Autor Wątek: Batman  (Przeczytany 573365 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline szulig

Odp: Batman
« Odpowiedź #3480 dnia: So, 14 Październik 2023, 13:04:36 »

DETECTIVE COMICS

5. Wojna Jokera (James Tynion IV, Peter J. Tomasi, Mariko Tamaki) 2021


BATMAN

2. Wojna Jokera (James Tynion IV) 2021


Sprawdziłem ze te dwa tytuły to odrębne wydania a nie pomyłka Bibliotekarza, czy one ze sobą jakoś się łączą, coś jest kontynuacją któregoś? Dobre to? Warto się z tym zapoznać?

Offline OokamiG

Odp: Batman
« Odpowiedź #3481 dnia: So, 14 Październik 2023, 13:06:57 »
Chciałbym zapytać batmanofilów o mniej znane opowieści. Czytałem oczywiście klasyki w rodzaju "Killing Joke" czy "Dark Victory", "Knightfall" czy wszystko Millera.

Powiedzcie proszę, po jakie komiksy warto jeszcze sięgnąć? Co jest dla mnie ważne - zerowa lub przynajmniej minimalna obecność tych wszystkich wodewilowych marionetek w stylu Jokera, Pingwina, Kapelusznika, Stracha, Catwoman, Robina... Nie cierpię ich. Po prostu.

Chodzi mi raczej o typowo detektywistyczny street level, bardziej pulpowy, bez meta narracji, bez pierdyliarda odniesień, taki Batman saute, nie osadzony w kontekście, a pozostający swoją kwintesencją

Parę tego typu opowieści było w semicach - "Video przemoc" na przykład.

Mogą być elseworldy, krótsze historie, dłuższe epizody - byle pozbawione wkurzającej niepomiernie menażerii z wesołego miasteczka. Z góry dzięki.
Popiel możesz obczaić Many Death of the Batman Johna Byrne'a. Chyba się wpisuje w twoje oczekiwania.

[


Sprawdziłem ze te dwa tytuły to odrębne wydania a nie pomyłka Bibliotekarza, czy one ze sobą jakoś się łączą, coś jest kontynuacją któregoś? Dobre to? Warto się z tym zapoznać?
Dość średnie i tego co pamiętam można czytać oddzielnie, choć Detective Comics to chyba preludium, ale Tomasi głownie skupia się na swoich wątkach.
« Ostatnia zmiana: So, 14 Październik 2023, 13:12:03 wysłana przez OokamiG »

Online michał81

Odp: Batman
« Odpowiedź #3482 dnia: So, 14 Październik 2023, 14:27:21 »
Sprawdziłem ze te dwa tytuły to odrębne wydania a nie pomyłka Bibliotekarza, czy one ze sobą jakoś się łączą, coś jest kontynuacją któregoś? Dobre to? Warto się z tym zapoznać?

BATMAN Wojna Jokera (James Tynion IV) to event/crossover (główne wydarzenia), natomiast DETECTIVE COMICS Wojna Jokera to tie-iny do niej. To nie jest żadna pomyłka.

Offline Zwirek

Odp: Batman
« Odpowiedź #3483 dnia: So, 14 Październik 2023, 16:00:29 »
AI zaproponowała takie tytuły:

Cytuj
Oto lista 10 komiksów z Batmanem, których fabuła skupia się na treści detektywistycznej, posortowana od tych, które zawierają najmniejszą liczbę klasycznych wrogów Batmana:

1. "The Long Halloween"
2. "Dark Victory"
3. "Hush"
4. "The Court of Owls"
5. "The Black Mirror"
6. "Gotham Central: In the Line of Duty"
7. "The Black Casebook"
8. "Gates of Gotham"
9. "The Batman Chronicles: The Gauntlet"
10. "Detective Comics #27"

Offline Popiel

Odp: Batman
« Odpowiedź #3484 dnia: So, 14 Październik 2023, 17:19:45 »
Zatem podtrzymuję moje zdanie o AI jako kompletnie nieprzydatnej fanaberii. Pierwsze trzy tytuły, które zostały wymienione są dokładnie tym, czego chcę w komiksach z Batmanem uniknąć.

