Autor Wątek: Thorgal  (Przeczytany 487717 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline Nephilim

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2790 dnia: Pn, 11 Grudzień 2023, 12:51:22 »
Rysunki fajne ale męczy mnie już ten brak oryginalności jeśli chodzi o zawiązanie akcji. Która to już katastrofa morska w której uczestniczył Thorgal ? 10? 20? i do tego dochodzi przynajmniej jedna katastrofa powietrzna.
Też prawda :)

Mógłby ktoś z forumowiczów napisać jakiś short do Thorgala. Myślę, że mamy tutaj większy potencjał niż wsród wyrobników frankofońskich typu Yann czy Sente.

Offline Deg

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2791 dnia: Pn, 11 Grudzień 2023, 22:22:51 »
Rysunki fajne ale męczy mnie już ten brak oryginalności jeśli chodzi o zawiązanie akcji. Która to już katastrofa morska w której uczestniczył Thorgal ? 10? 20? i do tego dochodzi przynajmniej jedna katastrofa powietrzna.
Wiesz, Wikingowie (nawet tacy przyszywani) operowali głównie na wodzie :)
Nie wiem, czy katastrofa wozu zaprzężonego w cztery woły byłaby bardziej atrakcyjna ;)
This is my truth, tell me yours.

Offline death_bird

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2792 dnia: Wt, 12 Grudzień 2023, 00:19:22 »
Pytanie brzmi ilu z tych wodnych wikingów przeżyłoby tyle katastrof morskich co ten jeden przyszywany. ;)
Jeżeli właściciele praw będą mieli kiedykolwiek jaja to powinni go wreszcie w którejś uczciwie utopić.  8)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Spiff

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2793 dnia: Wt, 12 Grudzień 2023, 07:52:29 »
Można by rozpisać konkurs - " 100 pomysłów na skuteczne wykończenie Thorgala".
Nagroda główna- autograf  Van Hamme`a. :)
- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?

Offline Martin Eden

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2794 dnia: Wt, 12 Grudzień 2023, 08:06:44 »
U mnie sceptycyzm.
Jeśli dobrze rozumiem, historia ta ma się dziać przed "Wilczycą", tak? Czyli po "Między Ziemią a Światłem". Proszę mnie poprawić, jeśli coś pomyliłem.
Jeśli jednak się nie pomyliłem, to Jolan takiemu wężowi powinien zastosować rozjebkę samą siłą umysłu.
Ale ważniejsze jest to, że wrzucanie bohaterów na wysokie przeszkody tak szybko po gehennie, którą dopiero co przeszli, jest męczące dla nich samych. W "Wilczycy" Van Hamme zadbał o to, żeby - przynajmniej na tych dwóch-trzech stronach - rodzina znalazła oddech, była spokojna, pewna siebie i bardzo silnie zespolona. Nie wyglądali jak ktoś, kto właśnie przeszedł kolejne traumy.
To oczywiście moje odczucia co do flow, jakie nadawał JVH.

Dodatkowo mam bardzo duże skojarzenie z miniserią "Asgard" (ten wąż wodny).
Graficznie wygląda super.

To dalej taki "elseworld", może bardziej nawet "what if". Tak trzeba to traktować.

Na razie staję z boku i się przyglądam. Pewnie wezmę na jednorazowe czytanie.

Offline misiokles

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2795 dnia: Wt, 12 Grudzień 2023, 09:31:20 »
Akcja ma się dziać wciąż na terenie Ameryki. Po przygodach z Wendigo będą mieli trochę czasu by się wyciszyć na trasie Ameryka - Northland. To mimo wszystko kawał drogi.

Offline bosssu

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2796 dnia: Wt, 12 Grudzień 2023, 10:00:45 »
Można by rozpisać konkurs - " 100 pomysłów na skuteczne wykończenie Thorgala".
Nagroda główna- autograf  Van Hamme`a. :)
Może ktoś pociągnie dalej tą historię?...



Źródło: https://www.pipelinecomics.com/asterix-et-ses-amis-or-asterix-and-his-friends/.

Offline sir Nick

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2797 dnia: Wt, 12 Grudzień 2023, 13:01:08 »
Jak "Miedzy ziemią a światłem" a "Wilczycą" to przynajmniej wiemy, że panu thorgalu nic sie nie stanie, że jest bezpieczny on i reszta.
Strasznie płasko, bez życia to wyglada - na kompie rysowane? Pamietam jak na konwencie Ros mówił, ze komiksy amerykańskie i duzo francuskich to jest z fabryki produkcja. Na szczęscie nie thorgal, o nie.
Nie ma różnic, nie ma płci
Nie ma walki, nie ma krwi
Tu problemów nie ma nikt
Nie pożądasz tutaj nic
Inkubator taki znam
Dorastają płody tam
Wielki ołtarz, dom ze szkła
Dał ci życie i śmierć da.

