Autor Wątek: Uniwersum DC  (Przeczytany 13697 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Nawimar III

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #180 dnia: Wt, 23 Luty 2021, 15:57:27 »
Gashu, różnica między "Authority", a dajmy na to serią "America" jest taka, że w tej pierwszej wątek "postępowy" był elementem fabuły, a nie na odwrót. Mi to osobiście przeszkadza, bo oczekując niegłupiej rozrywki rozpisanej przez co najmniej w miarę ogarniętego scenarzystę otrzymuje swoistą "etykietę zastępczą". Do tego tłuczoną na przysłowiowe jedno kopytu, według do "bulu" zgranego schematu gdzie zawsze wiadomo kto jest kim i jak potoczą się poszczególne watki (vide wspominany kilka dni temu przez Antariego nowy tom "Hawkeye"). I co więcej nie ma od tego schematyzmu ucieczki, bo jakoś wątpię aby władze zwierzchnie Domu Pomysłów zaakceptowały, dajmy na to, fabułę w której np. Prowler konfrontuje się z najemnikami koncernów kosmetycznych użytkujących do produkcji swojej oferty tkanek abortowanych dzieci. A skądinąd wiadomo nam, że problem swoistego kanibalizmu (bo za takowy wypada uznać ten proceder) ma miejsce. Ale oczywiście na podjęcie tego typu kontrowersji "Marvele" są zbyt "nowocześni"...

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #181 dnia: Wt, 23 Luty 2021, 16:06:42 »
  A kolejna różnica jest taka, że tych dwóch jest pastiszem tak samo jak i zresztą cały tytuł. Mamy złego Batmana i jeszcze gorszego Supermana, którzy się całują ze sobą. Ludzi to bawi i ich lubią. Jakby ta dwójka nie wzorowała się konkretnie na dwóch największych bohaterach DC i pisane by to było na poważnie, to pies z kulawą nogą by się nie zainteresował Midnighterem i Apollo.

Offline bibliotekarz

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #182 dnia: Wt, 23 Luty 2021, 18:45:01 »
Bibliotekarz, dzięki za ciekawy link. Kłopot w tym, że to ogólnikowa opinia i do tego sformułowana pod tzw. tezę. Czy może zachowały się jakieś bardziej konkretne dane?
Nigdy ich nie szukałem (może w książce Browna?). Nigdy też po prostu nie spotkałem się z zaprzeczaniem, że Milestone podobnie jak Image czy Vertigo zawojowały dla siebie zauważalną część rynku i wpłynęły na główne wydawnictwa.

Offline Pan M

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #183 dnia: Wt, 23 Luty 2021, 18:56:18 »

Pan M - pewnie, że tak :) Gry to ruchome obrazki, a komiksy nie. No a po co komu skupiać się na kadrach zawierających niekiedy złożoną symbolikę skoro można ekscytować się dekapitacją brukolaka :)

Red Dead Redemption, Bioshock, gry Hideo Kojimy, Obsidianu czy ogrom gier indie z Undertale na czele specjalnie nie odstają warstwą fabularną od najlepszych komiksów. W tych przypadkach już jakims cudem nie ma problemu z przekazem.

Efekciarstwo w grach jasne jest, ale w rzeczywistości to medium, bardzo filmowe obecnie- powiedziałbym, że stare pokolenie filmowców, reprezentujących konserwatywne wprost zamiłowanie do kina na pewno łapie ból d o pozycję gier wideo.  Co do komiksów, to nie ma aż takiego trudnego kodu kulturowego, symboliki kadrów w DC- bo o nim jest ten temat- czy Marvelu. Komiksy superhero mogą poruszać tematy chorób psychiczny, tożsamości zamaskowanych ludzi, przemocy czyli generalnie trykoty mogą być totalnie niepokojące dla dzieci, które tez są jednym z ich największych grup odbiorców, ale to banalne u korzeni tego kodu historie czerpiące z klasycznych mitologii.

