Autor Wątek: Superman  (Przeczytany 91026 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gashu

Odp: Superman
« Odpowiedź #180 dnia: Wt, 08 Grudzień 2020, 08:32:40 »
Pytanie do znawców uniwersum DC, a w szczególności historii Supermana. Zawsze miałem wrażenie, że w kanonicznych komiksach z mieszkańców Smallville o nadzwyczajnych mocach Clarka wiedzieli tylko jego rodzice (nie pamiętam, czy również Lana). Tymczasem czytając komiks Maxa Landisa "Amerykański Obcy" miejscami miałem wrażenie, że fakt ten jest znany połowie mieszkańców miasteczka (kuple ze szkoły, szeryf, itp.).

Czy to część "alternatywnej" rzeczywistości wykreowanej przez autora, czy mam już sklerozę i czegoś nie pamiętam? A może w ramach restartów i  odrodzeń (których przyznam, że jakoś strasznie dokładnie nie śledzę) nastąpiła zmiana "kanonu" w tym obszarze?

Offline Murazor

Odp: Superman
« Odpowiedź #181 dnia: Wt, 08 Grudzień 2020, 08:57:23 »
Raczej masz racje, Lana + rodzice. Czasami sami rodzice, zależy od historii. Amerykański obcy to opowiedzenie tej historii jeszcze raz, w innej interpretacji.

Offline laf

Odp: Superman
« Odpowiedź #182 dnia: Wt, 08 Grudzień 2020, 09:10:57 »
komiks Maxa Landisa "Amerykański Obcy"
Dodając do tego "Superman - Rok pierwszy" z DC Black Label oraz wznowienie "Superman - Czerwony syn" to już trzecia interpretacja początków Supermana w tym roku  :o

Offline Archie

Odp: Superman
« Odpowiedź #183 dnia: Wt, 08 Grudzień 2020, 16:06:22 »
Czy to część "alternatywnej" rzeczywistości wykreowanej przez autora, czy mam już sklerozę i czegoś nie pamiętam? A może w ramach restartów i  odrodzeń (których przyznam, że jakoś strasznie dokładnie nie śledzę) nastąpiła zmiana "kanonu" w tym obszarze?
To alternatywna rzeczywistosć. W głównym uniwersum według Byrne'a wiedzieli rodzice Clarka, Lana i dowiedział się też twórca Metallo zabity przez samego Metallo zanim zdradził sekret. W Superman: Secret Origin Johns to lekko zretconował i już poza Clarkiem i rodzicami nie wiedział nikt ze Smallville.
« Ostatnia zmiana: Wt, 08 Grudzień 2020, 16:17:06 wysłana przez Archie »
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthafuckin' happens. And it can happen to you."

Offline xanar

Odp: Superman
« Odpowiedź #184 dnia: Wt, 08 Grudzień 2020, 23:39:43 »
Analiza - jak sprzedawał się Superman Bendisa:

Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Darth_Simon

Odp: Superman
« Odpowiedź #185 dnia: Pn, 21 Grudzień 2020, 22:46:38 »
Przeczytałem właśnie Amerykańskiego Obcego i mam z tym tomem problem.

Z jednej strony bardzo fajne i czasami nieoczywiste przedstawienie początków kariery superbohaterskiej Kal-ELa ?

Z drugiej strony te epizody są tak oderwane od siebie i oddalone czasowo.

Brakuje mi wypełnienia. Brakuje mi rozbudowy tych relacji:
- jak rozwinęły się sprawy z Laną jeszcze w Smalville
- jak wyglądało ponowne spotkanie Clarka z Batmanem
- co dalej z interwencją Korpusu Zielonych Latarnii
- jak kształtowała się relacja z Lois oraz Jimmy'im Olsenem

Dostałem tak jakby ćwierć bardzo dobrego komiksu.

Podobny problem był w Roku Pierwszym Millera ale tam były dłuższe rozdziały (które czasami głupie, ale opowiadały o pewnym fragmencie życia Supermana) przez co były tylko 2 przerwy, które powinny być czymś zapełnione.

Nadal najlepszą dla mnie genezą Supermana jest człowiek ze stali Johna Byrne'a.
Dark side of the Force is the pathway to many abilities some consider to be unnatural - Chancelor Palpatine to Anakin Skywalker

Offline michał81

Odp: Superman
« Odpowiedź #186 dnia: Pn, 21 Grudzień 2020, 23:03:27 »
@Darth_Simon najpierw słowo wyjaśnienia Landis jeszcze przed pierwszymi publikacjami serii zapowiadał, że jego celem nie jest zaprezentowanie nowego pochodzenia, ani genezy Supermana. Chciał ukazać luźno powiązane ze sobą opowieści wzbogacające rozbudowaną już mitologię Człowieka ze stali. Trochę jest o tym w opisie propozycji serii na końcu albumu.

Z jednej strony bardzo fajne i czasami nieoczywiste przedstawienie początków kariery superbohaterskiej Kal-ELa ?

Z drugiej strony te epizody są tak oderwane od siebie i oddalone czasowo.
Taki był zamysł historii. To jest to co opisałem powyżej.



Brakuje mi wypełnienia. Brakuje mi rozbudowy tych relacji:
- jak rozwinęły się sprawy z Laną jeszcze w Smalville
- jak wyglądało ponowne spotkanie Clarka z Batmanem
- co dalej z interwencją Korpusu Zielonych Latarnii
- jak kształtowała się relacja z Lois oraz Jimmy'im Olsenem
Masz od tego inne komiks z serii z Supermanem, np Superman Na Wszystkie pory roku, czy też wspomniany przez ciebie Supermana Johna Byrne'a.

