Autor Wątek: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)  (Przeczytany 7991 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaszczu

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #30 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 19:45:56 »
Myślę, że ludziom wychowanym na książkach z ilustracjami Butenki (a takich jest w Polsce niemało) raczej głowy nie eksplodują na widok rysunków Jacka.

@Dalthon a to nie jest przypadkiem tak, że to nie tyle Tobie ci oni każą się zachwycać Świdzińskim, co Ty się nie możesz nadziwić, że inni się zachwycają? Bo ja nie zauważyłem jakiegoś terroru i nakazu zachwycania się, za to ciągle natykam się na Twoje złośliwe, czy jak to wolisz nazywać sarkastyczne, komentarze pod adresem twórczości Jacka.

Offline turucorp

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #31 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 20:30:21 »
Myślę, że ludziom wychowanym na książkach z ilustracjami Butenki (a takich jest w Polsce niemało) raczej głowy nie eksplodują na widok rysunków Jacka.

Butenko, Podulka, Krauze, Klimczyk, Jura, Dudziński… jakoś ludziom głowy nie eksplodowały :O
Minkiewicze jakoś nikogo nie odstraszyli od komiksów, ale już Świdziński to ojojoj  :o
Boszszsz…
Pamiętam jak Tokarczuk dostała Nobla, jęczeli, że teraz to upadnie czytelnictwo w Polsce (nawet tutaj na forku, w dziale literackim)  ::)

Offline Leyek

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #32 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 20:39:09 »
@Popiel, Jaszczu, turu

Ale przecież Festiwal jest najmniej przystępnym z komiksów Świdzińskiego wydanych przez KG. I nie chodzi o rysunki, ale o sam temat czy sposób prowadzenia narracji. Takie Powstanie. Film narodowy trafi do każdego, który lubi komedię/satyrę, a przy Festiwalu jest wyższy "próg wejścia".

Offline Popiel

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #33 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 20:51:20 »
@Leyek - nie wiem.

Przed lekturą komiksu miałem mgliste pojęcie o samym wydarzeniu. Kojarzyłem, że się odbyło, pamiętałem wspominki o nim u Hłaski i w którymś odcinku serialu "Dom".

Żaden w sumie background, a jednak świat przedstawiony pochłonął mnie całościowo i na maksa. Wystarczy jako tako orientować się w realiach jeszcze-nie-post-stalinowskiej Polski, w jej obyczajowości, przaśności, tęsknoty za wielkim światem, żeby mieć mnóstwo radochy z czytania.

Offline turucorp

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #34 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 20:57:51 »
@Leyek, dla mnie wydarzenia będące kanwą „Festiwalu” są częścią tej kultury i historii, w której się wychowałem (a wręcz wyssałem z mlekiem matki), więc próg wejścia miałem relatywnie niski.
Chyba jeszcze mam prawo do subiektywnego odbioru?
W ubiegłym roku wydano kilka bardzo specyficznych rodzimych komiksów, wszystkie z relatywnie „wysokim progiem”, każdy z innym, wszystkie oceniam wysoko i cieszę się, że jeden z nich został szerzej doceniony.
Rozumiem krajową tradycję „jojczenia”, ale jej zwyczajnie nie podzielam. I tyle.

Offline Jaszczu

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #35 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 21:10:57 »
@Popiel, Jaszczu, turu

Ale przecież Festiwal jest najmniej przystępnym z komiksów Świdzińskiego wydanych przez KG. I nie chodzi o rysunki, ale o sam temat czy sposób prowadzenia narracji. Takie Powstanie. Film narodowy trafi do każdego, który lubi komedię/satyrę, a przy Festiwalu jest wyższy "próg wejścia".

Jeśli chodzi o mnie, to ja bym Jackowi dawał paszporty za wszystkie jego komiksy. Łącznie z "Paproszkami" i "Przygodami Powstania Warszawskiego" :)

Offline Astar

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #36 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 21:59:37 »
W ubiegłym roku wydano kilka bardzo specyficznych rodzimych komiksów, wszystkie z relatywnie „wysokim progiem”

Które miały podobnie wysoki próg?

