Autor Wątek: Dogmat  (Przeczytany 1264 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Chmielu

Dogmat
« dnia: So, 01 Kwiecień 2023, 12:15:11 »
Zainspirował mnie Popiel w innym wątku, gdzie napisał, że tzw. twórcy się nie udzielają w dziale "Komiks polski".

Pomyśalem więc, że się udzielę.

W latach 2004-2010 wydawnictwo Studio Domino wydało dwa albumy serii "Dogmat". Pierwszy został odebrany raczej średnio, z drugim poszło lepiej, ale co tu dużo ukrywać ostatecznie finansowo projekt się nie spiął. Piotrek Białczak się zniechęcił, zrobiliśmy potem inną rzecz, a "Dogmat" pozostał w zawieszeniu.
Po latach postanowiłem wrócić do tej historii w formie książkowej. Po pierwsze żeby sprawdzić czy dam radę, po drugie dla żony, bo chciała wiedzieć jak rzecz się kończy. Książkę skończyłem w 2019 r., próbowałem nawet znaleźć wydawcę "książkowego", ale bez rezultatu (pozostaje przypuszczenie, że rzecz jest po prostu słaba ;D). Potem świat oszalał na punkcie modnego wirusa i fabuła się nieco zdezaktualizowała.

Wrzucam to tutaj z pytaniem czy bylibyście zainteresowani projektem książkowym w formie crowdfunding? Zakładam też zupełne znikome zaintersowanie i wtedy rozważałem wysyłanie książki w pdf. tylko tym hardcore'owcom, którzy by chcieli.

Napiszcie, jestem ciekawy. Podejrzenia o niecny lans, z góry odrzucam. ;)

Miłego weekendu.

Aha, jakby co, to nie jest dowcip z okazji Prima Aprilis. :)

To nie pandemia, to test IQ.

"Żadna ilość dowodów nigdy nie przekona idioty" /
„Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani” Mark Twain

ukaszm84

  • Gość
Odp: Dogmat
« Odpowiedź #1 dnia: So, 01 Kwiecień 2023, 12:22:20 »
Jak będzie jako jeden z dodatków dodruk zbiorczy komiksu (nawet stosunkowo drogi), to publicznie deklaruję, że kupię.

Offline Rodrigues

Odp: Dogmat
« Odpowiedź #2 dnia: Nd, 02 Kwiecień 2023, 00:43:23 »


Książka z komiksem, to dobre rozwiązanie.

 ;) 8)

Offline PJP

Odp: Dogmat
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 02 Kwiecień 2023, 07:39:14 »
Czemu nie :)

Offline Chmielu

Odp: Dogmat
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 02 Kwiecień 2023, 15:15:10 »
"Eksperyment wykonany, lecz niestety nieudany" - jak rapował Kazik. ;)

Dzięki, panowie, za pomysły i oddźwięk.

W kwestii crowdfundingu myślałem raczej o wariancie: książka na papierze plus grafy od Piotra plus zupełnie nowa grafa na okładkę. Pomysł z wydaniem zbiorczym jako dodatkiem raczej ekonomicznie nieuzasadniony. Oba albumy z serii można chyba jeszcze kupić, jak nie oficjalnie, to w drugim obiegu. Zbiorcze podwyższyłoby koszt projektu niebotycznie.

Był jeszcze plan pójścia w crowdfunding poza światkiem komiksowym pod pseudonimem np. Remigiush Mruz, ewentualnie Bianca Lipinska, ale po burzliwych naradach został odrzucony jako nieetyczny. ;D

W takim razie - idziemy w wariant dla hardcore'owców i w związku z tym:
każdy kto wpłaci minimum 9 złotych (słownie: dziewięć złotych, 00/100) na potrzeby naszych Sióstr i Braci Mniejszych z Hospicjum dla Kotów Bezdomnych:

https://www.facebook.com/FundacjaHospicjumDlaKotowBezdomnych/?locale=pl_PL

i
prześle mi na priv adres maila, otrzyma w następstwie pdf z książką.

[To nie jest pdf z publicystyką, który miał ukazać się w poniedziałek. Oldschoolowcy będą wiedzieć o co chodzi. ;)]

Pozdro!
To nie pandemia, to test IQ.

"Żadna ilość dowodów nigdy nie przekona idioty" /
„Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani” Mark Twain

Offline Chmurny

Odp: Dogmat
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 05 Kwiecień 2023, 15:42:40 »
Do działalności charytatywnej nikogo nie zamierzam namawiać, za to do książki mogę.

