Autor Wątek: Rafał Spórna  (Przeczytany 9418 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Leyek

Rafał Spórna
« dnia: Nd, 02 Styczeń 2022, 21:58:54 »
Zakładam wątek, bo dla mnie to jedno z największych pozytywnych odkryć 2021, a przy okazji głosowania na polski komiks roku okazało się, że wielu forumowiczów, nie słyszało w ogóle o tym autorze. A przecież wydał on w 2021 na papierze 5 komiksów (wydane w większości w latach wcześniejszych w formie cyfrowej). Sam posiadam aktualnie 4 z nich i 2 to są pozycje bardzo dobre (Pangea Mazut, Epoch Escape), One Cloud też jest ok choć b. krótki, Pink Bang najmniej mi się podobał (jest też najstarszy, co myślę ma tutaj znaczenie). Wg mnie są to rzeczy spokojnie do wydania na Zachodzie (no może warstwa graficzna trochę niedomaga, ale może to moje odczucie bo nie przepadam za grafiką komputerową w komiksie). Autor miesza znane wątki SF w tak sprytny sposób, że powstaje coś naprawdę świeżego.

O Pangea Mazut pisałem kiedyś tak w innym temacie:
Szczerze polecam, jak ktoś lubi SF. Graficznie jest między średnio, a nieźle, Fabuła z początku wydaje się bez większego ładu i składu, ale w pewnym momencie świetnie się wszystko zazębia. Jedna z najlepszych rzeczy jakie w tym roku przeczytałem.

Strona autora, gdzie można poprzeglądać początki tych komiksów czy złożyć zamówienie: https://www.rafalspornakomiksy.pl/

Sam autor zawitał też na 1 post na forum, ale skromnie wrzucił się do tematu Nowych twórców, a przy takim portfolio jak opisałem powyżej myślę, że zasługuje na osobny wątek. Oto co napisał o sobie:

Rafał Spórna - lat 44, ukończone studia magisterskie na Politechnice Radomskiej w kierunku Edukacji Wizualnych, mieszkaniec Łodzi.
Komiksy rysowałem od najmłodszych lat, od momentu gdy pierwszy raz zobaczyłem Tytusa, Romka i Atomka w Świecie Młodych. Najpierw to były składane do formatu A6 książeczki (jeden rysunek na stronie) później plansze. Obecnie komiksy tworzę cyfrowo łącząc rysunek tradycyjny (tablet graficzny) z przeróbką zdjęć na grafikę i efektami programu graficznego Photoshop.

Twórczość.
W latach 2002-2010 rysowałem komiksy tuszem i kolorowałem w Photoshopie. Były to krótkie formy komiksowe od 3 do 10 stron o różnej tematyce zamknięte w albumie HUMAN PARK (na ten czas dostępny w wersji PDF).
Później tworzyłem już komiksy tylko cyfrowo i są to albumy PANGEA MAZUT, ONE CLOUD, EPOCH ESCAPE, HOLE SEQUENCES - w większości kilkudziesięciostronicowe, najczęściej kolorowe w formacie B5, wydrukowane własnym sumptem i dostępne za niewielkie pieniądze na stronie www.rafalspornakomiksy.pl lub w sklepie internetowym Gildii. Opowiadane historie dzieją się w alternatywnych światach science-fiction, podlanych narkotyczno-sennym sosem ze szczyptą mrocznego surrealizmu. Tematyka to głównie transhumanizm, ewolucja technologiczna zahaczająca o klimaty cyberpunkowe, kontakty z obcą cywilizacją, istota świadomości wyobcowanej, odrealnionej. Raczej interesuje mnie sama rzeczywistość, na którą bohater ma niewielki wpływ i odgrywa z góry narzuconą rolę. Rzeczywistość = oprogramowanie, człowiek = automat, często bez poczucia empatii.

Inspirację czerpię z literatury Stanisława Lema, Jacka Dukaja, Grega Egana, Philipa K. Dicka, filmów i seriali oraz oczywiście komiksów.

