy, kampanię, że mucha nie siada wymyślimy i nawet przeprowadzimy a oni gdy tylko zaczną przegrywać atomówką wyrównają.
Wniosek: ukraść/kupić od Kima atom.  ;D
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Cz, 01 Sierpień 2019, 15:41:55
A wracając do poprzednio czytanego tytułu Bartosika: wychodzi na to, że nawet jeśli byśmy wygrali z Ruskimi w uczciwej walce, to i tak przegramy.  :(

O proszę, a to w zasadzie ładnie współgra z konkluzjami Skvorecky'ego. Raczej nawet atom nie byłby potrzebny.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Cz, 01 Sierpień 2019, 18:35:29
O proszę, a to w zasadzie ładnie współgra z konkluzjami Skvorecky'ego.

Nie znam toteż nie wypowiadam się.

Raczej nawet atom nie byłby potrzebny.

To jest właśnie ciekawa kwestia: czy wspólnie z wydzielonymi jednostkami Jankesów jesteśmy w stanie zbudować przewagę na wybranym kierunku działań. Założenie u Bartosiaka było takie, że Moskwa robi wjazd Bałtom, natomiast my zamiast pchać się na pomoc Przesmykiem Suwalskim idziemy przez Białoruś.
Wydaje mi się, że Autor zrobił kilka nazbyt optymistycznych założeń, ale działając z zaskoczenia wydzielone siły moskiewsko-białoruskie można pobić. Przynajmniej na początku.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Cz, 01 Sierpień 2019, 19:02:34
wydzielone siły moskiewsko-białoruskie można pobić. Przynajmniej na początku.

Tak czy inaczej:
(https://img16.dmty.pl//uploads/1263140499_by_wittmann_600.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Cz, 01 Sierpień 2019, 19:25:24
Skoro o historii mowa, nie mogę milczeć i muszę polecić tę pozycję:

(https://img.docer.pl/photo/l/nvcce0v.png)


W zasadzie od momentu ukazania sie tej książki nie powstało lepsze opracowanie na ten temat. Zebrało się grono świetnych fachowców i  stworzyli bardzo przydatne, przystępne dzieło. Nie zliczę , ile razy książka przydawała mi się w pracy, szkoda, że na studiach historycznych nie miałem podobnej pozycji...za to miałem zajęcia z jednym ze współautorów, M.Leśniewskim, świetnie je wspomina.

Co do wspomnianych przez Skandalistę LF pozycji marynistycznych, czytałem jakiś czas temu pozycję przedziwną, bardzo ciekawe wspomnienia F.v.Lucknera.

(https://s.znak.com.pl//files/covers/card/f1/T301500.jpg)

Otóż był sobie chłopiec, mniemiec w dodatku, grafiowskie niesforne dziecko, któremu nie podobało się , że musi się uczyć. Postanowił, że ucieknie na morze, i wróci jako KTUŚ, a wszystkim będzie głupio...jak wielu młodocianych półgłówków w XIX wieku. Tyle tylko, że jemu SIĘ TO UDAŁO :o :o :o

Zdobył zawód, w zasadzie niejeden [ był bowiem bokserem, cyrkowcem, łowcą kangurów, knajpiarzem, etc, etc :) ] zrobił karierę, potem połączył się z rodziną i został kapitanem kaiserowskiego rajdera "Seeadler", odnosząc duże sukcesy w korsarskim fachu podczas pierwszej wojny światowej. W tej właśnie roli zdobył dużą jak na tamte czasy popularność, wręcz sławę-  doszło nawet do tego , że przyjął go na audiencji Papież :D

Naprawdę niewiarygodna opowieść, polecam. Często widuję książkę w różnych tanich księgarniach, więc jak zobaczycie "Diabła.."- kupujcie bez zastanowienia , warto ;)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Cz, 01 Sierpień 2019, 19:37:20
Niestety pierwszy obrazek odmawia współpracy.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Cz, 01 Sierpień 2019, 19:55:21
"Umiedziała" ;)
Chodzi o :
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/120369/zarys-dziejow-afryki-i-azji-1869-1996-historia-konfliktow
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: SkandalistaLarryFlynt w Cz, 01 Sierpień 2019, 20:19:18
   Muszę Ciebie zmartwić Deathbird bo te koncepcje, które przedstawiłeś to mniej więcej na poziomie fantazji Noteki 2015 Lewandowskiego (swoją drogą polecam i "ku pokrzepieniu serc" i bardzo zabawna). Byłem wewnątrz i wiem jak to wygląda, co prawda było to już sporo czasu temu, ale nie wierzę że tam się wiele zmieniło od tego czasu. Jedynym kto będzie zaskoczony w razie jakichkolwiek militarnych działań, będą pasibrzuchy zza biurek. Polska armia jest absolutnie nie zdolna do prowadzenia jakichkolwiek działań na szerszą skalę. O ile dobrze pamiętam, każda jednostka ma 72 godziny na powołanie rezerw i rozmieszczenie w rejonach alarmowych. Nie ma ani jednej jednostki w naszym kraju, która byłaby w stanie to wykonać, wszelkie przepisy dotyczące rezerwistów są od bardzo dawna martwe, a szkolenie rezerw już nie istnieje. Struktura naszej "zawodowej" armii to dwóch szeregowych na których przypada jeden podoficer, którym dowodzi jeden oficer. Na poligon wyjeżdża batalion a w polu biegają dwa plutony bo cała reszta to albo w logistyce, albo dowodzi tylko skrzynek nie ma kto nosić. Odkąd z programu strzelań wykreślono strzelanie nr. 3 jedyną marną bo marną namiastkę użycia broni w warunkach bojowych, to 8 na 10 żołnierzy pewnie nie będzie potrafiło w warunkach zagrożenia trafić przeciwnika chociażby z 50 metrów. Mamy jeden poligon przeciwlotniczy, na którym możemy ćwiczyć strzelanie wyłącznie do rakiet krótkiego zasięgu. Widziałem kilka ćwiczebnych strzałów, ani razu nie trafili, a nie trafili bo oddają dwa strzały na rok. Dzięki Bogu, za te Patrioty przynajmniej Amerykanie ich nauczą czegoś. Nam pozostaje się modlić o pokój.

  Lordzie namówiłeś mnie, jestem raczej laikiem w tych tematach, niemniej klimaty bardzo lubię. Uwielbiam "Piratów" Polańskiego a Horatio Hornblower to jeden z moich ulubionych telewizyjniaków. Jak gdzieś dojrzę, to zakupię.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Cz, 01 Sierpień 2019, 20:26:41
Ale czym chcesz mnie akurat martwić? To nie ja napisałem książkę, przybliżam jeno jej założenia, które określam mianem optymistycznych.
Przede wszystkim Autor robi założenia takie jak 200-tysięczne wojsko w roku 2027, nowa pełna dywizja pancerna, trzy okręty podwodne. Koncert życzeń. Ile warci jesteśmy w obecnej sytuacji to z grubsza jakiś prospekt mam. Biorąc pod uwagę ruskie porządki od czasów drugiej czeczeńskiej i (a być może zwłaszcza) wojny w Gruzji niestety robią wrażenie. Pod względem zdolności logistycznych Moskwa bije nie tylko nas, ale generalnie całe NATO.
Także to nie moje idee pisane "ku pokrzepieniu serc". Autor zrobił pewne założenia wstępne. Optymistyczne założenia wstępne. Inna sprawa, że Putin pokazał, że w stosunkowo krótkim czasie można stosunkowo realnie zreformować przynajmniej część sił zbrojnych.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: SkandalistaLarryFlynt w Cz, 01 Sierpień 2019, 20:34:17
  No już tak uprościłem to zdanie maksymalnie, ja wiem że to nie twoje tylko tego Bartosiaka ale to wszystko pisane palcem po wodzie jest. Realna data to raczej 2037 a kto wie czy nie 2047? Tam nie ma czego reformować, to jest to wybudowania na nowo od samych fundamentów.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w Nd, 04 Sierpień 2019, 11:35:29
Sięgnąłem z ciekawością po kolejny tom Wolffa - Władcy chaosu. O ile pierwszy (Pierwsze starcie) był taki średniawy, pomysły niezłe ale rozwodnione, o tyle druga część przypomina rasowe scifi z resztką militarnej a całość mruga okiem do czytelnika 40+. Mruga "Tomkami" i gwiezdnymi wrotami np. ;) Ogólnie warbooki trzymają poziom. Są lepsze i gorsze ale prawie nigdy nie wydają chłamu. To samo tyczy Wolffa.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Pn, 05 Sierpień 2019, 20:31:15
byliście na Woodstocku? na ASP były bardzo ciekawe spotkania z Filipem Springerem i Mariuszem Szczygło.

zachwycony "13 piętrami" i "Wanną z kolumnadą" sięgnąłem po "Miedziankę". I odpadłem, za dużo tam było podręcznika do historii a za mało reportażu. A historia interesuje mnie umiarkowanie. Przyznam się że się naciąłem - czytałem kiedyś fragment książki w "Kontynentach" i był dosyć zachęcający.

Tak czy siak prelekcja pana Filipa była świetnym uzupełnieniem tytułów które dotychczas przeczytałem. książki zdecydowanie nie nastrajają optymistycznie opisując sytuację na rodzimym rynku mieszkaniowym - autor całkiem zgrabnie uzasadnia dlaczego nadal czekają nas bloki malowane na żółto-kanarkowo. naprawdę polecam te książki, bo dotyczą tak naprawdę każdego z nas.

dziś z kolei wypożyczyłem 'Gottland" pana Szczygła. reportaże z krainy hermelinów absolutnie mnie nie interesują, ale książka ma mnóstwo dobrych opinii.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Pn, 05 Sierpień 2019, 20:37:59
byliście na Woodstocku?

Byłem. Dokładnie 20 lat temu.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Cz, 22 Sierpień 2019, 10:22:33
Z racji mojego zainteresowania dość szeroką i trudną tematyką z dziedziny wiedzy, Psychokryminalistyki, a nie z racji tego, że "Netflix" niedawno wyemitował drugi sezon serialu "Mindhunter", przeczytałem kolejną pozycję beletrystyczną i naukową, z tego specyficznego zakresu tematycznego pt. "Mindhunter - tajemnice elitarnej jednostki FBI", autorstwa Johna Douglasa - agenta FBI opowiadającego o swoim życiu, pracy- jako profiler behawioralny przestępców, i dość dobrze opisujący krok po kroku rozwijanie się Jednostki Wsparcia Dochodzeń - komórki FBI zajmującej się ,,zaglądaniem w umysły zabójców, seryjnych i masowych morderców". Osobiście polecam tę publikację, i co najważniejsze: nie patrzeć się na to, co wytłuszcza nam serial "Mindhunter" od "Netflixa", gdyż samo widowisko jest adaptacją reportażu Douglasa i występuje w nim wiele drobnych, ale jednak, różnic.

A tu coś ode mnie: recenzja "Mindhunter - tajemnice elitarnej jednostki FBI":

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4802406/mindhunter-tajemnice-elitarnej-jednostki-fbi/opinia/53383665#opinia53383665 (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4802406/mindhunter-tajemnice-elitarnej-jednostki-fbi/opinia/53383665#opinia53383665)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: wonap w Pt, 23 Sierpień 2019, 00:21:21
Właśnie skończyłem 10 część z Cyklu Inkwizytorskiego Jacka Piekary;)
Polecam;) Chyba najdłuższa z cyklu swoją droga;)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Śr, 28 Sierpień 2019, 22:02:59
Song Hongbing "Wojna o pieniądz".
Pierwsze dwa tomy powtarzam, trzeci i czwarty to dla mnie "premiera".
Ciekawa rzecz, bo po pierwsze pokazuje spojrzenie na "euroatlantycką" historię władzy i pieniądza pod chińskim kątem, a po drugie wskazuje również na pewien tok myślenia dot. możliwej finansowej polityki ChRL.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Wt, 03 Wrzesień 2019, 13:05:26
A u mnie na horyzoncie, na czytelniczej liście do koniecznej realizacji, znajduje się dość specyficzna pozycja, której nie mogę ot tak sobie opuścić, do której jakoś nie mogę się w ogóle zabrać. "Rzeźnicy i lekarze" autorstwa Lindsey Fitzharris, to nieco odmienna, stanowiąca tematyczne odosobnienie i rarytas, pozycja popularnonaukowa, z którą po prostu muszę się dogłębnie zapoznać...

(https://cdn.aros.pl/cache/2/328fa7951-rzeznicy-i-lekarze_200.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: wonap w Pn, 07 Październik 2019, 09:57:14
Właśnie przeczytałem
   
E. Michael Jones
Rebelia. Kościół katolicki i kulturowa rewolucja
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Pn, 07 Październik 2019, 10:53:06
Dramatyczny, zapisany na tkance ludzkości i jej godności, splot wydarzeń z Czarnobyla 1986 roku, który w dużej mierze ,,zaowocował" upadkiem matecznika - dumnego narodu Związku Radzieckiego, przykrył się gigantycznym gęstym cieniem na poczynania Rosjan w związku z ich jakże ,,śmiałym" postępowaniem w wyścigu zbrojeń i ustanowieniem ZSRR najpotężniejszym mocarstwem na świecie. "Czarnobyl" od HBO, jako miniserial przedstawił nie tylko wydarzenia poprzedzające słynną w nieco ,,inny sposób" godzinę 1.23 z wypadku jądrowego mającego miejsce 26 kwietnia 1986 roku w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, ale i świetnie uwydatnił tragizm najbardziej kluczowych po eksplozji momentów, i całego spektrum wydarzeń po katastrofie, wraz z daleko idącymi jej konsekwencjami. Dlatego reportaż naukowo-biograficzny, "O północy w Czarnobylu", autorstwa Adama Higginbothama przeniósł się w krąg moich ścisłych zainteresowań. Książka za dwa dni zostanie dostarczona do pobliskiego mojemu miejscu zamieszkania paczkomatowi InPostu; od razu będę mógł zabrać się za lekturę tej pozycji.

(https://a.allegroimg.com/s512/115279/98938a1a44b8a8e8da8aa6c02eac/O-polnocy-w-Czarnobylu-Higginbotham)

Oprócz powyższej, mocnej to za mało powiedziane, tematycznie literatury, również będę kontynuował cykl komiksowy "All-Star Batman" od "DC Odrodzenie", zaczytując się w Tom 3: "Pierwszy sojusznik".

(https://a.allegroimg.com/s512/117056/dbcbf870455c84b9b96f8d20e133/PIERWSZY-SOJUSZNIK-ALL-STAR-BATMAN-TOM-3)

Zapoznanie się z wyżej wymienionymi tytułami, poprzez charakterystyczny czytelniczy akt, rozpocznę po finiszowaniu powieści z Nowego Kanonu Gwiezdnych Wojen: "Star Wars: Ahsoka" od E. K. Johnston.

(https://ecsmedia.pl/c/star-wars-ahsoka-w-iext53081053.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Gieferg w Pn, 07 Październik 2019, 16:49:16
P. Trybalski "Wszystko za K2" - niby o tej ostatniej nieudanej wyprawie na K2, ale do tego na razie jeszcze nie doszedłem bo początek jest o historii himalaizmu zimowego z naciskiem na Polaków. W każdym razie dobrze się czyta, ale odrywam się co i rusz żeby przeczytać ostatnie nabytki komiksowe więc idzie powoli.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Pn, 07 Październik 2019, 21:49:11
u mnie na tapecie "Hyperion" - dawno żadna seria mnie tak nie wciągnęła. obecnie top 3 mojej prywatnej listy literatury Sci-Fi. niesamowita kreacja świata, cholernie wciągająca fabuła i naprawdę dobre plot twisty.

na wysokości trzeciego tomu seria zmienia trochę schemat historii i klimat, ale nadal wciąga.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Arion Flux w Wt, 08 Październik 2019, 21:48:04
Tak, pełna zgoda, Hyperion jest genialny. Niemniej u mnie od zawsze i prawdopodobnie juz na zawsze niezmiennie na pierwszym miejscu pozostanie Trylogia Ciągu - zreszta D. Simmons w Hyperionie chyba nawet lekki tribue składa Gibsonowi pisząc o "przestrzeni Gibsona". 

Potegę takich arcydzieł jak Hyperion szczegolnie docenia się czytajac takie dzisiejsze topowe, ale miałkie i własciwie będące niczym wiecej, jak tylko zlepkiem klisz rzeczy, jak np. Expanse.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: SkandalistaLarryFlynt w Wt, 08 Październik 2019, 23:07:58
Hyperion - rewelacja, czytałem to stosunkowo niedawno, albo w tym roku, albo w zeszłym a przeleżała ta książka u mnie na półce jakieś 15 lat, chociaż jakby nie patrzeć to powtórzenie schematu Opowieści Kanterberyjskich. W każdym razie zakupiłem kontynuację. Gibson też jest świetny, czytałem go bardzo dawno temu i mam zamiar powtórzyć. Tak czy siak powieścią wszechczasów i tak jest Diuna. Amen.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Arion Flux w Wt, 08 Październik 2019, 23:46:36
No bo Hyperion to jest tzw. powieść szkatułkowa, a Opowieści... bazują na schemacie pokrewnym, ale nieco luźniejszym - tzw. kompozycji ramowej. Tak czy siak, oba egzystują w literaturze od bardzo dawna i są tez z powodzeniem stosowane do dzisiaj, by wymienić choćby hity Mitchella: Widmopis czy Atlas Chmur.

Diuna to pierwsza książka SF, która pokazała mi w latach 80., że oprocz Lema tez są inni bogowie (choc oczywiscie tych pierwszych bogów kocha się do konca i najbardziej). Niestety, jak dla mnie, kontynuacja to już nie to samo (łagodnie mówiąc o samym Herbercie, a o pozostąłych kontynuatorach nie wspominając).

W kwestii zas Gibsona, to niestety inne jego rzeczy sa - imo rzecz jasna - słabsze, nie mają takiego rażenia jak Trylogia Ciągu, choć stylistycznie starają się, przynajmniej niektóre, ją naśladować, by wymienić tutaj chocby Trylogię Mostu. Mocno odmienna jest natomiast "Maszyna różnicowa", pewnie też dlatego, że pisana wspolnie ze Sterlingiem - mnie się podobała, ale nie jestem do konca pewien, czy przypadkiem nie głównie za sprawą Królowej Maszyn - Ady Lovelace Byron, której od dawna jestem zagorzałym fanem. 
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: SkandalistaLarryFlynt w Śr, 09 Październik 2019, 00:26:55
Kontynuacje nie ustępują pierwowzorowi wcale, może z wyjątkiem Kapitularza i Heretyków i tak świetnych zresztą. Tych dalszych nie przyjmuję do świadomości, ktoś powinien na pazernym synalku i tym grafomanie Andersonie wykonać wyrok. Maszyna Różnicowa mi raczej średnio podeszła.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: gashu w Pt, 11 Październik 2019, 08:31:07
W moim prywatnym rankingu pierwsza trylogia Diuny (Diuna, Mesjasz, Dzieci) to najciekawszy cykl SF ever.
Druga trylogia (Bóg Cesarz, Heretycy, Kapituła lub Kapitularz, w zależności od posiadanego tłumaczenia :)) poszła wg. mnie zbyt mocno w stronę filozoficznych rozważań na temat przyszłości, pojęcia Boga, kondycji ludzkości, itd, itp. Przez to momentami, ciężko się te książki czyta.

Z pozostałych tomów, pisanych przez następców Herberta - miałem nieprzyjemność zapoznania się z "Rodem Atrydów" i "Rodem Harkonnenów". Straszne crapiszcza to są i po ich lekturze nie wróciłem już nigdy do świata Diuny.

Chociaż czytałem to wszystko wiele lat temu. Może dzisiaj, po ponownej lekturze, odebrałbym to wszystko zupełnie inaczej...  ::)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Pt, 11 Październik 2019, 12:29:48
To teraz w takim razie rzucę herezją: mnie najlepiej czytało się pierwszy tom ze względu na ekranizację Lyncha, która oglądana za dzieciaka w latach 90-tych wywarła na mnie piorunujące wrażenie. W efekcie "Diuna" była dla mnie... nazwijmy to "oswojona" podczas gdy kolejne części czytałem już bez jakiegokolwiek nastawienia emocjonalnego i wchodziły bardziej na zimno.
Zaś szczęście w nieszczęściu jakim było urwanie cyklu, że nie zdecydowałem się wyjść poza oryginalne prace Herberta, mimo, że po Kapitularzu strasznie mnie kusiło - wątek
Spoiler: PokażUkryj
Dostojnych Matron
był dla mnie najciekawszy w drugiej części cyklu i jego urwanie było straszliwie frustrujące. Ale czytając opinie o kontynuacji stwierdziłem, że szkoda nerwów na ten skok na kasę.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Wt, 22 Październik 2019, 04:22:15
Dawno się nie zabrałem za tak odświeżającą lekturę- Zbigniew Wojnarowski w "Piórach" sprawia, że nie mogę się doczekać każdego kolejnego kontaktu z powieścią, a rzadko mi się to ostatnio zdarza. Ogromna pomysłowość, świetny warsztat, kiedy pomyślę, że ta książka ileś już czasu u mnie leżała na kupce wstydu...to wstyd mi za samego siebie :) Autor dzieje literatury polskiej traktuje jako punkt wyjścia do stworzenia wielowątkowej, porywającej opowieści...fantastyka, realizm magiczny,alternatywna rzeczywistość- jak go zwał, tak go zwał, brawo. Zaskakujący moim zdaniem pomysł i świetna realizacja.
Muszę odgrzebać numery NFantastyki z jego opowiadaniami. Na szczęście na półce czeka jeszcze jedna książka Wojnarowskiego...


PS znalazłęm recenzję, więcej się dowiecie o książce, niż z mojego peanu ;)

https://wpolityce.pl/kultura/292742-piora-polskie-neverlandy-i-everlandy-recenzja
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Śr, 23 Październik 2019, 22:19:06
Wczoraj, oprócz obejrzenia upragnionego widowiskowego zwiastuna finału kinowej Sagi Skywalkerów, Epizodu IX ukochanych Gwiezdnych Wojen, spotkała mnie jeszcze jedna miła niespodzianka. Kurier w końcu doręczył mi powieść "Psychoza" autorstwa Roberta Blocha, jednak dzisiaj dopiero miałem na tyle czasu, aby się w nią, z odpowiednim zaangażowanien i zbudowaniem sobie odpowiedniej ku temu atmosfery, dogłębnie ,,wczytać". "Psychoza", to klasyka literatury z pogranicza dramatu, kryminału, solidnego dreszczowca. Nie prezentuje ona jednorodnej formy gatunkowej, a dzięki postaci Normana Batesa powieść zdaje się nosić w sobie niesamowity ładunek psychologiczny, co w rezultacie tworzy niewyobrażalnie dobre, instynktowne napięcie w całym konstrukcie fabularnym dzieła, oraz odczucie psychicznego zagrożenia i niejasności zgromadzonych wokół głównej postaci "Psychozy". Za mną dopiero 110 stron książki, i na ten moment jestem niezwykle zadowolony; czegoś takiego jeszcze nie czytałem. Trudno mi nawet brać się za porównywanie dzieła Blocha do czegokolwiek podobnego.

Polecam "Psychozę" każdemu gustującemu w książkowych thrillerach i dreszczowcach. Wydawnictwo "Vesper" niedawno wznowiło wydanie tej powieści. Wcześniej klasyka Roberta Blocha była prawie nieosiągalna.


(https://i.ibb.co/ckMfvWK/IMG-20191023-170006.jpg)

Pamiętacie film "Coś" Johna Carpentera z 1982 roku, z Kurtem Russelem w roli głównej? Wydawnictwo "Vesper" wypuściło również, w eter polskich księgarni, skompletowaną w końcu powieść "Coś" Johna W. Campbella, która posłużyła za pierwowzór do stworzenia scenariusza do filmu Carpentera! Powieść jest na moim celowniku.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w So, 26 Październik 2019, 23:46:17
Szokująca książka: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4889871/ostre-ciecie-jak-niszczono-polska-kolej
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Gieferg w Wt, 05 Listopad 2019, 06:36:41

Vesper wznowiło też nowelizację pierwszego Obcego autorstwa Alana Deana Fostera, właśnie wpadło mi w ręce:

https://filmozercy.com/wpis/alan-dean-foster-obcy-recenzja-ksiazki
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Wt, 05 Listopad 2019, 09:10:19
zachwycony lekturą Hyperiona sięgnąłem po Terror tego samego autora (Dan Simmons). jest nieźle, powiedziałbym że wyśmienicie, ale to już niestety nie jest poziom kosmicznej tetralogii Chyżwara/Dzierzby. wydaje mi się że to nie jest wina samego Terroru, po prostu Hyperion podniósł poprzeczkę tak wysoko że ciężko ją będzie jakkolwiek przeskoczyć.

w skrócie - nieudana wyprawa na biegun północny (historia w pewnym stopniu oparta na rzeczywistych wydarzeniach), do tego nadnaturalny element polujący na żeglarzy i trochę Grenlandzkiego folkloru. jak ktoś lubi marynistyczne klimaty, jest fanem The Thing albo ma ochotę na długą, soczystą i duszną powieść - polecam.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Apasz w Wt, 05 Listopad 2019, 11:41:43
Nawet serial zrobili na podstawie tej książki. Wizualnie całkiem ok, ale fabuła mnie znudziła, nie dotrwałem do końca.

A Hyperion i Upadek Hyperiona to faktycznie kawał dobrej sci-fi. Natomiast Endymion i Triumf Endymiona to podobno biegun przeciwstawny, takie opinie czytałem. Poniekąd mogę je potwierdzić, bo zacząłem czytać Endymiona i mnie ta książka zmęczyła na tyle, że odłożyłem na półkę i teraz czeka na dogodny moment. Który zapewne nie nadejdzie ;)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Wt, 05 Listopad 2019, 12:06:09
Endymion ma zdecydowanie inny charakter - bardziej przygodowy, czy obyczajowy. Ale, ale! Dalsza kreacja świata i echo wydarzeń z Hyperiona (PAX!) to coś po prostu niesamowitego, do tego interesujący nowi bohaterowie skaczący po różnorakich planetach i naprawdę grube plot twisty. Plus, co istotne-  na koniec otrzymujemy domknięcie i wyjaśnienie praktycznie wszystkich wątków (poza jednym - ale nie spojleruję, pewnej rzeczy się nie dowiemy ;)).