Najpierw grubo, czyli to, co najgorsze, dla mnie: otóż największą wadą książki jest to, że trzeba ją przeczytać na ekranie pomputra. Unikam tego, nie lubię, a tu się wyświetliło prawie 500 stron (za to z dużą interlinią).
No i co, w niedzielę poświęciłem chwilkę na wstępne rozpoznanie, w poniedziałek popołudniem przeczytałem stronę ostatnią.
Jeśli ktoś lubi sensację, taką w stylu McLeana, Higginsa, czy naszego Joe Alexa, nie powinien się zawieść. A tu mamy jeszcze sprawy nadprzyrodzone, Watykan, filozofowanie, no i miłość. Pamiętam, jak robiono sławę tytułowi "Ja, Gelerth" Pasikowskiego, jakoś nie podzielałem powszechnych odczuć, a "Dogmat" wszedł, całkiem swobodnie.
Może gdyby Chmielu startował wtedy, kiedy, powiedzmy, Kotowski czy Kochański, to i może dzisiaj pisałby już którąś książkę, a tak co, pozna to niewielkie grono.
Wprawdzie z czystą sensacją książkową od wielu lat się mijam, raczej przypadkiem na siebie wpadamy, niemniej uważam, że "Dogmat", po przepracowaniu redaktorskim (bo wg mnie jest tu trochę do popracowania z dobrym redaktorem, takim, co to zadba i o myśl autora, i o czytelnika) znalazłby amatorów na rynku, a i nawet takich, co pospieraliby się o poglądy.

Wbrew przypuszczeniu autora, rzecz słaba nie jest (wiele książek odpuszczam po kilku/kilkunastu stronach); tu zwyczajnie byłem ciekaw, co będzie dalej.
Ja miałem frajdę z lektury.
Dzięki, Chmielu.

Offline Chmielu

Odp: Dogmat
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 09 Kwiecień 2023, 18:20:24 »
Życzliwi przypomnieli, a było coś takiego.

Zabawne i chyba pionierskie na tamte czasy (nie wiem czy ktoś przed Piotrem tego próbował).

A więc:

Indiana Białczak i Trailer z Przeszłości ;)

https://www.gildia.pl/komiksy/143001-dogmat-2-si-deus-pro-nobis

(śmiga już chyba tylko z tego linka z gildii)
To nie pandemia, to test IQ.

"Żadna ilość dowodów nigdy nie przekona idioty" /
„Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani” Mark Twain

Offline celtic

Odp: Dogmat
« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 09 Kwiecień 2023, 20:08:56 »
Zainspirował mnie Popiel w innym wątku, gdzie napisał, że tzw. twórcy się nie udzielają w dziale "Komiks polski".

Pomyśalem więc, że się udzielę.

W latach 2004-2010 wydawnictwo Studio Domino wydało dwa albumy serii "Dogmat". Pierwszy został odebrany raczej średnio, z drugim poszło lepiej, ale co tu dużo ukrywać ostatecznie finansowo projekt się nie spiął. Piotrek Białczak się zniechęcił, zrobiliśmy potem inną rzecz, a "Dogmat" pozostał w zawieszeniu.
Po latach postanowiłem wrócić do tej historii w formie książkowej. Po pierwsze żeby sprawdzić czy dam radę, po drugie dla żony, bo chciała wiedzieć jak rzecz się kończy. Książkę skończyłem w 2019 r., próbowałem nawet znaleźć wydawcę "książkowego", ale bez rezultatu (pozostaje przypuszczenie, że rzecz jest po prostu słaba ;D). Potem świat oszalał na punkcie modnego wirusa i fabuła się nieco zdezaktualizowała.

Wrzucam to tutaj z pytaniem czy bylibyście zainteresowani projektem książkowym w formie crowdfunding? Zakładam też zupełne znikome zaintersowanie i wtedy rozważałem wysyłanie książki w pdf. tylko tym hardcore'owcom, którzy by chcieli.

Napiszcie, jestem ciekawy. Podejrzenia o niecny lans, z góry odrzucam. ;)

Miłego weekendu.

Aha, jakby co, to nie jest dowcip z okazji Prima Aprilis. :)



Dajesz, z chęcią wespre ten projekt
Trzy Cienie - 10/10
Opowieści z czasów Kobry -8/10
Twierdzi Pereira -10/10
Bezprawie - 7/10
Locke & Key #1-6 - 9/10
Niezwyciężony - 7/10

Offline Rodrigues

Odp: Dogmat
« Odpowiedź #8 dnia: Pt, 14 Kwiecień 2023, 11:50:20 »


Jestem hardkorem  ::) :P

Na razie przeczytałem około 140 stron książki (w tym miejscu kończy się również 1 tom komiksu) i jestem jak najbardziej na tak.

Luźna dygresja (bardziej dla graczy): Główny bohater przypomina mi hybrydę Max Payne'a i Sean'a Devlin'a co działa oczywiście na plus (brakuje tylko, żeby od czasu do czasu Kevin rzucił swojskie "bloody hell!" :D)

Offline Chmielu

Odp: Dogmat
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 30 Kwiecień 2023, 12:15:07 »
Kończąc akcję z wysyłką powieści, podziękowania dla tych, którzy wsparli kocie hospicjum. :)

A na do zobaczenia, dwie plansze w wykonaniu maestro Piotra w wersjach roboczych:





i alternatywna wersja okładki: "Si Deus pro nobis...":

To nie pandemia, to test IQ.

"Żadna ilość dowodów nigdy nie przekona idioty" /
„Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani” Mark Twain