W przygotowaniu mam kolejne 2 komiksy "Oko Horusa" - o obcych żywiących się świadomością istot żywych, uwięzieniu umysłu w programie biologicznym napędzanym substancją DMT. Komiks będzie posiadał wątki paragrafowe. Drugi komiks czarno-biały "faNtAZI" alternatywna wizja ekspansji narodu germańskiego w oparach alchemii świata fantasy. W przyszłości nie zamierzam zamykać się tylko w sztywnych ramach science-fiction.





A jakie są Wasze przemyślenia o tym autorze? Znacie? Posiadacie jakieś pozycje? Może komuś w przeciwieństwie do mnie zupełnie nie podeszły?

Offline Lyricstof

Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #1 dnia: Pn, 03 Styczeń 2022, 22:09:51 »
Przeczytałem cztery z pięciu komiksów, które posiadam. Rzeczywiście Pangea Mazut to jest rzecz najciekawsza moim zdaniem. Bardzo ciekawie skonstruowana, składająca się z ośmiu rozdziałów. Ciekawi mnie czy te rozdziały były pisane zgodnie z chronologią zamieszczenia w komiksie, czy może też powstawały, jakby osobno. Natomiast później zostały złączone w całość i została dobrana kolejność.

Ogólne wrażenia. Bardzo ciekawe światy. Autor ma różne pomysły na przedstawienie opowieści. Ja się nie nudziłem jest naprawdę ciekawie, z pomysłem. Sięga po mitologię, poezję, psychologię. Posługuje się różnorodną narracją. Od strony rysunkowej, czy ogólnie artystycznej, bardzo mi się podoba. Nie przeszkadzają wstawki grafik przekształconych komputerowo, wykorzystania zdjęć. To wszystko ze sobą współgra. Wyobraźnia autora, przelana na papier niekiedy zaskakuje, zaciekawia, ale także daje do myślenia.

Nie wszystko w tych wizjach jest łatwe. Ale właśnie takie ma być.

Dla mnie to też bardzo pozytywne odkrycie roku 2021.
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline misiokles

Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 09:13:44 »
U mnie Epoch Escape > Pange Mazut > One Cloud
Pink Bang mam kupione, leży nieprzeczytany - ale muszę przypomnieć sobie Szalonego Erotomana Moebiusa, który był bezpośrednią inspiracją. Hole Sequences w kolejce do kupienia - ale widzę, że bliżej mu do artbooka niż komiksu.

A poza tym chłop ma wyobraźnię. Nawet książkowe SF mało które może się z nimi równać.

Pimpek

  • Gość
Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 04 Styczeń 2022, 09:20:51 »
Kurczę, zachęcacie, ale jak patrzę na przykładowe plansze, to jest trochę nie moja baja. Nie jestem też fanem hardkorowego sci-fi, więc boję się, że mogę się odbić. Może stestuję jeden tytuł w PDFie i zobaczę czy smakuje :)

Online Leyek

Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 25 Wrzesień 2022, 00:19:44 »
Tytuł, który sam autor w innym wątku anonsował na forum jako "faNtAZI" zmienił tytuł i pojawiło się dużo nowych przykładowych plansz.

Cytuj
Oto kolejne przykładowe strony. Ostatecznie komiks  będzie  miał tytuł Alchenit. Mam już 113 stron. Fabuła komiksu zaczyna się w latach 20 XX wieku, kiedy to nazistowski, germański zakon odnajduje starą, nieznaną alchemiczną księgę. Dzięki niej naziści poznają tajemnicę transmutacji metali oraz zdobywają wiedzę o nieznanym minerale i jego cudownych właściwościach. Zwą go Alchenitem. Złoto i alchemiczna wiedza połączona z nauką, tzw. Neoalchemia daje przewagę nazistom. Tworzy się alternatywna rzeczywistość, w której Germanie wygrywają Drugą Wielką Wojnę. Zapasy Alchenitu niestety się kończą, co powoduje, że do nazistowskiego świata zaczyna przenikać inna rzeczywistość. To tak z grubsza.

