Offline misiokles

Odp: Batman
« Odpowiedź #3485 dnia: So, 14 Październik 2023, 17:30:28 »
Ja bym zaproponował Mroczne Odbicie, problem w tym, że w tym tytule Batmanem nie jest Bruce Wayne. Ale resztę parametrów komiks spełnia. Nawet z nawiązką.

Odp: Batman
« Odpowiedź #3486 dnia: So, 14 Październik 2023, 17:35:22 »
Zatem podtrzymuję moje zdanie o AI jako kompletnie nieprzydatnej fanaberii. Pierwsze trzy tytuły, które zostały wymienione są dokładnie tym, czego chcę w komiksach z Batmanem uniknąć.

:D
  Jeszcze trochę i my tu wszyscy w porównaniu do SI będziemy nieprzydatną fanaberią. Nie wiadomo w jaki sposób kolega zadał zapytanie, ale odpowiedź na pewien sposób ma swój sens. Przecież SI nie czytała tych komiksów i nie poleca z własnego doświadczenia. Batman to nigdy nie był street-levelowy bohater a galeria jego wrogów jest tym czynnikiem, którym komiksy o nim wyróżniają się z tłumu. Ja chcę Spider-Mana poczytać, ale takiego żeby nie latał na sieciach po Nowym Jorku.

Offline kosmoski

Odp: Batman
« Odpowiedź #3487 dnia: So, 14 Październik 2023, 19:37:46 »
Mroczne odbicia są spoko, tylko nie są w zupełności pozbawione przerysowanych postaci, gdzieś tam czasem mignie Joker czy inny przebieraniec. Ale faktycznie czyta się to super i jest sporo noir i detektywistycznej roboty.

Offline jotkwadrat

Odp: Batman
« Odpowiedź #3488 dnia: So, 14 Październik 2023, 20:13:00 »
Może po prostu Batman nie jest dla Ciebie, bo ta cała zgraja złoli i pomagierów jest immanentną cechą komiksów o nim.
To jakbyś szukał komiksu o Gargamelu ale bez tych głupich smerfów.

Poszukaj raczej jakichś komiksów detektywistycznych spoza świata SH.

Offline eferce

Odp: Batman
« Odpowiedź #3489 dnia: So, 14 Październik 2023, 20:45:37 »
Polecam TM-Semic, o ktorym juz wspomniales. Tam (do knightfall),  jest sporo zeszytów,  bez bat rodziny a przeciwnikiem sa  dealerzy, gangi motocyklowe albo mafia śmieciarzy.
Po tytułach mozesz czesciowo odsiac te z Pingwinem, Scarface, Banem itd.
https://www.batcave.com.pl/old/index2.php?id=bibliografia

Offline Popiel

Odp: Batman
« Odpowiedź #3490 dnia: So, 14 Październik 2023, 21:22:27 »
Może po prostu Batman nie jest dla Ciebie, bo ta cała zgraja złoli i pomagierów jest immanentną cechą komiksów o nim.

Poszukaj raczej jakichś komiksów detektywistycznych spoza świata SH.

Spoczko, akurat dość mocno siedzę w kryminalnych komiksach.

Dzięki wielkie za polecenia. Pamiętam kilka pozycji z TM-Semic, w których nie pojawiali się ci kabareciarze, a sprawy dotyczyły innych problemów - gangów, kwestii społecznych, tego, o czym napisał @eferce.

I jak najchętniej przyjmę propozycje niekoniecznie wydane w PL, bo u nas jednak bieda. Może jakieś runy, zbiorcze wydania, antologie (te czarno-białe, wydawane przez Egmont, Semic i jeszcze "Przysięga zza grobu" były o ile pamiętam całkiem spoko, no chyba że to jakiś sentymentalny filtr).


