Autor Wątek: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają  (Przeczytany 78907 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #135 dnia: Nd, 22 Marzec 2020, 22:05:29 »
Czasami o różnych Zmierzchach i Greyach piszę: literatura dla ociężałych intelektualnie kobiet. To tu mamy literaturę dla ociężałych intelektualnie mężczyzn:

https://seczytam.blogspot.com/2020/03/lee-child-jack-reacher-t-1-18-23.html

rozbawiły mnie te recenzje. lubię czasem przeczytać takie gniotki do rozrywki, a wypociny tego autora wielokrotnie widywałem w auchanie na stoisku z literaturą. to brzmi jak taki amerykański Mróz na sterydach. chyba się skuszę.

Ja kończę aktualnie biografię Beksińskich. Ciekawa lektura, w sumie chyba pierwsza czy druga pełnoprawna biografia jaką czytam w życiu (zależy czy literaturę Feynmana liczyć jako biografię ;)) i jestem zachwycony. Czyta się jak świetny reportaż, pozwala stworzyć sobie w głowie prawdziwy obraz zarówno Mistrza jak i jego syna. O ile osobowość   i rys psychologiczny Zdzisława (i Zofii) naprawdę fascynują, o tyle obraz ich syna po lekturze odmienił mi się o 180 stopni.

Na deser dostajemy wklejki w postaci kilku obrazów plus fotografie Beksińskiego - one też robią wrażenie.

Offline negatron

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #136 dnia: So, 28 Marzec 2020, 20:10:34 »

Ja kończę aktualnie biografię Beksińskich. Ciekawa lektura, w sumie chyba pierwsza czy druga pełnoprawna biografia jaką czytam w życiu (zależy czy literaturę Feynmana liczyć jako biografię ;)) i jestem zachwycony. Czyta się jak świetny reportaż, pozwala stworzyć sobie w głowie prawdziwy obraz zarówno Mistrza jak i jego syna. O ile osobowość   i rys psychologiczny Zdzisława (i Zofii) naprawdę fascynują, o tyle obraz ich syna po lekturze odmienił mi się o 180 stopni.



Polecam zapoznać się z książką Wiesława Weissa „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy” napisaną w kontrze do filmu i książki Grzebałkowskiej. Większość książki to wypowiedzi kilkudziesięciu osób, które znały Tomasza.

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #137 dnia: So, 28 Marzec 2020, 21:03:03 »
Tak mi się przypomniało w związku z sytuacją, która pewnie zmieni nasz świat. Książka o zmianach - innego co prawda rodzaju, ale wielka literatura nie przystaje tylko do jednej sytuacji. Natrafiłem na tę książkę kiedyś na jakiejś amerykańskiej chyba liście 100 najlepszych książek wszechczasów. Mocno się zdziwiłem, że nie znam już pierwszej z nich. Dopiero potem zorientowałem się, że lista była ułożona alfabetycznie, ale i tak postanowiłem sprawdzić co to jest.


Uwaga - są jednak w internecie także głosy że "pozycja jest kiepska, ja sięgałam po nią niechętnie, akcja nie jest wartka, sposób pisania nie przemawiał do mnie". Oraz: "Nie wierzę ... nie wierzę,że owa książka znalazła się na 14 miejscu najlepszych książek według Newsweek-a w 2009 roku."


Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #138 dnia: Pn, 06 Kwiecień 2020, 04:33:44 »
Zaraza a literatura...

Orbitowskiemu i Twardochowi pozamykali siłownie, więc panowie siedzą teraz i piszą wspólnie powieść.
Każdy po kawałku, a rzecz dotyczy spraw istotnych i aktualnych, no i można ją czytać w miarę powstawania: już z 15 rozdziałów spłodzili.

http://nazarazezarazek.pl/


Na szczęście za darmo ;)
,, - Eeeeech.''

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #139 dnia: Pn, 06 Kwiecień 2020, 10:49:51 »
Na razie za darmo (zgadzam się - na szczęście), ale na bank to później wydadzą. Twardoch nie przepuści takiej okazji.