Niemniej rozumiem że ta zmiana stylu nie każdemu się spodoba. Mi też nie do końca ona podpasowała - jednak to co otrzymujemy w zamian, naprawdę mi wynagrodziło. No i jedno muszę przyznać - w czwartym tomie zabrakło zdecydowanie redakcji. Pisarz rozwlókł niesamowicie część dziejącą się na jednej z planet, opisał tam absolutnie wszystkie postacie, murarzy, kucharzy, tragarzy, a potem jeszcze rozpisał każdą możliwą górę, pagórek, wzniesienie i odległości między nimi. No i niestety nikt mu tego nie uciął ;). ale da się to przeżyć, nie ma powieści idealnych.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Apasz w Wt, 05 Listopad 2019, 14:18:25
No mnie właśnie to przynudzanie zniechęciło. Ale ty z kolei mnie zachęciłeś do powrotu do tego, skoro w kontynuacji wyjaśnione są te wszystkie wątki. W trochę niedobrym momencie jestem, bo nie pamiętam wszystkich szczegółów z Hyperiona, więc trochę bez sensu jest zaczynać ponownie od Endymiona, z kolei pamiętam na tyle dużo, że nie warto czytać Hyperiona jeszcze raz ;) Dam sobie wobec tego jeszcze trochę czasu i za rok, dwa, trzy przeczytam całość.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Śr, 06 Listopad 2019, 03:35:56
Może się pochwalę - i zyskiem , i stratą :) Otóż po długich poszukiwaniach dorwałem "Fazy grawitacji" Simmonsa, wydane ładnych parę lat temu.  Radość ogromna, niestety , wskutek bajzlu remontowego nie wiem, gdzie się ta książka podziewa :( Raptem parę stron przeczytałem i po dniach paru- kamień w wodę. Może nie została oddana w darze do biblioteki, bo robiłem w międzyczasie pakiet  :-\

Jak już o Simmonsie rozmawiacie, to jak wam się "Drood" podobał? Bo "Terror" odebrałem nieco inaczej, dla mnie jest to powieść świetna...Nie pamiętam, ile osób starałem się na jej lekturę namówić, ale było ich sporo-większość zraził temat, bo zachęcałem zimą :) Ważne sprostowanie, Krzysztofie_Kuryłło- to nie o biegun, lecz o przejście północno-zachodnie chodziło, rzecz o znaczeniu tak strategicznym jak i handlowym, stąd świetnie opisany ciężar oczekiwań i odpowiedzialności...
Natomiast "Drood" - tu miałem mieszane odczucia; mam zresztą wrażenie, że nie wszystko do mnie w tej książce trafiło. Ostatnio zastanawiałem się zresztą, czy nie kupić wydanych u nas powieści Wilkiego Collinsa- bo owszem, wyszły te ramotki, ale długo po mojej lekturze powieści Simmonsa. Złośliwi wydawcy :)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Śr, 06 Listopad 2019, 08:30:56
Masz rację z tym przejściem północno-zachodnim, użyłem trochę skrótu myślowego żeby nie zagłębiać się w detale. Generalnie temat podróży na oba bieguny totalnie mnie nie interesuje, ale tutaj siedziałem z mapką i sprawdzałem gdzie jest ta "Ziemia" Króla Williama ;).

"Drood" i "Faz Grawitacji" nie czytałem, ale pewnie rzutem na taśmę te dwie pozycje łyknę. Czasami mam takie fazy, że jak jakiś autor podejdzie mi ze swoją twórczością to staram się łyknąć jak najwięcej. Pierwsze pół roku minęło mi pod znakiem Philipa Dicka - wiadomo że inne rejony, ale też wchodziło bez popity. Póki co zaczynam polować na "Dalekie Horyzonty" - zbiór opowiadań, gdzie dostajemy m.in. krótkie opowiadanie autorstwa Dana Simmonsa, z akcją rozgrywającą się ileś tam lat po Endymionie.  Czuję straszny głód Hyperiona ;).
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Nawimar III w Śr, 06 Listopad 2019, 09:35:18
Miałem brać się za sagę Roberta Wegnera, a tymczasem przypadkowo przytrafiła się inna pozycja z oferty wydawnictwa Powergraph:

https://paradoks.net.pl/read/38986-cezary-zbierzchowski-distortion-recenzja?fbclid=IwAR1Iff4mA4BT3_T28xE2OZdXyRq3xZCV3z5W07brk56-u8SCiAgh9cEJ4zs
 
(https://paradoks.net.pl/image_files/text/38986/1.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: wonap w Śr, 06 Listopad 2019, 15:22:15
Obecnie czytam książke "Nieplanowane" na której podstawie m.in. właśnie wszedł w Polsce film do kin o tym samym tytule.

https://bonito.pl/k-1199764-nieplanowane
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Nawimar III w Śr, 06 Listopad 2019, 15:47:08
Parę dni temu widziałem ten film. Na książkę pewnie też się skuszę.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Cz, 07 Listopad 2019, 14:32:13
Melduję sukces, "Fazy grawitacji" odnalezione :) Tyle, że spadły z wierchuszki listy do przeczytania, bo "Endymion" wskoczył na top podczas poszukiwań ;)

Od razu mam pytanie- i tym razem nie dotyczące Simmonsa :) - warto sięgnąć po Roba Zombie jako autora? Lubię gościa, ale "Panowie Salem" jakoś mi umknęli...Umie pisać, czy grafomania?
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Wt, 12 Listopad 2019, 14:12:38
Czwartek, 14 listopada 2019. W paczkomacie InPostu odbieram następujące zamówienie:

(https://i.ibb.co/2g5CGLj/Screenshot-20191112-140628.jpg)

To będzie mroczna, trochę alternatywna lektura. Nie zabraknie aspektów psychologicznych i ,,adaptacyjnych", jak powieść w Uniwersum Marvela, co jest super rzadkim zjawiskiem. Nerdgazm!
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Wt, 12 Listopad 2019, 15:41:44
Skończyłem podróż z Simmonsem, Terrorem i Erebusem. Nie był to niestety poziom Hyperiona, co nie znaczy że powieść była zła. Wciągała jak diabli, mroźny klimat czuć było niemalże pod palcami a fabuła zagęszczała się z każdą kolejną stroną. Zakończenie niestety było dla mnie totalnie niesatysfakcjonujące - niemniej z tego co wyczytałem w recenzjach, jestem raczej w mniejszości.

W długi weekend wjechało u mnie "Ślepowidzenie" Petera Wattsa. Sroga lektura, ryje beret od samego początku, niektóre akapity muszę czytać kilka razy żeby zrozumieć co autor miał na mysli. W pewnym momencie czuć mocną inspirację Solarisem - ale to nic co bym krytykował, absolutnie nie można tu mówić o bezmyślnej kalce.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Arion Flux w Wt, 12 Listopad 2019, 20:16:56
Watts ma naprawdę fajne pomysły z okolic hard sf, czego dowodem jest choćby Ślepowidzenie, ale niestety jego warsztat pisarski pozostawia wiele do życzenia, czego dowodem jest choćby Ślepowidzenie. Niestety Echopraksja już taka fajna nie jest, moim zdaniem rzecz jasna - ja się np. przy niej meczylem (ale wiem, ze niektorzy piali z zachwytu) i juz dzis ledwo pamietam o co w niej chodzilo. Watts to łebski facet, a jedna z cech łebskosci jest zdawanie sobie sprawy ze swoich niedomagan i niedociągnięć, i dlatego mysle, ze dobrze wie, iz nie jest Proustem i ze wlasnie z tego powodu w Echopraksji zamiescil rysuneczek planu rozkladu pomieszczen statku kosmicznego, w ktorym toczy sie akcja, bo w Slepowidzeniu jego opisy otoczenia pozostawialy naprawde duzo do zyczenia. Tak czy siak, ja w koncu musze przeczytac jego Trylogię Ryfterów, ale wciaz sie boje, ze moge za bardzo cierpiec podczas jego opisów.   

Z Solarisem ma tyle wspolnego, że tu i tu podejmowany jest problem czym jest (samo)świadomość i czy nasza komunikacja z innymi swiadomymi istotami we wszechświecie jest w ogole mozliwa ze względów psychologiczno-epistemologicznych (to ostatnie ulubiony temat Lema). 

--------------------------
Korzystając z okazji chcialbym polecic książkę z nieco innej beczki (tj. nie SF), ktora zrobila na mnie ostatnio bardzo duze wrazenie: "Zaułek koszmarów". Szkoda, ze jej autor, W.L. Gresham, napisal tylko jakies 4-5 rzeczy, bo genialny z niego byl pisarz.   
--------------------------
Skoro jeszcze nie skonczyl mi sie czas do edytowania, to jeszcze jedna rzecz: "Nawiedzony dom na wzgórzu" Sh. Jackson. Ale to ładne!!! Wiem, ze zrobiono serial, ale nie ogladam TV i nie wiem jak to sie ma do ksiązki, ale te ostatnia polecam, bo delikatniejszego i bardziej kobiecego horroru nigdy nie czytalem. W sumie to nawet nie jest horror, tylko dramat psychologiczny. Te wszystkie Kingi ze swoimi plastikowymi wampirami i wilkołakami niech sie schowaja.   
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Wt, 12 Listopad 2019, 23:39:26
@KukiOktopus- Jackson to świetna pisarka była! Zresztą wspomniany King wiele razy o tym mówił, wymieniał zresztą powieść w "DanseMacabre" ;)
O serialu nie wiedziałem...Ze swej strony mogę ci polecić film z Vincentem Price, bardzo dobrze się to ogląda mimo upływu lat:

https://www.emag.pl/dom-na-przekletym-wzgorzu-dvd-sell-dvd-01-monf00340/pd/DR27YYBBM/

Jest na płycie także remake z Famke Janssen :) - ale tego obrazu nie widziałem.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Śr, 13 Listopad 2019, 00:04:43
Dałem się złapać na reklamę i oddalając się od swoich typowych klimatów siedzę właśnie nad "Manson" (T. O`Neill, D. Piepenbring). Efekt coś koło dwudziestoletniego śledztwa dziennikarskiego. Będąc w okolicy 1/3 książki na razie dowiaduję się, że prokuratura mogła dopasowywać motywy (i tym samym częściowo fałszować przebieg niektórych wydarzeń) do z góry ustalonej tezy.
Poza tym ciekawe opinie (tekstem otwartym) nt. Polańskiego.

P.S. Ze zdziwieniem skonstatowałem, że Manson nie żyje. Jakoś mi to "umkło".
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Śr, 13 Listopad 2019, 00:44:51
Nie nosiłeś koszulki "Je suis Charlie"? ;) Przede mną jeszcze lektura książki Gunna, ,,Manson. Ku zbrodni", ale zaciekawił mnie twój opis. Dziękuję...dodatkowe obciążenie portfela zawsze cieszy :)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Apasz w Śr, 13 Listopad 2019, 11:14:03
O, "Ślepowidzenie" to chyba już kanon hard sci-fi, ja przeczytałem dwa razy :) "Echopraksja" faktycznie już taka fajna nie jest, ale też warto po nią sięgnąć. Dobrze, że fajnie to niedawno znów wydali.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Pn, 02 Grudzień 2019, 22:36:15
(https://i.ibb.co/x3cgL4p/IMG-20191202-190441.jpg)

Moc mnie buduje, Moc zwycięża! Liczy się tylko pasja, dzięki pasji osiągam siłę. Nie jestem może jakimś potężnym Sithem, ani powyższych, widocznych na zdjęciu zakupów nie stanowią same gwiezdnowojenne pozycje. Ale w myśl głównej mantry i przysięgi Sithów, można rzec, że tak się właśnie czuję - tak jak wskazują jej słowa, szczególnie, gdy osiągnę np. jakiś fanowski cel zakupowy, który sobie wyznaczyłem.

1) "Amityville Horror" Jaya Ansona od Wyd. Vesper. Klasyka horroru, której obecności na rynku polskim się obecnie nie spodziewałem.
2) "The Science of Rick and Morty" Matta Brady'ego; tytuł wiadomy, czysta konieczność z racji uwielbienia serialu "Rick and Morty"... Wubba-lubba-dub-dub!
3) "Star Wars Legendy: W cieniu Yavina". Na dopieszczenie wiedzy i informacji o Uniwersum Star Wars, wprost z komiksowych "Legend". Takie rozszerzenie galaktycznych realiów, to ja rozumiem!
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PocoNacoLoco w Pt, 06 Grudzień 2019, 20:36:55
Właśnie zakończyłem lekką amerykańską nowelkę Ragtime. Klimatyczna, wczesne lata XX wieku Stany Zjednoczone, Nowy Jork, z muzyką w tle, celebrytami ówczesnych czasów, murzyńskim tagiem i problemami tamtych czasów. Ciekawe, że najbogatsi, najwięksi (dosłownie) z tamtych lat potrafili na śniadanie pochłaniać takie ilości jedzenia, jakie nam wystarczają na dzień lub dwa... Ryby z patelni, steki i wołowe pieczyste, grzanki, jaja, zestawy serów, słodyczy, budyń w kilku smakach... Wszystko dla jednej osoby, w takich, albo i większych ilościach. Dopiero wujo McDonald zracjonalizował i zreglamentował do postaci zestawu talerz Amerykanina. Życzę miłej lektury, jeśli ktoś z Was ma ochotę.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PocoNacoLoco w Pt, 06 Grudzień 2019, 20:37:28
Murzyńskim ragiem miało być
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PocoNacoLoco w Pt, 06 Grudzień 2019, 23:58:02
Studenci polityki, ekonomii, stosunków międzynarodowych, relacji międzyludzkich i wielu innychy jeszcze by wymieniać, powinni rozejrzeć się po bibliotekach i z uwagą przeczytać o Przededniu drugiej wojny światowej Władysława Studzińskiego. Charakter książki kształtuje się od początku, co zauważyć się da w słowiu początkowym o autorze, a przybiera jeszcze na konkretach w każdym kolejnym słowie narratora. Żeby nie być gołosłownym, to przeczytałem dzisiaj blisko 50 stron, które sprawiły, że od jutra brnę w to dalej...
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PocoNacoLoco w So, 07 Grudzień 2019, 16:36:05
Władysław Studnicki oczywiście.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: wonap w Wt, 10 Grudzień 2019, 08:01:03
Właśnie przeczytałem książkę Przyjaciele o serialu i słabiej niż się spodziewałem. 4/10
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Wt, 10 Grudzień 2019, 15:38:19
Połowa "The Science of Rick and Morty", publikacji analizującej świat science-fiction, z uwzględnieniem przedrostka ,,science" serialu animowanego o najbardziej znanym duecie nietuzinkowych dziadka i wnuczka w historii popkultury, już za mną! Ta gawędziarska natura Matta Brady'ego autora niniejszej pozycji - omawianie wielu aspektów naukowych i ich analizowanie przez pryzmat poszczególnych odcinków kreskówki, z uwzględnieniem omawiania tychże epizodów, to miód i idylla wtłoczona na fanowską i geekowską duszę! W końcu i ja wiem, jak to jest z tymi ,,nieskończonymi Rickami i Mortymi", oraz jak funkcjonuje pistolet portalowy, i co nauka a serial mówią o możliwości stworzenia takiego mechanizmu! Nic tylko czytać... i oglądać "Rick and Morty"! Godne polecenia! Na razie ocena publikacji oscyluje w okolicy: 9/10! Fascynująca lektura!

(https://ecsmedia.pl/c/the-science-of-rick-and-morty-nienaukowy-przewodnik-po-swiecie-nauki-w-iext55283542.jpg)

Pickle Rick!
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w Wt, 10 Grudzień 2019, 20:16:29
Mam w planach Ricka wyżej ;) Chciałbym polecić coś z naszej działki. Książkę Barbary Gawryluk:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4898685/ilustratorki-ilustratorzy-motylki-z-okladki-i-smoki-bez-wasow
Przede wszystkim dlatego, że jest fragment o Butence :)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Wt, 10 Grudzień 2019, 21:37:05
A ja przeczytałem Narodziny Fundacji, Preludium Fundacji i... nie podobało mi się. Ale znam status tych książek więc nie będę się więcej produkował :(
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: wonap w Pn, 16 Grudzień 2019, 09:07:25
Obecnie "Powrót do Jedwabnego"    Wojciech Sumliński, Ewa Kurek, Tomasz Budzyński
a po tym biore sie za popularnego Irlandczyka reklamowanego przez Netflixa;) (oczywiście za książkę nie film;))
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Pn, 16 Grudzień 2019, 14:48:21
Kolejna intrygująca, konkretna pozycja popularnonaukowa, z równie istotnym, co naukowym, zacięciem moralno-etycznym w swej treści. "Świt robotów. Czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy?", od Martina Forda, to publikacja, która nie dość że przybliży nam podstawowe zagadnienia związane ze Sztuczną Inteligencją, to rozszerzy je o aspekt futurologiczny i konsekwencje coraz szybszego rozwoju technologii informatycznych i komputerowych: coraz bardziej zaawansowane algorytmy, potężniejsze jednostki operacyjne, i Sztuczna Inteligencja, która już teraz jest dosłownie wszędzie. Książka jest trudno dostępna, na szczęście znalazłem jeden egzemplarz; niedługo będę mógł cieszyć się lekturą.  ::)

(https://s.lubimyczytac.pl/upload/books/305000/305142/479940-352x500.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Wt, 17 Grudzień 2019, 16:19:10
Jutro kończę intrygująco napisaną, ciekawą, mroczną, niekonserwatywną - jak na tamte czasy - i sądząc po ogólnych opiniach, na temat wydarzeń z 13 listopada 1974 przy Ocean Avenue 112 w Amityville, gdzie R. DeFeo zabił 6 bliskich mu osób podczas snu, oraz z późniejszego pobytu w domu rodziny Lutzów, na podstawie których powstała legenda pogrążonego w źle Amityville, dość kontrowersyjną powieść z elementem reportażu: "Amityville Horror" Jaya Ansona.

(https://vesper.pl/873/amityville-horror-jay-anson-oprawa-twarda.jpg)

Ta książka plus wstawiona w linku poniżej ścieżka dźwiękowa, jako klimatyczny podkład do dogłębnej lektury tejże powieści, a lepiej być nie może. Coś niebotycznego!

Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Wt, 17 Grudzień 2019, 16:57:33
Zebrało mi się na beletrystykę i siedzę nad trylogią "Kodeks Millenarius" (M. Simoni).
Rzecz dzieje się w połowie XIV wieku i jest połączeniem powieści przygodowej z kryminałem. Pierwszy tom był cokolwiek frustrujący (trzeba było się przyzwyczaić do rozdziałów w formie "Blitz" tzn. po kilka stron, niekiedy wręcz po dwie), czarne charaktery są wręcz smoliste, a fabuła momentami sprowadza się do "jedź z punktu A do punktu B, pogadaj z X, pojedź do C i pogadaj z Y", niemniej druga część sprawiała wrażenie bardziej wyrobionej i ciekawszej a trzecia zaczyna się całkiem interesująco.
Jeżeli na koniec jakiś grom nie strzeli (nieważne czy na minus czy na plus) to jest to niezła lektura do pociągu.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w So, 28 Grudzień 2019, 13:26:01
Święta i okres tuż po to akurat moment żeby choć trochę nadgonić lekturę toteż korzystam ile wlezie.
Nad tym tytułem medytowałem z przerwami kilka ładnych lat zanim zdecydowałem się nabyć, ale wreszcie lektura "Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?" za mną i okazuje się, że kolejność dziobania jest istotna, ponieważ dochodzę do wniosku, że film zrobił na mnie większe wrażenie niż pierwowzór literacki. Co ciekawe, we wstępniaku można przeczytać, że obraz Scott`a powstał na podstawie siódmej wersji scenariusza, którego autor (któryś z kolei) nie czytał nawet pierwszej wersji owego skryptu. W efekcie książka a film to dwa w dużej mierze różniące się od siebie byty. I chyba jednak na korzyść filmu w którym atmosfera "robi" zdecydowanie większe wrażenie a postacie okazują się być o wiele bardziej wyraziste (Decker, Batty, Rachael, Pris). Jak Dick pomysł urodził tak Hollywood podkręciło go o niemal 100%. Gdybym najpierw czytał pewnie bardzo bym się zżymał. A tak muszę przyznać, że ten klasyk sf robi naprawdę większe wrażenie od książki.

Zaś obecnie na tapecie "Witamy we wszechświecie. Podróż astrofizyczna" (N. deGrasse Tyson, M.A. Strauss, J.R. Gott) czyli kosmos i rządzące nim prawa dla laików. Momentami przyprawiająca o ból zębów - gdy przychodzi do równań -, ale fascynująca opowiastka dla tych, którzy w szkole na przedmiotach ścisłych spali, zaczepiali dziewczyny albo pod ławką komiksy czytali. Względnie zwyczajnie się w nich nie odnajdywali (co akurat znam z autopsji...  :-\).
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: SkandalistaLarryFlynt w So, 28 Grudzień 2019, 13:51:39
Film Scotta i powieść Dicka są zupełnie o czym innym. Nie ma sensu nawet ich porównywać ze sobą, to dwa oddzielne byty.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Arion Flux w So, 28 Grudzień 2019, 15:08:03
Zupełnie o czym innym to może za dużo powiedziane, ale faktem jest, że film mocno odstaje od ksiązki. Chyba najbardziej to "odstawanie" jest zauważalne względem postaci Roya Batty'ego, który w filmie jest tragicznym twardzielem ociekającym charyzmą, głównym antagonistą wokol ktorego kreci sie fabula i bez ktorego trudno sobie wyobrazić ten film, podczas gdy w ksiązce to jakis pierwszy lepszy wymoczkowaty nexus, postac n-planowa, której rownie dobrze mogloby nie być.

I choć jestem zagorzałym fanem twórczości Dicka i jego samego, to jednak przyznaję, że "Blade Runner" jest jednym z nielicznych przykładów, gdy ekranizacja zrobila na mnie o wiele większe wrazenie niz pierwowzor ksiązkowy.

Nie znaczy to jednak, ze książka jest zła. Wpasowuje się ona świetnie w swiaty (a raczej świat) wykreowany przez Dicka i jego styl pisarski, i gdy postrzegana jako taka, to jest w oderwaniu od kontekstu utworzonego przez film, jest świetna.     
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w So, 28 Grudzień 2019, 15:32:53
Film Scotta i powieść Dicka są zupełnie o czym innym. Nie ma sensu nawet ich porównywać ze sobą, to dwa oddzielne byty.

Nie rozumiem. Nie ma sensu wspominać o nich w jednym poście? Czy nie ma sensu porównywać jednego z drugim? Czy też zastanawiać się nad różnicami? Albo nad tym co podobało się bardziej?
Wydaje mi się, że wszystko to ma sens. Nawet jeżeli oba dzieła tak bardzo różnią się od siebie.
Zresztą najważniejsza z tego wszystkiego i tak byłaby dyskusja - w końcu ona unaocznia na ile istotne są i książka i film - gdyby takie nie byłyby szkoda byłoby zużywać klawiatury na jakiekolwiek opinie.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: SkandalistaLarryFlynt w So, 28 Grudzień 2019, 16:37:30
 Oczywiście, że ma sens, tylko najpierw trzeba te różnice widzieć. Film i książka są zupełnie o czym innym, pomimo tych samych bohaterów i większości scen bardzo podobnych lub identycznych. Scott postawił na wizję futurystycznego świata i wyrwał praktycznie żywcem "warstwę przygodową" książki i na koniec sypnął nieco zagadnieniem, czy sztuczna inteligencja może osiągnąć stan ludzkiej świadomości. W książce Deckard nie jest wyrazistą postacią bo nią nie ma być. Robi tam za "everymana" pod którego powinien móc podstawić się każdy czytelnik. Jest facetem, który zastanawia się czy sam nie jest robotem bardziej niż te roboty na które poluje. Chodzi do pracy, wykonuje swoje obowiązki w czym jest dobry, rozmawia z żoną którą sam nie wie czy kocha czy nie chociaż stanowią przykład raczej udanego małżeństwa i ma swoje przyziemne marzenia o posiadaniu żywego zwierzęcia identyczne z marzeniami milionów innych osób. On uświadamia sobie fakt jak bardzo bezduszne jest korporacyjne społeczeństwo w którym żyje i stara się zachować resztki ludzkiej godności. To jest powieść o człowieku, który ma ciężką depresję. Nie dałoby się tego raczej rozsądnie sfilmować, Scott nakręcił co innego i do tego były mu potrzebne wyraziste postacie. Dick typowe sf pisał właściwie tylko na początku swojej kariery, jego późniejsze utwory to wszelkiego rodzaju moralitety, dysputy filozoficzne bądź traktaty religijne. Głęboko humanistyczna literatura jedynie korzystająca ze scenografii sci-fi.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w So, 28 Grudzień 2019, 17:20:53
Ja to wszystko rozumiem i różnice zasygnalizowałem; zwyczajnie nie planowałem pisać rozprawki w stylu "Blade Runner a Blade Runner. Filozofia i problematyka. Podobieństwa i odmienności". ;)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: SkandalistaLarryFlynt w So, 28 Grudzień 2019, 17:37:55
Nie czepiam się, ale tak to napisałeś jakby film się lepiej spodobał bo jest atmosfera i wyraziste postacie. On jest tak nakręcony, żeby robić wrażenie, sam film jest rewelacyjny, ale powieść o wiele mądrzejsza.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w So, 28 Grudzień 2019, 19:08:31
"Tetris. Ludzie i gry", to pozycja popularnonaukowa z ,,namaszczeniem" reportażu, pióra Boxa Browna. Literaturę tę popularnonaukową, w ogóle ciężko nazwać. Przewija się przez to odpowiednia doza nauki, historii problematyki, anegdot itp. Najlepsze jest to, że jest to pozycja, w której jądrze osi fabuły spajającym wszystko tu przedstawione stoi "Tetris", jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych gier w historii przemysłu gier video. A obok niej człowiek - to jak segment rozrywki, jakim są gry video, wpłynął na jego życie. Ciężko obok tej publikacji przejść obojętnie. Dla popkulturowego geeka, i zainteresowanego branżą grową osobnika ,,gamingowy reportaż" Browna, to lektura obowiązkowa. Wypatrzone niedawno, dodane do listy życzeń. Możliwe, że będzie nabyte już w styczniu 2020r., choć ogólna lista życzeń komiksowo-beletrystycznych wydłuża się i wydłuża... :-\

(https://resources.kfi.pl/image/96fc148e-3b79-491e-972e-1c7e4b01608c/550x400/png)

A'propos powieściowego "Blade Runnera" Phillipa K. Dicka, osobiście jego lekturę mam za sobą - powieść przeczytałem rok temu z kawałkiem, jednak często do niektórych jej części lubię wracać. Całość jej treści pamiętam dość dobrze. Równie dobrze pamiętam to, jak nie mogłem otrząsnąć się z emocjonalnego miszmaszu, po skończeniu takowej beletrystyki. Bo "Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?" Dicka, to mówiąc prosto i trywialnie ,,powieść całkowicie inna" - i trudno to do końca wytłumaczyć, dopóki nie zaznajomi się z obiema tworami, najlepiej w krótkim odstępie czasu - niż film Ridleya Scotta z 1982 roku. Relacja dzieł obowiązuje w obu kierunkach. Nie byłbym w stanie wyobrazić sobie wiernej ekranizacji "Łowcy Androidów" Phillipa K. Dicka.