Komiksy sh to nie jest antyteza gier wideo. Sh może być ambitne, ale nie musi. Ba, z definicji to są historie akcji, rozrywka. Takie gry jak Red Dead Redemption 2 czy Death Stranding stoją na czymś kompletnie innym niż "dekapitacja brukolaka"- co swoją drogą brzmi podobnie do "śmieszne książeczki z obrazkami". Chyba, że ten tekst to ironia, wtedy zwracam honor.
« Ostatnia zmiana: Wt, 23 Luty 2021, 19:35:55 wysłana przez Pan M »

Offline gashu

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #184 dnia: Wt, 23 Luty 2021, 19:03:11 »
I co więcej nie ma od tego schematyzmu ucieczki, bo jakoś wątpię aby władze zwierzchnie Domu Pomysłów zaakceptowały, dajmy na to, fabułę w której np. Prowler konfrontuje się z najemnikami koncernów kosmetycznych użytkujących do produkcji swojej oferty tkanek abortowanych dzieci. A skądinąd wiadomo nam, że problem swoistego kanibalizmu (bo za takowy wypada uznać ten proceder) ma miejsce.

Bosh.... wiesz, że coś dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele...
Jeżeli masz na myśli tą "niesławną" linię komórkową z lat 70. to w takim razie Prowler musiałby zrównać z ziemią również większość uniwersytetów i ośrodków akademickich, bo jest ona wykorzystywana masowo przez ogromną ilość labów np. w biologii molekularnej.

Offline Nawimar III

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #185 dnia: Wt, 23 Luty 2021, 19:17:53 »
Jedno jest pewne: w produkcjach Marvela tego nie ujrzysz 😎

Offline gashu

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #186 dnia: Śr, 24 Luty 2021, 18:51:05 »
Czyli lewicową indoktrynacja - źle? Prawicowa (np. Supek zrównujący z ziemią klinikę aborcyjną, albo Cap stojący na czele marszu konfederatów) - dobrze?

Offline Pan M

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #187 dnia: Śr, 24 Luty 2021, 19:17:09 »
Czyli lewicową indoktrynacja - źle? Prawicowa (np. Supek zrównujący z ziemią klinikę aborcyjną, albo Cap stojący na czele marszu konfederatów) - dobrze?

Nie mówiąco o tym, że Cap wspierający Konfę to Cap wspierający prawdopodobnie opcję prorosyjską. Co wiemy jak się ma do polityki USA.

Nie trawię obecnej agitki, ale de facto sh nie pasują tym bardziej do prawicowej wizji świata. Jedyne rozwiązanie to powrót do uniwersalności. Wtręty polityczne nie są jednak do uniknięcia całkowicie, ale też jest właśnie wyraźna różnica między np Batmanem przeciw przemocy wobec czarnoskórych, a wspierającym rozboje BLM zagrażające postronnym obywatelom.
« Ostatnia zmiana: Śr, 24 Luty 2021, 19:25:21 wysłana przez Pan M »

Offline sum41

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #188 dnia: Śr, 24 Luty 2021, 22:22:40 »
To nie były rozboje oni poprostu poszli do sklepow wziaść z półek te straszne BIAŁE Nike i  NAZISTOWSKIE Addidasy :D
LUDZIE ZAMIESZKAJMY W SUPWERMARKETACH.....TAM NIE MA WIRUSA........

Offline bibliotekarz

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #189 dnia: Cz, 25 Luty 2021, 10:17:38 »
Jedyne rozwiązanie to powrót do uniwersalności.
Do jakiej uniwersalności? Superbohaterowie byli uniwersalni, kiedy byli tylko białymi blondynami z Europy?  ;D

Offline panAeL

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #190 dnia: Cz, 25 Luty 2021, 10:31:49 »
To tak jeszcze w temacie lewicowości maistreamowych komiksów.
Skończyłem DCEASED: Niezniszczalni. Przyjemne czytadło. Konkretna historia, bez niezrozumiałego kosmicznego mambo-jambo. Na plus oceniam też rysunki. Mimo, że twarze momentami wyglądają koszmarnie (chwilami kojarzyły mi się z komiksami Franka Qutely, tyle że bez tego charakterystycznego "czegoś", co powoduje że jego rysunki mimo wszystko bardzo mi odpowiadają) całość sprawia pozytywne wrażenie.

Ale!