Michael_Korvac

  • Gość
Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #140 dnia: Pn, 06 Kwiecień 2020, 16:51:13 »
Biblioteczka wydawnictwa "Vesper", to na stan dzisiejszy w mojej czytelniczej kolekcji: dopiero 5 książek. Przymierzam się więc do zakupu kolejnych pozycji wydawnictwa, zwłaszcza, że "Vesper" wydaje klasyki beletrystyki z gałęzi horroru, thrillera i temu pokrewne - czyli coś, co dla obecnych czasów i tego rodzaju literatury popularnej było - patrząc się wstecz - Kamieniem Milowym, czy nawet Kamieniem Węgielnym pod ewolucję i narzucenie odpowiedniego wyznacznika tych styli i gatunków. I tak na przykład "Portret Doriana Greya" Oscara Wilde'a, "Zew Cthulhu" H. P. Lovecrafta, "Upiorna Opowieść" Petera Strauba, "Adwokat diabła" Andrew Neidermana, "Opowieści kryminalne i tajemnicze" E. A. Poe, "Pies Baskerville'ów" A. C. Doyle'a i wiele, wiele innych dzieł wydawanych przez "Vesper" powoli wędruje na listę pozycji, których niestety nie posiadam, i które z najwyższym priorytetem i czytelniczą pasją muszę pochłonąć, a co za tym idzie mieć w swojej kolekcji. Na plus wydawnictwu "Vesper" przychodzi dość charakterystyczna cecha, odróżniająca tę firmę od innych wydawnictw drukujących te same, co ona tytuły: znakomita kompozycja i styl okładek książek oraz dostosowane do konwencji zewnętrza książki świetnie zaprojektowane zakładki, które jakby nie patrzeć całkiem porządnie prezentują się w idei kolekcji. Byłbym w pełnej radości na duchu, gdyby "Vesper" wydało, o ile już tego nie zrobiło, "Mechaniczną Pomarańczę" i "Rok 1984" - tuzy beletrystyki w konwencji antyutopijnej wizji ludzkości.

Offline LordDisneyland

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #141 dnia: Pn, 06 Kwiecień 2020, 17:30:34 »
Na razie za darmo (zgadzam się - na szczęście), ale na bank to później wydadzą. Twardoch nie przepuści takiej okazji.

A juści, o ile jakoś tam przecierpiałby brak kasy za ten tytuł, o tyle nie przepuści okazji zobaczenia swego zdjęcia na okładce- internety to jednak nie to ;)

Swoją drogą-  ciekaw jestem, czy Orbitowski nie wróci przypadkiem do fantastyki/grozy za jakiś czas, mnie w obecnej sytuacji by korciło :D
,, - Eeeeech.''

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #142 dnia: Wt, 07 Kwiecień 2020, 20:22:17 »
Wreszcie znalazłem space operę, która nie obraża inteligencji szympansa. Ale zawdzięczamy to li tylko i wyłącznie pisarskim umiejętnościom autora, bo z kolei elementy użyte do budowania wiele nie odbiegają do tego, co nam pokazał grafoman B.V. Larson.
https://seczytam.blogspot.com/2020/04/john-scalzi-wojna-starego-czowieka.html


Offline Pan_Andrzejek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #143 dnia: Cz, 09 Kwiecień 2020, 23:35:08 »
Ależ wybitnie wręcz chamska kradzież artu na okładkę w wykonaniu polskiego wydawnictwa - już kiedyś tą książkę widziałem w jakimś sklepie, ale ciągle to razi. Oszukiwanie czytelnika i chęć podczepienia się pod rozpoznawalną markę Halo zniechęciła mnie do zakupu. Art pochodzi z odsłony Halo Wars.

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #144 dnia: Cz, 09 Kwiecień 2020, 23:43:49 »
Ależ wybitnie wręcz chamska kradzież artu na okładkę w wykonaniu polskiego wydawnictwa
Nie sądzę, żeby to była kradzież - wydawnictwo Akurat to imprint dużego wydawnictwa Muza, naprawdę oni ani nie muszą (bo ich stać), ani nie mogą (bo są na świeczniku) kraść grafik.

