Autor Wątek: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC  (Przeczytany 456735 razy)

Bazyliszek i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline laf

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2100 dnia: Śr, 30 Listopad 2022, 10:25:48 »
Tytuł oryginalny - "Superman for all seasons", od zawsze było, że to jest "Superman na wszystkie pory roku" to po kiego wała zrobili zmianę? Przecież to jest totalnie bez sensu, niczym niepodyktowana fuszerka tłumacza...
Zakładam, że jest nowe tłumaczenie, stąd też nowe tłumaczenie samego tytułu. Tak jest przy większości dubli z tej kolekcji (przykłady z pierwszych numerów): Batman: Jestem Gotham -> Batman: Gotham to ja, Harley Quinn: Miejska gorączka -> Harley Quinn: Gorączka w mieście, Batman - Co się stało z Zamaskowanym Krzyżowcem? -> Batman: Co się stało z krzyżowcem w pelerynie?, Suicide Squad – Oddział Samobójców: Czarne więzienie -> Legion Samobójców: Czarna Krypta.
Pamiętaj, że tłumaczenie dzieł literackich (tak, komiks jest również takim "dziełem" :D) jest objęte prawami autorskimi, więc zmiana tytułu jest w tym przypadku uzasadniona. Choć muszę przyznać, że pierwotne tłumaczenie jest zdecydowanie bliższe oryginałowi, ale to kolekcyjne jakoś nie odbiega mocno od charakteru opowieści snutej w tym komiksie.

Offline dreamer36

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2101 dnia: Śr, 30 Listopad 2022, 10:47:53 »
Tytuł podlega prawom autorskim wyłącznie, jeżeli ma znamiona twórcze oraz został zarejestrowany jako znak towarowy (bardzo dobry przykład - zespół muzyczny z gatunku symphony-metal Rhapsody - jakaś firma, chyba kosmetyczna, zarejestrowała Rhapsody jako znak towarowy i zespół nagle nie mógł wykorzystywać tej nazwy, więc zmienili ją na Rhapsody of Fire). W tym przypadku nie sądzę, aby Egmont rejestrował tłumaczenia komiksów, poza tym w większości przypadków tłumaczenie kolekcji jest bliższe oryginałowi. Stąd uważam tą zmianę za kompletnie bezzasadną. Na szczęście mam jedyne słuszne wydanie Egmontu i cieszę się, że tytuł trafi do większego grona odbiorców, bo to naprawdę świetna pozycja, wg mnie 2 miejsce zaraz za All-Star Superman) :)

Offline HugoL3

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2102 dnia: Śr, 30 Listopad 2022, 11:32:07 »
Ptaki Nocy w moim kiosku na warszawskim Grochowie. Brać komuś?

Online Bazyliszek

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2103 dnia: Śr, 30 Listopad 2022, 16:51:36 »
@UP
"Grochów się budzi z przepicia". :) Proszę podaj ulicę i przybliżony numer, to może się zdecyduję, jeśli nie znajdę gdzieś w centrum.

Egmont w Kolekcji Barksa zmienia swoje własne stare tytuły komiksów, więc co się dziwić, że R.Lipski zmienia każde jedno zdanie względem Egmontu? To jest już posunięte aż do przesady, ale my im do rozumu nie przemówimy.
Hmm - ciekawe czy jest w tym kiosku nad metrem Świętokrzyska gdzie kolekcje zawsze były? Dawno tam nie zaglądałem.
« Ostatnia zmiana: Śr, 30 Listopad 2022, 16:55:49 wysłana przez Bazyliszek »

Offline HugoL3

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2104 dnia: Cz, 01 Grudzień 2022, 09:40:34 »
@UP
"Grochów się budzi z przepicia". :) Proszę podaj ulicę i przybliżony numer, to może się zdecyduję, jeśli nie znajdę gdzieś w centrum.

Salonik prasowy w Galerii Szembeka, przy bazarku.

Offline AntekSocjalny

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2105 dnia: Cz, 01 Grudzień 2022, 10:10:36 »
Dużo wrzucają egzemplarzy do tego salonu? Często przechodzę i aż wstyd się przyznać nie zachodzę. Kiedyś kilka tomów Conana tam zakupiłem

Offline Maragast

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2106 dnia: Cz, 01 Grudzień 2022, 10:19:52 »
Czy ten Superman Na wszystkie pory roku mieści się gdzieś w kanonie czy to raczej historia poza kanonem jak All Star Superman?

Offline michał81

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2107 dnia: Cz, 01 Grudzień 2022, 10:33:21 »
Kanoniczne.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2108 dnia: Cz, 01 Grudzień 2022, 10:35:54 »
Z czystej ciekawości, bez negatywnego oceniania z mojej strony - dlaczego "kanoniczność" jest dla niektórych z was istotna? Dla mnie się liczy czy komiks jest dobry czy zły, dlatego tak ciężko jest mi to zrozumieć. Nie wiem czy pytanie Maragasta było oceniające, ale spotkałem się już z takimi opiniami (głównie u Bazyliszka, choć nie tylko).

Offline HugoL3

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2109 dnia: Cz, 01 Grudzień 2022, 10:40:46 »
Dużo wrzucają egzemplarzy do tego salonu? Często przechodzę i aż wstyd się przyznać nie zachodzę. Kiedyś kilka tomów Conana tam zakupiłem

Wydaje mi się, że 1, ale może pod ladą mają jeszcze.

Z czystej ciekawości, bez negatywnego oceniania z mojej strony - dlaczego "kanoniczność" jest dla niektórych z was istotna? Dla mnie się liczy czy komiks jest dobry czy zły, dlatego tak ciężko jest mi to zrozumieć. Nie wiem czy pytanie Maragasta było oceniające, ale spotkałem się już z takimi opiniami (głównie u Bazyliszka, choć nie tylko).

Może kogoś irytuje, że postać ma 10 historii genezy i każda inna. Albo różnice między Ziemiami, w których dzieje się dana historia. Tu ktoś nie żyje, tam jednak żyje. Tu ma taką moc, tam ma tamtą.

Ale oczywiście zgadzam się z Tobą, że te historie niekanoniczne/kanoniczne w innym świecie mogą być lepsze od tych z głównej osi czasu.
« Ostatnia zmiana: Cz, 01 Grudzień 2022, 10:44:03 wysłana przez HugoL3 »

Offline psychoszoku

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2110 dnia: Cz, 01 Grudzień 2022, 10:53:26 »
Z czystej ciekawości, bez negatywnego oceniania z mojej strony - dlaczego "kanoniczność" jest dla niektórych z was istotna?
Supermana nie czytam, ale ważna jest dla mnie kanoniczność Batmana. Z tego względu, że chcę mieć na półce pewną ciągłość, nawiążująca do wcześniejszych wydarzeń z nim w roli głównej.

W pewnym sensie jest to też wentyl budżetowy -> nie kupuję bo nie pasuje mi do kanonu, mimo że bardzo chętnie sprawdziłbym w jakiś sposób, na przykład Murphyverse, czy przeczytałem Trzech Jokerów od kolegi.

Jednak to nie oznacza, że czasem nie rozszerzam tego kanonu bo mi się pozycje podobają i jakoś mocno tego kanonu nie naruszają, na przykład Harleen czy Batman mroczny książę z bajki.

W przypadku Supermana wystarzy mi po prostu dobra historia, więc tutaj nie ma to znaczenia.
« Ostatnia zmiana: Cz, 01 Grudzień 2022, 10:55:11 wysłana przez psychoszoku »

Offline Odyn

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2111 dnia: Cz, 01 Grudzień 2022, 10:54:14 »
Z czystej ciekawości, bez negatywnego oceniania z mojej strony - dlaczego "kanoniczność" jest dla niektórych z was istotna? Dla mnie się liczy czy komiks jest dobry czy zły, dlatego tak ciężko jest mi to zrozumieć. Nie wiem czy pytanie Maragasta było oceniające, ale spotkałem się już z takimi opiniami (głównie u Bazyliszka, choć nie tylko).
Lubię chronologię, lubię nawiązania do poprzednich wydarzeń (choćby miały być tylko wspomniane) - mam wtedy poczucie czegoś większego, niewyrwanego z kontekstu, mającego jakąś ciągłość. No i tak jak kolega Hugol zauważył jest jeden origin, są następstwa popełnionych działań (śmierci), choć jak wiadomo prędzej czy później są przetasowania a uśmierceni bohaterowie wracają :)

"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może" P. B. Shelley

Offline Kyms

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2112 dnia: Cz, 01 Grudzień 2022, 11:06:16 »
Kanoniczność przede wszystkim porządkuje fakty, wydarzenia i najważniejsze informacje o postaci wpływające na jej/jego profil. Niekanoniczne historie eksperymentują z wizerunkami, co przy braku doinformowania potrafi namieszać w głowie czytelnika i doprowadzić do zaburzonej oceny np. dlaczego ta postać postępuje w taki sposób skoro tam była taka? dlaczego to jest tak skoro w tej historii było tak?

Osobiście nie zwracam dłużej wagi na kanon, ponieważ przy markach kilkudziesięcioletnich fakty potrafią same sobie zaprzeczać, czasami niektórzy scenarzyści nie pamiętają o starej daty wydarzeniach itd. Najważniejsze jest dla mnie czerpanie przyjemności z czytania i na tym się skupiam. Niemniej dostrzegam wagę kanonu i zawsze staram się nim podążać, aby mieć fundament, który często może służyć jako punkt zaczepny do rozmów, opinii itd.

Offline jotkwadrat

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2113 dnia: Cz, 01 Grudzień 2022, 11:55:43 »

W pewnym sensie jest to też wentyl budżetowy -> nie kupuję bo nie pasuje mi do kanonu, mimo że bardzo chętnie sprawdziłbym w jakiś sposób, na przykład Murphyverse, czy przeczytałem Trzech Jokerów od kolegi.


Hmm, a czy Trzech Jokerów przypadkiem nie jest historią kanoniczną? W końcu Batman dowiedział się o nich siedząc na tronie Metrona.

Offline psychoszoku

Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
« Odpowiedź #2114 dnia: Cz, 01 Grudzień 2022, 12:16:50 »
Hmm, a czy Trzech Jokerów przypadkiem nie jest historią kanoniczną? W końcu Batman dowiedział się o nich siedząc na tronie Metrona.

Pozwoliłem sobie odpowiedzieć na to w wątku o Batmanie, żeby nie offtopować tutaj więcej ;)
« Ostatnia zmiana: Cz, 01 Grudzień 2022, 12:20:09 wysłana przez psychoszoku »