Poniżej w ospoilerowanym linku moja recenzja literackiego "Łowcy Androidów", w której do końca nie wyszedłem ze wszystkim, co wchłonąłem dzięki temu tytułowi; byłem w lekkim szoku, gdy przeczytałem powieść, a było to zaraz po obejrzeniu obrazu Ridleya Scotta.

Spoiler: PokażUkryj
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/99686/blade-runner-czy-androidy-marza-o-elektrycznych-owcach/opinia/49180099#opinia49180099

Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Arion Flux w Nd, 29 Grudzień 2019, 12:35:20
[...] Dick typowe sf pisał właściwie tylko na początku swojej kariery, jego późniejsze utwory to wszelkiego rodzaju moralitety, dysputy filozoficzne bądź traktaty religijne. Głęboko humanistyczna literatura jedynie korzystająca ze scenografii sci-fi.
Tak z ciekawości: Które utwory Dicka z poczatku jego kariery to Twoim zdaniem "typowe sf"? 

(Pytam, bo tworczość Dicka za jego zycia nie cieszyla popularnoscia w mainstreamowym srodowisku SF, a nawet przez wiekszość nie byla kwalifikowana jako SF, z którego to powodu Dick cierpiał finansowo niemalże do konca swoich dni.)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: SkandalistaLarryFlynt w Nd, 29 Grudzień 2019, 12:40:53
Chociażby jego opowiadania, tytułów nie pamiętam. Dick sporo tego napisał, Amber wydał kiedyś wszystko w pięciu tomach. Sporo z tego zwłaszcza tych najwcześniejszych to zwykłe sf bez żadnego drugiego, trzeciego czy piątego dna.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Arion Flux w Pn, 30 Grudzień 2019, 00:02:16
Ja też nie pamietam, ale moze rzeczywiscie tak jest i wlasnie dlatego nie pamietam, bo kazdy utwor Dicka, ktory pamietam, to duzy albo jeszcze wiekszy Dickowski odjazd, przy czym Androidy są jeszcze w miare normalną książka.

Niemniej, chyba nie Amber wydal te zbiory opowiadan, lecz Rebis, a jeszcze wcześniej Prószyński.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: SkandalistaLarryFlynt w Pn, 30 Grudzień 2019, 16:58:58
A jasne, mam te od Prószyńskiego z serii "Nowa Fantastyka".
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Cz, 02 Styczeń 2020, 21:27:36
Tak to jest, gdy bywa się ,,przelotem" w Empiku i dokonuje się nieplanowanych zakupów typu ,,a co tam... biorę", mimo iż ceny w tej sieci sklepów, niestety, nie zachęcają do regularnych wizyt w salonach Empika i kupowania tu jakichś produktów. Nie mam karty / konta "Empik Premium" (jak zwał tak zwał), i generalnie większość interesujących mnie komiksów i części beletrystycznej popkultury pozyskuję przez księgarnie internetowe. Jednak trafiło i na mnie, tak więc będąc w Empiku kupiłem dwie ważne dla mnie, ikoniczne pozycje literackie, widoczne na zdjęciu poniżej:

1) "Coś" autorstwa J. W. Campbella - absolutny pierwowzór słynnego filmu J. Carpentera z 1982 roku, pod tym samym co powieść tytułem. Książka ta, to tak naprawdę nowela "Kim jesteś", połączona z pierwszą ,,nieokrojoną" jej wersją: "Piekielny lód".

2)" Star Wars: Ostatni Rozkaz - cz. 3 Trylogii Thrawna" autorstwa T. Zahna - w końcu dokończę jedną z najważniejszych trylogii powieściowych w całym, wliczając w to "Legendy" i "Nowy Kanon", Uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: wonap w Wt, 07 Styczeń 2020, 12:14:41
Dallas '63 Stephen King
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Nd, 12 Styczeń 2020, 11:07:13
Wydawało się, że Ted może osiągnąć wszystko. Młody, zdolny, nieprawdopodobnie ambitny człowiek. Ted wybrał jednak - albo taki już był od początku, i nieuniknionym było, że prędzej czy później jakiś detonator psychiczny każe mu zabijać,m - to kim się stanie w przyszłości, jako kto i jaka osoba da się poznać społeczeństwu. "Ostatni żywy świadek", mistrzowski reportaż o życiu Teda Bundy'ego, jednego z ,,największych" seryjnych morderców w dziejach... Kto by pomyślał, że na książkę natknę się przypadkiem, a przecież w tematyce kryminologiczno-psychologicznej trwam ostatnimi miesiącami dość intensywnie. To będzie niezapomniana lektura.

(https://i.imgur.com/xT9U3Hhr.jpg)

Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Cz, 30 Styczeń 2020, 18:19:37
"Akira" z 1988 roku, "Ghost in the Shell", trochę starsze, z 1995 roku - niesamowicie realistyczne pełnometrażowe filmy anime, jeśli chodzi o wydźwięk wykreowanej tu wizji przyszłości ludzkości, i samej formy animacji: szczegóły, specyficzny ton kolorów itp. Dodajmy do tego coś z czasów współczesnych, jak "Altered Carbon", serial od Netflixa, oraz zapowiadaną na wrzesień 2020r. grę video "Cyberpunk 2077" od studia CD Projekt Red. Tak pokrótce, na podstawie drobnego wycinka przykładów, wygląda rzeczywistość ,,Cyberpunku", przeważnie konceptu fikcyjnej niedalekiej przyszłości, w której pod ,,skorupą" rozwiniętej technologicznie ludzkości kryje się zatracający się w granicach dobra i zła człowiek.

Na to czym, jak i dlaczego jest idea, pogląd, czy też płaszczyzna rzeczywistości - zwane ,,Cyberpunkiem", odpowie (przynajmniej powinna) książka "Cyberpunk 1982-2020" autorstwa Michała Wojtasa. Publikacja ukaże się - i żeby było śmiesznie - w połowie kwietnia tego roku; jak wiemy na ten miesiąc zaplanowano premierę "Cyberpunk 2077", gry video od wspomnianego CD Projekt Red. Okładka książki jest mocno sugestywna. Barwy polskiej gry tu wpisane, wskazują na mocne powiązania autora z premierą "Cyberpunk 2077". I tak trzymać!  8)

(https://ecsmedia.pl/c/cyberpunk-1982-2020-w-iext55784965.jpg)

https://www.znak.com.pl/ksiazka/cyberpunk-1982-2020-michal-wojtas-164802

Osobiście, dla samego Cyberpunku, a nie gry zamierzam tę książkę kupić i dokładnie się z nią zapoznać.

A co Wy, forumowicze na to?
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: nadęta waltornia w So, 01 Luty 2020, 13:48:11
Ostatnio przeczytane:
1. W. Faulkner, Pylon - w zasadzie od pierwszego przeczytanego zdania dowodzi się, że to pisarz z typu tych naprawdę wielkich, wspaniałym językiem opisuje na przykładzie lotników - ludzi żyjących na krawędzi i z niebezpieczeństwa czyniących swój zawód - rzeczywistość Ameryki, gdzie ideały były często zamknięte tylko w bańce ideałów i pryskały po zderzeniu z rzeczywistością. Modernistyczne, pełne detali opisy człowieka i jego psychiki na tle natury i zastanych okoliczności są ciekawym przewodnikiem po rozwijaniu się tego kraju i społeczeństwa.
2. J. Boyne, Nawiedzony dom - klasyczna wiktoriańska powieść grozy, napisana w formie wspomnień głównej bohaterki czyta się lekko i przyjemnie. Nie ma tu nie wiadomo jakiej wymyślnej historii, ale przyzwoita tajemnica i suspens gwarantują, że powieść pochłania się na kilka posiedzeń. Coś dla fanów S. Jackson. Autor ma talent do kreślenia realistycznych postaci, w których skórę łatwo można samemu wejść.
3. P. Wahloo, Stalowy skok - czytając to miałem trochę skojarzenia z kryminałami Ch. Mievilee'a osadzonymi w przyszłości, ale tutaj większy nacisk jest na zagadkę kryminalną niż na zaznaczaniu obecności futurystycznego świata. Komisarz Jensen bardzo kojarzył mi się z Joe Dreddem jeśli chodzi o brak elementarnego poczucia humoru i maniakalną dbałość o przestrzeganie prawa w dość absurdalnych sytuacjach. Jest tu pewna doza utopii i dystopii i trochę wątków politycznych, lubiącym skandynawski styl pisania kryminałów na pewno się spodoba.
4. M. Sandemo, Saga o czarnoksiężniku/Saga o ludziach lodu - Skończyłem czytać tę pierwszą, zacząłem pierwszy tom tej drugiej (która jest historycznie pierwszą z trylogii sag - 47 tomów!). W zasadzie każdy tu coś dla siebie znajdzie: jest powieść obyczajowa, elementy fantastyczne, dużo wątków kryminalnych i przygód w różnych zakątkach globu i w różnych epokach geologicznych, trochę o religii, filozofii i polityce - jednym słowem fantastyka pełną gębą. Co jest tu wyjątkowe to bardzo ciepły styl pisania autorki, prowadzi swoich sympatycznych bohaterów przez wszystkie epickie wydarzenia trochę jak Włóczykij przyjaciół przez Dolinę Muminków i wiadomo, że wszystko musi się dla nich skończyć dobrze.

W kolejce do czytania: reszta sagi, Nagi lunch Burroughsa, Uczeń czarnoksięski Ewersa i coś Edwarda Lee i Ligottiego.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Nd, 02 Luty 2020, 14:20:21
"Nawiedzony dom" od J. Boyne - to brzmi ciekawie. Tytuł wezmę pod uwagę, zważywszy na to, że wiktoriański, gotycki o wyszukanyn, specyficznym klimacie horror, na współczesnym rynku beletrystycznym, to rzecz... mała. Gatunek, trudny, dla pisarzy niełatwy; podaż wiktoriańskich horrorów zdaje się nie być obecnie wystarczająca.

Obecnie wczytuję się w następujące pozycje:

"Wojna Zombie" od Maxa Brooksa; książka pisana z perspektywy dziennikarza, czy też kronikarza przytaczającego w tej pracy wywiady z ocalałymi z "Wojny Z" osobami. Pozycja dziś prawie nie do dostania. Udało mi się ją zdobyć, kupując jeden egzemplarz na serwisie aukcyjnym Allegro. Niesłychana sprawa, polowałem na nią zaciekle od dłuższego czasu!

(https://media.merlin.pl/media/300x452/000/004/733/56bafdc3c5d8e.jpg)

Drugi tytuł, ktory kupuje me gusta i wzbogaca spektrum mych zainteresowań dogłębnid, to coś w bardzo pośredni sposób wspólnego ze ,,śmiercią" i ,,rozkładem", lecz stanowiącego część literatury naukowej i popularnonaukowej:

"Na ostrzu skalpela. 50 lat z życia chirurga" autorstwa Roberta T. Morrisa. To pozycja z kreacją treści z perspektywy pierwszej osoby; coś jak dzienniki chirurga, na oczach którego, podczas jego kariery zawodowej ewoluował świat medycyny: chirurgii, medycyny szpitalnej, aseptyki itp.

(https://replika.eu/wp-content/uploads/2019/06/Na_ostrzu_skalpela-504x712.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w Nd, 02 Luty 2020, 16:11:15
Jak jesteśmy przy książkach "medycznych" polecam pozycję Szarlatani:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4870494/szarlatani-najgorsze-pomysly-w-dziejach-medycyny
Temat dość smutny i nieprzyjemny ale książka napisana z dużym poczuciem humoru - ostrzegam, specyficznym, nie każdemu podejdzie.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: nadęta waltornia w Nd, 02 Luty 2020, 16:15:40
W domenie klasycznego horroru (w tym m.in. wiktoriańskiego) to gorąco polecam serię Biblioteka grozy wydawnictwa c&t i wydawnictwo Vesper. Ostatnio z innych wydawnictw kupiłem Nawiedzony hotel W. Collinsa, Kwiaty na poddaszu V. Andrews i Zwierciadło z Sherrock Bensona (ale brata tego "właściwego", bardziej znanego Bensona) - jak przeczytam to coś napiszę. Chyba w podobnych klimatach jest też niedawno wydana Wigilia pełna duchów i wznawiana seria Opowieści niesamowite np. Literatura rosyjska PIW.
Ogólnie horroru to jest sporo wydawane u nas, zarówno z współczesnej jak i żelaznej klasyki, oraz tego co jest wydawane aktualnie na świecie. Z mniejszych wydawnictw ciekawy jest Dom horroru wydający bardzo zróżnicowaną ekstremę, wyd. Golem wydające Ewersa, wyd. IX skierowane bardziej na okultyzm, czy Phantom book wydające głównie pulpę. Nie mówiąc już o dużych wydawnictwach z tytułami "dużych" autorów typu King,Masterton... Ja kupuję na bieżąco ale już powoli nie ogarniam tej wielości, przydałby mi się jakiś kwantowy czytnik lub mózg by czytać wszystko równolegle.
Brooksa czytałem World War Z i bardzo mi się podobała w formie i treści. Czytałem też jego Zombie survival, ale wynudził mnie strasznie, zmęczyłem to już wyłącznie powodowany wymogami nerwicy. Pomysł był spoko, ale w udawaniu rzeczywistego poradnika książka mogła na mój gust przybrać formę miniporadnika tj. conajmniej 3 razy krótszego. No, ale rozumiem, że to była dobra wprawka przed napisaniem WWZ. Z tematu zombie to czytałem ostatnio Noc zombie Briana Keene'a i trochę dziwię się, że tytuł jest raczej u nas mało znany, bo wizja konceptu zombie autora jest nietypowa i mocno brutalna nawet jak na te klimaty.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Pn, 03 Luty 2020, 02:28:05
@up- Wydawnictwo C&T od lat robi kawał dobrej roboty, przybliżając polskim czytelnikom pomnikowe dzieła literatury grozy. Polecam mojego ulubionego MR James, polecam też Machena.

A propos tego ostatniego- jest jeszcze gdzieniegdzie do dostania przedostatni numer "Literatury na Świecie", poświęcony twórczości Machena i zawierający sporo jego prozy:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4905178/literatura-na-swiecie-nr-9-10-2019-578-579

Ja zacząłem ostatnio lekturę "Outsidera" Kinga i po trzydziestu kilku raptem stronach jestem dużo bardziej podobny do Grigorija Rasputina [w wersji  DarkHorse ;) ], niż przedtem...  rwę włosy z głowy, bo tłumacz Tomasz Wilusz niespecjalnie przykłada się do roboty. W efekcie błędy translatorskie nie pozwalają mi się skupić na treści książki.
Już na pierwszej stronie mamy "park Rekreacji imienia Estelle Bargi". Na stronie szesnastej- "Estelle Barga Field". Gdzie konsekwencja? Tłumaczymy nazwy czy nie, panie tłomaczu szanowny? A mamy tu jeszcze zdania typu "Prowadził go przez parking Gerald's." oraz mój cichy faworyt, zdanie wygłoszone podczas przesłuchania policyjnego "Czy była na nim wypisana nazwa firmy? Na przykład Klimatyzacja Sam's albo Okna Bob's?"
Mówię wam, jak piachem po oczach  >:(
Jest takich wkurzających drobiazgów co niemiara- nie było chyba żadnego redaktora ni korekty, a panie Płaskoń-Sokołowska, Kusojć i Nawrocka z wydawnictwa Prószyński przyglądały się biernie, jak Wilusz tworzy. Dalsze losy aresztowanego trenera poznam, jak ochłonę.


I żeby nie było , zdarza mi się lektura dobrze tłumaczonych pozycji. "Dunkierkę" warto kupić :) [skopiowałem swój wpis z wątku literackiego na knives.pl]

(https://www.mestro.pl/images/photos/okladki/277/276485/__b_9788377735770.jpg)

Joshua Levine - Dunkierka

[seria "Świadkowie. Zapomniane głosy" wydawnictwa RM]

Skończyłem właśnie książkę zbierającą relacje uczestników walk we Francji 1940 roku, głównie żołnierzy BEF, prowadzących do ewakuacji dużej części Brytyjczyków z Dunkierki.
Temat dość słabo znany , bo zazwyczaj mówimy w jednym zdaniu  " no tak, angole i francuziki dały ciała, a tu Guderian..."  i zaczyna się opowieść o niemieckiej taktyce i sprzęcie :) Znakomita rzecz, ukazująca zmagania oczami zwykłych żołnierzy, ale i oficerów, dzięki czemu mamy pełniejszy obraz walk. Na jednej stronie zadowolony kapitan wspomina o wspaniałym duchu, jaki panował w pułku i o tym, jak to kwatermistrz znakomicie wywiązywał się ze swych obowiązków, dzięki czemu "może co dnia nie było ciepłych posiłków, ale zawsze wszyscy w naszym pułku mieli co jeść". Tymczasem dwie strony dalej żołnierz tej jednostki mówi, że raz w ciągu całych walk dostał od kogoś puszkę fasoli, a tak to pijał wodę z rowów i jadł co udało się zdobyć...  :I
   To w ogóle świetna seria, wydawnictwo RM miało rewelacyjny pomysł publikując te pozycje po polsku. Polecam zwłaszcza moją ulubioną "Bitwę o Anglię"oraz tom "Pierwsza wojna światowa", z kolei moja żona [też historyk ;) ] była poruszona książką pt. "Berlingowcy. Żołnierze tragiczni". W sumie są to tytuły dla chyba każdego interesującego się historią XX wieku.

Zdecydowanie warte polecenia!
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Pn, 03 Luty 2020, 22:06:28

Brooksa czytałem World War Z i bardzo mi się podobała w formie i treści. Czytałem też jego Zombie survival, ale wynudził mnie strasznie, zmęczyłem to już wyłącznie powodowany wymogami nerwicy. Pomysł był spoko, ale w udawaniu rzeczywistego poradnika książka mogła na mój gust przybrać formę miniporadnika tj. conajmniej 3 razy krótszego. No, ale rozumiem, że to była dobra wprawka przed napisaniem WWZ. Z tematu zombie to czytałem ostatnio Noc zombie Briana Keene'a i trochę dziwię się, że tytuł jest raczej u nas mało znany, bo wizja konceptu zombie autora jest nietypowa i mocno brutalna nawet jak na te klimaty.

Zombizm w literaturze popularnej, to temat aż nadto obszerny. Czytając książki w tym obszarze fantastyki i horroru, a przeczytałem ich wiele, doszedłem do wniosku, że ,,chodzące, powłóczące nogami, bezimienne trupy" są tak popularne wśród współczesnych pisarzy, a co za tym idzie i u czytelników, gdyż zdaje się boimy się, że Zombie kiedyś nas zniewolą. Że, gdyby, zakładając że do takowej ,,inwazji" zombich we współczesnych czasach by doszło, gatunek ludzki zostałby brutalnie zdominowany, zdeptany jak rój irytujących pcheł. Coś w tym jest...

Na oku, spośród zagłębia tematycznego Zombie w beletrystyce, mam coś takiego, i wygląda to nie najgorzej:


"Armagedon: dzień po dniu", J. L. Bourne

(https://forum.komikspec.pl/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs.lubimyczytac.pl%2Fupload%2Fbooks%2F4451000%2F4451567%2F559187-352x500.jpg&hash=ff534fa3141c3d6ed83d3bc246ac2796)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: nayroth w Cz, 27 Luty 2020, 17:53:41
Przeczytane przedwczoraj Akwarium Wiktora Suworowa.

Historia sowieckiego szpiega, od momentu rekrutacji z jednostki pancernej, poprzez szkolenie komandosów w specnazie, później trening w moskiewskiej szkole wywiadu, w końcu służba w elitarnej jednostce GRU i działania operacyjne na zachodzie. Czyta się jednym tchem, mimo że oisywane są realia sprzed 50 lat.

(https://www.rebis.com.pl/svc/vfs/mit/090365a8-b7d2-4f8f-a402-80a9bd90aff5/miniature.png)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Pt, 28 Luty 2020, 11:45:45
A u mnie na czytelniczej półeczce, znalazła się pozycja, do której nie sposób się nie zabrać, nie wczytać się w nią w dość konkretny geekowski sposób! Tak, mam to! "Terminator 2: Dzień Sądu" - nowelizacja słynnego, kanonicznego już filmu z solidnego nurtu science-fiction! Arnie ponownie jako T-800 , młody Connor i jego matka oraz ,,podróże w czasie" i ten mimetyczny T-1000 również... I to w wersji beletrystycznej! Książka po filmie? A potem znowu film po książce dla porównania? A czemu nie!


(https://i.ibb.co/crPHvM7/IMG-20200228-093615.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: nadęta waltornia w Pt, 28 Luty 2020, 16:15:18
Tego Terminatora 2 to czytałem wieki temu jako mały dzieciak. Do dziś traktuję finałową filmową scenę w tej hucie jako Karmaniolę Przeznaczenia. Z innych nowelizacji mam też Robocopa2, Powrót Batmana i Batman Forever oraz Obcych Fostera. Kiedyś czytałem to z zapartym tchem, ale nie wiem jak dzisiaj bym do tego podszedł. Jest jednak u mnie jakieś (może nie zawsze uzasadnione) poczucie wtórności przy konwersji z filmu do powieści, gdy na odwrót rzecz wydaje się naturalna. Niekiedy czytając po raz pierwszy powieści, których ekranizacje wcześniej widziałem mnóstwo razy (jak np. Milczenie owiec) mam wrażenie jakbym czytał nowelizację, ale kluczowe jest chyba to, że rzadko autorzy piszący w tym trybie nadają książce wymaganej literackiej głębi czy tez elementu znacząco różniącego ją od bazowego materiału filmowego. Spróbuję kiedyś przeczytać jakąs nowelizację przygód Bonda, zobaczę czy warto. Ogólnie jednak są filmy, które chciałbym żeby bazowały na książce, ale już o znowelizowaniu ich nie marzę.
PS. Ale juz komiksy o Batmanie na podstawie 4 wiadomych części to uwielbiam, oczywiście zwłaszcza dwa pierwsze.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w So, 29 Luty 2020, 21:04:37
Po pierwszych kilkunastu stronach nowelizacji sequela "Terminatora" z 1984 roku, choć bardziej bym powiedział, że powieść przyjmuje znamiona rozwiniętego pisarsko scenariusza, autorstwa Randalla Frakesa, wprawiony w Uniwersum Terminatora czytelnik powinien być zadowolony. I tak się stało z moją osobą. Zdecydowanie powieść przeznaczona jest dla widzów czy fanów, którzy widzieli "Dzień Sądu" nieraz, znają film od ujęcia do ujęcia, a najlepiej, jakby byli świeżo po jego seansie. Dużą część pierwszej części powieści poświęca się postapokaliptycznej, zdeptanej przez Skynet przyszłości: opisy rzeczywistości, w tym nastroje i nastawienie członków Ruchu Oporu i ,,zwyczajnych" ludzi do obecnej sytuacji wkręcają w czytelniku solidną śrubę, zaskakując go aż miło skalą takich wydatnych kreacji skynetowskiej przyszłości. Przykładowo, albo tłumacz wydania, którego jestem posiadaczem, albo sam autor w oryginalnym języku powieści to wprowadził, Terminator określany jest tu jako
Spoiler: PokażUkryj
"Terminator endoszkieletowy" bądź "wysokiej technologii kostucha przychodząca po duszę człowieka"
. Naprawdę, niezwykłe. Takie rewelacje i zaskoczenia po 40 stronach przeczytanej nowelizacji "Dnia Sądu" ! Niesamowite!
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: misiokles w So, 29 Luty 2020, 22:35:40
Nowelizację Dnia Sądu warto przeczytać właściwie dla jednej, potrzebnej sceny, której zabrakło w filmie. Cała reszta jest tylko wierną (i niepotrzebną) nowelizacją.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Wt, 03 Marzec 2020, 11:51:37
Randall Frakes nie jest nader znanym autorem; to nie Alan Dean Foster, czy Jason Fry, którzy w ,,zabiegach nowelizacyjnych” odnajdują się dość dobrze. Frakes ofiarował społeczności fanów coś specjalnie dla nich – coś, co z punktu widzenia funkcjonowania tego literackiego bytu: jako płynnej powieści, nie ma konkretnego, ba, jakiegokolwiek zastosowania i przeznaczenia. Po przeczytaniu "Dnia Sądu" osoba niezaznajomiona z Uniwersum Terminatora będzie w konsternacji i w kropce. Cóż, tytuł ten, to coś tylko dla fanów ,,książki po filmie”, dla geeków szanujących ten rodzaj kina, tę ponadczasową wizję Jamesa Camerona, czy dla entuzjastów gustujących w rolach aktorskich Arnolda Schwarzeneggera bądź Lindy Hamilton... Podsumowując, tylko i wyłącznie, w tych przypadkach - i może w jakichś podobnych - "Dzień Sądu" w formie adaptacji klasyku kinematografii z 1991 roku, ma jakieś zastosowanie, nic poza tym. Dla mnie powieść okazała się koszem pełnym obfitości w multum smaczków, rozszerzeń fabularnych, dopowiedzeń wątków czy wydajnych opisów samego funkcjonowania Terminatora, ,,zlanego" ze stopu mimetycznego (T-1000); niby barwniejszy opis i nic więcej, jednak daje to rozszerzenie tego, czego nigdy nie zobaczylibyśmy w filmie, ani w żadnych materiałach archiwalnych itp. Takich podpierdółek, wynikających z opisu postaci, nakreślenia sceny, rozszerzenia widzenia sytuacji z perspektywy danego bohatera itd., Randall Frakes umieścił w swym dziele wcale nie tak mało, dlatego też za to cenię sobie tą nowelizację, zwłaszcza że wczoraj odświeżyłem sobie, oglądając film na dysku Blu-Ray bez żadnego spolszczenia, "Terminatora 2: Dzień Sądu".

