Autor Wątek: Jeż Jerzy  (Przeczytany 3274 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PJP

Jeż Jerzy
« dnia: Śr, 24 Kwiecień 2019, 17:25:30 »
Szukałem ale nie znalazłem ;) Dla mnie Jeż Jerzy jest komiksem, który odnowił/uratował/odrodził/ulepszył (wybrać sobie odpowiednie) polski komiks. Wiadomo, była wojna i okupacja, 36 filmów itd. A teraz poważnie, przygody Jerzego dość przypadkowo znalazłem w Ślizgu a że akurat trwała moja fascynacja ciemną stroną mocy, potem poszło w mroczne klimaty, połączyłem przyjemne z pożytecznym. Z dzisiejszej perspektywy (kupiłem pierwszy tom dzieł od KG) Jeż nieco się zestarzał i humor również (wydaje się bardziej przaśny niż kiedyś) ale nadal jest wspaniałą panoramą socjologiczną polskiego społeczeństwa lat 90. XX wieku. I daje dużo radochy. Są i dresiarze i łysole czyli skini, przedstawiciele różnych instytucji, są również koksy, miłe panie i mniej mili panowie. Raczej nikt nie tęskni za tymi latami ale na pewno jakiś sentyment jest - tak jak inni mają do PRL-u - w końcu to lata ich młodości...
Ps. O filmie nic nie napiszę bo jeszcze nie oglądałem. I chyba nie będę.

Źródło obrazka i takie tam: https://www.komiks.gildia.pl/komiksy/jez_jerzy/4-w3

Offline keram2

Odp: Jeż Jerzy
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 24 Kwiecień 2019, 18:03:19 »
Znam tylko kilka epizodów, które pojawiły się w rożnych niskonakładowych czasopismach (np. AQQ) i nawet mi się podobały nie na tyle jednak by wejść w ten temat i kupować albumy. Nie wiem jak to powiedzieć - niby fajne, ale jakoś tego nie czułem.

Ze "zwierzaków" mam sentyment do Kica Przystojniaka, zawsze żałowałem, że ten bohater nie zaistniał szerzej i na dłużej.

Offline pawlis

Odp: Jeż Jerzy
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 24 Kwiecień 2019, 23:03:37 »
Jeża poznałem w czasach gimnazjum, gdy Ślizg pojawiał się w bibliotece szkolnej. Trafiło to do mnie (Autores Tymka i Mistrza, których do tej pory lubię), stałem się fanem, miałem radochę z czytania, bawiły mnie niektóre żarty (i z innymi gimbusami umieraliśmy ze śmiechu, gdy pokazano zdjęcie z narodzin Jerzego ;D) i odwiedzałem stronę internetową. I pamiętam swoje i innych gimnazjalistów zaskoczenie i rozbawienie, gdy okazało się, że doktorek i jego asystent tworzący złego klona Jerzego to Tymek i Mistrz* ;D (w końcu ci sami twórcy ;)).

 Jeż w tym okresie miał na mnie wpływ, bo częściowo się inspirowałem jego humorem, gdy tworzyłem amatorsko komiksy w specjalnie kupionych do tego zeszytach szkolnych.

Potem to kupiłem w Empiku jeden album egmontowy i ściągało się z netu skany archiwalnych numerów (w tym te ze Świerszczyka).

Film... Byłem w kinie, jest OK, słabsze od komiksu, choć animacja jest dobra i pojawia się trochę celnej satyry. Obsada - niby OK. Ja jak czytałem komiks, to zawsze w głowie wyobrażałem Jacka Kawalca jako Jerza (a Mirosława Zbrojewicza jako Stefana).

*EDIT PS. Przypomniałem sobie, że jeden satanistów, który chciał złożyć Jerzego w ofierze wygląda jak czarownik Psuj z T&M, tyle że z włosami :).
« Ostatnia zmiana: Śr, 24 Kwiecień 2019, 23:22:20 wysłana przez pawlis »

Offline Kot Tip-Top

Odp: Jeż Jerzy
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 13 Czerwiec 2021, 21:22:22 »
Dla mnie to ikona Polskiego komiksu lat 90-wczesnych 2000'sięcznych. Taki "Tytus" tamtego okresu, tylko dla dorosłych. Z jednej strony można powiedzieć, że reprezentuje swoją epokę... A jednak po latach czytając wydania tomowe miłe zaskoczenie bo mniej było reakcji "O co w tym chodzi? Już kompletnie nieczytelne!" a więcej "Oooo! Pamiętam tamte klimaty, czasy i co było na topie!" Czekam z wypiekami na trzeci, czwarty i piąty.