Dostałem tak jakby ćwierć bardzo dobrego komiksu.
Nie, dostałeś taki komiks jaki był zamiarem twórcy. Nie miał on przepisać kolejny raz genezy bohatera, a jedynie uzupełnić pewne luki.

Podobny problem był w Roku Pierwszym Millera ale tam były dłuższe rozdziały (które czasami głupie, ale opowiadały o pewnym fragmencie życia Supermana) przez co były tylko 2 przerwy, które powinny być czymś zapełnione.
Rok Pierwszy to geneza Supermana w "świecie" Powrotu Mrocznego Rycerza ona nie ma nic wspólnego z komiksami z eSem, o których pisałem powyżej, to jest elseworld.

JanT

  • Gość
Odp: Superman
« Odpowiedź #187 dnia: Wt, 22 Grudzień 2020, 10:24:54 »
Jakie uzupełnianie luk? Czytałeś ten komiks? Przecież to jest elseworlds albo jakiś alternatywne uniwersum. Mi średnio podeszło.

Offline michał81

Odp: Superman
« Odpowiedź #188 dnia: Wt, 22 Grudzień 2020, 11:08:36 »
Jakie uzupełnianie luk? Czytałeś ten komiks? Przecież to jest elseworlds albo jakiś alternatywne uniwersum. Mi średnio podeszło.
To cię zaskoczę bo czytałem i to w oryginale. Napisałem czym miał być w założeniach ten komiks i czym jest. Tu masz wywiad poczytaj sobie. Gdzie ja napisałem, że to nie jest elseworlds? Pokaż mi konkretnie w moim poście. Widzę, brak czytania ze zrozumieniem.
« Ostatnia zmiana: Wt, 22 Grudzień 2020, 11:13:40 wysłana przez michał81 »

JanT

  • Gość
Odp: Superman
« Odpowiedź #189 dnia: Wt, 22 Grudzień 2020, 12:50:10 »
No z tego to wynika:
Nie, dostałeś taki komiks jaki był zamiarem twórcy. Nie miał on przepisać kolejny raz genezy bohatera, a jedynie uzupełnić pewne luki.
Z wpisu jak byk wynika że luki w "normalnej" genezie. I nie odwracaj już kota ogonem jak to masz w zwyczaju.
Brak czytania ze zrozumieniem?  ;D

Offline roble

Odp: Superman
« Odpowiedź #190 dnia: Wt, 22 Grudzień 2020, 12:58:23 »
zawsze ja Michał zaczyna fajnie gadać pojawia się JanT i spamuje..  :(

JanT

  • Gość
Odp: Superman
« Odpowiedź #191 dnia: Wt, 22 Grudzień 2020, 13:02:04 »
Napisał błędnie i jeśli go poprawiłem to spamuję? ;D Dodatkowo on pierwszy wtrącił "bojowe" "brak czytania ze zrozumieniem" Jak on do mnie ostatnio wyskakiwał byle wyskoczyć to już problemu nie było? Pozdrawiam waszą inteligencję  :)

Offline xanar

Odp: Superman
« Odpowiedź #192 dnia: Wt, 22 Grudzień 2020, 13:03:22 »
Dobra, dobra, nie spamuj  ;D
« Ostatnia zmiana: Wt, 22 Grudzień 2020, 13:05:11 wysłana przez xanar »
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline michał81

Odp: Superman
« Odpowiedź #193 dnia: Wt, 22 Grudzień 2020, 13:06:09 »
No z tego to wynika:Z wpisu jak byk wynika że luki w "normalnej" genezie. I nie odwracaj już kota ogonem jak to masz w zwyczaju.
Brak czytania ze zrozumieniem?  ;D
Nic nie wynika. Wyrwałeś z kontekstu jedną wypowiedź. Czytałeś co zalinkowałem? Chyba jednak nie. Czemu też zakładasz, że istniej tylko jedna wersja całej historii eSa? Dlatego, że ma strój z goglami? U Morrisona biegła w podkoszulki i zwykłych roboczych trepach. Bo nie mógł być pomylony z Brucem Waynem? Dlatego, że w latach 90 inaczej wyglądało jego spotkanie z Lobo? Słabo ogarniasz co jest kanoniczne a co nie, ale czepiasz się mojego posta, co tylko świadczy o płaskości twoje wyobraźni i szukania zwady, bo chciałbym zwrócić uwagę, że Johns ponownie nadpisał historię eSa w Zegarze Zagłady. Te historię są tak napisanie, że mogą być zarówno kanoniczne jak i być elseworld. Jesteś jak nauczyciel polskiego, który twierdzi, że jest tylko jedna słuszna interpretacja dzieła literackiego.

I nadal nie pokazałeś w którym konkretnym miejscu napisałem że Amerykański Obcy to nie jest elseworld.
« Ostatnia zmiana: Wt, 22 Grudzień 2020, 13:09:37 wysłana przez michał81 »

JanT

  • Gość
Odp: Superman
« Odpowiedź #194 dnia: Wt, 22 Grudzień 2020, 13:11:45 »
To czego te pewne luki były uzupełnieniem? Nic wcześniej z "tym" Supermanem nie było.

I jeszcze to:
Rok Pierwszy to geneza Supermana w "świecie" Powrotu Mrocznego Rycerza ona nie ma nic wspólnego z komiksami z eSem, o których pisałem powyżej, to jest elseworld.
To i to jest elsworld i oba tytuły nie mają nic wspólnego z komiksami z eSem o których pisałeś powyżej.

Standardowe odwracanie kota :)

I nadal nie pokazałeś w którym konkretnym miejscu napisałem że Amerykański Obcy to nie jest elseworld.
Serio?  ;D No nie napisałeś bo tak myślałeś.
« Ostatnia zmiana: Wt, 22 Grudzień 2020, 13:23:37 wysłana przez JanT »