Proletaryat "Nowy wspaniały świat"

Offline JanJ

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2798 dnia: Pn, 25 Grudzień 2023, 14:30:49 »
Jakiś czas temu pisałem o moich mieszanych wrażeniach z wystawy Rosińskiego w EC1 w Łodzi. Teraz mając chwilę czasu przeczytałem w końcu katalog wystawy, który bez wątpienia został wydany na bogato. Całość liczy ponad 160 stron i oprócz tekstu zawiera liczne ilustracje i przykładowe plansze z komiksów Rosińskiego. Muszę powiedzieć, że tekst Wojciecha Birka czyta się doskonale. Jest tu cała masa smaczków o twórczości ilustracyjnej, komiksowej i różnych perypetiach życiowych Rosińskiego. Tekst jest w dużym stopniu parafrazą tekstu tego samego autora, który pojawił się w katalogu z okazji wystawy Rosińskiego w Stalowej Woli. Tamten katalog liczy "tylko" 52 strony, ale czcionka tekstu jest znacznie mniejsza, przez co praktycznie ta sama treść mieści się na mniejszej liczbie stron. W obecnym katalogu pojawił się jeden nowy wątek dotyczący "światów Thorgala". Pozwólcie, że przytoczę jeden akapit. Birek pisze tak:

"Rozwijając swoją koncepcję światów Thorgala, Yves Sente postanowił powrócić do zaproponowanej przez siebie genezy postaci Kriss de Valnor, która doczekała się przy tej okazji własnej serii równoległej. Po przedstawieniu dzieciństwa i młodości bohaterki scenarzysta (...) "ożywił" ją, stawiając ą po śmierci przed sądem walkirii, które oceniają jej czyn za życia i odsyłają z powrotem na Ziemię. Ulubiona bohaterka wielu czytelników serii może dzięki temu przeżywać dalsze przygody. Jednak zamiast odszukać opuszczonego przez siebie synka, najpierw wdaje się w homoseksualny związek z wojowniczą księżniczką, a następnie zostaje władczynią wikingów, by podjąć na ich czele walkę z najazdem chrześcijańskiego władcy Magnusa, w której zawiera przymierze (przypieczętowane małżeństwem) z innym władcą, którym okazuje się... Jolan."

Oczywiście jest też odniesienie do innych "wzbogaceń" biografii Thorgala, tym razem autorstwa Yann'a. Nie piszę tego ze względu na to, że nie znałem wcześniej tych wydarzeń, ale już dawno temu pozbyłem się na dobre serii pobocznych i teraz czytając niejako streszczenie serii o Kriss zobaczyłem ponownie jakie to jest słabe (przynajmniej w moim odczuciu). Wszystkie te "tanie" chwyty polegające na przywróceniu do życia znanej już czytelnikom bohaterki i wprowadzaniu różnych obyczajowych wątków pokazują tylko, jak niedoścignionym scenarzystą był Van Hamme i jak mało jest rzeczywiście wybitnych scenarzystów nawet na rynku frankofońskim. Tym bardziej kiedy czytam, że: "Przez listę propozycji przewinęły się niezliczone nazwiska, niektóre pochodzące z samych szczytów komiksowego panteonu twórców". Niewątpliwie "wejście w buty" innego scenarzysty jest bardzo bardzo trudne, ale wybór np. takiego Yanna to jakieś grube nieporozumienie. Kończąc, szkoda mi tylko, że podobnie jak Van Hamme zdający sobie sprawę ze spadku swojej formy, również Rosiński nie zdecydował się na opuszczenie serii i przeznaczenie tych kilku ostatnich lat na jakiś zupełnie inny projekt.

A nawiązując jeszcze do ostatniego katalogu wystawy GR, zabrakło mi może tylko choć krótkiego opisu życiorysu po 2010 roku, choć wiem, że wtedy GR był już na emeryturze. Niemniej jednak szczerze polecam.

Offline Avarest

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2799 dnia: Pt, 29 Grudzień 2023, 17:50:49 »
Rusza kolekcja Hachette!

https://www.kolekcja-thorgal.pl

Offline GoNzO

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2800 dnia: Pt, 29 Grudzień 2023, 21:05:24 »
Głównym minusem tej kolekcji jest to, że się kiedyś skończy, a nowe Thorgale wciąż powstają. Prędzej czy później będą braki.

Offline Avarest

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2801 dnia: So, 30 Grudzień 2023, 18:08:51 »
Ja mocno myślałem nad wzięciem tej kolekcji. Chyba jednak zrezygnuję. Nie widzę sensu dwukrotnego przepłacania. Wydania Egmontu są dostępne (nowe w księgarniach) za 22 - 30 złotych (też w twardej oprawie). Hachette daje nam powiększone wydanie, dodatkowe materiały, ale za cenę praktycznie dwukrotnie większa bo tom (od 3) jest wyceniony na 50 złotych. Ta przebitka jest jednak duża. A różnica w wydaniu IMHO nie pokrywa jej.

Offline tomsawyer

  • Wiadomości: 251
  • Polubień: 228
  • Żywych zwołuję, zmarłych opłakuję, gromy kruszę.
    • Zobacz profil
    • Rush Hemispheres
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2802 dnia: Nd, 31 Grudzień 2023, 17:26:08 »
Też mam dylemat wynikający z faktu że seria jest, jak mawiał Thorgal - En cours. Kusi powiększony format. Dodatki zapewne powtórzone z wcześniejszej edycji. Jeśli uda mi się kupić pierwszy tom, to wtedy ostatecznie zadecyduję.
Jak nie chwyci, to zacznę zbierać na B&W od Niffle .
"Nie od razu Rzym zbudowano, oczywiście, z tamtą robotą nie miałem nic wspólnego."

Offline adamarluk

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2803 dnia: Nd, 31 Grudzień 2023, 18:09:42 »
Porównajcie sobie różnicę formatów z Egmontowym, jest gdzieś w sieci. Jest delikatnie mówiąc minimalna.

Offline celtic

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #2804 dnia: Nd, 31 Grudzień 2023, 18:22:48 »
Minusem dla mnie jest też to, że będzie wydawany na offsecie, przynajmniej tak było przy teście.
Trzy Cienie - 10/10
Opowieści z czasów Kobry -8/10
Twierdzi Pereira -10/10
Bezprawie - 7/10
Locke & Key #1-6 - 9/10
Niezwyciężony - 7/10