Autor Wątek: Świat Akwilonu  (Przeczytany 7406 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline eferce

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #15 dnia: So, 17 Czerwiec 2023, 12:55:43 »
Na szybko spisane po tomach nr 2
Seria ogolnie na minus - brak punktow wspolnych miedzy zeszytami. W zwiazku z powyższymi historie/originy głownych bohaterów przedstawiane sa na szybko/po łebkach. Nie ma czasu ich polubic, ich smierc czy dramatyczne decyzje nie wywoluja emocji. Jednak wole sobie sledzic przygody Thorgala/Bragona/Ralpha Azhama i dowidywac sie o nich (a nawet o postaciach drugo/trzecioplanowych) coraz wiecej kosztem rzadszych twistow fabularnych.
Inaczej mowiac: zaskakujace zwroty (szczegolnie Elfy t2), akcja, drobiazgowo objasniona polityka i ekonomia - nie sa w stanie zastapic bohatera.
Rysunki nie robia roboty (twarze!) i nadal Krasnoludy t1 bedzie tu przodowal w poprawnosci wykonania.
Seria spada u mnie do rangi filera, kiedy trzeba dorzucic cos do darmowej wysylki.

Offline Death

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #16 dnia: So, 17 Czerwiec 2023, 12:58:01 »
Z tego co słyszałem pierwsze zeszyty to one - shoty, ale później to wszystko będzie się łączyć.

Offline MarcusSz

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #17 dnia: So, 17 Czerwiec 2023, 13:42:26 »
Jak dobrze pamiętam, to chyba ze dwa/trzy razy było wspominane że zarówno krasnoludy jak i elfy są tworzone w trybie pięciotomowym - tzn. że bohaterów których poznaliśmy w t.1 znów zobaczymy w t.6, t.2-t.7 itd.
Dodatkowo po tomach 10 lub 15 zaczną się sytuacje gdzie w Elfach spotkamy znanych Krasnoludów i na odwrót.
Osobiście - po lekturze 4 tomów - nie rozczarowałem się, ale pewnie dlatego że nie nastawiałem się na nie wiadomo jakie arcydzieło. Natomiast lektura sprawiła mi sporo przyjemności - takiej z nutą nostalgii gdy w młodości czytało się AD&D (Smoki, Bliźniaków itp.).

Offline eferce

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #18 dnia: Pt, 30 Czerwiec 2023, 16:58:25 »

Offline LukCook

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #19 dnia: Pt, 07 Lipiec 2023, 15:59:32 »
Fan fantasy z wyrobionym gustem:


Offline Death

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #20 dnia: So, 08 Lipiec 2023, 10:27:20 »

Offline 79ers

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #21 dnia: So, 08 Lipiec 2023, 20:20:11 »
dla równowagi

Offline xardas

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #22 dnia: Śr, 12 Lipiec 2023, 21:32:44 »
Fan fantasy z wyrobionym gustem:


Nie ma nic z tych rzeczy - wszyscy głaskają się po główkach, a zamiast zabijać - przytulają. Z taką mentalnością to gość nawet w "Troskliwych misiach" by się do czegoś przyczepił.

Offline dreamer36

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #23 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 09:16:32 »
Czytam komiksy ze Świata Akwilonu i chciałem się podzielić wrażeniami po 8 tomach:

1) Elfy - to jest chyba najrówniejsza seria. Takiego czegoś w sumie oczekiwałem po tych komiksach - rysunki na dobrym poziomie, bez fajerwerków (chociaż w tomie 3 kadry ze smokiem są naprawdę super). Fabularnie nie przynudza, zawsze jest jakiś zwrot akcji, fajnie napisane postacie, chociaż formuła tych 56 plansz sprawia, że czasem motywacje bohaterów są zbyt skrótowo wyjaśnione, przez co tracą trochę na wiarygodności. Wyjątkiem jest ostatni tom o półelfach - ten mi się mega podobał, wg mnie najlepszy tom z całego świata wydany dotychczas. Tom 3 duży plus za bardzo dobre zakończenie.

2) Krasnoludy - seria mega nierówna puki co. Tom pierwszy czytało się dobrze, tom drugi bardzo dobrze, a ostatni to ledwo dotrwałem do końca - przegadany, wydumany, małe kadry na każdej planszy, do tego praktycznie w połowie przysłonięte przez dymki dialogów i narracyjne. Momentami tego tekstu było tak dużo, że w sumie rysunek był totalnie niepotrzebny - z samego tekstu wszystko było wiadomo. Do tego rysunki wg mnie mega słabe, a setting (podziemne miasto krasnoludów) miał olbrzymi potencjał, który został totalnie zmarnowany.