Offline freshmaker

Odp: Batman
« Odpowiedź #3491 dnia: Nd, 15 Październik 2023, 10:30:37 »
detektywistyczny najlepszy to chyba city of crime laphama nie wiem czy ktoś już wymieniał
« Ostatnia zmiana: Nd, 15 Październik 2023, 11:45:08 wysłana przez freshmaker »

Offline Juby

Odp: Batman
« Odpowiedź #3492 dnia: Pn, 16 Październik 2023, 16:31:12 »
Chciałbym zapytać batmanofilów o mniej znane opowieści. Czytałem oczywiście klasyki w rodzaju "Killing Joke" czy "Dark Victory", "Knightfall" czy wszystko Millera.

Powiedzcie proszę, po jakie komiksy warto jeszcze sięgnąć? Co jest dla mnie ważne - zerowa lub przynajmniej minimalna obecność tych wszystkich wodewilowych marionetek w stylu Jokera, Pingwina, Kapelusznika, Stracha, Catwoman, Robina... Nie cierpię ich. Po prostu.

Chodzi mi raczej o typowo detektywistyczny street level, bardziej pulpowy, bez meta narracji, bez pierdyliarda odniesień, taki Batman saute, nie osadzony w kontekście, a pozostający swoją kwintesencją

Parę tego typu opowieści było w semicach - "Video przemoc" na przykład.

Mogą być elseworldy, krótsze historie, dłuższe epizody - byle pozbawione wkurzającej niepomiernie menażerii z wesołego miasteczka. Z góry dzięki.

Po twoim opisie wydaje mi się, że powinieneś sięgnąć przede wszystkim po historie z serii Batman: Legends of the Dark Knight - moim zdaniem najlepszej w historii tej postaci - w której prezentowano niezwiązane z resztą, choć uznające najważniejsze fakty i elementy świata Batmana, krótsze, lub dłuższe opowieści o Mrocznym Rycerzu, przede wszystkim działającym solo (dużo tam o początkach jego działalności sprzed czasów Robina i reszty bat-rodzinki) i bez najsłynniejszych złoczyńców. W Polsce doczekaliśmy się kilku z nich z czego najlepsza była Imho historia Turf (Legends of the Dark Knight #44-45) wydany przez Semic jako 9/94. Świetna rzecz, która śmiało może robić za bezpośrednią kontynuację Roku Pierwszego Franka Millera.



Z Semiców nawet lepszy od Video-przemocy i być może najlepszy zeszyt obok Zabójczego żartu to Szczurołap (10/91, oryginalnie Detective Comics #585-586). Gorąco polecam.

Poza tym, choć tutaj często nie uniknie się Jokera, itp. najlepszym tytułem, który pasuje do twojego opisu, są antologie Black & White. Street level Batman at his finest.
« Ostatnia zmiana: Pn, 16 Październik 2023, 16:54:07 wysłana przez Juby »

Offline Juby

Odp: Batman
« Odpowiedź #3493 dnia: Pn, 16 Październik 2023, 16:41:09 »
Ktoś ogrania czy te wydania PL No Man's Land to będzie to samo co jest w tych trzech omnibusach ?

Na forum BatCave wkleiłem na czym Egmont będzie się opierał przy swoich wydaniach:

Cytat: Juby
https://uniwersumdccomics.com.pl/2019/04/23/batman-no-mans-land-kolejnosc-czytania/

Batman: Cataclysm
  • Azrael (vol. 1) #40
  • Batman (vol. 1) #553-554
  • Batman Chronicles (vol. 1) #12
  • Batman: Arkham Asylum – Tales of Madness (vol. 1) #1
  • Batman: Blackgate – Isle of Men (vol. 1) #1
  • Batman: Huntress/Spoiler – Blunt Trauma (vol. 1) #1
  • Batman: Shadow of the Bat (vol. 1) #73-74
  • Catwoman (vol. 2) #56-57
  • Detective Comics (vol. 1) #719-721
  • Nightwing (vol. 2) #19-20
  • Robin (vol. 4) #52-53