Nowelizację Dnia Sądu warto przeczytać właściwie dla jednej, potrzebnej sceny, której zabrakło w filmie. Cała reszta jest tylko wierną (i niepotrzebną) nowelizacją.

Jestem bliski pewności, że w kwestii ,,jednej, potrzebnej sceny" w nowelizacji Frakesa, chodziło Ci o jej ostatni krótki rozdział po całym zakończeniu głównego ciągu fabuły powieści (jak i filmu), gdy w
Spoiler: PokażUkryj
rzeczywistości wydarzeń na tej Osi Czasu, wiele lat po zniszczeniu przez Sarę i Johna T-1000, śmierci Milesa Dysona i unicestwieniu wszelkich komponentów z dwóch Terminatorów, które przybyły w odpowiednim czasie z przyszłości do różnych teraźniejszości, żadnego Dnia Sądu nie było, a 11 lipca 2029 roku Sara przeżywała swoje życie na nowo, wraz z synem Johnem i jego 4-letnią córką... Ujrzeć tak specyficzną krótką dramatyczno-nostalgiczną scenkę w filmowym sequelu "Terminatora", np. po napisach, czy na samym finiszu filmu, tym samym przedłużając go, byłoby czymś niezwykłym. I na tym Uniwersum Terminatora powinno się skończyć. I po tej nowelizacji i po filmie to właśnie sobie uświadomiłem.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: misiokles w Śr, 04 Marzec 2020, 18:10:31
Jestem bliski pewności, że w kwestii ,,jednej, potrzebnej sceny" w nowelizacji Frakesa, chodziło Ci o jej ostatni krótki rozdział po całym zakończeniu głównego ciągu fabuły powieści (jak i filmu)

Nie, zupełnie nie. Chodzi mi o scenę mniej więcej ze środka książki, gdzie
Spoiler: PokażUkryj
Sarah z synem wyjmują z czaszki Terminatora czip i go niszczą, dzięki czemu T-800 może się uczyć się emocji. W filmie tego zabrakło, a to tłumaczy nawiązanie bliższych relacji między maszyną i chronionymi przez nią ludźmi
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: AntekSocjalny w Śr, 04 Marzec 2020, 18:46:55
Nie, zupełnie nie. Chodzi mi o scenę mniej więcej ze środka książki, gdzie
Spoiler: PokażUkryj
Sarah z synem wyjmują z czaszki Terminatora czip i go niszczą, dzięki czemu T-800 może się uczyć się emocji. W filmie tego zabrakło, a to tłumaczy nawiązanie bliższych relacji między maszyną i chronionymi przez nią ludźmi

A czy ta wspomniana scena nie znalazła się w komiksowej ekranizacji T2?
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: misiokles w Śr, 04 Marzec 2020, 19:22:58
A być może. Nie znam komiksu, czytałem tylko wspomnianą nowelizację.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: eskim w Cz, 05 Marzec 2020, 12:49:26
#Nippon
Córa za radą starego, z powodzeniem,  zabrała się za mangi. On sam zainteresowanie ichnimi komiksami rozwinął w zakopanie się w tamtejszej literaturze. Lektury te może nie zdominowały ostatnich miesięcy ale często wieczorami gościły. Robiąc teraz takie małe podsumowanie zauważam, że trochę ich było. Pierwszym eksperymentem był Kafka nad morzem czyli Haruki Murakami. Próba się udała i poszłoooo: Śmierć komandora, Mężczyźni bez kobiet, Bezbarwny Tsukuru i lata jego pielgrzymstwa, Kronika ptaka nakręcacza, Norwegian Wood, Na południe od granicy na zachód od słońca, 1Q84, Wszystkie boże dzieci tańczą, Po zmierzchu, Koniec świata i hard-boiled wonaderland, Sputnik Sweetheart, Zniknięcie słonia, Cykl Szczura: Słuchaj pieśni wiatru/Flipper roku 1973, Przygoda z owcą, Tańcz tańcz tańcz, Ślepa wierzba i śpiąca kobieta, O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu, Zawód powieściopisarz. Choć może łatwiej byłoby powiedzieć – przeczytałem wszystko co wyszło u nas drukiem od powieści przez zbiory opowiadań po eseje. Treść przesiąknięta jest nostalgią, zagubieniem, historią, specyficzną narracją (dla mnie przyzwyczajonego do zachodniego sposobu prowadzenia akcji) dziwnymi i ciekawymi postaciami, czasem podsypana szczyptą czegoś nadnaturalnego, poza zmysłowego. Idzie za facetem opinia, że „potrafi nazwać nienazwane” i cholera coś w tym jest. W jego wykonaniu okazało się, że łykam nawet obyczajówkę jakieś trójkąty miłosne i takie tam jak pelikan. Ciężko utrafić, określić jego prozę czy czasem po prostu ją streścić bez spoilerów. Najlepiej po prostu dać szansę i samemu się z tymi tytułami zapoznać. W mojej topce na czele są Kafka nad morzem, Norwegian Wood, Kronika ptaka nakręcacza, 1q84. Stary rock, blues, jazz muzyka poważna/klasyczna – treść jest bogata w nawiązania do wykonawców czy konkretnych utworów, które później po sprawdzeniu często zostawały ze mną na dłużej a, że pisarz wcześniej prowadził klub muzyczny wiedział czym zapodać.. Murakami dużo uwagi przykłada też do jedzenia. Proste opisy przygotowanych dań zainspirowały mnie i tym rykoszetem z lektur dostała też moja dziatwa z ich mamą w postaci  urozmaicenia jadłospisu. Brygada wydaje się być nawet z tego zadowolona. W każdym razie żyją.

Ale poza wspomnianym autorem miałem też najczęściej sporą przyjemność z innymi przedstawicielami tamtejszych twórców.

Drurian Sukegawa Kwiat wiśni i czerwona fasola.
Yoko Ogawa Ukochane równanie profesora.
Osamu Dazai Zmierzch.
Te tytuły zamknąłbym klamrą refleksji, nastrojowości relacji między ludzkich. Każda z tych pozycji bez wstydu i kompleksu znalazła miejsce na półce.

Natsuo Kirono Ostateczne wyjście. Przednia zabawa. Żona zabija męża a jej koleżanki z pracy kierując się różnymi motywacjami pozbywają się rzeźniczym sposobem ciała. Policja jest najmniejszym z problemów kiedy do akcji wkracza kolejna postać. Podobał mi się finał.
Natsuo Kirono Groteska. Brud. Wszechogarniający brud. Nie ma podziału na biel i czerń. Ludzi można uszeregować tylko w skali szarości i to głównie w jej ciemniejszych odcieniach. Zaczyna się na wczesnym etapie życia a później jest już tylko gorzej. Bardzo przygnębiająca lektura.
Najbardziej w powyższych książkach chyba przeszkadzało mi przeświadczenie, że coś umyka. Może klimat, może jakieś nawiązanie, jakieś gry słowne… tak tylko strzelam. Powodem jest, że nasze wydanie jest tylko przekładem z przekładu.

Keigo Higashino Cuda za rogiem. Opowieść po przeczytaniu której powiedziałem sobie ok, zaliczone nawet przyjemne, szkoda tylko tego pretensjonalnego zakończenia. Po kilku dniach jednak złapałem się na częstym wracaniu w myślach do niej. Zauważyłem, że z poślizgiem czasowym zaczęła inaczej rezonować. Teraz polecając zawsze używam określeń typu: ciepła, przynosząca spokój, podnosząca na duchu i przywracająca wiarę w ludzi. Całkowita przeciwwaga dla Groteski. A i pomysł wyjściowy też jest nie do końca rzeczywisty.

Sayaka Murata Dziewczyna z konbini. Przykład na to, że są osoby dla których praca w korpo może być azylem. Z góry narzucone ramy działania czy zwykła uniformizacja dają im poczucie bezpieczeństwa i bycia potrzebnym. Wyobcowana Keiko ma 36 lat i pracuje w sieciowym sklepie wielobranżowym... taką (odniosłem wrażenie albo tak to sobie wyobraziłem przekładając na nasze podwórko) żabobiedronkową hybrydą.

Kazuo Ishiguro Pogrzebany olbrzym – chyba głownie znalazł się na tej liście dzięki nazwisku. Zdobywca między innymi nobla (nie za tę powieść) snuje swoją historię o parze starszych Brytów poszukujących syna w kraju pamiętającym jeszcze Artura... mało japońska tematyka ale za jakiś czas wrócę w ten świat. Na pewno.

Tetsuya Honda Przeczucie. Kryminał. Poprawny. W zasadzie tyle. Jeżeli jednak wyszedłby kolejny tom z komisarz Reyko pewnie sprawdzę. Zwykłe czytadło na odskocznię też się czasem przyda.

James S. de Benneville Yotsuya Kaidan – Opowieść o duchu z Yotsui . Jako jedyna jeszcze leży na kupce wstydu. Ale przyjdzie na nią czas. W końcu klasyczna japońska powieść grozy. No weź i nie przeczytaj.

Ale to kiedy indziej. Teraz na ruszt idzie słowacka Ciemność Kariki. Horror Strach tego autora był bardzo w porządku. Szczelina fenomenalna. Akcja powolna w zasadzie nic się nie dzieje ale czujesz niepokój, nie wiesz co będzie na następnej stronie. Nie ma jumpscare-ów, nie biega typ z maczetą Siostra (ponad trzydziestoletnia baba) odmówiła ponoić wyłączenia światła na noc. Mam wiarę, że i tym spotkaniem z jego twórczością się nie zawiodę.

Coś jeszcze polecicie? Co jeszcze warto poznać?

Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Cz, 05 Marzec 2020, 14:28:55
Nie, zupełnie nie. Chodzi mi o scenę mniej więcej ze środka książki, gdzie
Spoiler: PokażUkryj
Sarah z synem wyjmują z czaszki Terminatora czip i go niszczą, dzięki czemu T-800 może się uczyć się emocji. W filmie tego zabrakło, a to tłumaczy nawiązanie bliższych relacji między maszyną i chronionymi przez nią ludźmi


Na skynetowską potęgę! Faktycznie, byłbym zapomniał o tym skromnym wątku, który znalazł swe miejsce w książce, a nie było go w pierwowzorze, filmie "Terminator 2: Dzień Sądu". Pozwolę sobie przytoczyć jeden z fragmentów tej małej, ale jakże istotnej, w nowelizacji rozpisanej na cztery strony historii (dużą część objętości tejże rozpisanej sceny stanowiły opisy budowy i komponentów, w tym rola całego "Cyberdyne, czipu CPU wyjętego z czaszki T-800, oraz ambiwalencja decyzyjna na linii John - Sara, odnośnie tego czy zniszczyć czip i pozbyć się tym samym Terminatora, czy nie):

Spoiler: PokażUkryj

,,Terminator poczuł rozsadzające nieruchomienie, a potem ciemność.
  John i Sara patrzy na to, co zostało usunięte. Czerwono-brązowy prostokąt z włącznikiem na jednym końcu.
  Mniej więcej wielkości i kształtu domina. Dokładne oględziny wykazywały, że składa się z małych
  sześcianów złączonych ze sobą, identycznych jak ten rozbity z podziemi Cyberdyne. Teraz wiedzieli, co Miles
  Dyson ciągle próbował opracować: mózg Terminatora.
  John obszedł Terminatora i spojrzał na jego twarz. Była kompletnie bezwładna. Brak pracy płuc. Żadnych
  skurczów. Oczy otwarte.
  Nieżywy(...)
"


Miles Dyson został wprowadzony w wersji powieściowej "Dnia Sądu", dość wcześnie: w okolicy za połową ram objętości tytułu - chodzi mi o scenę kontaktu Sary, Johna, T-800 z Dysonem, a nie to, co było gdzieś zaraz na początku, gdzie naukowiec przemykał od biura do biura w centrum operacyjnym "Cyberdyne", czy jakimś biurze. Tymczasem ,,późniejszy Dyson" konfrontujący się z ekipą Sary, w filmowym oryginale został przedstawiony stosunkowo późno. Rozszerzeniem w powieści, czego w obrazie kinowym nie było, stanowi również historia założenia i rozwoju "Cyberdyne".

Książka spełniła standardy ,,powieści po filmie" i typowej nowelizacji filmowego klasyku, głównie z gałęzi fantastyki. Nie można nie być zadowolonym z roboty Randalla Frakesa; tak to wygląda z mojej perspektywy!
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: jotkwadrat w Cz, 05 Marzec 2020, 16:10:50
Ale ta scena była w filmie, tylko, bodajże, w wersji reżyserskiej czy tam specjalnej.


Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: misiokles w Cz, 05 Marzec 2020, 16:41:42
o! Pierwszy raz ją widzę  : :P
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Pt, 06 Marzec 2020, 20:11:23
Tryptyk, ba, jak dla mnie prawie biblia entuzjasty naukowo-popkulturowych pozycji książkowych. Właśnie dzisiaj dostarczono mi trzy specyficzne dzieła. A co się tu znalazło? Jak widać na fotce zamieszczonej poniżej, są to:

"Upiorne działanie na odległość i jego wpływ na czarne dziury, Wielki Wybuch i teorię wszystkiego" - Musser George

"Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego" - Black Sue

"Spider-Man: Wiecznie Młody. Powieść z Uniwersum Marvela" - Petrucha Stefan


(https://i.imgur.com/O9az7Gy.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w So, 07 Marzec 2020, 19:33:52
(https://s.lubimyczytac.pl/upload/books/270000/270514/610654-352x500.jpg)

dorwałem dziś w antykwariacie za psie pieniądze. Lovecrafta nigdy za wiele.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w So, 07 Marzec 2020, 20:19:38
Poczytajcie chłopcy coś, co naprawdę przeryje wam mózg i ani na chwilę nie ucieknie się do pomocy magii czy superbohaterów:
(https://s.lubimyczytac.pl/upload/books/254000/254780/381193-352x500.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w So, 07 Marzec 2020, 20:27:39
To ja polecę takimi:
(https://image.ceneostatic.pl/data/products/81403169/i-lamacze-kodow-historia-kryptologii.jpg)
(https://image.ceneostatic.pl/data/products/76487373/i-wielka-gra-sekretna-wojna-o-azje-srodkowa.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Pn, 09 Marzec 2020, 10:33:10
Szanuję dokonania każdej z dziedzin nauk. Historię respektuję, tak samo jak fizykę kwantową, astronomię, biologię ewolucyjną itp. Nie jest ona tą gałęzią wiedzy i wszelkich wiadomości, co budowałoby w znaczącym stopniu moje zainteresowania i pasje. Już w planach na najbliższy czas mam zakup następujących pozycji:

(https://resources.kfi.pl/image/3270a678-4ec4-4db1-a001-cf704596921f/550x400/png)

(https://resources.kfi.pl/image/a6e02bfb-9316-4aad-93fd-d2e98ce4b727/1024%C3%97768/png)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Pn, 09 Marzec 2020, 22:31:09
Polecam tę książkę (do kupienia w tanich księgarniach):
(https://1.bp.blogspot.com/-Hb2wK7iyZtc/Xmas5K1Z_YI/AAAAAAAAC2o/uKbZ0qfSmTIV8kDPE8hlISeqe75DKc9zQCLcBGAsYHQ/s1600/fletcher%2Bbez%2Bodkupienia.jpg)

Cytat z książki:
(https://1.bp.blogspot.com/-uBIQnX9K5d4/Xmat_B4Pi9I/AAAAAAAAC24/yHjfJL1RU249Vgh0FQyaInpa2GZrhkrvwCLcBGAsYHQ/s1600/P1020708.JPG)

A tu więcej:
https://seczytam.blogspot.com/2020/03/michael-r-fletcher-bez-odkupienia.html (https://seczytam.blogspot.com/2020/03/michael-r-fletcher-bez-odkupienia.html)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Gorzki w Śr, 11 Marzec 2020, 13:36:46
Możecie polecić coś w temacie mitów słowiańskich ?
Sporo jest różnych tytułów i nie wiem co wybrać.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Śr, 11 Marzec 2020, 15:14:02
Cytat z książki:
(https://1.bp.blogspot.com/-uBIQnX9K5d4/Xmat_B4Pi9I/AAAAAAAAC24/yHjfJL1RU249Vgh0FQyaInpa2GZrhkrvwCLcBGAsYHQ/s1600/P1020708.JPG)

Aha. No, to jest zdecydowanie powyżej poziomu Ennisa.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Śr, 11 Marzec 2020, 15:59:01
Aha. No, to jest zdecydowanie powyżej poziomu Ennisa.
Zgadza się. Bo tu tego typu sceny tylko budują klimat, a nie są podstawowym daniem. No i co nas różni - ja czytałem jedno i drugie :)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Śr, 11 Marzec 2020, 17:47:10
Nie czytałeś - skończyłeś Ennisa po 1 bodajże tomie.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Śr, 11 Marzec 2020, 19:01:25
Bo "bodajże" drugim tomie - to próbka wystarczająca. Tom drugi: pomysły prymitywne, szczeniackie i nic poza tym - pretekstowa fabuła wyłącznie pod epatowanie gówniarstwem. A teraz jak chcesz dyskutować o Ennisie, to idź do wątku o Ennisie, a nie śmieć w wątku o książkach.

I do skutku: różni nas to, że ja wypowiadam się o książkach, komiksach, które czytałem, a ty wypowiadasz się i sam nie wiesz o czym.

I takie pytanko: teraz będziesz za mną łaził i we wszystkich wątkach zaczynał tę dyskusje? Co jest powodem - tobie podobała się fabuła, w której główny temat to nasranie komuś na korytarzu i wyruchanie asteroidy, a ja to skrytykowałem, więc poczułeś się głupszy?
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Śr, 11 Marzec 2020, 19:41:34
Poczułem się głupszy? Od kogo?
Nie łażę za tobą, nie pochlebiaj sobie. Twoje kręcenie nosem na dowcipy z gównem tle przypomniało mi się po zobaczeniu tego żenującego cytatu. Więc nie dorabiaj sobie ideologii i nie strugaj większego erudyty niż jesteś.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Śr, 11 Marzec 2020, 20:31:18
Wróć jak będziesz miał coś sensownego do powiedzenia, na razie nie mam z czym dyskutować.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Nawimar III w Pn, 16 Marzec 2020, 09:26:33
 ;)

(https://img.travessa.com.br/livro/GR/59/59b7112a-556f-4a1d-8342-4f0474aba8ba.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Pn, 16 Marzec 2020, 16:09:51
Zainspirowany bardziej popularnonaukowymi i futurologicznymi serialami, filmami i książkami, i zawartymi w nich koncepcjami, niż stricte konkretnymi informatyczno-matematyczno-fizycznymi gałęziami wiedzy i nauki ludzkiej i ich osiągnięciami na polu badania rozwoju i wykorzystywania w różnych dziedzinach życia Cywilizacji Człowieka, Sztucznej Inteligencji, postanowiłem przeczytać (jutro już zaczynam lekturę):


(https://image.ceneostatic.pl/data/products/44274679/f-superinteligencja-scenariusze-strategie-zagrozenia.jpg)

W odmiennym, dystopijnym i mocno kontrastującym do tej pozycji, stopniu tudzież stylu, prezentuje się specyficzny, mówiący o nie cukierkowym a słanym ,,pieprzem, solą, krwią i cierniem" życiu superbohaterów, komiks z uwielbianego przeze mnie Uniwersum Marvela, który również padł moim fanowskim łupem, za którego rzecz jasna, na dniach się zabiorę:

(https://s12emagst.akamaized.net/products/25824/25823315/images/res_3a44cb9c62cdb3d5ff096a2f1f940285_full.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w So, 21 Marzec 2020, 21:43:40
Czasami o różnych Zmierzchach i Greyach piszę: literatura dla ociężałych intelektualnie kobiet. To tu mamy literaturę dla ociężałych intelektualnie mężczyzn:

https://seczytam.blogspot.com/2020/03/lee-child-jack-reacher-t-1-18-23.html (https://seczytam.blogspot.com/2020/03/lee-child-jack-reacher-t-1-18-23.html)

(https://1.bp.blogspot.com/-XwySuVQpyn8/XnZyfLSfyKI/AAAAAAAAC34/6gr_2rNT4ZMCM1ul9caSPeB512DhF4IcwCLcBGAsYHQ/s1600/child.JPG)

Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Nd, 22 Marzec 2020, 12:00:56
Cykl "Jack Reacher", pamiętam, zacząłem czytać od tomu 14-ego. Tak, może i wygląda to dość dziwnie, jednak "61 godzin" spodobało mi się na tyle, że dopiero po jakimś czasie (nie jest to faworyzowany przeze mnie gatunek literatury popularnej ani styl miary pisarskiej, więc nie garnąłem się ,,hulajdusza" od razu do kolejnych tytułów z tego cyklu) ponowiłem cykl swej czytelniczej przygody z Jackiem Reacherem. I tak poszło: najpierw tom 1, potem 2, 3 itd. Zakończyłem serię takowej beletrystyki na "Podejrzany" - tomie czwartym, a było to szmat czasu w przeszłość, 3 lata temu, 18 lutego - prowadzę osobistą biblioteczkę z wyraźnie zaznaczonymi datami przeczytania różnego rodzaju książek: od komiksów, przez biografie a skończywszy na literaturze popularnonaukowej czy popularnej, jak fantastyka, horror itp. "Jack Reacher" to mocna rzecz, opowiadająca o badasssie współczesnych czasów, o człowieku Widmo, nieco innej wersji MacGyvera.  8)

Zarysowany na tle surowej totalitarnej czerwieni wizerunek ,,wielkiego" Kim Dzong Una, jak widać na grafice poniżej, wiele mówi o nim samym. Fakt, może i kolejny z Kimów nie jest jak niezrównany Jack Reacher czy MacGyver, jednak mimo wszystko jest to postać ciekawa i kontrowersyjna, i to na tyle, że przykładowo jego wpływ na wizerunek ludzi odnośnie obrazu Korei Północnej we współczesnym świecie, jest tak specyficzny, że jakoś sprawia, abym sięgnął po reportaż Anny Fifield pt. "Wielki następca. Niebiańskie przeznaczenie błyskotliwego towarzysza Kim Dzong Una"...

(https://resources.kfi.pl/image/bbe0fc05-5590-45a1-ad14-22f2d03edb17/550x400/png)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Nd, 22 Marzec 2020, 14:49:33
Ja polecę Michaela Chabona- jak na razie ,,Niesamowite przygody Kavaliera i Claya" nie zachwycają aż tak, jak ,,Związek żydowskich policjantów", ale to nadal znakomita lektura...swoją drogą najpierw poznałem komiksowe przygody Eskapisty, a nawet dorobiłem się własnego egzemplarza zbioru komiksów, a dopiero teraz sięgam po Chabona i czytam o powstawaniu tej postaci - dziwnie się z tym czuję :)
Lubię pisarzy, którzy potrafią opowiadać historie, dlatego tez cieszy mnie fakt, że w końcu doczekaliśmy się polskiej edycji tej książki...

(https://zapodaj.net/images/d0f3e77bd05be.jpg)

Natomiast żałuję, że po paru latach właśnie teraz sięgnąłem po ,,Dersu Uzałę" Arsenjewa- same opisy przyrody potrafią mocno zdołować w epoce antywirusowego siedzenia na tyłku w czterech ścianach :D Błąd, trzeba było wybrać ,,Czarną śmierć" Naphy'ego i Spicera jako lekturę do poduszki ;)

Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Nd, 22 Marzec 2020, 14:55:48
Co tu dużo pisać - arcydzieło. Język wręcz rozsadzający mózg. Jedna z ostatnich odsłon wspaniałych czasów literatury rosyjskiej:
(https://s.lubimyczytac.pl/upload/books/4268000/4268488/571612-352x500.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Nd, 22 Marzec 2020, 22:05:29
Czasami o różnych Zmierzchach i Greyach piszę: literatura dla ociężałych intelektualnie kobiet. To tu mamy literaturę dla ociężałych intelektualnie mężczyzn:

https://seczytam.blogspot.com/2020/03/lee-child-jack-reacher-t-1-18-23.html (https://seczytam.blogspot.com/2020/03/lee-child-jack-reacher-t-1-18-23.html)

rozbawiły mnie te recenzje. lubię czasem przeczytać takie gniotki do rozrywki, a wypociny tego autora wielokrotnie widywałem w auchanie na stoisku z literaturą. to brzmi jak taki amerykański Mróz na sterydach. chyba się skuszę.

Ja kończę aktualnie biografię Beksińskich. Ciekawa lektura, w sumie chyba pierwsza czy druga pełnoprawna biografia jaką czytam w życiu (zależy czy literaturę Feynmana liczyć jako biografię ;)) i jestem zachwycony. Czyta się jak świetny reportaż, pozwala stworzyć sobie w głowie prawdziwy obraz zarówno Mistrza jak i jego syna. O ile osobowość   i rys psychologiczny Zdzisława (i Zofii) naprawdę fascynują, o tyle obraz ich syna po lekturze odmienił mi się o 180 stopni.

Na deser dostajemy wklejki w postaci kilku obrazów plus fotografie Beksińskiego - one też robią wrażenie.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: negatron w So, 28 Marzec 2020, 20:10:34

Ja kończę aktualnie biografię Beksińskich. Ciekawa lektura, w sumie chyba pierwsza czy druga pełnoprawna biografia jaką czytam w życiu (zależy czy literaturę Feynmana liczyć jako biografię ;)) i jestem zachwycony. Czyta się jak świetny reportaż, pozwala stworzyć sobie w głowie prawdziwy obraz zarówno Mistrza jak i jego syna. O ile osobowość   i rys psychologiczny Zdzisława (i Zofii) naprawdę fascynują, o tyle obraz ich syna po lekturze odmienił mi się o 180 stopni.Polecam zapoznać się z książką Wiesława Weissa „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy” napisaną w kontrze do filmu i książki Grzebałkowskiej. Większość książki to wypowiedzi kilkudziesięciu osób, które znały Tomasza.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w So, 28 Marzec 2020, 21:03:03
Tak mi się przypomniało w związku z sytuacją, która pewnie zmieni nasz świat. Książka o zmianach - innego co prawda rodzaju, ale wielka literatura nie przystaje tylko do jednej sytuacji. Natrafiłem na tę książkę kiedyś na jakiejś amerykańskiej chyba liście 100 najlepszych książek wszechczasów. Mocno się zdziwiłem, że nie znam już pierwszej z nich. Dopiero potem zorientowałem się, że lista była ułożona alfabetycznie, ale i tak postanowiłem sprawdzić co to jest.
(https://s.lubimyczytac.pl/upload/books/154000/154691/308292-352x500.jpg)

Uwaga - są jednak w internecie także głosy że "pozycja jest kiepska, ja sięgałam po nią niechętnie, akcja nie jest wartka, sposób pisania nie przemawiał do mnie". Oraz: "Nie wierzę ... nie wierzę,że owa książka znalazła się na 14 miejscu najlepszych książek według Newsweek-a w 2009 roku."

Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Pn, 06 Kwiecień 2020, 04:33:44
Zaraza a literatura...

Orbitowskiemu i Twardochowi pozamykali siłownie, więc panowie siedzą teraz i piszą wspólnie powieść.
Każdy po kawałku, a rzecz dotyczy spraw istotnych i aktualnych, no i można ją czytać w miarę powstawania: już z 15 rozdziałów spłodzili.

http://nazarazezarazek.pl/


Na szczęście za darmo ;)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Pn, 06 Kwiecień 2020, 10:49:51
Na razie za darmo (zgadzam się - na szczęście), ale na bank to później wydadzą. Twardoch nie przepuści takiej okazji.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Pn, 06 Kwiecień 2020, 16:51:13
Biblioteczka wydawnictwa "Vesper", to na stan dzisiejszy w mojej czytelniczej kolekcji: dopiero 5 książek. Przymierzam się więc do zakupu kolejnych pozycji wydawnictwa, zwłaszcza, że "Vesper" wydaje klasyki beletrystyki z gałęzi horroru, thrillera i temu pokrewne - czyli coś, co dla obecnych czasów i tego rodzaju literatury popularnej było - patrząc się wstecz - Kamieniem Milowym, czy nawet Kamieniem Węgielnym pod ewolucję i narzucenie odpowiedniego wyznacznika tych styli i gatunków. I tak na przykład "Portret Doriana Greya" Oscara Wilde'a, "Zew Cthulhu" H. P. Lovecrafta, "Upiorna Opowieść" Petera Strauba, "Adwokat diabła" Andrew Neidermana, "Opowieści kryminalne i tajemnicze" E. A. Poe, "Pies Baskerville'ów" A. C. Doyle'a i wiele, wiele innych dzieł wydawanych przez "Vesper" powoli wędruje na listę pozycji, których niestety nie posiadam, i które z najwyższym priorytetem i czytelniczą pasją muszę pochłonąć, a co za tym idzie mieć w swojej kolekcji. Na plus wydawnictwu "Vesper" przychodzi dość charakterystyczna cecha, odróżniająca tę firmę od innych wydawnictw drukujących te same, co ona tytuły: znakomita kompozycja i styl okładek książek oraz dostosowane do konwencji zewnętrza książki świetnie zaprojektowane zakładki, które jakby nie patrzeć całkiem porządnie prezentują się w idei kolekcji. Byłbym w pełnej radości na duchu, gdyby "Vesper" wydało, o ile już tego nie zrobiło, "Mechaniczną Pomarańczę" i "Rok 1984" - tuzy beletrystyki w konwencji antyutopijnej wizji ludzkości.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Pn, 06 Kwiecień 2020, 17:30:34
Na razie za darmo (zgadzam się - na szczęście), ale na bank to później wydadzą. Twardoch nie przepuści takiej okazji.

A juści, o ile jakoś tam przecierpiałby brak kasy za ten tytuł, o tyle nie przepuści okazji zobaczenia swego zdjęcia na okładce- internety to jednak nie to ;)

Swoją drogą-  ciekaw jestem, czy Orbitowski nie wróci przypadkiem do fantastyki/grozy za jakiś czas, mnie w obecnej sytuacji by korciło :D
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Wt, 07 Kwiecień 2020, 20:22:17
Wreszcie znalazłem space operę, która nie obraża inteligencji szympansa. Ale zawdzięczamy to li tylko i wyłącznie pisarskim umiejętnościom autora, bo z kolei elementy użyte do budowania wiele nie odbiegają do tego, co nam pokazał grafoman B.V. Larson.
https://seczytam.blogspot.com/2020/04/john-scalzi-wojna-starego-czowieka.html (https://seczytam.blogspot.com/2020/04/john-scalzi-wojna-starego-czowieka.html)

(https://1.bp.blogspot.com/-1n4h05KlW_g/Xoy053_8USI/AAAAAAAAC6Q/wtQHt4pI6EwyruoPBCyzPaZOe3eu_DH7ACLcBGAsYHQ/s1600/scalzi%2Bwojna.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pan_Andrzejek w Cz, 09 Kwiecień 2020, 23:35:08
Ależ wybitnie wręcz chamska kradzież artu na okładkę w wykonaniu polskiego wydawnictwa - już kiedyś tą książkę widziałem w jakimś sklepie, ale ciągle to razi. Oszukiwanie czytelnika i chęć podczepienia się pod rozpoznawalną markę Halo zniechęciła mnie do zakupu. Art pochodzi z odsłony Halo Wars.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Cz, 09 Kwiecień 2020, 23:43:49
Ależ wybitnie wręcz chamska kradzież artu na okładkę w wykonaniu polskiego wydawnictwa
Nie sądzę, żeby to była kradzież - wydawnictwo Akurat to imprint dużego wydawnictwa Muza, naprawdę oni ani nie muszą (bo ich stać), ani nie mogą (bo są na świeczniku) kraść grafik.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pan_Andrzejek w Cz, 09 Kwiecień 2020, 23:51:19
Nie sądzę, żeby to była kradzież - wydawnictwo Akurat to imprint dużego wydawnictwa Muza, naprawdę oni ani nie muszą (bo ich stać), ani nie mogą (bo są na świeczniku) kraść grafik.

Jakoś nie chce mi się wierzyć by Microsoft udzielił licencji na sygnowanie podobizną Spartan książki, która z uniwersum Halo nie ma nic wspólnego... Na okładce mamy niewątpliwie Spartanina z uniwersum Halo (wersja pancerza MJOLNIR Mark IV), a w hełmie odbija się art okładki gry. Natomiast sama okładka pochodzi z czasopisma The Official Xbox Magazine.

(https://i.postimg.cc/7Yx86zJK/570047-halo-wars-xbox-360-manual.jpg)
(https://i.postimg.cc/RFRdbWC0/d1zqikc-ed61ee2d-5107-40cb-a094-b322eef24f8f.jpg)
(https://i.postimg.cc/PqhvP2hC/129-1296862-halo-wars-video-games-iphone-8-7-6.jpg)
(https://i.postimg.cc/DfG1xC6M/xbox360mag.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Pt, 10 Kwiecień 2020, 00:31:15
Jakoś nie chce mi się wierzyć by Microsoft udzielił licencji na sygnowanie podobizną Spartan książki, która z uniwersum Halo nie ma nic wspólnego...
O ile Microsoft miał w ogóle coś do gadania, bo właścicielem praw autorskich, jeśli Microsoft nie miał odpowiednio sporządzonej umowy, jest autor czyli Joe Roberts.

Poza tym Microsoft nie jest chyba wydawcą Official Xbox Magazine (jest nim firma Future plc), a ta ilustracja była zrobiona konkretnie na zamówienie magazynu (tak wynika z informacji na ArtStation), więc nie rozumiem dlaczego to Microsoft miałby udzielać licencji (moim zdaniem, samo odbicie czegoś tam z gry w hełmie, to zbyt mało, żeby mówić o utworze zależnym).
 
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pan_Andrzejek w Pt, 10 Kwiecień 2020, 12:32:46
O ile Microsoft miał w ogóle coś do gadania, bo właścicielem praw autorskich, jeśli Microsoft nie miał odpowiednio sporządzonej umowy, jest autor czyli Joe Roberts.

Poza tym Microsoft nie jest chyba wydawcą Official Xbox Magazine (jest nim firma Future plc), a ta ilustracja była zrobiona konkretnie na zamówienie magazynu (tak wynika z informacji na ArtStation), więc nie rozumiem dlaczego to Microsoft miałby udzielać licencji (moim zdaniem, samo odbicie czegoś tam z gry w hełmie, to zbyt mało, żeby mówić o utworze zależnym).

Pozwolę się nie zgodzić i pozostać przy swoim zdaniu ;)
Nie ma znaczenia, że Microsot nie jest wydawcą magazynu - istotny jest fakt, że Microsoft jest właścicielem praw autorskich do marki Halo i każdorazowo eksploatacja marki bez odpowiedniej zgody stanowi naruszenie tych praw. Okładka niewątpliwie stanowi utwór zależny - utworem zależnym jest bowiem każde opracowanie cudzego utworu. W tym przypadku mamy kopiuj-wklej fragmentu grafiki przygotowanej przez Microsoft i umieszczenie jej w odbiciu na hełmie.
Poza tym wykorzystanie samego hełmu także podchodzi eksploatację cudzych praw, bowiem również postacie fikcyjne podlegają ochronie i nie można od tak używać ich wizerunku. Nie musi nawet dojść do ich wiernego odtworzenia, bowiem każdy twórca może mieć swoją wizję np. Batmana i przedstawiać go po swojemu, a nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z Mrocznym Rycerzem, czyli postacią podlegającą ochronie. W przypadku pancerza wspomaganego z uniwersum Halo jest zapewne trochę gorzej, bowiem często tego typu zbroje są do siebie podobne, więc gdyby wizerunek został zmodyfikowany można by pewnie bronić stanowiska, że mamy do czynienia z utworem oryginalnym. W tym wypadku jednam mamy dokładną reprodukcję, czyli wierną kopię. W przypadku więc hełmu Spartanina z okładki książki nie ma nawet co się zastanawiać, bowiem jest on identyczny z postaciami stworzonymi przez projektantów Halo. Taki zresztą miał być, bowiem jak sam zauważyłeś twórca okładki stworzył ją na zlecenie Xbox magazine w celu promocji gry. Wykorzystany został więc wizerunek postaci z uniwersum Halo oraz fragment grafiki przygotowanej na okładkę gry.
Wykorzystanie cudzej grafiki oraz wizerunku postaci chronionej prawem autorskim - w tym wypadku wizji Spartan z uniwersum Halo - wymaga wiec uzyskania odpowiedniej licencji. Wspomniany przez Ciebie twórca grafiki stworzył  utwór zależny, do którego prawa przypadły albo jemu, albo zleceniodawcy. Do dalszego wykorzystania takiego utworu konieczna jest więc zgoda zarówno posiadacza praw zależnych jak i podmiotu dysponującego "pierwotnym" prawem autorskim, a wiec w tym wypadku Microsoftu. A tak jak pisałem wcześniej - nie chce mi się wierzyć, że Microsoft zgodziłby się na wykorzystanie wizerunku Spartan z serii Halo do promowania książki, która z uniwersum nic wspólnego nie ma. Stąd moje zniesmaczenie. Pierwszy raz widziałem recenzowaną przez Ciebie książkę w jakimś sklepie internetowym szukając czegoś czegoś z gatunku military science fiction i pamiętam, że od razu ucieszyłem się widząc wskazaną pozycję bowiem pomyślałem, że w końcu Microsoft wydał w Polsce kolejną powieść z uniwersum Halo (wcześniej ukazała się tylko jedna - "The Fall of Reach"), a tu niespodzianka - tytuł nie ma nic wspólnego z marką Halo. Dla mnie więc to trochę zagranie nie fair i albo próba zwrócenia uwagi na powieść znaną marką (w Polsce na pewno nie tak znaną jak na świecie), bądź też pójście na łatwiznę z przygotowaniem okładki.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Pt, 10 Kwiecień 2020, 16:02:44
Pan_Andrzejek
Skoro tak bardzo Cię to nurtuje, to napisz do wydawcy i spytaj jak było. Bo obawiam się, że zarzucając coś innym, nie mając przy tym minimum wiedzy (nie wiesz jakie umowy były zawarte) sam wchodzisz na kurs bardzo kolizyjny z Kodeksem Karnym artykuł 212. Czyli mówiąc po polsku: pomawiasz. A jedynym twoim argumentem jest, że nie chce Ci się wierzyć... Więc na razie okładka mnie nie zniesmacza, za to zniesmaczają mnie Twoje pomówienia wobec wydawcy.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Pt, 10 Kwiecień 2020, 16:11:12
W trakcie pisania komentarza zamknęli mi wątek spiskowy (zresztą sam to postulowałem), podzielę się więc tutaj:

Nie modelkami xxxl tylko otyłymi kobietami. Zauważ, że to tylko kobiety tworzą takie rzeczy, nie ma modeli xxxxl. Problemem jest ogólnodostępne jedzenie, a słodkie węgle są najlepsze, np. u nas w PRL'u nie było za bardzo ludzi otyłych. Kiedyś praca była głównie fizyczna teraz prawie wszyscy siedzą na tyłkach w robocie, przemieszczając się w samochodzie, albo przed tv w domu. Dlatego należałoby wprowadzić jakieś przedmiot w tych szkołach nauka jedzenia czy coś i uczyć te dzieci jeść, bo w domu to na pewno tego się nie nauczą.

O, i to jest spisek który należy tropić. Wyszła ostatnio taka książka: https://www.rebis.com.pl/pl/book-zakulisowe-umowy-ktore-zmienily-swiat-jacques-peretti,SCHB09434.html
(https://www.rebis.com.pl/svc/vfs/mit/8f1efa0d-c457-4a61-b8cf-5fe4a8347c0d/miniature.png)

Polski tytuł jest na wyrost, nie ma tam specjalnie zakulisowych knowań, ale jest np. opis jak doszło do tego, że jako głównego wroga wskazano tłuszcz i jakie to miało skutki (dodawanie cukru i otyłość).
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w Pt, 10 Kwiecień 2020, 17:00:31
Zaciekawiłeś mnie tym tytułem ale widzę, że tak średnio jest dostępny. Nic, będę polował!
Od siebie polecę ostatnio odkrytą stronę (kiedyś to chyba solaris się nazywało): https://esef.com.pl/ Mają dużo wznowień staroci - wiadomo niektóre się okrutnie zestarzały ale mają swój urok. Np. w końcu mogłem przeczytać drugi tom Przez ocean czasu - polecam!
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: perek82 w Pt, 10 Kwiecień 2020, 17:19:08
Ja się w końcu wziąłem za drugiego grubasa Lovecrafta (sory za linka, ale nie umiem wstawiać grafik)
https://bonito.pl/k-37879930-przyszla-na-sarnath-zaglada-opowiesci-niesamowite-i-fantastyczne (https://bonito.pl/k-37879930-przyszla-na-sarnath-zaglada-opowiesci-niesamowite-i-fantastyczne)

Czytam sobie powoli - pojedynczo, albo góra 2-3 opowiadania dziennie. Dość nierówne bym powiedział, niektóre super, bardzo fajne, niektóre człowiek przeleci i w sumie nic z nich nie pamięta.
Pierwszy zbiór zawiera chyba bardziej znane utwory:
https://bonito.pl/k-90219145-zgroza-w-dunwich-i-inne-przerazajace-opowiesci (https://bonito.pl/k-90219145-zgroza-w-dunwich-i-inne-przerazajace-opowiesci)

Łyknąłem rok temu na wakacjach.
Nie jestem jakimś fanem takiej twórczości - bym powiedział trochę mnie ten styl śmieszy, ale dla zapoznania się z autorem to niezłe pozycje. No i Neonomicon / Providence Moore'a się czytało z większą przyjemnością.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Pt, 10 Kwiecień 2020, 17:57:23
Wziąłem się za starego HB-ka "Babilon 729-648 p.n.e." poświęconego przebojom jakie cały region miał z tymi strrrasznymi Asyryjczykami. I teraz już wiem na kim wzorował się G.R.R. Martin gdy opisywał skórujących wszystko co się rusza Boltonów.  ::)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Pt, 10 Kwiecień 2020, 18:50:17
Zaciekawiłeś mnie tym tytułem ale widzę, że tak średnio jest dostępny. Nic, będę polował!

O faktycznie, ciekawe co tak wymiotło. Przypuszczam, że chwilowo, niedługo pewnie wróci.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Pt, 10 Kwiecień 2020, 18:54:28
Ja tymczasem po pierwszym opowiadaniu Wegnera z meekhańskiego cyklu stwierdzam, że udanie wydałem piniondz. ;)

@death_bird  - polecam z tego samego cyklu tomik Wojtczaka ,,Minnesota 1862".
Przyczyna konfliktu?
"-Ty to taki cykor jesteś, że nie zabiłbyś białego.
-Ja? Jaaaa, cykor? Pacz na mie."

Poza tym, występuje mój ulubiony czerwonoskóry o imieniu Wpada Na Coś, Gdy Się Czołga. W sam raz na święta, co się w tej ohydnej starożytności będziesz babrał ;)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Pt, 10 Kwiecień 2020, 19:01:32
W zapasie do czytania nie mam niczego co dotyczyłoby powstań tambylców. Generalnie z historii Stanów w kolejce (czyt. gdzieś na emeryturze) czeka "Battle Cry of Freedom". I tyla.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Pt, 10 Kwiecień 2020, 21:06:06
na emeryturze

Tjaaaa. Emerytura. Wiedziaaaem, że o czymś zapomniałem : /
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w So, 11 Kwiecień 2020, 18:24:13
W międzyczasie - czekając na ową emeryturę - przegryzając "Krucjatą nieskończoności" napocząłem "Tessalia. Tessalowie i ich sąsiedzi" S. Sprawskiego wydane w ramach serii Notos - Scripta Antiqua et Byzantina.
Zawsze fascynowały mnie początki cywilizacji na terenie Europy (łącznie z mniej czy bardziej spiskowymi teoriami dziejów  ;D) toteż temat stosunkowo ciekawy. 
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Pn, 20 Kwiecień 2020, 22:47:40
No to jedziemy dalej: "Messapiowie. Południowa Apulia wobec hellenizacji i romanizacji". Notos - Scipt. A. et B. takoż.
Ponieważ jestem na etapie greczyzny toteż ciekawe wątki dot. wypraw Spartan na południe Italii celem mieszania w tym przedrzymskim, italskim kociołku.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w So, 25 Kwiecień 2020, 19:51:26
Jeff VanderMeer, Shriek: Posłowie

Shriek: Posłowie można czytać jako fantastykę, można jako powieść psychologiczną (ale po cóż to rozdzielać?). Dla mnie to nr 1 współczesnej SF. Tak, nie Simmons, nie bełkoczący Watts, a VanderMeer.
WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2020/04/jeff-vandermeer-shriek-posowie.html (https://seczytam.blogspot.com/2020/04/jeff-vandermeer-shriek-posowie.html)

(https://1.bp.blogspot.com/-Ns4hG6tYUqE/XqRx31_zlyI/AAAAAAAADDA/Iz3uZN-DYBMPmuVkI4N1eWILBoIk4m-1wCLcBGAsYHQ/s1600/00.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w So, 25 Kwiecień 2020, 19:54:06
Dorwałem na wyprzedaży cały pakiet (wznowień) z serii Tajemnic Ambera - obco-artefaktowe-danikeny. Wiadomo, jedne są lepsze, inne gorsze ale jest to bardzo przyjemna lektura i zachęca do grzebania po necie. Gdyby ktoś był zainteresowany:
https://oczytani.pl/index.php?k16,literatura-naukowa-popularnonaukowe
Na razie najciekawsza ta: https://oczytani.pl/index.php?p13427,nowa-ksiega-zakazanej-archeologii [bez zbędnych odpałów]  8)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: keram2 w Nd, 26 Kwiecień 2020, 17:09:52


@death_bird  - polecam z tego samego cyklu tomik Wojtczaka ,,Minnesota 1862".
Przyczyna konfliktu?
"-Ty to taki cykor jesteś, że nie zabiłbyś białego.
-Ja? Jaaaa, cykor? Pacz na mie."

Pamiętam, że wydarzenia te były opisane na początku trzeciego tomu "Złota Gór Czarnych" Alfreda Szklarskiego. W podstawówce przeczytałem to parę razy.

Aktualnie jestem po lekturze pięciu tomów cyklu "Niszczyciel" Andersona Taylora.
Krótki opis;
Początek 1942 roku, przestarzały amerykański niszczyciel w czasie walk z Japończykami wpływa w dziwny szkwał i przenosi się do równoległego świata, gdzie wplątuje się w wojnę między dwiema rasami (ewolucja przebiegła tam inaczej). Okazuje się też, że przeniesieni zostali również Japończycy, a w przeszłości zdarzały się już podobne przypadki. 

Minus jest taki, że Rebis przerwał wydawanie cyklu po pięciu tomach, tymczasem w Ameryce wyszło już piętnaście.

Generalnie lubię klimaty: alternatywna historia, podróże w czasie, równoległe światy.
Jeżeli ktoś ma podobnie to polecam zdecydowanie.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w Nd, 26 Kwiecień 2020, 21:16:54
Przypomniałeś mi o tym, bo zapomniałem autora :)
Dorzucę się http://lubimyczytac.pl/cykl/7932/os-czasu
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: keram2 w Nd, 26 Kwiecień 2020, 21:34:45
Przypomniałeś mi o tym, bo zapomniałem autora :)
Dorzucę się http://lubimyczytac.pl/cykl/7932/os-czasu

To też czytałem, ale parę lat temu, pamiętam polonica: polscy lotnicy w Anglii, oraz miasto Łódź zniszczone bombą atomową.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Nd, 26 Kwiecień 2020, 22:16:43
Pamiętam, że wydarzenia te były opisane na początku trzeciego tomu "Złota Gór Czarnych" Alfreda Szklarskiego. W podstawówce przeczytałem to parę razy.Uwielbiałem ten cykl, pacholęciem będąc. Teraz postanowiłem nie odkupywać, bo często zdarza mi się, że "wspaniałe książki z dzieciństwa" ponownie czytane tracą status wspaniałych książek, niestety :(
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Nd, 26 Kwiecień 2020, 22:50:30
Ja z kolei zaczytywałem się "Ostatnia walka Dakotów", która wpadła mi do rąk jako pierwsza natomiast gdy zdobyłem wreszcie pierwsze dwa tomy jakoś zupełnie mi nie podeszły.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: keram2 w Pn, 27 Kwiecień 2020, 19:37:33
Ja zacząłem od "Czerwonoskórego generała" Okonia, było to pod koniec drugiej klasy (może trzeciej?) i wsiąkłem w "książki indiańskie" na całą podstawówkę (lata 80-te). Pamiętam, że temat Indian oraz Dzikiego Zachodu był wtedy dosyć popularny wśród dzieciaków.
Z perspektywy czasu wydaje mi się, że opowieści o Indianach były dla nas tym, czym dla współczesnych dzieciaków są książki fantasy.
Troszkę nostalgicznie.
 
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Pn, 27 Kwiecień 2020, 20:08:07
A ja od Nory Szczepańskiej "Sprzysiężenie czarnej wydry" - o powstaniu Pontiaca.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Pn, 27 Kwiecień 2020, 23:12:09
Jeden z tomów Okonia w zeszłym roku sprezentowałem teściowej, jedynej osobie, która podziela moje upodobanie do tego typu lektur :)

Może pamiętacie i tego autora?

https://www.taniaksiazka.pl/autor/wieslaw-wernic

I jeszcze jedno- mogę spokojnie polecić taką pozycję wspominanego już Wojtczaka, na majówkowe czytanie w sam raz:

(https://images-eu.ssl-images-amazon.com/images/I/51japP-NN5L._SR600%2C315_PIWhiteStrip%2CBottomLeft%2C0%2C35_SCLZZZZZZZ_.jpg)

https://historia.org.pl/2019/03/31/jak-zdobyto-dziki-zachod-j-wojtczak-recenzja/
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Wt, 28 Kwiecień 2020, 15:28:49
Wernic za komuny to był wybitnie popularny - z tego co pamiętam, to jego książki można było kupić w zeszytowych wydaniach w odcinkach w każdym kiosku.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Wt, 28 Kwiecień 2020, 16:04:39
Dla mnie to zupełnie nowa informacja... Nigdy nawet o tym nie słyszałem :o
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: keram2 w Wt, 28 Kwiecień 2020, 16:56:37
Ja również, pamiętam książkowe wydania Wernica, ale zeszytowych w ogóle nie.

Z westernowych autorów wydawanych w zeszytach pamiętam nazwiska zagraniczne m.in.: George Owen Baxter, Max Brandt i oczywiście Karol May.
Nie pamiętam by jakiś polski autor westernów był w latach 80-tych wydawany w zeszytach.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Wt, 28 Kwiecień 2020, 18:43:36
Nawet znalazłem fotki zeszytówek- rzecz jasna, kupowałem wszystko jak leci... były to przedruki ramotek, już wydanych po polsku w latach 40tych XXw :)

https://static5.redcart.pl/templates/images/thumb/7148/1500/1500/pl/0/templates/images/products/7148/9c997ef590f63fde10dbfafa9b4a2ad4.jpg

https://static5.redcart.pl/templates/images/thumb/7148/1500/1500/pl/0/templates/images/products/7148/e5074b463bae515ed45496a4ace07cac.jpeg

https://static.tezeusz.pl/recommended_big/images/ec/f4/52//tajemniczy-szept-1947r.jpeg
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Wt, 28 Kwiecień 2020, 19:07:51
Zdawało mi się, że czytałem "Na południe od Rio Grande" w zeszytach, ale jest możliwe, że pomyliłem z książką jakiegoś innego twórcy westernowego. Dziś już tych westernów nie mam, więc nie sprawdzę - z zeszytówek zostało mi tylko coś Wacława Gąsiorowskiego.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Cz, 30 Kwiecień 2020, 09:46:22
Dwie biografie, dwie skrajnie różne osobowości. Ludzie niespotykani, jedyni w swoim rodzaju.

Jeden biegun czytelniczego zainteresowania - lektury, w którą obecnie czytam - reprezentuje biografia Kim Dzong Una i po, części rys historyczny pierwszej Dynastii Komunistycznej w dziejach świata. Wielki Wódz, Umiłowany Przywódca Północnokoreańskiego Narodu i... wiele różnych będących owocem propagandy tytułów, które sobie Kim Dzong Un nadał, przyozdobiając swą ,,cudowną, błogosławioną naturę". To w większości, jednak o nim jest poniższa pozycja.

