Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 8744 razy)

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #135 dnia: Nd, 22 Marzec 2020, 22:05:29 »
Czasami o różnych Zmierzchach i Greyach piszę: literatura dla ociężałych intelektualnie kobiet. To tu mamy literaturę dla ociężałych intelektualnie mężczyzn:

https://seczytam.blogspot.com/2020/03/lee-child-jack-reacher-t-1-18-23.html

rozbawiły mnie te recenzje. lubię czasem przeczytać takie gniotki do rozrywki, a wypociny tego autora wielokrotnie widywałem w auchanie na stoisku z literaturą. to brzmi jak taki amerykański Mróz na sterydach. chyba się skuszę.

Ja kończę aktualnie biografię Beksińskich. Ciekawa lektura, w sumie chyba pierwsza czy druga pełnoprawna biografia jaką czytam w życiu (zależy czy literaturę Feynmana liczyć jako biografię ;)) i jestem zachwycony. Czyta się jak świetny reportaż, pozwala stworzyć sobie w głowie prawdziwy obraz zarówno Mistrza jak i jego syna. O ile osobowość   i rys psychologiczny Zdzisława (i Zofii) naprawdę fascynują, o tyle obraz ich syna po lekturze odmienił mi się o 180 stopni.

Na deser dostajemy wklejki w postaci kilku obrazów plus fotografie Beksińskiego - one też robią wrażenie.

Offline negatron

« Odpowiedź #136 dnia: So, 28 Marzec 2020, 20:10:34 »

Ja kończę aktualnie biografię Beksińskich. Ciekawa lektura, w sumie chyba pierwsza czy druga pełnoprawna biografia jaką czytam w życiu (zależy czy literaturę Feynmana liczyć jako biografię ;)) i jestem zachwycony. Czyta się jak świetny reportaż, pozwala stworzyć sobie w głowie prawdziwy obraz zarówno Mistrza jak i jego syna. O ile osobowość   i rys psychologiczny Zdzisława (i Zofii) naprawdę fascynują, o tyle obraz ich syna po lekturze odmienił mi się o 180 stopni.

Polecam zapoznać się z książką Wiesława Weissa „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy” napisaną w kontrze do filmu i książki Grzebałkowskiej. Większość książki to wypowiedzi kilkudziesięciu osób, które znały Tomasza.

Online parsom

« Odpowiedź #137 dnia: So, 28 Marzec 2020, 21:03:03 »
Tak mi się przypomniało w związku z sytuacją, która pewnie zmieni nasz świat. Książka o zmianach - innego co prawda rodzaju, ale wielka literatura nie przystaje tylko do jednej sytuacji. Natrafiłem na tę książkę kiedyś na jakiejś amerykańskiej chyba liście 100 najlepszych książek wszechczasów. Mocno się zdziwiłem, że nie znam już pierwszej z nich. Dopiero potem zorientowałem się, że lista była ułożona alfabetycznie, ale i tak postanowiłem sprawdzić co to jest.

Uwaga - są jednak w internecie także głosy że "pozycja jest kiepska, ja sięgałam po nią niechętnie, akcja nie jest wartka, sposób pisania nie przemawiał do mnie". Oraz: "Nie wierzę ... nie wierzę,że owa książka znalazła się na 14 miejscu najlepszych książek według Newsweek-a w 2009 roku."

Głosuj na mój projekt Lego Ideas: link.do/56xyk

Offline LordDisneyland

« Odpowiedź #138 dnia: Pn, 06 Kwiecień 2020, 04:33:44 »
Zaraza a literatura...

Orbitowskiemu i Twardochowi pozamykali siłownie, więc panowie siedzą teraz i piszą wspólnie powieść.
Każdy po kawałku, a rzecz dotyczy spraw istotnych i aktualnych, no i można ją czytać w miarę powstawania: już z 15 rozdziałów spłodzili.

http://nazarazezarazek.pl/

Na szczęście za darmo ;)

Online parsom

« Odpowiedź #139 dnia: Pn, 06 Kwiecień 2020, 10:49:51 »
Na razie za darmo (zgadzam się - na szczęście), ale na bank to później wydadzą. Twardoch nie przepuści takiej okazji.
Głosuj na mój projekt Lego Ideas: link.do/56xyk

« Odpowiedź #140 dnia: Pn, 06 Kwiecień 2020, 16:51:13 »
Biblioteczka wydawnictwa "Vesper", to na stan dzisiejszy w mojej czytelniczej kolekcji: dopiero 5 książek. Przymierzam się więc do zakupu kolejnych pozycji wydawnictwa, zwłaszcza, że "Vesper" wydaje klasyki beletrystyki z gałęzi horroru, thrillera i temu pokrewne - czyli coś, co dla obecnych czasów i tego rodzaju literatury popularnej było - patrząc się wstecz - Kamieniem Milowym, czy nawet Kamieniem Węgielnym pod ewolucję i narzucenie odpowiedniego wyznacznika tych styli i gatunków. I tak na przykład "Portret Doriana Greya" Oscara Wilde'a, "Zew Cthulhu" H. P. Lovecrafta, "Upiorna Opowieść" Petera Strauba, "Adwokat diabła" Andrew Neidermana, "Opowieści kryminalne i tajemnicze" E. A. Poe, "Pies Baskerville'ów" A. C. Doyle'a i wiele, wiele innych dzieł wydawanych przez "Vesper" powoli wędruje na listę pozycji, których niestety nie posiadam, i które z najwyższym priorytetem i czytelniczą pasją muszę pochłonąć, a co za tym idzie mieć w swojej kolekcji. Na plus wydawnictwu "Vesper" przychodzi dość charakterystyczna cecha, odróżniająca tę firmę od innych wydawnictw drukujących te same, co ona tytuły: znakomita kompozycja i styl okładek książek oraz dostosowane do konwencji zewnętrza książki świetnie zaprojektowane zakładki, które jakby nie patrzeć całkiem porządnie prezentują się w idei kolekcji. Byłbym w pełnej radości na duchu, gdyby "Vesper" wydało, o ile już tego nie zrobiło, "Mechaniczną Pomarańczę" i "Rok 1984" - tuzy beletrystyki w konwencji antyutopijnej wizji ludzkości.

Offline LordDisneyland

« Odpowiedź #141 dnia: Pn, 06 Kwiecień 2020, 17:30:34 »
Na razie za darmo (zgadzam się - na szczęście), ale na bank to później wydadzą. Twardoch nie przepuści takiej okazji.

A juści, o ile jakoś tam przecierpiałby brak kasy za ten tytuł, o tyle nie przepuści okazji zobaczenia swego zdjęcia na okładce- internety to jednak nie to ;)

Swoją drogą-  ciekaw jestem, czy Orbitowski nie wróci przypadkiem do fantastyki/grozy za jakiś czas, mnie w obecnej sytuacji by korciło :D

Offline Pawel.M

« Odpowiedź #142 dnia: Wt, 07 Kwiecień 2020, 20:22:17 »
Wreszcie znalazłem space operę, która nie obraża inteligencji szympansa. Ale zawdzięczamy to li tylko i wyłącznie pisarskim umiejętnościom autora, bo z kolei elementy użyte do budowania wiele nie odbiegają do tego, co nam pokazał grafoman B.V. Larson.
https://seczytam.blogspot.com/2020/04/john-scalzi-wojna-starego-czowieka.html

seczytam.blogspot.com