Autor Wątek: Ankieta dotycząca Thorgala  (Przeczytany 3096 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zwirek

Ankieta dotycząca Thorgala
« dnia: So, 20 Styczeń 2024, 20:31:46 »
Jak w temacie, do którego tomu Thorgal trzyma poziom? :)


Offline Death

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #1 dnia: So, 20 Styczeń 2024, 20:58:29 »
No ja uważam, że trzyma aż do Błękitnej zarazy, ale zakończenie to Klatka. Kolejne dwa tomy to bonus.

Offline Spiff

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #2 dnia: So, 20 Styczeń 2024, 21:01:44 »
wiadomo, że wygra -
Spoiler: PokażUkryj
 Wilczyca

kliknąłem na "Piętno wygnańców". 8)
- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?

Offline Sebo

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #3 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 00:29:58 »
Źle sformułowane pytanie -  bo jakiś tam poziom trzyma cały czas.
Rozumiem jednak że autorowi chodziło kiedy seria straciła wysoki poziom . Dlatego zagłosowałem na Niewidzialna Fortecę.

Offline grzegorz.cholewa

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #4 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 03:17:11 »
Miałem kliknąć na Klatkę ale dopuszczę jeszcze albumy 24 i 25. To tylko one-shoty więc niczego nie psują.

A więc Błękitna zaraza.

Po tym jak skończyłem czytać Conana widzę jak te rzeczy są do siebie dość podobne. Van Hamme pożyczał od Howarda.

Offline PJP

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 07:51:48 »
W zasadzie do Wilczycy, ale przez sentyment kliknąłem Słoneczny miecz ;)

Offline kenji

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #6 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 09:30:40 »
Największy sentyment do Piętna wygnańców - bo to czytałem za młodziaka. Ale czytam z zadowoleniem cały czas. Po prostu inaczej jestem nastawiony na ten komiks. Kiedyś przeszkadzało mi że to nie jest ten sam thorgal co kiedyś. Że te historie nie czyta się z wypiekami na twarzy jak 10-20 lat temu …ale , to już nie wróci i z tym się pogodziłem i czytam dalej i dalej lubię

Offline Dracos

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 10:13:39 »
Wiadomo który album wygra 8) Osobiście kliknąłem do Piętna wygnańców. Kolejne Korona Ogotaja i Giganci to już był dla mnie dramatyczny spadek pomysłów fabularnych plus recykling starych motywów.

Offline freshmaker

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #8 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 10:35:47 »
kliknąłem na ofiarę, czyli cały run van hamme. krolestwo pod piaskiem nie jest takie złe w porównaniu z tym co serwowali w neokora i seriach pobocznych.

Offline deFranco

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 12:45:21 »
Tak jak napisał wyżej Sebo. Nie wiadomo o jaki poziom chodzi autorowi.
Poziom MISTRZ to Wilczyca.
Poziom OK to Kriss de Valnor.
Dalej zaczyna się Jolanowanie (blondasek cierpiący bo w odróżnieniu od siostry,
nie dostał własnej serii), Anielowanie i paćkanie farbami. Ostatnie tomiki to
już mało udana próba rehabilitacji.

Offline Gieferg

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 13:09:29 »
Wjechały farbki, klimat diabli wzięli i dałem sobie spokój.

Offline Zwirek

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #11 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 14:00:24 »
Źle sformułowane pytanie -  bo jakiś tam poziom trzyma cały czas.
Rozumiem jednak że autorowi chodziło kiedy seria straciła wysoki poziom . Dlatego zagłosowałem na Niewidzialna Fortecę.

Potocznie mówi się, że coś "trzyma poziom", oznacza to, że oceniana rzecz trzyma równy (w domyśle) wysoki poziom i jest oceną subiektywna oceniającego. Przy czym, powody mogą być różne, nie chciałem narzucać konkretnym pytaniem.
« Ostatnia zmiana: Nd, 21 Styczeń 2024, 14:17:15 wysłana przez Zwirek »

Offline deFranco

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #12 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 14:36:56 »
Ja się z tym nie mogę zgodzić.
Dla mnie "trzyma poziom" nie równa się "wysoki poziom".
Dla mnie to coś ok, co czyta się dobrze, bezboleśnie i nie schodzi poniżej pewnej przyzwoitej poprzeczki.
Thorgal ma różne etapy, po kilka tomów, które "trzymają poziom".

Zakładam, że ludzie którzy oddali głos na albumy "po Wilczycowe", czyli większość, myśli podobnie.
Zdają sobie sprawę, że kolejne albumy nie dorównują wcześniejszym, ale są w porządku, trzymają jeszcze
niezły poziom.

Teraz jak wyjaśniłeś, że chodzi ci o "wysoki" (czy też może najwyższy) to zmienia optykę.

Offline Zwirek

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #13 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 15:05:52 »
Niestety to nie jest matematyka, nie da się według mnie uściślić tak, żeby każdy rozumiał dokładnie w ten sam sposób. Bo co to znaczy "wysoki poziom", albo, że "czyta się dobrze", albo "przyzwoita poprzeczka"? Każdy może to interpretować po swojemu.

Aby być precyzyjnym, to należałoby założyć 3 ankiety i osobno oceniać scenariusz, fabułę i rysunek, oraz dokładnie zdefiniować skalę oceny każdego z nich. Bo dla kogoś tym punktem odcięcia będzie zmiana stylu graficznego i tylko to, a dla innej osoby, wtórność fabuły od jakiegoś tomu, gdzie samo określenie "wtórność" też podlega subiektywnej ocenie.

Jednakże, ankiety polegają na statystyce, a nie na odpowiedziach jakościowych. Widać, że z jakiegoś subiektywnego powodu, oceniający wybierają Wilczycę, jako punkt odcięcia. Innymi słowy, miażdżąca większość (wszyscy oprócz 3 głosujących, na tę chwilę) zgadza się, że do Wilczycy warto czytać. Z kolei również miażdżąca większość (oprócz 4 osób na tę chwilę) uważa, że od tomu "Ja, Jolan" nie warto czytać. Im więcej osób weźmie udział w głosowaniu, tym bardziej się to wyklaruje.

Offline greg0

Odp: Ankieta dotycząca Thorgala
« Odpowiedź #14 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 15:35:19 »
Cytuj
miażdżąca większość (wszyscy oprócz 3 głosujących, na tę chwilę) zgadza się, że do Wilczycy warto czytać.
te trzy głosy to zwykłe heheszkowanie.
...
Mój klik na Wilczyca.
Ważne żeby narzekać...