Autor Wątek: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)  (Przeczytany 308763 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1845 dnia: Śr, 15 Luty 2023, 11:14:56 »
A nasze Voodoo Hoodoo wyszło w wersji ocenzurowanej, czy nie?

Cenzurowanie historii i wybielanie się dawnych oprawców z niemiłych rzeczy jakie robili w przeszłości, ma długą tradycję. Komiksy to mały pikuś w stosunku do tego co się robi z książkami i innymi rzeczami. W sumie w powszechnej świadomości nie zawsze obecna jest wiedza, że w sumie cała historia USA jest oparta na podboju (Manifest Destiny) i rasizmie. Pomiędzy "chwalebną" wojną o niepodległość, wojną o zniesienie niewolnictwa oraz wojnami światowymi, jest masa czarnych kart historii USA. Czy choćby we wspomnianym "Kolej na kolej" mówi się o tym, że tory kładło się na ziemiach indiańskich, bez ich zgody i odszkodowania, a do tego jeszcze wybijano stada bizonów, żeby Indianie nie mieli co jeść?

Offline plast

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1846 dnia: Śr, 15 Luty 2023, 15:09:33 »
Czy choćby we wspomnianym "Kolej na kolej" mówi się o tym, że tory kładło się na ziemiach indiańskich, bez ich zgody i odszkodowania, a do tego jeszcze wybijano stada bizonów, żeby Indianie nie mieli co jeść?

Nie wiem czy się tam o tym mówi, ale nie na tym polega banowanie - nikt nie banuje prawdy sensu stricte, opowieści o mordowanych Indianach czy Murzynach jest cała masa.

Banowane jest natomiast:

- obraźliwe (z punktu widzenia dzisiejszych czasów) określenie, więc np. używanie Murzyn już dziś jest często uważane za obraźliwe, a za chwilę tak będzie z Indianinem, jeśli już nie jest; zatem jeśli jakaś literatura posiada te określenia to ma problem nawet jeśli historia jest prawdziwa;

- wybielanie historii - przykładowo zbanowali Karola Maya, bo opisywał przyjaźń między białym chrześcijaninem Old Shatterhandem a indiańskim poganinem Winnetou, którego ostatecznie biały swoim przykładem nawrócił na swoje wartości moralne i religijne, co się przecież nie mogło wydarzyć (sic!), jak również przeinaczał sporo faktów, w złym świetle pokazywał niektóre grupy Indian (np. zasadniczo Apacze byli zawsze dobrzy, a Sjuksowie zawsze źli), nieprawidłowo historycznie podszedł do wielu kwestii podboju "dzikiego zachodu" - nikogo nie interesowało, że to fikcja literacka - nie wolno i już! :o

IMO nie powinno się cenzurować takich utworów w żaden sposób - co najwyżej powinno się je opatrywać obszernym wstępem z wyjaśnieniem plus można dodać wiele przypisów kontekstowych, by czytelnikowi wyjaśnić i przybliżyć kontrowersyjne tematy. Ale po co, lepiej iść po linii najmniejszego oporu. Świat w tym względzie niestety zmierza w złym kierunku, takie coś zawsze się źle kończy.

Offline Arturrro

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1847 dnia: Śr, 15 Luty 2023, 20:16:52 »
Ciekawe czy teraz Egmont dodrukuje np 10 tom Rosy - "Druga tajemnica starego zamczyska". Wiele osób go nie kupiło ze względu na brak miecza na okladce. Może się okazać że będzie to biały kruk :-D

Online michał81

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1848 dnia: Cz, 16 Luty 2023, 08:48:28 »
Ciekawe czy teraz Egmont dodrukuje np 10 tom Rosy - "Druga tajemnica starego zamczyska". Wiele osób go nie kupiło ze względu na brak miecza na okladce. Może się okazać że będzie to biały kruk :-D
Jakby go nie kupiło wiele osób to by się nie wyprzedał, a tomu brakuje już od jakiegoś czasu. Tak naprawdę to wiele osób nie wiedziało, że na okładce powinien być miecz. ;)
« Ostatnia zmiana: Cz, 16 Luty 2023, 08:50:38 wysłana przez michał81 »

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1849 dnia: Cz, 16 Luty 2023, 09:12:03 »
@UP
No co ty piszesz??
NA KAŻDEJ reprodukcji okładki w każdej księgarni internetowej i sklepie egmont.pl jest ilustracja z ręką z mieczem. Na każdej, mimo iż ręka zniknęła na skutek błędu drukarskiego. Ja wiedziałem, że ten miecz tam być powinien mimo iż go nie ma na prawdziwych komiksach.