(https://cdn.bonito.pl/cache/1/ae-wielki-nastepca-niebiansk_200.jpg)

Z drugiej strony mojego czytelniczego zestawienia dostajemy specyficznie skonstruowaną biografię LeBrona Jamesa, jednego z najlepszych współczesnych koszykarzy, jednego z najlepszych koszykarzy NBA w dziejach. A dla mnie również idol, na którym staram się wzorować, sportowiec, który mimo upływu lat gra na kosmicznym poziomie. The Chosen One!!!

(https://cdn.aros.pl/cache/2/e2-lebron-s-a-sportowiec-war_200.jpg)

Niedługo, z racji oglądanej przeze mnie serii dokumentalnej od Discovery Science, "Wizjonerzy Science Fiction (2011-12)" zamierzam przeczytać (kwestia czasu kiedy to nastąpi, bo nastąpi na pewno): "Człowiek z Wysokiego Zamku" Philipa K. Dicka oraz "20 000 mil podmorskiej żeglugi" Julesa Verne'a praojca fantastyki, jednego z prowodyrów całego gatunku w ogóle!
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Pt, 08 Maj 2020, 22:41:33
Joe Abercrombie, Pół króla
Yarvi, bohater powieści, jest Gimbazą Wybrańcem typ 2 grupa 1. Czyli pozornie zero oryginalności. Pozornie. Bo tym razem dostajemy bohatera wiarygodnego – ma sporą wiedzę, ale to wiemy skąd, a innych wybitnych cech raczej mu brak (nie ma magicznej mocy, nie jest mistrzem miecza). Nie ma też ani mentora, ani opiekuna, ani typowego orszaku Gimbazy Wybrańca.
No i choć jest Gimbazą Wybrańcem, to nim nie jest. Paradoks?

WIĘCEJ:
http://seczytam.blogspot.com/2020/05/joe-abercrombie-po-krola.html (http://seczytam.blogspot.com/2020/05/joe-abercrombie-po-krola.html)

(https://1.bp.blogspot.com/-Bw3ZbnLI4G0/XrWuFqIY61I/AAAAAAAADEo/aNXIj2hMeiotCjJgqkX6o8nqhpxEPfjtQCLcBGAsYHQ/s1600/P%25C3%25B3%25C5%2582%2Bkr%25C3%25B3la%2B-%2BJoe%2BAbercrombie.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w So, 09 Maj 2020, 11:36:16
"Portret Doriana Graya" Oscara Wilde'a, oraz
"Tajemnice wydarte zmarłym" Emily Craig. Kolejne pozycje do lektury na kolejne dni. O tak! Wyżej wymienione, we wcześniejszym poście, tytuły, można by rzec, od dawna są obecne w materii mojej kolekcji, ba, stosunkowo niedawno skończyłem doświadczać ich niezwykłej specyfiki, do której nie ukrywam będę wracał nieraz!

P. S. Cudownie wygląda zewnętrze i wnętrze powieści, które wydaje firma "Vesper": smukła, twarda okładka, jakość papieru, lekko nakładana czcionka w fizycznej ekspozycji /kształcie powieści, wyprofilowany rzbiet. Również do każdej pozycji z gałęzi literatury popularnej, bo tylko takową, jak na razie, z tego wydawnictwa posiadam - bez względu na to, czy jest ona w wersji twardej czy miękkiej okładce, "Vesper" dodaje urokliwie prezentujące się zakładki.

(https://i.imgur.com/Z9UFxAIr.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w So, 09 Maj 2020, 11:58:42
Joe Abercrombie, Pół króla

tego tytułu akurat nie czytałem, ale chciałem tylko napisać że trylogia Pierwszego Prawa to jedna z lepszych serii fantasy jakie dane mi było wchłonąć. gorąco polecam jak ktoś lubi takie klimaty a jeszcze nie próbowął.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Pt, 15 Maj 2020, 11:37:49
Martin Scott, Thraxas mag

Z okładki się dowiedziałem, że Scott to Rywal Terry'ego Pratchetta. Z kanonu Sapkowskiego, że to jakaś wybitna pozycja w dziejach gatunku. I po przeczytaniu tak sobie myślę: że, kurde, co?  Wydawcę jeszcze rozumiem, ale panie Andrzeju, pan tak na poważnie, czy jaja sobie z nas robi?

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2020/05/martin-scott-thraxas-mag.html (https://seczytam.blogspot.com/2020/05/martin-scott-thraxas-mag.html)

(https://1.bp.blogspot.com/-WGwP1yqyKBY/Xr5Z1cYUmTI/AAAAAAAADE0/piKee12p8dwX43VIhU6cHj7eY4DwT3EUACLcBGAsYHQ/s1600/00.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: keram2 w Śr, 20 Maj 2020, 17:34:42
Joe Abercrombie, Pół króla
Yarvi, bohater powieści, jest Gimbazą Wybrańcem typ 2 grupa 1. Czyli pozornie zero oryginalności. Pozornie. Bo tym razem dostajemy bohatera wiarygodnego – ma sporą wiedzę, ale to wiemy skąd, a innych wybitnych cech raczej mu brak (nie ma magicznej mocy, nie jest mistrzem miecza). Nie ma też ani mentora, ani opiekuna, ani typowego orszaku Gimbazy Wybrańca.
No i choć jest Gimbazą Wybrańcem, to nim nie jest. Paradoks?

WIĘCEJ:
http://seczytam.blogspot.com/2020/05/joe-abercrombie-po-krola.html (http://seczytam.blogspot.com/2020/05/joe-abercrombie-po-krola.html)

(https://1.bp.blogspot.com/-Bw3ZbnLI4G0/XrWuFqIY61I/AAAAAAAADEo/aNXIj2hMeiotCjJgqkX6o8nqhpxEPfjtQCLcBGAsYHQ/s1600/P%25C3%25B3%25C5%2582%2Bkr%25C3%25B3la%2B-%2BJoe%2BAbercrombie.jpg)


Dzięki kolego za polecenie tego autora, przeczytałem trylogię "Pierwsze prawo" i naprawdę podobała mi się.
Może zakończenie nie w moim typie, ale i tak miło spędziłem czas.
Na pewno sięgnę jeszcze po tego autora.

Chyba jeszcze nikt nie wspominał o "Malowanym człowieku" (tzw "cykl demoniczny") autorstwa Petera v. Bretta.
Jest to cykl fantasy rozgrywający się w świecie, w którym każdej nocy pojawiają się demony polujące na ludzi.
Całość składa się z pięciu powieści (w polskim wydaniu każda podzielona na dwie księgi).
Bardzo fajna rzecz, może w dalszych tomach akcja miejscami troszkę siada (ale niedużo), jednak warto przeczytać.

Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Śr, 20 Maj 2020, 20:02:39
Po latach odświeżam sobie "Kapłanki, Amazonki i Czarownice. Opowieść z końca neolitu i epoki brązu 6500-1150 p.n.e." (Jadwiga Żylińska).

Stara rzecz, ale bardzo fajne, lekkie opowiastki snute wokół konkretnych znalezisk archeologicznych, traktujące o czasach gdy cywilizacja była młoda i nie do końca wiedziała co to takiego patriarchat.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Cz, 21 Maj 2020, 09:02:35
Wiesz z tym matriarchatem to trochę dęta sprawa,  dziś już raczej w archiwum nietrafionych hipotez.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Cz, 21 Maj 2020, 09:18:36
Kłócił się nie będę. Zasadniczo nie zaglądam do opracowań dot. okresów wcześniejszych niż VIII w. p.n.e. toteż wiedzy nie posiadam. Wzmiankowana pozycja też nie należy do nowych (pierwsze wydanie 1972 r.) a poza tym nie zgłasza pretensji do bycia pracą naukową.
Ale czyta się tak samo fajnie jak "naście" lat temu.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Cz, 21 Maj 2020, 11:18:33
No wiem, że czyta się fajnie. Podobnie jak Roberta Gravesa, też zwolennika hipotezy prehistorycznego powszechnego matriarchatu.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Cz, 21 Maj 2020, 12:16:04
W związku z zapowiedzianą przez Mandiocę wersją komiksową, przeczytałem w końcu:

(https://s.lubimyczytac.pl/upload/books/27000/27821/352x500.jpg)

Dobra rzecz. Miejscami nieco zbyt dosłowna, co trochę zgrzyta w zestawieniu z parabolicznym charakterem opowieści i sporo dozą niejednoznaczności w innych miejscach, ale warta do poznania przed komiksem. A ten mam nadzieję że nie będzie tylko prostą adaptacją.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Pt, 22 Maj 2020, 00:23:27

Chyba jeszcze nikt nie wspominał o "Malowanym człowieku" (tzw "cykl demoniczny") autorstwa Petera v. Bretta.
Jest to cykl fantasy rozgrywający się w świecie, w którym każdej nocy pojawiają się demony polujące na ludzi.
Całość składa się z pięciu powieści (w polskim wydaniu każda podzielona na dwie księgi).
Bardzo fajna rzecz, może w dalszych tomach akcja miejscami troszkę siada (ale niedużo), jednak warto przeczytać.

czytałem pierwszy tom, dostałem na dzień chłopaka albo coś podobnego. dosyć sztampowe mi się to wydawało - młody chłopiec odkrywa przypadkiem że ma super niesamowitą moc i zabija demony. nie wiem czy tam w trakcie się nie okazywało że on ma ocalić świat (bo jest wybrańcem), albo coś takiego. chociaż warsztatowo, fabularnie wszystko się zgadzało - po prostu ta odtwórczość mnie trochę odrzuciła.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: keram2 w Pt, 22 Maj 2020, 15:51:16

Z tą "mocą" to trochę bardziej skomplikowane, oprócz walki z demonami mamy także inne ciekawe wątki, sztampowe mogą być niektóre rozwiązania, ale nie ten ze "zdolnościami" głównego bohatera i nie jako całość.

Nie twierdzę, że to jakieś wybitne dzieło, ale duża porcja solidnej rozrywki dla tych, którzy lubią czasem przeczytać coś z fantasy.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Pt, 22 Maj 2020, 21:29:55
"Malowany człowiek" to tylko średni akcyjniak. A potem jest już tylko gorzej - czytałem chyba trzy części (czyli sześć tomów), z tomu na tom coraz większa nędza. Do tego praktyka Fabryki Słów polegająca na maksymalizowaniu zysków przez dzielenie powieści na tomy, czyt. nadmuchiwanie ceny.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: xetras w So, 23 Maj 2020, 07:06:20
Na najsampierwszy początek  - każdemu! - "Wstęp do imagineskopii" Otrembus -Podgrobelski, Śledź wydania różne
Sam aktualnie nie mam, bo każdy, któremu pożyczyłem, nie oddał. Obecnie chyba "Rewasz" wznawia
Autor faktyczny - Moskal, Stanisław
Recenzja tu:
https://bibliotekakruka.pl/?p=49
Tu więcej:
https://web.archive.org/web/20170809041420/http://vulpian.blog.onet.pl/2004/08/04/ulubiony-autor-sledz-otrembus-podgrobelski/
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Nd, 24 Maj 2020, 16:21:29
(https://1.bp.blogspot.com/-MwtuFaCry2Y/Xsp9aY5o2TI/AAAAAAAADFQ/lhR85Hw0uxo1da5q9NxQioZ_BjzRZmnNQCLcBGAsYHQ/s1600/problem%2Btrzech%2Bcial.jpg)

Cixin Liu, Problem trzech ciał

Jak zachwyca, skoro nie zachwyca... I pozostaję w tej opinii chyba odosobniony, bo przez kraj nadwiślański przetoczyła się fala cixinliumanii. Po części tę falę rozumiem, bo Problem trzech ciał to stare, dobre hard SF – są i kosmici, i poważnie potraktowana nauka – a takie SF ostatnio jest rzadkością.

Tylko ja od literatury wymagam czegoś więcej, niż kosmitów i wiarygodnej warstwy naukowej (przy czym, jako humanista, i tak nie do końca potrafię tę warstwę ocenić). Paradoksalnie, im mniej było w tej powieści fantastyki, tym lepiej mi się ją czytało.

WIĘCEJ:
http://seczytam.blogspot.com/2020/05/cixin-liu-problem-trzech-cia.html (http://seczytam.blogspot.com/2020/05/cixin-liu-problem-trzech-cia.html)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: keram2 w Nd, 24 Maj 2020, 19:32:03
Jakiś czas temu wypożyczyłem z biblioteki, ale nie skończyłem.
Czytało mi się dość ciężko, nie miałem zbyt wiele czasu więc odłożyłem na później i już nie wróciłem do niej.
Wziąłem coś lżejszego.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Arion Flux w Nd, 24 Maj 2020, 22:29:15
Zgadzam sie. Przeczytalem wszystkie 3 tomy i zupelnie nie rozumiem zachwytow. Poczatek jest b. dobry (historczny - rewolucja kulturalna), ale jak zaczyna sie to rzekome SF, to imo bida z nedza. A juz ta ciagla przeplatanka z przygodami w VR to o malo mnie nie wykonczyla. Na fantascie za poszczegolne tomy dalem odpowiednio 3.5, 4.5, 3 (na max 6). Jesli chodzi o warstwe naukowa, to jako niehumanista ocenia ja jako przecietna, a miejscami żałosnie naiwna.

Niemniej ten cykl jest nie jest taki zly jesli porownac go z najnudniesza ksiazka SF, i prawie na pewno najnudniejsza ksiazke jaka czytalem w zyciu - trylogia marsjanska K.M. Robinsona: Czerwony Zielony Błekitny Mars. SF uznawane przez wielu za arcydzielo, przy ktorym Orzeszkowa "Nad Niemnem" to trzymajacy w napieciu thriller. Najdziwniejsze jest to, ze pod wzgledem warsztatu literackiego jest ona nawet bardzo dobra, co wiecej Robinson ma ciekawe a nawet wizjonerskie pomysly, a naukowo stoi na wysokim, a nawet bardzo wysokim poziomie. Jednak jest ona tak nudna, jak moze byc tylko nudny sam Mars z tym jego regolitem i cala masa czerwonych skal. Naprawde polecam te trylogie, bo po jej lekturze juz kazda książka bedzie wspaniałym, niezapomnianym przezyciem. 
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Pt, 05 Czerwiec 2020, 17:47:34
Joe Abercrombie, Pół świata

Abercrombie zrobił coś wspaniałego – połączył wszystkie trzy czasy. Bo opisuje w czasie teraźniejszym, ale przedstawiona rzeczywistość, to taka – wymyślę neologizm – przeszłoprzyszłość. Bo to jest jak matrioszka...

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2020/06/joe-abercrombie-po-swiata.html (https://seczytam.blogspot.com/2020/06/joe-abercrombie-po-swiata.html)

(https://1.bp.blogspot.com/-fx-fNSVTo3Q/XtpgsuePEHI/AAAAAAAADJM/sxsu1FzvoLEXLmn5jGf3faFA4hEMik5eQCLcBGAsYHQ/s1600/pol%2Bswiata.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w Nd, 07 Czerwiec 2020, 08:54:54
No to polecę nietypowo. Przygodówki młodzieżowe w stylu Pana Samochodzika. Sprawnie napisane, bez dłużyzn i zbędnego patosu z niezłą intrygą.
(https://ecsmedia.pl/c/gdzie-jest-korona-cara-b-iext58548778.jpg)
(https://cf2-taniaksiazka.statiki.pl/images/popups/206/9788366242333.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Nd, 07 Czerwiec 2020, 11:49:46
No to polecę nietypowo. Przygodówki młodzieżowe w stylu Pana Samochodzika. Sprawnie napisane, bez dłużyzn i zbędnego patosu z niezłą intrygą.
Spoiler: PokażUkryj
(https://ecsmedia.pl/c/gdzie-jest-korona-cara-b-iext58548778.jpg)
(https://cf2-taniaksiazka.statiki.pl/images/popups/206/9788366242333.jpg)


Tak jak kolega forumowicz wyżej, tak i ja polecę zgoła nieco inaczej, nieco odrębniej niż zwykle w stosunku do tego, co generalnie stanowi centrum moich czytelniczych pasji. Bo pewną pozycję postanowiłem przeczytać, zuważywszy ją przypadkowo, gdzieś zapodzianą wewnątrz przykrytych gęstym osadem kurzu piwnicznych zbiorów. "Wrogowie Publiczni", bo o tym tytule mowa (do końca lektury zostało mi 130 stron), to odtworzony w formie relacji historycznych /raportu śledczego, przeplatanego strukturą budowania treści, opisu rzeczywistości etc., jak w powieści z gatunku kryminału i thrillera detektywistycznego, reportaż z pola bitwy władz miast, Stanów, Wymiaru Sprawiedliwości, Agencji Rządowych z zorganizowaną przestępczością w USA, w latach 1933-1936. Prekursorzy Mafii, ten blichtr, występek. Ach, niesamowita rzecz; jeśli interesuje Was okres zawieruchy społeczno-ekonomicznej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w czasach po zniesieniu Prohibicji, po latach świetności Ala Capone; gdy kraj podnosił się z Wielkiego Kryzysu, z ruin, którymi był, cóż ta książka jest dla Was. To publikacja, na podstawie której w 2009 roku premierę miał zrealizowany z rozmachem film gangsterki, o tym samym co książka tytule, "Wrogowie Publiczni", z J. Deppem i C. Bale'em w rolach głównych.


(https://media.merlin.pl/media/300x452/000/005/036/56bb27b1b9902.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Pn, 08 Czerwiec 2020, 23:52:38
Znalazłem takie cuś- nie ze wszystkim się zgadzam, ale czwarty punkt silnie do mnie przemówił  :) :

(https://zapodaj.net/images/54f88caf7eee6.jpg)


@PJP- książki Pacuły mają niezłe okładki, kto jest autorem? I czy wewnątrz są ilustracje tego samego artychy?
Śmieszne, ale ten wspinacz kreskę Kobylińskiego mi trochę przypomina :)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Cz, 11 Czerwiec 2020, 16:09:27
Lee Child, Nieprzyjaciel

Do irytującego w swej przezajebistości bohatera jakoś się przyzwyczaiłem. Nieprzyjaciel – tom ósmy cyklu – to na razie najlepsza odsłona. Dlaczego? Zadecydowały on tym trzy czynniki...

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2020/06/lee-child-nieprzyjaciel.html (https://seczytam.blogspot.com/2020/06/lee-child-nieprzyjaciel.html)

(https://1.bp.blogspot.com/-zvJ64YwiWjI/XuI4oH-RgiI/AAAAAAAADJw/xkpov1878W8DP3gRGqZIIH7yRPT8ruJHACLcBGAsYHQ/s1600/00.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Cz, 11 Czerwiec 2020, 16:55:28
Przez takie posty o panu Dziecko nabyłem w spożywczaku ,,Poszukiwanego" ;) Po przekartkowaniu już wiem, że lepiej było wydać tę dychę na pierogi lub choćby ultrameganiezdrowe czipsiory...
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: nayroth w Cz, 11 Czerwiec 2020, 20:53:20
Czyta się  :)
(https://cf2-taniaksiazka.statiki.pl/images/popups/8C0/9788379645640.jpg)

Kupione przed ocenzuroewaniem ;)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w So, 13 Czerwiec 2020, 18:57:01
@nayroth - czytuję Ziemkiewicza od czasów "Władcy szczurów", ostatnio po raz kolejny przekładałem ten tomik i znów zerknąłem na zdjęcie z okładki ;)

(https://pbs.twimg.com/media/DLDZyqJXoAEhaYP.jpg)

Ech, młodość 8)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w So, 13 Czerwiec 2020, 19:02:55
Lordzie, w jednej ilustracje są autorstwa Agaty Łankowskiej, w drugiej (Korona cara) - Mateusza Stefanko. To są drugie wydania.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w So, 13 Czerwiec 2020, 19:45:35
Lordzie, w jednej ilustracje są autorstwa Agaty Łankowskiej, w drugiej (Korona cara) - Mateusza Stefanko. To są drugie wydania.

Dzięki wielkie, przyjrzę się tym tytułom uważniej.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Cz, 02 Lipiec 2020, 19:16:43
Tak zwana - ostatnio w związku z domowymi porządkami - przeze mnie realizowana ,,archeologia piwniczna", zaowocowała dwoma znaleziskami książkowymi. Okazy te (zdjęcie poniżej) znalazłem pośród starych domowych ,,zbiorów bibliotecznych", gdzieś w którejś warstwie opaśle rozłożonych w szafie książek. A to, że udało mi się dostrzec "Historię Nudy" Petera Tooheya i "Wstęp do psychoanalizy" Sigmunda Freuda, spowodowało, że zarówno się z tego powodu zdziwiłem jak i ucieszyłem. Chwilowy odpoczynek od tematyki publikacji popularnonaukowych, fantastyki i komiksów, w takim stylu, to ja rozumiem.

(https://i.imgur.com/IM1RmKRr.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Pt, 03 Lipiec 2020, 00:42:23
Może lepiej odłóż tego Freuda i Gąsiorowskiego poczytaj...też się zestarzał, ale trochę lepiej.

(https://zapodaj.net/images/80453538ceea9.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: wonap w Pn, 06 Lipiec 2020, 09:56:58
Nadrabiam kolejne tomy Jakuba Wedrowycza ;) Obecnie tom 5 "Wieszać każdy może"
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: rzodkiew w Wt, 07 Lipiec 2020, 14:44:11
W ramach sentymentalnej wycieczki przeczytałem "Księgę dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiedzieliście o Niziurskim". Trochę za dużo tutaj referowania treści książek, ale frajda z podróży do czasów dzieciństwa niebywała.
Teraz biorę się za "Karawanę kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej". Kilka osób polecało mi lekturę, więc w końcu się zabrałem.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Śr, 08 Lipiec 2020, 00:10:18
Teraz biorę się za "Karawanę kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej". Kilka osób polecało mi lekturę, więc w końcu się zabrałem.

bardzo dobry reportaż, ogółem książki z tej serii z Czarnego można brać w ciemno.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: gashu w Cz, 09 Lipiec 2020, 13:52:03
Skończyłem właśnie "Załogę" Grzegorza Kalinowskiego. Książka ta reklamowana jest jako "pierwszy polski kryminał rockowy". Historia dzieje się w 2 płaszczyznach czasowych - w latach 80. i współcześnie - i opowiada o losach zespołu "z tamtych lat" (tytułowa "Załoga") oraz współczesnym śledztwie w sprawie śmierci jednego z jego członków.

Ogólnie to czyta się to całkiem nieźle, chociaż w moim przekonaniu nie wszystko do końca zagrało i kilka poplątanych wątków nie "zeszło" się prawidłowo w końcówce. Mimo wszystko, jeżeli ktoś szuka kryminału na wakacje i dodatkowo jest miłośnikiem muzyki alternatywnej z końcowych lat PRL-u (w książce pojawiają się postacie prawdziwych muzyków oraz dziennikarzy muzycznych) - może się bezboleśnie z "Załogą" zapoznać.

(https://cf2-taniaksiazka.statiki.pl/images/large/0D4/9788366195547.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Pn, 13 Lipiec 2020, 20:55:43
J. Komuda, Dalian, będziesz ćwiartowany!, Nowa Fantastyka

Ja w tym nie widzę żadnej homofobii – widzę jazdę po całości: po homofobach, po Kościele, po Polakach zaściankowych (jak to określa wybitny intelektualista Ćwiek), po prawicy, po lewicy, także po homoseksualistach, ale po nich jeszcze najmniej.

Zanim przejdę do meritum – obrazkowo: jak kłamią lewoskrętni w tej sprawie...

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2020/07/komudagate-czyli-gownoburza-w-szklance.html (https://seczytam.blogspot.com/2020/07/komudagate-czyli-gownoburza-w-szklance.html)

(https://1.bp.blogspot.com/-ULxT19z8-nk/Xwyh3eVd3kI/AAAAAAAADNo/hIAat3RWLkQZgiTv0XmIXFkDie3jIJXQwCLcBGAsYHQ/s1600/P1020756.JPG)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Nesumi w Wt, 14 Lipiec 2020, 09:12:03
Dzięki, Pawel.M. Jakoś przegapiłem tę chryję. Od kilku lat nie kupuję już NF, ale chyba lipcowy numer akurat kupię. Szkoda, że NF pokornie schowała głowę w piasek, ale jak to mówią: pokorne ciele dwie matki ssie. Pewnie sytuacja na rynku nie zachęca ich do walki na śmierć i życie z podniesioną przyłbicą, trzeba tedy ich tą wiarą natchnąć poprzez wsparcie finansowe.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: keram2 w Wt, 14 Lipiec 2020, 16:26:52
Dzięki, Pawel.M. Jakoś przegapiłem tę chryję. Od kilku lat nie kupuję już NF, ale chyba lipcowy numer akurat kupię. Szkoda, że NF pokornie schowała głowę w piasek, ale jak to mówią: pokorne ciele dwie matki ssie. Pewnie sytuacja na rynku nie zachęca ich do walki na śmierć i życie z podniesioną przyłbicą, trzeba tedy ich tą wiarą natchnąć poprzez wsparcie finansowe.

Tyle, że NF chyba skapitulowała, parę dni temu widziałem Wtyle Wizji wkurzonego Ziemkiewicza, który mówił o tej sprawie. Z tego co pamiętam to NF złożyła samokrytykę i w ramach przeprosin ma  w niedalekiej przyszłości wydać specjalny numer do którego redagowania zapraszają środowiska LGBT.