Batman: Road to No Man’s Land Vol. 1
  • Batman (vol. 1) #555-559
  • Batman Chronicles (vol. 1) #14
  • Batman: Shadow of the Bat (vol. 1) #75-79
  • Detective Comics (vol. 1) #722, 724-726
  • Robin (vol. 4) #54

Batman: Road to No Man’s Land Vol. 2
  • Azrael: Agent of the Bat (vol. 1) #47-50
  • Batman (vol. 1) #560-562
  • Batman Chronicles (vol. 1) #15
  • Batman: Shadow of the Bat (vol. 1) #80-82
  • Detective Comics (vol. 1) #727-729

Batman: No Man’s Land Vol. 1
  • Azrael: Agent of the Bat (vol. 1) #51-55
  • Batman (vol. 1) #563-566
  • Batman Chronicles (vol. 1) #16
  • Batman: Legends of the Dark Knight (vol. 1) #116-118
  • Batman: No Man’s Land (vol. 1) #1
  • Batman: Shadow of the Bat (vol. 1) #83-86
  • Detective Comics (vol. 1) #730-733

Batman: No Man’s Land Vol. 2
  • Azrael: Agent of the Bat (vol. 1) #56-57
  • Batman (vol. 1) #567-568
  • Batman Chronicles (vol. 1) #17
  • Batman: Legends of the Dark Knight (vol. 1) #119-121
  • Batman: Shadow of the Bat (vol. 1) #87-88
  • Catwoman (vol. 2) #72-74
  • Detective Comics (vol. 1) #734-735
  • Nightwing (vol. 2) #35-37
  • Robin (vol. 4) #67
  • Young Justice (vol. 1) Special #1

Batman: No Man’s Land Vol. 3
  • Azrael: Agent of the Bat (vol. 1) #58
  • Batman (vol. 1) #569-571
  • Batman: Legends of the Dark Knight (vol. 1) #122-124
  • Batman: No Man’s Land Secret Files (vol. 1) #1
  • Batman: Shadow of the Bat (vol. 1) #89-92
  • Detective Comics (vol. 1) #736-738
  • Robin (vol. 4) #68-72

Batman: No Man’s Land Vol. 4
  • Azrael: Agent of the Bat (vol. 1) #59-61
  • Batman (vol. 1) #572-574
  • Batman Chronicles (vol. 1) #18
  • Batman: Legends of the Dark Knight (vol. 1) #125-126
  • Batman: No Man’s Land (vol. 1) #0
  • Batman: Shadow of the Bat (vol. 1) #93-94
  • Catwoman (vol. 1) #75-77
  • Detective Comics (vol. 1) #739-741
  • Nightwing (vol. 2) #38-39
  • Robin (vol. 4) #73



Po pierwszych dwóch okładkach zaprezentowanych przez Egmont, szczegółach pierwszego tomu na ich stronie oraz zapowiedzi pani Martyny z MFKiG, praktycznie wszystko się zgadza. Kataklizm jest poszerzony względem oryginalnego wydania (464 str.) - na BatCave można znaleźć info, że to 18-częściowy crossover, a Egmont wyda w tym tomie przedruk aż 22 amerykańskich zeszytów (588 stron) - to póki co jedyna różnica. Z tego co sprawdziłem będziemy mieli bonusowo 4 zeszyty Azraela poprzedzające właściwe wydarzenie. Jeśli mają się pojawiać trzy tomy rocznie, ostatni rozdział Ziemi Niczyjej powinien trafić na nasze półki w połowie 2025 roku (o ile nie zwolnią z tempem wydawania).
« Ostatnia zmiana: Pn, 16 Październik 2023, 16:56:29 wysłana przez Juby »

Offline Bazyliszek

Odp: Batman
« Odpowiedź #3494 dnia: Pn, 16 Październik 2023, 18:40:21 »
Będzie drogo. Ale to jest cena którą gotów jestem zapłacić. Bo warto. Bo wreszcie fajny Batman z lat 90-tych, którego do tej pory nie było. Mam nadzieję, że jednak rysunki będą trochę lepsze niż to co pokazano nam w Epidemii.