Offline turucorp

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #37 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 22:06:54 »
Które miały podobnie wysoki próg?

Chociażby „Alchenit” czy „Kwiaty samobójców”.

Offline Popiel

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #38 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 22:24:08 »
To może - dla dopełnienia tematu i przedstawienia szerszej perspektywy - kilka słów od samego autora. Miałem przyjemność poprowadzić spotkanie z Jackiem na ostatniej Komiksowej Warszawie, dosłownie w dniu premiery "Festiwalu".


Offline Leyek

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #39 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 22:28:04 »
@turu
Weź nie żartuj :) W "Kwiatach..." to nawet nie ma literek, więc nawet analfabeta sobie może "poczytać", próg wejścia zerowy ;)

Offline turucorp

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #40 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 22:39:17 »
@turu
Weź nie żartuj :) W "Kwiatach..." to nawet nie ma literek, więc nawet analfabeta sobie może "poczytać", próg wejścia zerowy ;)

Wybacz, ale to chyba ty żartujesz. Większość komiksów niemych jest już na starcie dyskwalifikowana przez „przypadkowych czytelników”, szczególnie jeśli nie są jednoplanszowymi humoreskami. Naprawdę usiłujesz mi wmówić, że typowy polski „analfabeta komiksowy” będzie miał łatwiejsze wejście w lekturę „Kwiatów” niż „Fastiwalu”? No to sobie jaja robisz  :(

Offline Leyek

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #41 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 23:17:00 »
Mam wątpliwości czy prawidłowo definiujesz próg wejścia :)

Bo ja zakładam, że ktoś już ten komiks A, B czy C weźmie do ręki i zacznie czytać i czy jest w stanie zrozumieć/przyswoić bez problemu treść bez innej, konkretnej wiedzy, a Ty rozważasz co w ogóle do jego ręki ma szansę trafić :)

O Kwiatach... już pisałem. Co do Alchenitu wystarczy wiedzieć co nieco o II WŚ, że Hitler i ruskie złe i w resztę już Cię komiks wtajemnicza.
« Ostatnia zmiana: Śr, 17 Styczeń 2024, 23:18:38 wysłana przez Leyek »

Offline turucorp

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #42 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 23:30:37 »
O Kwiatach... już pisałem. Co do Alchenitu wystarczy wiedzieć co nieco o II WŚ, że Hitler i ruskie złe i w resztę już Cię komiks wtajemnicza.
Ty sobie naprawdę jaja robisz :O
Przecież o „Festiwalu” wystarczy wiedzieć, że było coś takiego jak PRL i już masz całą resztę na tacy, więc gdzie ty stworzyłeś jakiś problem z „progiem”? No weź, najpierw piszesz, że problemem jest, że to nie komedio-satyra, która weszłaby „każdemu”, a teraz robisz fikołka, że niby „Alechenit” to komedio-satyra z hitlerem? Bo tylko tak można zinterpretować twoją sugestię.
Trollujesz mnie czy co?  :o

Offline Leyek

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #43 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 23:36:41 »
Trollujesz mnie czy co?  :o

Ja, Ciebie?! Mistrza trollingu? Gdzieżbym śmiał ;)

a teraz robisz fikołka, że niby „Alechenit” to komedio-satyra z hitlerem?

Nie wiem jak to odczytałeś z mojej wypowiedzi, ale już nie wnikam i tak już złamałem swoją zasadę, że z Tobą się nie wchodzi w polemikę ;) Bo z nawet neutralnego czy pozytywnego wobec siebie posta umiesz przejść bez problemu do ataku :)

Offline Leyek

Odp: Festiwal (Jacek Świdziński; Kultura Gniewu 2023)
« Odpowiedź #44 dnia: Śr, 17 Styczeń 2024, 23:38:46 »
Przecież o „Festiwalu” wystarczy wiedzieć, że było coś takiego jak PRL (...)

No wiedząc tylko tyle straci się praktycznie cały kontekst. Dużo więcej trzeba wiedzieć.