Też od dawna nie kupuję NF, ale gdybym kupował to przestałbym - jeśli faktycznie wyjdzie "tęczowy numer".
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w Wt, 14 Lipiec 2020, 16:32:40
Teraz czytam "Prawdziwą Odessę". Interesująca rzecz, chociaż dla kogoś siedzącego w tych klimatach - nie nowatorska. Warto bo autor sporo uporządkował i czyta się momentami... właśnie jak Forsytha :)
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/310520/prawdziwa-odessa
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Nesumi w Śr, 15 Lipiec 2020, 09:18:34
No tak. Skrucha powinna mieć jakieś granice. Nawet najsłasza sytuacja ekonomiczna nie usprawiedliwia tak głębokiego kajania się. Abstrachując od tego, że NF w ogóle nie ma powodu do przepraszania. Pamiętam eksperymenty literackie z dawnych lat: splatterpunk, jakieś opowiadanie o ubijaniu piany dzięki dodaniu do niej spermy czy Pracusie w parku sztywnych. Ludzie wtedy rozumieli, że to po prostu forma wyrazu danego autora. Nie przypada mi do gustu, ale może ktoś coś w tym widzi. Teraz wszystko godzi w czyjeś wartości...
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Cz, 16 Lipiec 2020, 00:01:49
Długo nie czytałem bardzo kiedyś przeze mnie lubianego Hłaski, teraz kupiłem za jakieś grosze ,,Wilka"...cóż, najlepsze to nie jest. Przynajmniej na razie - jest parę zgrabnych fragmentów, ale dobrze, że nie jest to mój pierwszy kontakt z twórczością pisarza.
Miał 19 lat, był rok 1953; trudny wiek i trudne czasy ;)
Trudno, jakoś doczytam do końca :D
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Pn, 20 Lipiec 2020, 17:29:17

Trudno, jakoś doczytam do końca :D

Niestety, nie dałem rady - po jakichś 2/3 książki miałem dość i padłem :) Poszła w lud.

Mam do was pytanie odnośnie S.Kinga i jego "Outsidera" - jaki jest? Warto się w upały za ten tomik brać?

a. Bardzo dobry- wyłącz interneta i czytaj bez zwłoki, milordzie
b. Dobry- będziesz pan zadowolony jakby panu Truściński ręcznie kuchnię odmalował
c. Przeciętny- wiadomo, że dobry King skończył się na ,,Zdolnym uczniu", a w zasadzie to nawet wcześniej
d. Słaby- weeeeeź, człowieku, King do tej książki to chyba Remka Mroza zatrudnił
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Nesumi w Pn, 20 Lipiec 2020, 19:32:52
Tak między "d" a "c". Jak to u Kinga- ciężko o jednoznaczną ocenę. Początek naprawdę intrygujący. Czytelnik zachodzi w głowę: jak to, kurde, możliwe? A potem trzask. W jednej trzeciej książki zostaje ta kwestia wyjaśniona i już równia pochyła. W dodatku jest to wyjaśnienie nieuczciwe, co dodatkowo podsyca frustrację podczas lektury reszty tomu. Do Dallas 63 czy Ręki mistrza to daaaleko, że hoho.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w Pn, 20 Lipiec 2020, 19:34:24
Jak dla mnie b ale niedużo brakowało do niższej pozycji ;) Ostatnio Kingowi raczej c się zdarzają...
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Wt, 21 Lipiec 2020, 21:37:07
Dziękuję koleżeństwu :)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Jaxx w Śr, 22 Lipiec 2020, 09:24:40
Co prawda nie czytałem jeszcze Outsidera, ale gdzieś trafiłem na informację, że wcześniej lepiej jest przeczytać trylogię o Billu Hodgesie (czyli Pan Mercedes i tak dalej), bo w pewnym momencie Outsider do niej nawiązuje, mocno spoilerując kluczowe wydarzenia i finał. Tak więc, ku przestrodze :)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w Śr, 22 Lipiec 2020, 09:52:08
Jeśli ktoś lubi klimaty przygodowo-szpiegowskie jest bardzo przyjemna seria:
http://lubimyczytac.pl/cykl/14178/karol-czerski + Heretyk
Z innych powiedzmy historycznych można przeczytać "pogromowy" cykl Holewińskiego, z uwzględnieniem, że to bardziej luźne scenki niż powieści ;) Ale do tła nie da się przyczepić.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4848796/pogrom-1905
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: eyesore w Cz, 23 Lipiec 2020, 10:22:14
Co prawda nie czytałem jeszcze Outsidera, ale gdzieś trafiłem na informację, że wcześniej lepiej jest przeczytać trylogię o Billu Hodgesie (czyli Pan Mercedes i tak dalej), bo w pewnym momencie Outsider do niej nawiązuje, mocno spoilerując kluczowe wydarzenia i finał. Tak więc, ku przestrodze :)

Tak, są też wspólne postacie wiec dobrze najpierw przeczytać trylogię o potem Outsidera żeby bardziej rozumieć o co chodzi (ale nie jest to niezbędne, da radę również cieszyć się lekturą bez znajmości).

Dla mnie początek oscyluje miedzy "a" i "b", niestety im dalej tym gorzej o kończy sie między "c" i "d".
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: perek82 w Nd, 26 Lipiec 2020, 12:10:53
Ja siedząc nad jeziorkiem wciągnąłem to:
https://www.gildia.pl/literatura/119627-jeden-dzien-iwana-denisowicza-i-inne-opowiadania (https://www.gildia.pl/literatura/119627-jeden-dzien-iwana-denisowicza-i-inne-opowiadania)
Mało wakacyjna lektura ale ostatecznie satysfakcjonująca.
Książka zawiera 3 opowiadania rozgrywające się w czasie lub parę lat po wojnie w ZSRR i opisuje realia życia w tamtym okresie, bestialstwo tamtego systemu. Pierwsze, tytułowe opowiadanie pokazuje jeden dzień z 10-letniej kary w obozie pracy: kombinowanie, żeby dostać lepsze śniadanie, odrobinę tytoniu, lepszą pracę na 30-stopniowym mrozie (dzień wolny jest, gdy jest zimniej niż -41), przemycanie patyków, by choć trochę się ogrzać itd. Czytam równolegle Archipelag Gułag, który również opowiada o systemie więzień w ZSRR przed i po wojnie (3 wielkie tomy i w sumie już drugi rok przez to brnę).
Drugie opowiadanie pokazuje życie ubogiej staruszki gdzieś na końcu świata. Mocna historia o słodko-gorzkim końcu. Główna bohaterka mimo wszystkich przeciwności zachowuje jasność umysłu i zwykłą ludzką przyzwoitość.
Trzecie opowiadanie też dość wciągające (rozgrywa się na stacji kolejowej w pierwszych miesiącach wojny ojczyźnianej), aczkolwiek końcówka nie daje aż takiego kopa jak poprzednie dwa. To właśnie ostatnie zdania w tych opowiadaniach są kapitalne i człowiek zostaje z nimi na dłużej.

Z klasykami zazwyczaj jestem ostrożny, ale to tutaj te kilkadziesiąt lat nie zaszkodziło książce.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Nd, 26 Lipiec 2020, 22:54:07
Obecnie siedzę na HB-kach poświęconych Rzymowi w I w. p.n.e.
Tematyka niby znana i można rzec "oklepana" (Galia Belgijska, wyprawy Cezara do Brytanii i obecnie oblężenie Massalii w czasie wojny domowej), ale nachodzi mnie taka refleksja (po raz któryś z kolei zresztą), że ten okres to jest jakiś fenomen. Dzięki zachowanym źródłom (przede wszystkim kapitalny Cezar) a poprzez nie również dzięki współczesnej literaturze i wszelkim możliwym ekranizacjom poświęconym temu konfliktowi (jeżeli ktoś jeszcze nie widział "Rome" HBO to koniecznie nadrobić) historia tego okresu zarówno w odsłonie politycznej i jak i militarnej jest tak wyraźna, że równie dobrze to mogłoby być relacjonowane dzisiaj przez telewizje informacyjne. Mowa jest o wydarzeniach sprzed nieco ponad dwóch tysięcy lat a te wydarzenia i ci ludzie wydają się być kilkukrotnie bliżsi (w sensie lepiej poznani) niż nasi przodkowie. Fakt, że zachowane są nawet pojedyncze listy z tego okresu, które dają wgląd dosłownie w codzienne sprawy niektórych bohaterów tych wydarzeń to jest niesamowita sprawa.
Pozostaje tylko stwierdzić "grunt to dobra propaganda". A Cezar dzisiaj mógłby być nagradzanym korespondentem wojennym.  8)
Fenomen. Po prostu fenomen.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Pn, 27 Lipiec 2020, 01:55:39
@perek82 :  czytałem "Iwana Denisowicza" w początkach ogólniaka, książka [no, książeczka ] wydana w podziemiu,  była jeszcze wtedy w kraju zakazana- i teraz boję się do niej wrócić, żeby nie okazało się, iż przejmujące wrażenia z lektury zawdzięczałem tylko temu, że był to zakazany owoc :D
,,Archipelagu Gułag" zresztą nie przeczytałem do dziś....może kiedyś.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: perek82 w Pn, 27 Lipiec 2020, 07:43:05
Archipelag jest dużo bardziej ponury żeby nie użyć mocniejszych słów. Pojedyncze historię są wstrząsające a podawane liczby trudne do wyobrażenia. Tutaj główny bohater jest już wyjadaczem i w sumie jest się pewnym że da sobie radę.
Książka łatwa nie jest ale byłem już znieczulony archipelagiem.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Pn, 27 Lipiec 2020, 12:05:22
"Jeden dzień..." trzyma poziom nawet po latach. Z pozostałymi opowiadaniami Sołżenicyna już gorzej, zwłaszcza tymi pisanymi już z głową napchaną wielkością mateczki Rosiji. Ale polecam powieści: "Krąg pierwszy" i "Oddział chorych na raka".
A z klimatów łagrowych:
(https://cdn-lubimyczytac.pl/upload/books/81000/81624/352x500.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Śr, 29 Lipiec 2020, 16:20:31
Antyutopia w literaturze, to między innymi charakterystyczna, będąca jej znakiem rozpoznawczym idea państwa stechnicyzowanego, zmechanizowanego, Cywilizacji całkowicie odgrodzonej od otaczającej ją przyrody, od śladów przeszłości, które zostają wymazane z ksiąg, podań, w ogóle z ludzkiej pamięci. Liczy się tylko trwanie w absolutorium, które w antyutopii nakazuje elita władzy; obywatele modelu antyutopijnej rzeczywistości są zredukowani do roli bezkształtnej, bezwolnej, bezimiennej masy, wykonujący jałowe, powtarzające się czynności, patrzący się na siebie w drodze do i z pracy, lecz siebie nie zauważający, niczym trybiki funkcjonujące dla ,,perfekcyjnie działającej maszyny Systemu". Taka jest specyfika literatury orwellowskiej. To prawda, ma ona swój urok, mimo potężnej mocy wydźwięku - przekazu, emocji, wizji, które to w sobie dźwiga. Dlatego też na warsztat czytelniczy spośród literatury przedstawiającej modelową kontrutopię, wybrałem, zamawiając w księgarni internetowej, następujące pozycje:

*"Mechaniczna pomarańcza"; Anthony Burgess
*"Rok 1984"; George Orwell
*"Nowy wspaniały świat"; Aldous Huxley


Pouczające, przerażająco prawdziwe - wizje zrodzone z wyobraźni twórców, którzy potrafili w swoich (przyjmijmy za określenie) ,,orwellowskich" dziełach stawiać współczesnemu człowiekowi i Cywilizacji pewne wyzwanie moralno-etyczne trwające przy pędzącym ku ,,lepszemu" technologicznemu jutru, cywilizacyjnym dobrobycie. Czas na intelektualno-fantastyczno-naukową podróż z literaturą antyutopijną z dziedziny literatury popularnej.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: NuoLab w Śr, 29 Lipiec 2020, 20:01:17
Wybór zacny ale "Mechaniczna pomarańcza" nie jest antyutopią o czym Kolega się przekona podczas lektury.
To dystopia, nawiasem mówiąc termin na tyle pojemny że można do niej zaliczyć również pozostałe tytuły.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Nd, 02 Sierpień 2020, 15:42:20
Pośród podagtunku ,,dystopii" a ,,antyutopii" w literaturze fantastycznej występuje pewien rozdźwięk i niespójność. Wiele ludzi myli te dwa rodzaje niezbyt ,,wesołej" wizji rzeczywistości przedstawionej w literaturze popularnej, a, cóż, nie jest to to samo. Niektórzy krytycy literaccy twierdzą, że antyutopia nie istnieje, że nie jest samodzielnym gatunkiem / podgatunkiem w literaturze fantastycznej; że jest to jakaś tam odnoga dystopii, ale mieszcząca się jeszcze w jej ramach. Mało tego, "Mechaniczną Pomarańczę", i nie jest to moje zdanie i opinia, wielu znawców literatury (są to wybiórcze stanowiska w tym względzie) zakwalifikowało do rodzajowości antyutopii / kontrutopii.

Z mojej perspektywy nie jestem w stanie nic szerszej powiedzieć o różnicach między dystopią a antyutopią, nakreślonymi w światowej beletrystyce; za mało w tych podgatunkach / rodzajach literatury jestem oczytany. Co ciekawe, przeglądając zbiory tego oto gatunku fantastyczno-naukowego w literaturze, które to można by nabyć gdzieś w sklepach internetowych, natrafiłem na ponoć klasyk antyutopii: "Inwazja Jaszczurów" Karla Capka, wybitnego czeskiego pisarza, który jako pierwszy w eterze popkultury wprowadził i rozwinął, w literaturze popularnej, pojęcie ,,robot". Sama książka ma niezwykłą konstrukcję fabuły, drogę i okoliczności prowadzące do ,,antyutopii"; o tym czy byłaby to ta oczekiwana ,,antyutopia", przekonam się, gdy w powieść tę zaopatrzę się, kupując ją najlepiej poprzez "Allegro", na aukcjach jakiegoś antykwariatu.

Spoiler: PokażUkryj
https://allegro.pl/oferta/karel-capek-inwazja-jaszczurow-9543999997
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: NuoLab w Nd, 02 Sierpień 2020, 20:04:02
Prawdziwi klasycy antyutopii to:

- "My" Zamiatina. Na allegro stare wydanie jest w chorych cenach, ale Rebis zapowiada nowe na połowę września.

http://katedra.nast.pl/nowosci/29337/Pierwowzor-Nowego-wspanialego-swiata-i-1984-po-wakacjach/ (http://katedra.nast.pl/nowosci/29337/Pierwowzor-Nowego-wspanialego-swiata-i-1984-po-wakacjach/)

- "Miasto światłości" Smolarskiego, który nawet zarzucał Huxleyowi plagiat jego powieści. Moim zdaniem niesłusznie.

 - a także "Śpiący przebudzony" Wellsa oraz "Paryż XX wieku" Verne'a
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w Nd, 02 Sierpień 2020, 21:17:51
Dorzuciłbym coś mocno niekonwencjonalnego a... warto!
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/58134/dwa-konce-swiata
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Apasz w Pt, 07 Sierpień 2020, 19:41:22
Znalazł ktoś gdzieś dostępne w necie opowiadanie Jacka Komudy o tytule „Dalian, będziesz poćwiartowany”? To jest to, w związku z którym środowiska LGBTQWERTY domagały się (niestety skutecznie) cenzury od "Nowej Fantastyki". Chętnie bym przeczytał o co było tyle krzyku, a pisma godzącego się na cenzurę nie zamierzam kupić nawet na rynku wtórnym ;)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Pt, 07 Sierpień 2020, 21:47:48
https://imgur.com/a/g0dfMlS (https://imgur.com/a/g0dfMlS)

I moja analiza:
https://seczytam.blogspot.com/2020/07/komudagate-czyli-gownoburza-w-szklance.html (https://seczytam.blogspot.com/2020/07/komudagate-czyli-gownoburza-w-szklance.html)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Pn, 10 Sierpień 2020, 23:21:51
Przy okazji wątku utopii i antyutopii przypomniał mi się tytuł, o którym dość rzadko się mówi- moim zdaniem niesłusznie, bo książka ze wszech miar godna polecenia, co niniejszym czynię :)
(https://static.tezeusz.pl/recommended_big/images/6f/34/ed//mieso-7.jpeg)
Kolejny świetny czeski [czechosłowacki w zasadzie ;) ] prozaik. Z tego co widzę, książkę Harnicka można tu i ówdzie jeszcze kupić, i to za jakieś grosicze.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Nesumi w Wt, 18 Sierpień 2020, 11:54:09
Znalazł ktoś gdzieś dostępne w necie opowiadanie Jacka Komudy o tytule „Dalian, będziesz poćwiartowany”? To jest to, w związku z którym środowiska LGBTQWERTY domagały się (niestety skutecznie) cenzury od "Nowej Fantastyki". Chętnie bym przeczytał o co było tyle krzyku, a pisma godzącego się na cenzurę nie zamierzam kupić nawet na rynku wtórnym ;)
Do rzeczy drukuje Komudę w odcinkach. Pierwszy teraz, drugi za tydzień.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: kapitan_planeta w Pt, 04 Wrzesień 2020, 10:17:37
Długo szukałem czegoś po przeczytaniu Trylogii Ostrze Abecrombiego. Lubię takie klimatyczne fantasy z wyrazistymi postaciami.

Niedawno łyknąłem pierwsze 200 stron cyklu Czarna Kompania. Jest nieźle choć czasami dziwny jest styl języka, może to problem tłumaczenia.

Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Pt, 04 Wrzesień 2020, 11:05:27
Długo szukałem czegoś po przeczytaniu Trylogii Ostrze Abecrombiego. Lubię takie klimatyczne fantasy z wyrazistymi postaciami.

Niedawno łyknąłem pierwsze 200 stron cyklu Czarna Kompania. Jest nieźle choć czasami dziwny jest styl języka, może to problem tłumaczenia.Ja z kolei po fenomenalnej trylogii Abercrombiego spróbowałem Drogę Królów autorstwa Sandersona. Bo polecane, bo wyśmienita lektura i wysokie oceny na lubimyczytać (aż sprawdziłem - średnia 8,9/10!). Odpadłem po jakichś 250 stronach, nie dałem rady dłużej się tym męczyć. Co rozdział to nowa postać, niezwiązana z poprzednimi. Niczyje losy mnie nie zainteresowały, bo charaktery wycięte z kartonu. Dawno nie nadziałem się na tak przehajpowaną lekturę.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Jaxx w Pt, 04 Wrzesień 2020, 11:37:47
A czytał ktoś z Was "Malazańską Księgę Poległych" Eriksona? Szukam jakieś dobrego fantasy jako odtrutkę po Mieczu Prawdy i zastanawiam się nad tym cyklem, ale jego objętość mnie przytłacza i nie chciałbym na następne 10 lat wchodzić w coś średniego, bądź miernego. A nie lubię porzucać raz rozpoczętych cykli/książek.

 
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Pt, 04 Wrzesień 2020, 12:08:44
Niedawno łyknąłem pierwsze 200 stron cyklu Czarna Kompania. Jest nieźle choć czasami dziwny jest styl języka, może to problem tłumaczenia

Swego czasu zmordowałem "Kroniki Czarnej Kompanii". Jeden z największych paździerzy z gatunku fantasy z jakim dane mi było obcować. Dość napisać, że najlepiej czytało się tę część w której Kompania nie była obecna. Reszta to po prostu WWII w otoczce fantastycznej.
Nigdy więcej.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Kapral w Pt, 04 Wrzesień 2020, 12:09:42
Polecam "Księgę całości" Feliksa W. Kresa.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w Pt, 04 Wrzesień 2020, 17:00:36
Tym razem polecę dwie pozycje, które nie są jakoś napisane super ale wciągają. Mocno popularne:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4905327/prawda-krotka-historia-wciskania-kitu
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4918205/jak-wysadzic-ksiezyc-i-inne-szalone-pomysly-szpiegow-wojskowych-i-naukowcow
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Wt, 08 Wrzesień 2020, 20:29:38
Ja z kolei po fenomenalnej trylogii Abercrombiego spróbowałem Drogę Królów autorstwa Sandersona. Bo polecane, bo wyśmienita lektura i wysokie oceny na lubimyczytać (aż sprawdziłem - średnia 8,9/10!). Odpadłem po jakichś 250 stronach, nie dałem rady dłużej się tym męczyć. Co rozdział to nowa postać, niezwiązana z poprzednimi. Niczyje losy mnie nie zainteresowały, bo charaktery wycięte z kartonu. Dawno nie nadziałem się na tak przehajpowaną lekturę.

Nie ma to tamto, znam ten ból forumowiczu; nieraz bywało tak, bywało, dopóki tych praktyk zaprzestałem, że z ,,podpatrywania się" na oceny/recenzje jakiejś  literatury na "lubimyczytac", czy tam gdzie gdziekolwiek indziej publikuje się materiały krytyczne danej powieści, komiksu etc., z tego całego kierowania się ponad wszystko takim recenzjami właśnie, wychodziłem z założenia, że na pewno będę należał do tych 95 % czytelników, którym niby fenomenalna powieść czy komiks, oceniane na: 8,89/10, się spodobają. Tak było do czasu jednej, potem drugiej i kolejne wpadki, gdy okazało się, że mam przed sobą coś, co niestety muszę porzucić po przeczytanych kilkunastu stronach; tym czasem ta pozycja miała horrendalnie wysoką notę wystawioną przez tysiące czytelników. Życie weryfikuje, nawet i w tak błahych sprawach. ;) Oczywiście recenzje różnorakich dzieł - czy jest to film, książka, serial - czytuję, jednak traktuję je jako porównanie tego, jak oceniany twór widzi społeczeństwo, jak widzę ja, czy kumpel... który polecił mi jakąś książkę, film etc.


(https://i.ibb.co/TqspxWD/c.jpg)

Wszyscy mają mambę, mam i ja! Ha! Teraz tylko odwrócić tekst tak radosnej, niegdyś emitowanej na polskich stacjach TV ,,reklamówki", i określenie mej czytelniczej ekscytacji na fakt otrzymania w końcu od kuriera upragnionego zestawu geekowskiej lektury, będzie gotowe!
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Śr, 09 Wrzesień 2020, 10:01:34
Jestem na etapie czegoś takiego:

(https://i.imgur.com/LJYcTEG.jpg)

Będąc na razie gdzieś tak w połowie książki zdążyłem się zapoznać z zaawansowanymi protezami kończyn, regeneracją tkanek i plastycznością mózgu.
Niby książka bardziej popularna niż naukowa, niby człowiek z grubsza orientuje się w pewnych aspektach, ale - będąc bądź co bądź laikiem - czytając o szczegółach można się zdziwić.
Ciekawa rzecz.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Cz, 10 Wrzesień 2020, 13:19:28
Jestem na etapie czegoś takiego:

(https://i.imgur.com/LJYcTEG.jpg)

Niby książka bardziej popularna niż naukowa, niby człowiek z grubsza orientuje się w pewnych aspektach, ale - będąc bądź co bądź laikiem - czytając o szczegółach można się zdziwić.
Ciekawa rzecz.


Z cyklu podobnych, co ukazałeś w poście forumowiczu, tworów literatury popularnonaukowej z nutką ,,naukowego reportażu", gdzie w takowych publikacjach piękna, barwna, ekspresyjna ich zewnętrzna oprawa przekłada się na jakość tego, co znajduje się w ich środku - poleciłbym następujące, mocno specyficzne tytuły, na które mam ,,naukową chrapkę", ale nie są one czymś, co muszę przeczytać ,,tu i teraz, i jak najszybciej":

Spoiler: PokażUkryj
1) "Do boju! Jak w skrajnych sytuacjach pozostać w jednym kawałku, zachować zmysły i nie złapać infekcji"; Mary Roach

(https://cdn.bonito.pl/cache/3/b3-do-boju-jak-w-skrajnych-s_200.jpg)

2) "Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię";
Michael J. Benton

(https://cdn.bonito.pl/cache/1/d8-dinozaury-odkryte-na-nowo_200.jpg)

3) "Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz";    
Leonard Mlodinow

(https://cdn.bonito.pl/cache/3/08-nieswiadomy-mozg-twoje-pr_200.jpg)

4) "Coś głęboko ukrytego. Światy kwantowe i emergencja czasoprzestrzeni";    
Sean Carroll

(https://cdn.bonito.pl/cache/4/f1-cos-gleboko-ukrytego-swia_200.jpg)


Ajć, na wszystkie stany splątane! Oprócz tych tytułów wziąłbym najlepiej wszystko, co wyszło w ciągu ostatnich 2 lat z gałęzi literatury popularnonaukowej; w tym okresie ukazało się najwięcej takiego rodzaju publikacji z masą odgałęzień tematycznych. Człowiek umie pisać ,,wszystko o wszystkim" i to intrygująco o ciekawie!
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: kapitan_planeta w Nd, 13 Wrzesień 2020, 22:10:59
Moja ulubiona literatura do której zawsze można wracać to:

1. Konopielka
2. Paragraf 22
3. Mistrz i Małgorzata

Ktoś czytał?
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Eyeless w Nd, 13 Wrzesień 2020, 22:20:33
Moja ulubiona literatura do której zawsze można wracać to:

1. Konopielka
2. Paragraf 22
3. Mistrz i Małgorzata

Ktoś czytał?
Ad.2 Paragraf to chyba najsmutniejsza powieść w swej wymowie podczas , której człowiek niemal bez przerwy się śmieje. Też mam to już kilka razy zaliczone i złapałem się właśnie na tym , że już niewiele pamiętam ... chyba zbliża się czas ponownej lektury.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof_Kuryłło w Pn, 14 Wrzesień 2020, 08:07:51
Ad.2 Paragraf to chyba najsmutniejsza powieść w swej wymowie podczas , której człowiek niemal bez przerwy się śmieje. Też mam to już kilka razy zaliczone i złapałem się właśnie na tym , że już niewiele pamiętam ... chyba zbliża się czas ponownej lektury.

u mnie Paragraf 22 to absolutnie #1 do którego regularnie wracam. niewielu wie że powstała też kontynuacja (tego samego autora) - zbiera oceny średnie do niskich. moim zdaniem zasłużenie, bo zabrakło tam tego czegoś co sprawiło że oryginalna powieść stała się sukcesem.

no i wszystkim fanom tej pozycji polecam serialową ekranizację która powstała całkiem niedawno. Idealnie oddaje ducha powieści, do tego GENIALNA obsada.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w So, 03 Październik 2020, 23:38:15
Niesamowita książka, napisana niezwykły językiem, składająca się z wrażeń i niedomówień. Pochodzącym od wydawcy opisem raczej nie należy się sugerować, bo sami nie wiedzieli co o niej napisać. Opiniami wrzucanymi na lubimyczytac.pl przez osobników takich jak Matylda Saresta czy przyznającego się do własnego grafomaństwa Rogiego  nie należy się zniechęcać, bo to po porostu jest literatura na nieosiągalnym przez nich poziomie.
Dobre posłowie Macieja Płazy.
(https://cdn-lubimyczytac.pl/upload/books/4914000/4914928/789592-352x500.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Pn, 05 Październik 2020, 06:23:25
Dobrze, że w ostatnich latach ukazuje się proza Machena, bo jego pisarstwo było przez lata w zasadzie nieznane w naszym kraju. Polecam też poświęcony Machenowi numer ,,Literatury na Świecie", 9/10 2019. Warto.