Offline Pan_Andrzejek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #145 dnia: Cz, 09 Kwiecień 2020, 23:51:19 »
Nie sądzę, żeby to była kradzież - wydawnictwo Akurat to imprint dużego wydawnictwa Muza, naprawdę oni ani nie muszą (bo ich stać), ani nie mogą (bo są na świeczniku) kraść grafik.

Jakoś nie chce mi się wierzyć by Microsoft udzielił licencji na sygnowanie podobizną Spartan książki, która z uniwersum Halo nie ma nic wspólnego... Na okładce mamy niewątpliwie Spartanina z uniwersum Halo (wersja pancerza MJOLNIR Mark IV), a w hełmie odbija się art okładki gry. Natomiast sama okładka pochodzi z czasopisma The Official Xbox Magazine.




« Ostatnia zmiana: Pt, 10 Kwiecień 2020, 00:06:36 wysłana przez Pan_Andrzejek »

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #146 dnia: Pt, 10 Kwiecień 2020, 00:31:15 »
Jakoś nie chce mi się wierzyć by Microsoft udzielił licencji na sygnowanie podobizną Spartan książki, która z uniwersum Halo nie ma nic wspólnego...
O ile Microsoft miał w ogóle coś do gadania, bo właścicielem praw autorskich, jeśli Microsoft nie miał odpowiednio sporządzonej umowy, jest autor czyli Joe Roberts.

Poza tym Microsoft nie jest chyba wydawcą Official Xbox Magazine (jest nim firma Future plc), a ta ilustracja była zrobiona konkretnie na zamówienie magazynu (tak wynika z informacji na ArtStation), więc nie rozumiem dlaczego to Microsoft miałby udzielać licencji (moim zdaniem, samo odbicie czegoś tam z gry w hełmie, to zbyt mało, żeby mówić o utworze zależnym).
 
« Ostatnia zmiana: Pt, 10 Kwiecień 2020, 00:35:33 wysłana przez Pawel.M »

Offline Pan_Andrzejek

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #147 dnia: Pt, 10 Kwiecień 2020, 12:32:46 »
O ile Microsoft miał w ogóle coś do gadania, bo właścicielem praw autorskich, jeśli Microsoft nie miał odpowiednio sporządzonej umowy, jest autor czyli Joe Roberts.

Poza tym Microsoft nie jest chyba wydawcą Official Xbox Magazine (jest nim firma Future plc), a ta ilustracja była zrobiona konkretnie na zamówienie magazynu (tak wynika z informacji na ArtStation), więc nie rozumiem dlaczego to Microsoft miałby udzielać licencji (moim zdaniem, samo odbicie czegoś tam z gry w hełmie, to zbyt mało, żeby mówić o utworze zależnym).