3) Orki i gobliny - narazie tylko jeden, ale w mojej ocenie bardzo dobry. Fajnie poprowadzona fabuła, fajnie nakreślony główny bohater, bardzo ciekawe rozwiązanie zakończenia - ten tom na duży plus. No i orki - 10 lat grałem w WoWa hordą, więc orki to dla mnie jak rodzina :)

Podsumowując - Elfy trzymają poziom, nie jest to jakiś przełomowy komiks, ale widać też różne postępowanie w zależności od rasy elfów. Ostatni tom wg mnie mega dobry. Krasnoludy strasznie nierówne puki co, w ostatnim tomie w ogóle nie było czuć klimatu krasnoludów - budowniczych (a tym jest bractwo świątyni), dodatkowo mega przynudzanie. Orki narazie jeden tom, ale bardzo mi się podobał.

Do końca roku postanowiłem kupować wszystko - zobaczymy jak się sytuacja potoczy, czy poziom dalej będzie w miarę utrzymany (lub wyrównany w przypadku krasnoludów), jak będą się prezentować gobliny i ciekawi mnie seria o magach (w większości gier rpg/mmo to moja ulubiona klasa). Nie mogę się doczekać tomu o ciemnych elfach - liczę na dobrą, mroczną historię. Na koniec roku podsumuję sobie wszystkie serie i podejmę decyzję co dalej z tą serią.

Offline panpikus

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #24 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 11:53:12 »
Zastanawiam się czemu ten wątek jest tak mało popularny. Nie czytacie tego?
Jestem po pierwszych tomach Elfów i Krasnoludów i się wkręciłem, ale nie dlatego, że tutaj się naczytałem, tylko w sumie przez Baldur's Gate.
Teraz post dreamera36 utwierdził mnie w tym, żeby dalej kupować, ale jeśli ten wątek chociaż trochę odzwierciedla popularność serii, to zaraz Egmont to utnie.

Offline LukCook

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #25 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 12:04:02 »
Z popularnością serii nie jest źle. Poszczególne tomy są dość wysoko w sklepie egmontu, kiedy filtrujemy przez popularność.

Wątek mniej bo chyba za dużo do napisania tutaj nie ma. Ja podobnie jak dreamer36, przeczytałem wszystkie. Jest lepiej, jest gorzej - dla mnie cała seria to 5/10. Typowe średniaki, będę kupował dalej bo lubię fantasy i sprawdzają się jako guilty pleasure lepiej niż SH.

Offline eferce

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #26 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 12:11:40 »
Ja po 2 tomach utwierdziłem sie w przekonaniu ze to  jest slabe = nie warte inwestycji.
Z tym ze ja jestem z lat 80tych. Wychowalem sie na Tolkienie, Le Guin i Howardzie  a nie na  Baldurs Gate i Diablo.
Chciwie tu czytam recenzje bo jak sprawdzi się ze po 6 albo 8 tomie historie sie zazebiaja i jest jakis teamup albo cokolwiek wspólnego = głębszego  to łynke na raz.
Poczytaj  Ptaka Czasu i/lub Szninkiela jak chcesz sprawdzic dlaczego Akwilonia jest dostateczna/mierna.
 

Offline bibliotekarz

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #27 dnia: Pt, 25 Sierpień 2023, 20:37:24 »
Zastanawiam się czemu ten wątek jest tak mało popularny. Nie czytacie tego?
A ja się zastanawiam skąd taka wielka popularność serii, która zupełnie nic mi nie mówi.
Batman returns
his books to the library

Offline roble

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #28 dnia: So, 26 Sierpień 2023, 00:59:44 »
A ja się zastanawiam skąd taka wielka popularność serii, która zupełnie nic mi nie mówi.
A może panie bibliotekarzu, czasem warto wyjść z biblioteki, odwiedzić empik i zajrzeć do nowości z wydawnictwa Egmont..  ;)

Offline bibliotekarz

Odp: Świat Akwilonu
« Odpowiedź #29 dnia: So, 26 Sierpień 2023, 08:31:46 »
A może panie bibliotekarzu, czasem warto wyjść z biblioteki, odwiedzić empik i zajrzeć do nowości z wydawnictwa Egmont..  ;)
Nie ma sprawy, ale co ma mi to wyjaśnić?
Mamy multum historii fantasy na rynku i hitem okazuje się coś o tak oryginalnym tytule jak "Krasnoludy" "Elfy".
Batman returns
his books to the library