A już poza wszystkim- bardzo mi się okładka tego tomu PiWowskiego podoba :)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Pn, 05 Październik 2020, 19:02:30
Opowiadanie Machena będzie też w tym:
(https://piw.pl/uploads/560x800/062020/26/e149781587_PIW_Opowiesci_TOM4_Front_500.jpg)
Chociaż nie wiem czy brać się za tę serię. Wolałbym żeby wydali jakiś jego zbiór osobno.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Pn, 05 Październik 2020, 19:15:55
Pamiętaj, że jest jeszcze zbiór zasłużonego wydawnictwa C&T. ,,Inne światy"- nadal bez problemu dostępne w cenie paczki szlugów:

(https://s.chodnikliteracki.pl/files/covers/card/b3/T249089.jpg)


Swoją drogą, temu wydawnictwu należy się medal. Wydawali H.P.Lovecrafta, wydawali M.R.Jamesa - porządni ludzie znaczy. I widać w doborze tytułów i opracowaniu tomików prawdziwą pasję, z dużą przyjemnością sięga się po ich książki...


Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Pn, 05 Październik 2020, 23:14:07
O, fajnie! Rzeczywiście - niepozorne to wydawnictwo, ale wydali też np. Romaina Gary'ego czy Virginię Woolf.
I widzę że wydali też "Troje szalbierzy" Machena. Super!

Na marginesie - po raz kolejny czytam co ludzie wypisują na jego temat i nie wiem, czy bardziej ubolewać nad tendencją wydawców do nadawania łatek typu "literatura grozy" czy "Lovecraft to czytał", czy nad ludźmi to łykającymi, a potem stwierdzającymi, że "Lovecraft lepszy"...
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Pn, 05 Październik 2020, 23:45:21
Obecnie na tapecie coś takiego:

(https://i.imgur.com/pVHCnSM.jpg)

Czyli jak działają dwa systemy obracające trybiki w mózgu i dlaczego nie za bardzo lubimy włączać ten, który zmusza nasze obwody do podjęcia większego wysiłku.  :)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Pn, 05 Październik 2020, 23:54:45
No to polecam coś chyba nawet bardziej na czasie (też dwusystemowe, tyko trochę na inny temat):
(https://image.ceneostatic.pl/data/products/31524102/i-prawy-umysl-dlaczego-dobrych-ludzi-dzieli-religia-i-polityka.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Nyx w Nd, 11 Październik 2020, 17:00:10
Opowiem ci mroczną historię Stefana Dardy.

I jak bardzo lubię horrory, literaturę grozy i opowiadania z tego nurtu, tak tego... Nie jestem w stanie polecić. Chyba że fanom klimatów z Gęsiej skórki.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Leyek w Pt, 16 Październik 2020, 13:46:18
Swoją drogą, temu wydawnictwu należy się medal. Wydawali H.P.Lovecrafta, wydawali M.R.Jamesa - porządni ludzie znaczy. I widać w doborze tytułów i opracowaniu tomików prawdziwą pasję, z dużą przyjemnością sięga się po ich książki...

I Chandlera dużo wydali :)

Niepotrzebnie wszedłem w ten wątek, bo już sobie te 3 książki Machena dodałem do schowka ;)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Jaxx w Pt, 16 Październik 2020, 14:05:29
Cała ta seria "Biblioteka Grozy" jest fenomenalna - są tam nie tylko Machen i M.R.James, ale też Algernon Blackwood, William Hope Hodgson, Le Fanu, Chambers, Arthur Conan Doyle, Stefan Grabiński, nawet Dickens. Oczywiście pozycje te obejmują to, co każdy z nich napisał z gatunku literackiej grozy. Świetny kawał historii gatunku, widać, że robiony z pasją, przez fascynatów i dla fascynatów. Mam u siebie komplet (*) i jestem z niego niezwykle zadowolony.

*... no prawie. Brakuje mi jednej pozycji - "Złych ludzi" Connely'ego. Niestety nie ma już tego w sprzedaży, nie ma szans na wznowienie, a jak już gdzieś wyskoczy na rynku wtórnym, to cena jest, że ho ho...
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Uluru w Cz, 05 Listopad 2020, 12:16:56
Udało mi się dorwać nówki sześciu z siedmiu tomów przygód Gotreka i Felixa autorstwa Williama Kinga więc mimo olbrzymich zaległości w komiksach na jakiś czas chyba z przyjemnością utonę w tym świecie heroic fantasy :)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Gieferg w Pn, 09 Listopad 2020, 18:15:35
Gotrek i Felix, ależ to było badziewie...
I mówię to jako sympatyk świata Warhammera, a w latach 1996-2001 mistrz gry z kilkudziesięcioma sesjami WFRP na koncie (w kolejnych latach porzuciłem Młotka dla L5K i Wiedźmina).

U mnie ostatnio Matthew Polly "Bruce Lee - życie". Ciekawa biografia z całkiem sensownie brzmiącą analizą przyczyn śmierci Bruce'a. Lee to zawsze była dla mnie bardzo ciekawa postać nawet jeśli jego filmy w większości uważam za denne lub (Wejście smoka) co najwyżej "oglądalne". Zawsze wolałem oglądać dokumenty o jego życiu niż filmy w których wystąpił, więc z chęcią sięgnąłem po biografię i się nie zawiodłem.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: PJP w Pn, 09 Listopad 2020, 20:34:44
Dobrze napisana, ale pod koniec robi się smutno...
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4914326/krolowie-bajek-opowiesc-o-legendarnym-studiu-filmow-rysunkowych
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Kapral w Pn, 09 Listopad 2020, 20:40:24
Szukałem jakiejś informacji o przejęciu studia przez Hanna-Barbera, ale nie znalazłem. O animacji "Kajko i Kokosz" też nie. Czy to ja coś przegapiłem, czy pan Talko?
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Pn, 09 Listopad 2020, 21:32:33
Gotrek i Felix, ależ to było badziewie...
Zgadzam się częściowo - dwa pierwsze tomy, te z opowiadaniami były niezłe, niestety, powieści czytać się nie dało.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Pn, 09 Listopad 2020, 22:16:44
Obecnie na tapecie "Battle Cry of Freedom".
Do tej pory czytywałem jedynie opracowania dot. poszczególnych bitew/operacji i zawsze brakowało mi spojrzenia ogólnego. Początkowo myślałem, że to "tylko" o wojnie, ale tomiszcze zaczyna się w latach 40-stych w efekcie pierwsza część to głównie opis przepychanek politycznych.
Ale podobno jest to jedno z najlepszych jednotomowych opracowań poświęconych wojnie secesyjnej.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Gieferg w Pn, 09 Listopad 2020, 23:13:54
Zgadzam się częściowo - dwa pierwsze tomy, te z opowiadaniami były niezłe, niestety, powieści czytać się nie dało.

Do powieści nawet nie dotarłem. Denny poziom opowiadań z pierwszego tomu na zawsze dla mnie skreślił tę serię.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Wt, 10 Listopad 2020, 18:31:06
Tomiszcze potterowskie, "Zakon Feniksa" plus "Co się stało w Jonestown?", reportaż Jeffa Guinna ze swoistego pola bitwy dociekań dziennikarsko-śledczych wobec fenomenu charyzmatycznego, ale psychopatycznego ,,Kapłana" Świątyni Ludu, u którego skrajna obsesja doprowadziła do ,,skierowania" zdawać by się mogło wolnej woli ponad 900 osób do popełnienia samobójstwa - aktu ostatecznego, przeczącego idei, w tym przypadku, temu czym początkowo miała być "Świątynia Ludu" w Jonestown w Gujanie; przeczącego przede wszystkim idei i wartościom życia. ,,Posługa kapłańska" Jonesa miała jeden cel: przeciągnąć wiernych na stronę socjalizmu. Makabryczne, wstrząsające; pozycję tą dopiero zacząłem czytać, a już po kilkudziesięciu stronach powoli kreowanej historii Jima Jonesa, potrafi zrobić ona niebagatelne wręcz wrażenie na czytającym. Do polecenia!

W przypadku powieściowego "Zakonu Feniksa", nie pamiętam kiedy ja to w ogóle czytałem. Jakiś szmat czasu temu, hen, hen daleko, daleko lat w tył. Ponoć książka obnaża jej ekranizację z 2007 roku, którą na pewno obejrzę zaraz po przeczytaniu beletrystyki. Zakupiłem film w wersji jakości obrazu i dźwięku Blu-Ray 4K z polskimi napisami. Będę miał okazję skonfrontować pierwowzór z ekranizacją Davida Yatesa, bo kino to było chyba ekranizacją a nie adaptacją, czyż nie?

(https://i.ibb.co/Xtr3qLt/IMG-20201110-174730.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: parsom w Wt, 10 Listopad 2020, 21:23:44
(https://cdn-lubimyczytac.pl/upload/books/4936000/4936843/850911-352x500.jpg)
O mediach amerykańskich, ale w zasadzie też o naszych. Te same mechanizmy, ta sama głupota i napuszenie dziennikarzy, to samo sprzedawanie największego chłamu i karmienie egotyzmu odbiorców dla lepszego zarobku.
Czasami przykłady są zbyt hermetyczne dla kogoś spoza USA, ale tylko czasami. Sporo bluzgów, co mnie akurat odpowiada. Początkowe rozdziały były pisane do Internetu i to akurat widać. Tak czy inaczej - facet stawia trafną diagnozę i daje zasłużonego kopa w d... mediom i dziennikarzom, którzy już dawno z dziennikarstwem nie mają wiele wspólnego. Trochę jak Pająk Jeruzalem. Przeczytajcie zanim znowu ktoś was wydyma. Można się uśmiać, ale można i wkurzyć.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Śr, 11 Listopad 2020, 13:01:27
(https://cdn-lubimyczytac.pl/upload/books/4936000/4936843/850911-352x500.jpg)
Przeczytajcie zanim znowu ktoś was wydyma. Można się uśmiać, ale można i wkurzyć.

"Czarnobyl. Instrukcje przetrwania" oraz
"Światu nie mamy czego zazdrościć" i "Dreamland. Opiatowa epidemia w USA" - te trzy reportaże, pozycje z zakresu literatury faktu, dość mocne tytuły z publicystyki spośród wydawnictwa "Czarne" są jednymi z najbardziej godnych polecenia... To tak gwoli ścisłości, skoro w poście wyżej padła nazwa pozycji od tej marki z branży książkowej.

(https://cdn.bonito.pl/cache/1/5b-czarnobyl-instrukcje-prze_200.jpg)

(https://image.ceneostatic.pl/data/products/53371208/p-swiatu-nie-mamy-czego-zazdroscic-barbara-demick.jpg)

(https://cdn.bonito.pl/cache/3/eea41968-dreamland-wydanie-2_200.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: perek82 w Pt, 13 Listopad 2020, 13:28:37
Korzystając z krótkiego urlopu wziąłem się za czyszczenie półek wstydu z książkami:
dokończyłem 2. tom Archipelagu Gułag - nie będę nikogo namawiał bo strasznie ciężkie do przebrnięcia. Został jeden tom i nie wiem kiedy się odważę. Coś z pogranicza reportażu, pamiętnika, powieści, biografii. Tylko dla bardzo napalonych. Przygnębiający zapis zezwierzęcenia, jakie nastąpiło w ZSRR w latach 18-56. Aż trudno czasami to ogarnąć ile milionów ludzi przewinęło się przez te wszystkie obozy i ile z nich umarło gdzieś w lesie.

Zacząłem Prowadź swój pług przez kości umarłych. Leżało na półce żony. Jestem w połowie i książka ma swój klimat odludzia, zimy, deszczu. Następni Bieguni są w kolejce.

Ostatnio przeczytałem kilka sportowych biografii i ogólnie jestem rozczarowany, ale po kolei:
Ronnie O'Sullivan - geniusz przy stole snookerowym, w życiu straszny nudziarz. Z książki przebija się obraz człowieka, który ma zdecydowanie za dużo czasu i ewidentnie sobie z tym nie radzi. Lekarstwem okazało się bieganie. I tyle. Streściłem książkę. Ech, lepiej było nie czytać.

Peter Sagan - trzykrotny mistrz świata w kolarstwie. Oprócz opisu wybranych wyścigów serwuje się nam opowieści o narzeczonej, mieszkaniu w Monte Carlo itd. Trochę zabrakło mi takiej kolarskiej kuchni. Bo historie rodzinne jakoś nie wciągają.

Ray Allen - okazał się być człowiekiem trochę bezbarwnym. Nawet ta jego kariera (bardzo okazała przecież i z mistrzostwami i niesamowitym rzutem przeciw San Antonio w finałach) czasami jakby trochę przypadkowo się układała. Do zapomnienia książka.

John Stockton - nudziarz na parkiecie ale myślałem, że ktoś kto grał 20 lat w NBA, zawsze miał jedną fryzurę i zawsze w przyciasnych gatkach z lat 80-tych może kryje w sobie hulakę:) Szanowałem go za twardość, nieustępliwość, ale trudno było im kibicować. Książka zupełnie rozczarowuje. W najciekawszych fragmentach mnóstwo błędów (jak można nie pamiętać dokładnie finałów z 97 i 98 roku? Przecież nigdy bliżej mistrzostwa nie był?). Szóstka dzieci i jedna żona to się ceni, ale książki dobrej nie czyni.

Peter Crouch - piłkarz niezły, nietypowy bo bardzo wysoki i chudy, ale potrafił zaskakiwać umiejętnościami. I jak się okazało kryjący w sobie mnóstwo humoru i dystansu do siebie. Czyta się to w jeden wieczór i niemal co chwila wybucha śmiechem. Mnóstwo dygresji i wspominek o kolegach z boiska i własnych wtopach.

Na półce mam też książki o Jordadnie i Bryancie pisane przez Rolanda Lazenby'ego. To zdecydowanie wyższa półka, zarówno postaci jak i autora. Książki pozostawiają człowieka trochę odartego z iluzji. To byli bohaterowie dzieciństwa, wtedy wydawało się, że idole dla milionów dzieciaków. Rzeczywistość była jednak zupełnie inna. Oczywiście, nie wszystko zaskakuje (w końcu trudności ich charakterów są już legendarne) ale skala ich pasji i terror jaki wprowadzali porażają. To są opasłe tomiszcza, więc można znaleźć wiele aspektów ich życia i kariery, te z koszykówką w tle i poza nią. Na pewno nie są to laurki. Ale też człowiek kończy książki i dochodzi do wniosku, że ich wielkość wynikała między innymi z tych negatywnych cech. Długo by można o tym mówić. Polecam każdemu, kto jarał się NBA w latach 90-tych i trochę później.
https://bonito.pl/autor/roland+lazenby/0 (https://bonito.pl/autor/roland+lazenby/0)

Dwie części autobiografii Alexa Fergusona - to dla kibica Utd niezła gratka. Kończy się te książki i człowiek, który jara się piłką od 30 lat, co weekend patrzy na wyniki, tabele itd., czuje że jego wiedza jest pyłkiem. Alex siedzi w piłce od 60 lat. Ilość graczy, których wychował, widział, oceniał jest niesamowita.

2 książki tego samego autora (Micheal Cox) dot. rozwoju taktyki w futbolu w ostatnich 20-30 latach. Fajnie opisane, prostym językiem.
https://bonito.pl/autor/michael+cox/0 (https://bonito.pl/autor/michael+cox/0)

Połączenie piłki i procesów ekonomicznych / społecznych. Próba odpowiedzi na pytanie, co jest kluczem do sukcesów i dlaczego nie talent czy ciężka praca (to też, ale często nie wystarcza). Ciekawe połączenie piłki i analizy danych statystycznych, ekonometrii zupełnie z piłką niezwiązanych.
https://bonito.pl/k-1649990-futbonomia (https://bonito.pl/k-1649990-futbonomia)


Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Pawel.M w Nd, 15 Listopad 2020, 21:54:37
Jacek Komuda, Jaksa. Bies idzie za mną

Po przeczytaniu, Paweł jest zaskoczony. Nie sądziłem, że Komuda aż tak się rozwinął pisarsko. Na pewno wrażenie robi jego erudycja. Praktycznie non stop autor mruga do nas okiem i wywala jakieś nawiązania do literatury (najróżniejszej, od Galla Anonima do Konrada Lewandowskiego), historii i światka pisarzy SF/fantasy – już w pierwszym rozdziale mamy „pocisk” po wspomnianym Lewandowskim (przypomnę: Konrad T. Lewandowski w fandomie ma ksywkę Przewodas, a w Jaksie mamy demona, tak opisanego: Przodos, plugawy karzeł zdrady – panowie nie kryją, że się nie lubią, tym niemniej Lewandowski stanął w obronie Komudy po kociokwiku lewaków i nielojalnych redaktorów Nowej Fantastyki).

Podsumowując. Bies idzie za mną to nowa jakość w polskiej slavic fantasy, wreszcie coś, co czyta się bez żenady. Czekam na kolejne tomy.

WIĘCEJ:
https://seczytam.blogspot.com/2020/11/jacek-komuda-jaksa-bies-idzie-za-mna.html (https://seczytam.blogspot.com/2020/11/jacek-komuda-jaksa-bies-idzie-za-mna.html)

Zdjęcie zrobione na instagrama, tam musza być cycki, albo chociaż coś słodkiego :D

(https://1.bp.blogspot.com/-9hsKQN-8pyY/X7GPor-O2uI/AAAAAAAADrw/FV4_aezJG-MC94uAs6EacVjiGVQBtbOlACLcBGAsYHQ/s1249/P1020809.JPG)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Nd, 15 Listopad 2020, 23:02:07
Kocur prima sort.  ;D
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Śr, 18 Listopad 2020, 17:09:58
Oh, Mein Gott, matko najświętszej słodyczy! Ale kototołkę piękniuchny! Baby Yoda? A gdzie tam! Ten fafik kotołkowy, taki mega pyszczek słodziuchny, lepsiejszy, i to zdecydowanie!

A wracając do tematu niniejszego wątku, zaopatrzyłem się ostatnio w następujące pozycje:

(https://i.ibb.co/NxcFxbW/IMG-20201118-161424.jpg)

Tak różnego typu gatunkowego książek i nurtu w literaturze w jednym zestawie zamawianym, cóż, jeszcze nie miałem. Dlatego postanowiłem zaryzykować; w końcu coś siedzi w twierdzeniu, że ,,kto nie ryzykuje ten traci". ;)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: gashu w Śr, 25 Listopad 2020, 09:52:02
"The Art of Point-and-Click Adventure Games"

Jest to trochę taki "coffee table book" zawierający ogromne ilości całostronicowych screenów pochodzących z klasycznych gier przygodowych (od Sierry i LucasArts do czasów współczesnych).
Nie jest to jednak książka jedynie do oglądania, praktycznie co kilka stron znajdują się w niej bowiem wywiady z twórcami prezentowanych gier. Jest też więc co czytać i można się sporo dowiedzieć na temat  powstawania ulubionych pozycji. 

Dla fanów praktycznie wymarłego już gatunku jest to pozycja obowiązkowa!
Solidny strzał nostalgii.


(https://cdn.shopify.com/s/files/1/0943/3604/products/MasterBookCover_672x672.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w Śr, 25 Listopad 2020, 17:53:22
Dla fanów praktycznie wymarłego już gatunku jest to pozycja obowiązkowa!
Solidny strzał nostalgii.
(https://cdn.shopify.com/s/files/1/0943/3604/products/MasterBookCover_672x672.jpg)

Pozycja ta "gashu" wygląda iście fantastycznie. Możliwe, że tytuł ten ma coś wspólnego, nie do końca w bezpośredni sposób, a nie powiem jest to tematyka zbliżona, z jednym z moich dwóch książkowych rodzynków fanowsko-gamingowych, w które zaopatrzyłem się, głównie z powodu zbliżającej się premiery "Cyberpunk 2077". A kupiłem:

*"Krew, pot i piksele" - w skrócie podkreślę, dla mnie pozycja ta istotna jest ze względu na: konieczne zaznajomienie się z pracą w branży gamedevu: robienie gier od absolutnych podstaw, aż po końcowy produkt plus związany z nim marketing etc. Można wiedzieć technicznie, jak tworzy się jakąś średnią czy dużą grę video, jak realizuje się część jej wizualizacji, pisze scenariusze etc., ale trzeba też mieć choć odrobinę wiedzy, jak ten proces przebiega w praktyce.

*"Cyberpunk 2077" - powieść, która zawiera wszystkie składowe nurtu cyberpunk w gatunku science-fiction, które określają i piszą jego charakterystykę. Dodatkowo książka ta jest wprowadzeniem czytelnika do atmosfery gry "Cyberpunk 2077".

(https://i.ibb.co/8sBQKPB/IMG-20201125-173633.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: gashu w Śr, 25 Listopad 2020, 18:49:48
Kurna, czemu cały czas bierzesz moją forumową xywkę w "ciapy" Panie "Michael_Korvac"?

Wracając do tematu - "Krew, pot i pixele" to świetna pozycja, ale jak dla mnie opisująca przede wszystkim wypaczenia i wszystkie problemy tej branży, gdzie pomimo wielomilionowych budżetów poziom zarządzania jest często mizerny, a ludzie są bezlitośnie eksploatowani w porównaniu z tymi, pracującymi np. przy aplikacjach internetowych, albo bankowych.

Jeśli chcesz poczytać naprawdę dobrą książkę opisującą proces powstawania oprogramowania rozrywkowego polecam "Game Production Handbook" (dostępny zdaje się, że na Amazonie).
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Śr, 25 Listopad 2020, 20:13:24
Nie wiem czy takie rzeczy kogokolwiek tu interesują czy też piszę wyłącznie sobie a muzom, ale kończę powoli ten tytuł:

(https://i.imgur.com/K1gdgr3.jpg)

Biografia (bardziej popularna niż naukowa) T. "Stonewall" Jacksona w ujęciu głównie wojennym.
Niby nie ma wojen bardziej tragicznych niż domowe, ale w tym wypadku nie idzie opędzić się od uczucia fascynacji konfliktem, który dzielił nie tylko naród, nie tylko przyjaciół/kolegów z jednej uczelni albo wręcz z jednego jej rocznika, ale też nieraz same rodziny. Który mimo okazjonalnych przejawów szacunku między jedną a drugą stroną prowadzony był jednocześnie z taką zajadłością.
Koniec końców chyba dopiero w trakcie wojny w Wietnamie jankeskie straty w ludziach ze wszystkich kolejnych konfliktów (wliczając oczywiście obie wojny światowe) przeważyły straty poniesione w okresie 1861-65.
A sam Jackson? Gdyby urodził się w Europie i na Starym Kontynencie zdobywał generalskie gwiazdki to dzisiaj w naszych podręcznikach do historii stałby zapewne obok takich postaci jak Kondeusz, Marlborough, Davout czy Massena.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Cz, 26 Listopad 2020, 05:18:21
I kolejna książka z serii amerykańskiej trafia na listę zakupów.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Cz, 26 Listopad 2020, 14:16:48
Powinieneś być usatysfakcjonowany.
Jak generalnie mam tendencję do europocentryzmu i bezczelnie uważam, że cywilizacja, która nie przeżyła wojny w okopach w czasie WWI albo frontu wschodniego podczas WWII ma tak naprawdę małe pojęcie nt wojny a Jankesi to już w ogóle cwaniaki, którzy przychodzą na gotowe (może z wyjątkiem wojny na Pacyfiku) tak opisy z tej książki udowadniają, że jednak bywało inaczej.
Wojna secesyjna jako jeden z prekursorów walk w okopach (choć wychodzi na to, że sami dowodzący nie do końca ogarniali zachodzące zmiany i stąd te wszystkie hekatomby biorące się z ataków na umocnione pozycje), ew. opisy tego co ludzie Jackson`a przechodzili jako jego "piesza kawaleria" każe spojrzeć z podziwem i szacunkiem na ich wytrzymałość zarówno fizyczną jak i psychiczną.
No i do tego te emocjonalne wstawki jak chociażby koncertowanie nad Rappahannock gdzie niebiescy na specjalną prośbę stacjonujących na drugim brzegu szarych po odegraniu własnych standardów
dorzucili również rebelianckie hity z "Dixie" na czele.
Zaś końcowe, odśpiewane wspólnie przez obie armie "Home Sweet Home" przywodzi na myśl rozejm bożonarodzeniowy A.D. 1914.
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: Michael_Korvac w So, 05 Grudzień 2020, 11:23:11
Szukając co nieco ciekawych tytułów w materii reportażu i literatury faktu, natknąłem się na publikację "Wolność i spluwa. Podróż przez uzbrojoną Amerykę". I jest to tytuł kontrowersyjny, to prawda. Jednak Wydawnictwo Czarne słynie z tego typu treści, robiąc to w porążająco dobrym stylu. Firma wie, co i jak wydaje. A wydaje wstrząsające reportaże, jak właśnie ten, o którym wspomniałem. "Czarne" zaskakuje mnie pozytywnie wypuszczaną na rynek polski różnorodnością ilości książek w stosunkowo wąskiej dziedzinie literatury. Ciekawe i niesamowite; każdy znajdzie tu coś dla siebie. ;)

(https://cdn.bonito.pl/cache/8/49-wolnosc-i-spluwa-podroz-p_200.jpg)
Tytuł: Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
Wiadomość wysłana przez: death_bird w Nd, 20 Grudzień 2020, 00:06:48
Tak w sumie świątecznie-noworocznie i przede wszystkim rocznicowo przegryzam się przez tę cegłę:

(https://i.imgur.com/fNmhVWT.jpg)

i to bez cienia przesady, bo to jest format i grubość pewnie Batman Noir. Względnie "Corpus Caesarianum" jak kto woli.
W każdym razie sążnista monografia ostatniej poważnej kontrofensywy na froncie zachodnim o aparycji książki telefonicznej. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że lepsza od "Ardeny" Beevora. I chyba bardziej obiektywna. Nie idzie podjąć decyzji, który punkt widzenia jest autorowi bliższy - Aliantów czy Niemców. Stąd może takie lekkie wrażenie sympatyzowania Bergrstroma z Germanami, ale to bierze się jedynie z faktu, iż na ogół opracowania tego typu jednak pisane są wyraźnie z perspektywy zwycięzców. W każdym razie pod względem wymowy ideologicznej do Pencza i jego "31 Dywizja Grenadierów Waffen SS" nie ma podjazdu.
Bardzo dobra praca.