Pozwolę się nie zgodzić i pozostać przy swoim zdaniu ;)
Nie ma znaczenia, że Microsot nie jest wydawcą magazynu - istotny jest fakt, że Microsoft jest właścicielem praw autorskich do marki Halo i każdorazowo eksploatacja marki bez odpowiedniej zgody stanowi naruszenie tych praw. Okładka niewątpliwie stanowi utwór zależny - utworem zależnym jest bowiem każde opracowanie cudzego utworu. W tym przypadku mamy kopiuj-wklej fragmentu grafiki przygotowanej przez Microsoft i umieszczenie jej w odbiciu na hełmie.
Poza tym wykorzystanie samego hełmu także podchodzi eksploatację cudzych praw, bowiem również postacie fikcyjne podlegają ochronie i nie można od tak używać ich wizerunku. Nie musi nawet dojść do ich wiernego odtworzenia, bowiem każdy twórca może mieć swoją wizję np. Batmana i przedstawiać go po swojemu, a nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z Mrocznym Rycerzem, czyli postacią podlegającą ochronie. W przypadku pancerza wspomaganego z uniwersum Halo jest zapewne trochę gorzej, bowiem często tego typu zbroje są do siebie podobne, więc gdyby wizerunek został zmodyfikowany można by pewnie bronić stanowiska, że mamy do czynienia z utworem oryginalnym. W tym wypadku jednam mamy dokładną reprodukcję, czyli wierną kopię. W przypadku więc hełmu Spartanina z okładki książki nie ma nawet co się zastanawiać, bowiem jest on identyczny z postaciami stworzonymi przez projektantów Halo. Taki zresztą miał być, bowiem jak sam zauważyłeś twórca okładki stworzył ją na zlecenie Xbox magazine w celu promocji gry. Wykorzystany został więc wizerunek postaci z uniwersum Halo oraz fragment grafiki przygotowanej na okładkę gry.
Wykorzystanie cudzej grafiki oraz wizerunku postaci chronionej prawem autorskim - w tym wypadku wizji Spartan z uniwersum Halo - wymaga wiec uzyskania odpowiedniej licencji. Wspomniany przez Ciebie twórca grafiki stworzył  utwór zależny, do którego prawa przypadły albo jemu, albo zleceniodawcy. Do dalszego wykorzystania takiego utworu konieczna jest więc zgoda zarówno posiadacza praw zależnych jak i podmiotu dysponującego "pierwotnym" prawem autorskim, a wiec w tym wypadku Microsoftu. A tak jak pisałem wcześniej - nie chce mi się wierzyć, że Microsoft zgodziłby się na wykorzystanie wizerunku Spartan z serii Halo do promowania książki, która z uniwersum nic wspólnego nie ma. Stąd moje zniesmaczenie. Pierwszy raz widziałem recenzowaną przez Ciebie książkę w jakimś sklepie internetowym szukając czegoś czegoś z gatunku military science fiction i pamiętam, że od razu ucieszyłem się widząc wskazaną pozycję bowiem pomyślałem, że w końcu Microsoft wydał w Polsce kolejną powieść z uniwersum Halo (wcześniej ukazała się tylko jedna - "The Fall of Reach"), a tu niespodzianka - tytuł nie ma nic wspólnego z marką Halo. Dla mnie więc to trochę zagranie nie fair i albo próba zwrócenia uwagi na powieść znaną marką (w Polsce na pewno nie tak znaną jak na świecie), bądź też pójście na łatwiznę z przygotowaniem okładki.

Offline Pawel.M

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #148 dnia: Pt, 10 Kwiecień 2020, 16:02:44 »
Pan_Andrzejek
Skoro tak bardzo Cię to nurtuje, to napisz do wydawcy i spytaj jak było. Bo obawiam się, że zarzucając coś innym, nie mając przy tym minimum wiedzy (nie wiesz jakie umowy były zawarte) sam wchodzisz na kurs bardzo kolizyjny z Kodeksem Karnym artykuł 212. Czyli mówiąc po polsku: pomawiasz. A jedynym twoim argumentem jest, że nie chce Ci się wierzyć... Więc na razie okładka mnie nie zniesmacza, za to zniesmaczają mnie Twoje pomówienia wobec wydawcy.

Offline parsom

Odp: Co teraz czytacie? Forumowicze forumowiczom polecają/odradzają
« Odpowiedź #149 dnia: Pt, 10 Kwiecień 2020, 16:11:12 »
W trakcie pisania komentarza zamknęli mi wątek spiskowy (zresztą sam to postulowałem), podzielę się więc tutaj:

Nie modelkami xxxl tylko otyłymi kobietami. Zauważ, że to tylko kobiety tworzą takie rzeczy, nie ma modeli xxxxl. Problemem jest ogólnodostępne jedzenie, a słodkie węgle są najlepsze, np. u nas w PRL'u nie było za bardzo ludzi otyłych. Kiedyś praca była głównie fizyczna teraz prawie wszyscy siedzą na tyłkach w robocie, przemieszczając się w samochodzie, albo przed tv w domu. Dlatego należałoby wprowadzić jakieś przedmiot w tych szkołach nauka jedzenia czy coś i uczyć te dzieci jeść, bo w domu to na pewno tego się nie nauczą.

O, i to jest spisek który należy tropić. Wyszła ostatnio taka książka: https://www.rebis.com.pl/pl/book-zakulisowe-umowy-ktore-zmienily-swiat-jacques-peretti,SCHB09434.html


Polski tytuł jest na wyrost, nie ma tam specjalnie zakulisowych knowań, ale jest np. opis jak doszło do tego, że jako głównego wroga wskazano tłuszcz i jakie to miało skutki (dodawanie cukru i otyłość).