Autor Wątek: Mangi o gejach.  (Przeczytany 3222 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jotkwadrat

Mangi o gejach.
« dnia: So, 18 Luty 2023, 11:10:27 »
Od razu zaznaczę na początku, że nie chcę rozpętywać gównoburzy, obrażać kogokolwiek itd., więc proszę nie przypisywać mi żadnych złych intencji.

Do napisania tego posta zainspirowało mnie ciekawe spostrzeżenie. Przeglądam sobie czasem na stronie gildii zapowiedzi nowych mang i czytam o czym są. Zauważyłem, że bardzo dużą grupę stanowią mangi o homoseksualnych związkach dwóch lub więcej mężczyzn, ich wzajemnych fascynacjach, miłościach itd.
I zastanawia mnie skąd tak liczna reprezentacja tej tematyki? Liczba tytułów idzie już w dziesiątki, więc nie jest to zjawisko marginalne. Jednocześnie chyba znacznie mniej tytułów dotyczy związków lesbijskich, wiec chyba popyt na nie musi być mniejszy.
Ciekawi mnie kim są czytelnicy tych mang? Czy wśród wielbicieli mang jest aż tak znaczna nadreprezentacja homoseksualistów, czy np. czytają to kobiety?

Offline parsom

Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #1 dnia: So, 18 Luty 2023, 11:12:27 »
Z tego co kiedyś gdzieś czytałem, rzeczy typu "on kocha jego" czytają głównie nastoletnie dziewczyny.

Offline xanar

Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #2 dnia: So, 18 Luty 2023, 11:47:05 »
I znowu dyskryminacja kobiet :)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Leyek

Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #3 dnia: So, 18 Luty 2023, 12:23:30 »
Od razu zaznaczę na początku, że nie chcę rozpętywać gównoburzy

Standardowy początek by wywołać gównoburzę ;)  (nawet faktycznie niezamierzenie)

A rozwiązanie zagadki to:
manga + emocje + Japonia

Offline hansior

Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #4 dnia: So, 18 Luty 2023, 12:51:34 »
I znowu dyskryminacja kobiet :)

Predzej mężczyzn. Przecież to nastoletni chłopcy nie mają co czytać :)

Online misiokles

Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #5 dnia: So, 18 Luty 2023, 13:24:30 »

Ciekawi mnie kim są czytelnicy tych mang? Czy wśród wielbicieli mang jest aż tak znaczna nadreprezentacja homoseksualistów, czy np. czytają to kobiety?

Czytają to kobiety. Mechanizm ten sam, co w przypadku heteroseksualnych mężczyzn, którzy lubią oglądać się dwie całujące się dziewczyny. To tu kobiety oglądają romansujących gejów, ale pozbawionych męskiej brutalności i bezpośredniości.

Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #6 dnia: So, 18 Luty 2023, 13:40:04 »
  To dosyć interesujące twierdzenie, bo zdecydowana większość kobiet które znam aczkolwiek z reguły popiera wszelkie ruchy LGBT i jeżeli któraś zna jakichś homoseksualistów to powtarza, że przynajmniej na zewnątrz to fajni ludzie to jednocześnie twierdzi, że dwóch facetów to nie w porządku a widok ich całujących się jest raczej do bani (delikatnie rzecz biorąc) i z pewnością nie powoduje u nich podniecenia seksualnego. U mężczyzn to działa jednak na chyba innej zasadzie niż prosty negatyw.
  Myślę, że popularność tego podgatunku to kwestia sukcesu "Heartstoppera", który sam w sobie wygląda jakby działał raczej na zasadzie internetowego viralu. Po sukcesach Anne Rice i Zmierzchu oglądaliśmy rynek zawalony produktami z androgynicznymi wampirami, po sukcesie "Igrzysk Śmierci" zostaliśmy zalani młodzieżowym s-f, po sukcesie "50 Twarzy Greya" okazało się, że możemy poznać mnóstwo opowieści o kobietach okładanych pejczami. Za kilka lat to wszystko będzie się walać w koszach z książkami za 5 złotych tak jak reszta poprzedników.
 
 

Offline jotkwadrat

Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #7 dnia: So, 18 Luty 2023, 13:43:39 »
Wydaje mi się, że ten trend pojawił się już dużo wcześniej niż Heartstopper. Może teraz się nasilił.

Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #8 dnia: So, 18 Luty 2023, 14:14:13 »
  Aha no to cofam co napisałem "jeśli nie potrafisz..." w życiu bym nie przypuszczał, że napiszę choćby jeden post w temacie o mangach a już gejowskich to wogóle. Cofam to komiksach nie o kobietach.

Offline Arthaniel

Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 19 Luty 2023, 00:55:55 »
W sumie bardzo ciekawy temat, bo to naprawdę zaskakujący (między)kulturowy fenomen!