To dobrze bo nawet nie pamiętam czy wszystkie ostatnie albumy czytałem. Gdzieś w którymś momencie znikło zainteresowanie serią i dopiero po kilku latach było zaskoczenie, że już go nie kontynuują i gdzieś się pojawił smuteczek, jak na konwencie Twórcy wspomnieli, że Jurek odszedł na emeryturę.

Po prawie dekadzie przerwy "Jeż" powrócił w "Relaksach" i liczę, że bohater i humor jego autorów odnajdzie się w nowej rzeczywistości. Dzięki "Polska mistrzem Polski" raczej z niej nie wypadli.

Znam tylko kilka epizodów, które pojawiły się w rożnych niskonakładowych czasopismach (np. AQQ) i nawet mi się podobały nie na tyle jednak by wejść w ten temat i kupować albumy. Nie wiem jak to powiedzieć - niby fajne, ale jakoś tego nie czułem.

Te z AQQ to bardzo wczesne. Później seria się rozkręciła :)
« Ostatnia zmiana: Nd, 13 Czerwiec 2021, 21:24:07 wysłana przez Kot Tip-Top »

Offline kv

Odp: Jeż Jerzy
« Odpowiedź #4 dnia: Pn, 14 Czerwiec 2021, 11:58:22 »
A wiecie czemu zniknął Jeż Jerzy z zapowiedzi na stronie KG?
Przestał być zapowiedzią czy coś się stało? Ktoś coś?

Offline Kot Tip-Top

Odp: Jeż Jerzy
« Odpowiedź #5 dnia: Pn, 14 Czerwiec 2021, 12:02:19 »
To by było dziwne z racji, że autorzy mają spotkanie o tym komiksie w sobotę  :o

Offline michał81

Odp: Jeż Jerzy
« Odpowiedź #6 dnia: Pn, 14 Czerwiec 2021, 12:07:21 »
A wiecie czemu zniknął Jeż Jerzy z zapowiedzi na stronie KG?
Przestał być zapowiedzią czy coś się stało? Ktoś coś?
Dlatego, że jest w katalogu jako nowość i można go już zamawiać.

Offline kv

Odp: Jeż Jerzy
« Odpowiedź #7 dnia: Pn, 14 Czerwiec 2021, 12:17:52 »
dzięki, po ostatnich perturbacjach z wszelkimi dostawami, błędami etc. wszędzie widzę upiory  :o

Online vision2001

Odp: Jeż Jerzy
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 19 Kwiecień 2023, 12:49:29 »
Może już wiecie, a może nie?

Cytuj
Już w maju podczas Warszawskich Targów Książki ukaże się pierwszy numer mojego pisma - 24 strony, 3 premierowe historie, format zeszytowy  :) Wydaje Kultura Gniewu.



Ja tam na okładce widzę 15 zeta. I pewnie taka cena za tę pozycję zostanie.

KG odniosło się do powyższego posta tak:
Cytuj
Autorzy, czyli Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, się wysypali to i nam nie pozostaje nic innego, jak ogłosić premierę nowych przygód Jeż Jerzy!
Miało się to stać na nadchodzącym filmie z zapowiedziami, ale trzymamy na jego okoliczność jeszcze jednego asa w rękawie  :)
A pierwszy zeszyt z nowymi komiksami z Jeżem Jerzym już w maju!

W komentarzach (na profilu JJ) jest info, że planowane są dwa zeszyty na rok.



a dwa dni temu wrzucili na insta coś takiego:




sum41

  • Gość
Odp: Jeż Jerzy
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 19 Kwiecień 2023, 14:51:05 »
Pato gale z Youtuba?😉

Online vision2001

Odp: Jeż Jerzy
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 09 Maj 2023, 11:59:05 »
KG dało u siebie coś takiego:
Cytuj
Przykładowe plansze z pierwszego zeszytu z zupełnie nowymi przygodami Jeża Jerzego duetu Tomasz Leśniak/Rafał Skarżycki!



Plansze wrzuciłem jako spoiler :) Zainteresowani sobie rozwiną, inni sobie pominą ;)

Spoiler: PokażUkryj









« Ostatnia zmiana: Wt, 09 Maj 2023, 12:01:39 wysłana przez vision2001 »

Offline wonap

Odp: Jeż Jerzy
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 04 Grudzień 2023, 15:49:48 »
Komiksem tygodnia w nowym "Do Rzeczy" jest JEŻ JERZY”, NO. 2 wydany przez Kulture Gniewu