Komiks zaczyna się od zlecenia, które przyjął Deathstroke. I tu zaczyna sie robić śmiesznie. Celem jest grupka redneków poubieranych we wszechobecne flagi konfederacji (pojawiają się też trójramienne swastyki). No ok, ale zabójcę ktoś musiał wynająć... Hmm... Co by tu wymyślić... Wiem! Niech ci konfederaci palą kościoły, a Deathstroke niech zostanie wynajęty przez chrześcijan! Genialne! Konfederaci. Palą. Chrześcijańskie. Kościoły. Chrześcijanie. Wynajmują. Płatnego. Zabójcę.
Sensu i logiki nie ma w tym za grosz. Jest za to cała tona politycznej poprawności.

Offline michał81

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #191 dnia: Cz, 25 Luty 2021, 10:41:59 »
@panAeL co ty wypisujesz?

Nie wiem czemu próbujesz wmówić innym, ale czegoś takiego wątek politycznej poprawności w tym komiksie nie ma. Wątek z redneckami zamyka są na 5 stron na początku historii, w której całkowicie chodzi o coś innego. Zresztą te 5 stron to w głównej mierze krwawa jatka, by szybko przejść do rozpierduchy z zombie.

Offline panAeL

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #192 dnia: Cz, 25 Luty 2021, 10:54:22 »
Jest tak jak napisałem czy zmyślam?
Nie napisałem, że cały komiks jest o walce lewicowych aktywistów z białymi rasistami. To historia o krwi, flakach i zombie. Ale taka pozbawiona rozumu i godności człowieka scena się pojawia. Nie pojawia się scena wynajęcia zabójcy przez muzułmanów. Nie ma też wątku ataku na kościoły przez czarnoskóre bojówki BLM. Są źli konfederaci- rasiści. A żeby przypadkiem nie urazić żadnego lewicowego serduszka, Deathstroke do dokonania krwawej masakry wynajmują chrześcijanie.
« Ostatnia zmiana: Cz, 25 Luty 2021, 10:57:35 wysłana przez panAeL »

Offline Nawimar III

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #193 dnia: Cz, 25 Luty 2021, 10:58:08 »
Bibliotekarz: "Nigdy też po prostu nie spotkałem się z zaprzeczaniem, że Milestone podobnie jak Image czy Vertigo zawojowały dla siebie zauważalną część rynku i wpłynęły na główne wydawnictwa".
 
Tempo wprowadzania nowych serii było niewielkie, mimo że m.in. John Rozum był skłonny pisać w tym czasie jeszcze jeden dodatkowy tytuł. Nie wystartowały również planowane mini-serie z udziałem Rocket i ogólnie postać ta nie osiągnęła statusu "nowej Jubilee" mimo że na takową ją formatowano. Sprzedaż wiodących tytułów - w tym zwłaszcza "Blood Syndicate" po którym wiele sobie obiecywano - także nie ścinała z nóg. A szkoda.
 
Gashu, ale po co równać z ziemią? Destrukcja to logika właśnie tzw. lewarów dla których niszczenie i konflikt są sednem "dialektycznego motoru dziejów" (vide wyjątki z "Międzynarodówki": "Oczyśćmy przeszłość", "To jest ostateczna walka", "My sami wysadzamy naszą kuźnię" itd. itd.). W świecie prawactwa wygląda to inaczej i zdecydowanie bardziej przypomina konkluzje "Supermana dla Ziemi" oraz pierwszej historii grudniowego numeru miesięcznika poświęconego tej postaci z 1991 r. Po co równać z ziemią coś co po stosownej adaptacji zamiast mieleniu bardzo małych ludzi na "papkę" proto-kosmetyczną może posłużyć np. jako dom samotnej matki, przytułek dla osób borykających się z chorobą alkoholową, kaplica tudzież dom kultury... Nie chodzi o to żeby niszczyć tylko o to by ludziom dać żyć i każdemu dać wybór aby decydował sam za siebie zamiast był zależny od decyzji często niedojrzałych emocjonalnie rodziców (bez względu na to czy mają lat 15 czy 45).

Pan M: "Nie mówiąco o tym, że Cap wspierający Konfę to Cap wspierający prawdopodobnie opcję prorosyjską"
 
Konfa i opcja prorosyjska :) Zwłaszcza Grzesio Braun, autor dokumentalnego cyklu "Transformacja: Od Lenina do Putina" ;)

Offline michał81

Odp: Uniwersum DC
« Odpowiedź #194 dnia: Cz, 25 Luty 2021, 11:00:15 »
Dwa dymki o tym, a ty się doszukujesz poprawności politycznej.  ::)