Reszta pod spoilerem:

Spoiler: PokażUkryj











Online Leyek

Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 04 Styczeń 2023, 19:24:04 »
Nowe plansze z Alchenitu:









« Ostatnia zmiana: Śr, 04 Styczeń 2023, 19:30:44 wysłana przez Leyek »

Offline misiokles

Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 04 Styczeń 2023, 19:28:40 »
Powiadają, że Fungae, który zostanie wydane w marcu przez KG to pierwszy od dawna wysokobudżetowy polski komiks, pod względem graficznym jak i fabularnym. Ale 'konkurencja' nie zamierza spać - Spórna kolejnymi planszami pokazuje, że jest na co czekać!

Online Leyek

Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 04 Styczeń 2023, 19:33:05 »
to pierwszy od dawna wysokobudżetowy polski komiks, pod względem graficznym jak i fabularnym.

Z ciekawości - kto tak powiada? A Zasada trójek? A ostanie 2 dzieła Prosiaka (Bajki i Będziesz smażyć się... )? To wszystko komiksy przebijające 90% wydawanych u nas wysokobudżetowych frankofonów.

A że Spórna to top to wiadomo już od dawna :)
« Ostatnia zmiana: Śr, 04 Styczeń 2023, 19:34:55 wysłana przez Leyek »

Offline misiokles

Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 04 Styczeń 2023, 20:09:24 »

ukaszm84

  • Gość
Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 04 Styczeń 2023, 20:21:03 »

Online Leyek

Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 04 Styczeń 2023, 21:53:46 »
Na szczęście jest to za "wallem" grupy i nie muszę czytać bredni :)

Offline Dracos

Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #11 dnia: Cz, 05 Styczeń 2023, 15:10:41 »
Powiadają, że Fungae, który zostanie wydane w marcu przez KG to pierwszy od dawna wysokobudżetowy polski komiks, pod względem graficznym jak i fabularnym. Ale 'konkurencja' nie zamierza spać - Spórna kolejnymi planszami pokazuje, że jest na co czekać!

Poczytałem piąte przez dziesiąte ten watek z FB ale to głupiego robota rozwijanie tych nitek i nitek do nitek. Dlatego zapytam co to znaczy wysokobudżetowy komiks? Rozumiem że graficznie czy scenariuszowo będzie dobrze, ale to nie ma nic wspólnego z "wysokobudżetowością". Czy to znaczy że autor otrzymał takie wynagrodzenie że nie musi pracować przez rok, może będzie przeprowadzona jakaś wielka kampania reklamowa (ofc wielka jak na nasze warunki ;) ), a może coś innego co mi tak błyskawicznie nie przychodzi do głowy. Pytam bo utwierdziłem się że FBTZ, ale to stwierdzenie mnie intryguje co ludzie przez nie rozumieją.

A te plansze z Alchenitu to piękna sprawa, aż by się można było posłużyć słynnym memem  "shut up and take my money" :D

ukaszm84

  • Gość
Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #12 dnia: Cz, 05 Styczeń 2023, 15:25:46 »
W tym kontekście wysokobudżetowy jak rozumiem oznacza mainstreamowy na wysokim poziomie, w przeciwieństwie do czegoś artystycznego, autorskiego.

Offline Dracos

Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #13 dnia: Cz, 05 Styczeń 2023, 17:25:25 »
Widzę że misiokles się zgadza, więc powiem że imo to nietrafiony był przymiotnik. Ale nie ma tego złego, Fungae wylądowało u mnie w schowku gildijnym ;)

Offline misiokles

Odp: Rafał Spórna
« Odpowiedź #14 dnia: Cz, 05 Styczeń 2023, 18:55:28 »
Tak, ukasz84 ładnie napisał, to co miałem na myśli!