Mang o gejach dla gejów jest w PL jak na lekarstwo - mamy "Męża mojego brata" i "Zanim poznałem mojego męża" (oba tytuły bdb), a reszta (setki tytułów!!!) to już właśnie tzw. yaoi, czyli pisane i rysowane przez kobiety, totalnie odklejone od rzeczywistości, często przelukrowane do granic zdrowego rozsądku fantazje o ładnych chłopcach, kierowane do młodych dziewcząt, często nazywanych fujoshi (jap. "zepsute dziewczyny"), które stanowią ponoć do nawet 90% odbiorców.

Ogólnie yaoie opierają się właśnie na takim heteroseksualnym rozumieniu związków i relacji; czerpią ze schematów hetero romansideł, tylko w rolach głównych umieszczeni zostają sami panowie, co do "zwykłego" romansu dodaje więcej pikanterii (tak jak kiedyś harlekiny o mezaliansach czy świecące w słońcu wampiry - zakazana miłość!!!) - więc nie dziwota, że dziewczęta czytają to z wypiekami. (Swoją drogą zabawne jest to, że postaci kobiece często w tych mangach pojawiają się wyłącznie w tle i nie mają twarzy - jak w jakimś horrorze!)

Co ciekawe, mimo że te mangi mogą te młode dziewczęta uczyć tolerancji względem osób LGBT, to same osoby LGBT często krytykują yaoi - bo w sumie to taka sama fetyszyzacja orientacji seksualnej, jak właśnie p*rnosy z samymi panienkami, robione dla hetero facetów.

Aby lepiej zrozumieć fenomen, gorąco polecam dwa bardzo ciekawe komiksy dostępne na naszym rynku (dla jasności - nie są to yaoie, ich bym nikomu nie polecił xDDD):
Metamorfozy - pięciotomowa historia o nietypowej przyjaźni, jaka rodzi się między pewną wycofaną nastolatką a staruszką, które połączyła... pasja do yaoiów właśnie. Urocze okruchy życia, dają trochę wglądu w to, jak wygląda ten rynek w Japonii.
Tęczowy świat BL vs ostatni hetero - obśmiewająca schematy z gatunku komedia o hetero chłopaku, który zostaje uwięziony w świecie rodem z yaoiów i musi się nieźle nagimnastykować, żeby uniknąć zaangażowania we wszechobecne homo-wątki. Przeczytać tę mangę to jak przeczytać je wszystkie.

I na koniec jeszcze taka śmiesznostka - z yaoi związany jest termin "yaoi hands" - wynikający z tego, że autorki bardzo często niekoniecznie potrafią wiarygodnie narysować proporcjonalne, ludzkie dłonie. Wygooglujcie, serio warto to zobaczyć xD.

sum41

  • Gość
Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 19 Luty 2023, 09:30:51 »
Ciekawe jak do tego podchodzą organizacje Lgbt w Japonii, chyba że nie maja tam takich wynalazkow ktore przyczepiaja sie do byle czego jak nasze zachodnie organizacyjki.

Offline Gryllen

Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #11 dnia: Nd, 19 Luty 2023, 20:16:27 »
  To dosyć interesujące twierdzenie, bo zdecydowana większość kobiet które znam aczkolwiek z reguły popiera wszelkie ruchy LGBT i jeżeli któraś zna jakichś homoseksualistów to powtarza, że przynajmniej na zewnątrz to fajni ludzie to jednocześnie twierdzi, że dwóch facetów to nie w porządku a widok ich całujących się jest raczej do bani (delikatnie rzecz biorąc) i z pewnością nie powoduje u nich podniecenia seksualnego.

W moim np. przypadku to wszystkie kobiety, jakie znam. A jest to pełne chyba spektrum poglądów, od popierających LGBT, po zdecydowane przeciwniczki. Wszystkie twierdzą, że w najlepszym przypadku nie powoduje to u nich podniecenia, a większość napawa obrzydzeniem. Ja podobnie - nic do gejów nie mam, ale widok dwóch całujących się facetów jest dla mnie obrzydliwy.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #12 dnia: Nd, 19 Luty 2023, 20:19:01 »
Co wy z tym podnieceniem. Dwóch facetów w tych mangach wcale nie ma wywoływać podniecenia u dziewczyn / kobiet. Oni mają pokazywać swoją wrażliwość.

Offline xanar

Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #13 dnia: Nd, 19 Luty 2023, 20:23:48 »
Nie wiem co ma robić czy pokazywać dwóch facetów w tych mangach, nawet nie staram sobie tego wyobrazić.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Online misiokles

Odp: Mangi o gejach.
« Odpowiedź #14 dnia: Nd, 19 Luty 2023, 20:24:46 »
W moim np. przypadku to wszystkie kobiety, jakie znam. A jest to pełne chyba spektrum poglądów, od popierających LGBT, po zdecydowane przeciwniczki. Wszystkie twierdzą, że w najlepszym przypadku nie powoduje to u nich podniecenia, a większość napawa obrzydzeniem. Ja podobnie - nic do gejów nie mam, ale widok dwóch całujących się facetów jest dla mnie obrzydliwy.

Nie ma co porównywać polskiego/europejskiego widzenia świata do japońskiego.