W ogóle od początku było do przewidzenia, że kolejne tomy Rosy wyprzedawały się w pierwszym wydaniu. Prawie każdy tom się wyprzedawał, więc jeśli są jeszcze chętni na rynku, to przydałyby się dodruki.
« Ostatnia zmiana: Cz, 16 Luty 2023, 09:14:30 wysłana przez Bazyliszek »

Offline dreamer36

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1850 dnia: Cz, 16 Luty 2023, 09:18:53 »
Ależ będziecie mieć miny, jak Egmont zrobi dodruk dalej bez ręki :)

Online michał81

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1851 dnia: Cz, 16 Luty 2023, 09:19:09 »
Komiks był dostępny w empikach, jak reszta część kolekcji. Ci co kupują właśnie tam stacjonarnie, jestem przekonany, że nie wiedzieli o braku tego miecza. Tak, uwierz, że są takie osoby, które tam kupują, a nie przez internet.
Pokazuje też, że ten błąd nie przeszkadzał w wyprzedaniu się tego komiksu.

Ależ będziecie mieć miny, jak Egmont zrobi dodruk dalej bez ręki :)
Jeśli tak się stanie, u jednej osoby po prostu karma wróci do niego ;)
« Ostatnia zmiana: Cz, 16 Luty 2023, 09:51:34 wysłana przez michał81 »

Offline Arturrro

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1852 dnia: Cz, 16 Luty 2023, 09:57:17 »
Właśnie otrzymałem odpowiedź z Egmontu: "Niestety nie przewidujemy dodruku tej pozycji w najbliższym czasie, skupiając się na innych pozycjach wydawniczych".

Offline Dracos

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1853 dnia: Cz, 16 Luty 2023, 11:35:19 »
Ależ będziecie mieć miny, jak Egmont zrobi dodruk dalej bez ręki :)

Ja jestem nawet gotowy na to żeby nie robili dodruku 8)

Offline xardas

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1854 dnia: Cz, 16 Luty 2023, 11:43:56 »
A ja jestem nawet gotowy, żeby dodrukowali samą rękę 8)

Offline JanJ

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1855 dnia: Cz, 16 Luty 2023, 13:44:12 »
Właśnie otrzymałem odpowiedź z Egmontu: "Niestety nie przewidujemy dodruku tej pozycji w najbliższym czasie, skupiając się na innych pozycjach wydawniczych".
Serio? A pytałeś tylko o tom 10? Obecnie wyprzedał się chyba tom 8 i 10. Trzeba by wprost spytać TK na jakimś konwencie.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1856 dnia: Cz, 16 Luty 2023, 13:52:03 »
Była lista dodruków na pierwszy kwartał. Była informacja, że o dalszych planach na razie nic nie powiedzą. Na tej liście były:

Cytuj
Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Don Rosa, Syn słońca, tom 1
Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Don Rosa. Powrót na Równinę Okropności, tom 2
Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Don Rosa. Rozpuszczalnik uniwersalny, tom 6
Wujek Sknerus i Kaczor Donald. Don Rosa. Skarb dziesięciu awatar, tom 7

No to chyba jasne, że ktokolwiek obsługuje sociale to odpowiadając na pytanie o dodruki, odpowie w zgodzie z tą listą. Tak jak jasne jest, że ta seria dostaje regularne dodruki.

Offline Arturrro

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1857 dnia: Cz, 16 Luty 2023, 14:26:17 »
Serio? A pytałeś tylko o tom 10? Obecnie wyprzedał się chyba tom 8 i 10. Trzeba by wprost spytać TK na jakimś konwencie.

Taką dostałem odp i pytałem tylko o 10 tom

Offline Bazyliszek

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1858 dnia: Pt, 17 Luty 2023, 00:38:08 »
Radef - skocz jutro do Komikslandi w metrze Centrum i dokup sobie brakujące numery Gigantów. Jest nawet pierwsza seria Gigantów z 1993 r. Stan wszystkich jest bardzo dobry i kosztują tylko 15 zł za numer. Widać, że sprzedający szanował swoje zbiory.

https://www.instagram.com/p/CoveipZN_5f/

Sam wziąłem 6/93, bo moja sztuka miała zerwany grzbiet i okładkę. Teraz mam stan bardzo dobry.

Offline radef

Odp: Komiksy Disneya (Kaczor Donald, Kaczogród)
« Odpowiedź #1859 dnia: Pt, 17 Luty 2023, 00:54:06 »
Radef - skocz jutro do Komikslandi w metrze Centrum i dokup sobie brakujące numery Gigantów. Jest nawet pierwsza seria Gigantów z 1993 r. Stan wszystkich jest bardzo dobry i kosztują tylko 15 zł za numer. Widać, że sprzedający szanował swoje zbiory.
Mam wszystkie Giganty do 1998 roku, potem mam braki, więc nie musisz się martwić.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya