Autor Wątek: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie  (Przeczytany 17880 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline perek82

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #150 dnia: So, 16 Marzec 2024, 08:53:44 »
No wiadomo, ale oficjalne wyniki to oficjalne wyniki. Idą w świat
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Dracos

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #151 dnia: So, 16 Marzec 2024, 08:53:57 »
Proszę nie wywierać presji na komisję wyborczą ;)

Offline Rodrigues

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #152 dnia: So, 16 Marzec 2024, 10:01:37 »
Podsumowań nadszedł dzień
Tylko Leyek jakiś leń (XD)
Topki wciąż nie widzę
oooo już czas

No dej mi, dej mi wyniki
Dej mi oooo wyniki
Dej mi oooo wyniki
Wyniki dej mi, wyniki dej mi

Ja dłużej tu nie mogę czekać
Wyniki dej mi
Oooo wyniki dej mi
Oooo wyniki
Wyniki dej mi, wyniki dej mi

No Leyek kończ tę topkę
Wyniki dej mi
Oooo wyniki dej mi
Oooo wyniki
Wyniki dej mi, wyniki dej mi

Offline donT

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #153 dnia: So, 16 Marzec 2024, 10:52:03 »
Do melodii z "Bananowej Kochanki".
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #154 dnia: So, 16 Marzec 2024, 11:13:27 »
@perek82, @wilk jeśli macie wyniki proszę publikujcie - nawet przy dwóch można porównać czy wszystko gra.

Ja mam taki zachrzan, że doliczyłem ponad połowę, stanąłem i nie mam kiedy za to się zabrać, a nie chciałem tego jednak robić kosztem innych obowiązków. Ze swojej strony mogę jedynie przeprosić za opóźnienie. I tak chciałem po tym roku zrezygnować z liczenia tego głosowania, choć planowałem w trochę lepszym stylu :/

Tylko wkleję tutaj jeszcze poprawione głosowanie @bababatmana, które uzyskałem na PW (bo tam były pierwotnie pozycje z 2022 r.):

Cytuj
Poniżej zaktualizowana lista:

Miejsce 1 - Wypadek na polowaniu. Prawdziwa opowieść o zbrodni i poezji
Miejsce 2 - Blast
Miejsce 3 - Ballada dla Sophie
Miejsce 4 - Hoka Hey!
Miejsce 5 - Amazing Spider-Man (Straczynski)
Miejsce 6 - 1629 albo przerażająca historia rozbitków z Dżakarty
Miejsce 7 - Wiele śmierci Laili Starr
Miejsce 8 - Spider-Man. Śmierć Jean DeWolff
Miejsce 9 - Król Rozpustników
Miejsce 10 - Sztandar Czarnej Gwiazdy

Offline Rodrigues

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #155 dnia: So, 16 Marzec 2024, 12:48:48 »
Do melodii z "Bananowej Kochanki".

Nie. Jedyny kompozytor godny tego utworu to Walaszek XD

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #156 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 18:44:04 »
Punktacja olimpijska mnie nie przekonuje. Głos użytkownika widzę bardziej jak notę sędziowską niż zdobycie medalu. Bardziej "miarodajna" jest średnia.
Myślę, że tu bardziej pasuje.

Wadą średniej jest to, że z natury rzeczy musi pomijać pozycje z niewielką ilością głosów, aby to miało sens. Od razu pojawia się pytanie od ilu głosów liczyć tę średnią. I wtedy w wynikach część głosów przepada, co pokazuje zresztą podsumowanie @perek82. Oddaliśmy głosy na 170 tytułów, a przy liczeniu według średniej, przy udziale co najmniej 5 głosów, lista kurczy się do 38 tytułów.

Myślę, że zasady liczenia, które są teraz to jest rozsądny kompromis.

Offline Alexandrus888

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #157 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 18:53:23 »
A gdyby sumę zdobytych punktów dzielić zawsze przez nie ilość oddanych na nie głosów, a przez ilość wszystkich głosujących? To będzie tak, jakby uczestnik nie głosując na dany tytuł dawał mu 0 pkt.

Ale zgadzam się, że obecny system jest dobry. Jednak inne systemy jako ciekawostka też są ok, tyle że jedne mnie przekonują bardziej, inne mniej ;)

Edit: Albo wręcz podawać % z maksymalnego możliwego wyniku do wykręcenia (10 x ilość uczestników x 100%). Co by odzwierciadlało procentową "doskonałość".
« Ostatnia zmiana: Nd, 17 Marzec 2024, 18:56:15 wysłana przez Alexandrus888 »

Offline perek82

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #158 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 20:04:14 »
A gdyby sumę zdobytych punktów dzielić zawsze przez nie ilość oddanych na nie głosów, a przez ilość wszystkich głosujących? To będzie tak, jakby uczestnik nie głosując na dany tytuł dawał mu 0 pkt.

Edit: Albo wręcz podawać % z maksymalnego możliwego wyniku do wykręcenia (10 x ilość uczestników x 100%). Co by odzwierciadlało procentową "doskonałość".

Obydwie propozycje nie zmieniłyby zupełnie nic. Dzieląc sumę punktów przez liczbę głosujących decydować będzie i tak suma punktów. Analogicznie wyliczając względną pozycję w odniesieniu do jakoś określonego maksimum.

Mnie najbardziej podoba się tradycyjny ranking. Ja często mam problem z określeniem kolejności na liście. Zakładam, że nie jestem w tym odosobniony. Wtedy czy dana pozycja dostanie 7 czy 8 pkt nie ma aż tak dużego znaczenia. W rankingu "olimpijskim" już by miało. Zresztą takie zestawienie jest dla mnie nieprzekonujące. Może dochodzić do dość absurdalnych sytuacji - np. ktoś czyta absolutnie niszowe rzeczy i jego nr 1 wyprzedzi w zestawieniu komiks, na który mogło zagłosować n pozostałych osób. Może, gdyby każdy miał 3 głosy a liczba komiksów do wyboru była mniejsza, to wtedy by to lepiej działało?

Ze średnią to jest tak, że jak jeden zje dwa kotlety, a drugi żadnego, to średnio każdy się najadł. Gdzieś trzeba punkt odcięcia ustawić i wtedy jakąś część informacji się traci.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #159 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 22:13:41 »
Pierwsze 2 miejsca chyba bez niespodzianki.

A dla mnie 2 pierwsze miejsca to jednak niespodzianka. Blast był faworytem, ale byłem przekonany, że Monica to pewne minimum 2 miejsce (Toppi już swoje wcześniej zdobył), a że już będzie w top3 to był dla mnie pewnik, a tu taka niespodzianka.

Offline michał81

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #160 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 22:39:50 »
A dla mnie natomiast nie jest niespodzianką, że w zestawieniu ogony robią komiksy superbohaterskie.

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #161 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 22:43:42 »
A dla mnie natomiast nie jest niespodzianką, że w zestawieniu ogony robią komiksy superbohaterskie.

A przecież sam robisz takie nastawienie, że to forum superhero stoi. Trochę się to rozmija z tą narracją ;)

Offline michał81

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #162 dnia: Nd, 17 Marzec 2024, 22:50:38 »
To nie ja robię takie nastawienie. Są inni którzy tak twierdzą, ja raczej twierdziłem kilka razy, że zainteresowanie sh się skończyło.

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #163 dnia: Pn, 18 Marzec 2024, 07:56:12 »
A dla mnie 2 pierwsze miejsca to jednak niespodzianka. Blast był faworytem, ale byłem przekonany, że Monica to pewne minimum 2 miejsce (Toppi już swoje wcześniej zdobył), a że już będzie w top3 to był dla mnie pewnik, a tu taka niespodzianka.
Liczyłem punkty na bieżąco i Monica chyba w żadnych momencie nie była w top 3. Za to długo Wypadek na polowaniu miał mocne drugie miejsce. Dopiero pod koniec Toppi go przeskoczył. Blast cały czas z dużą przewagą prowadził.

Offline perek82

Odp: Top Listy - 2023 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #164 dnia: Pn, 18 Marzec 2024, 08:56:59 »
Co do wyników komiksów superhero to w sumie ciekawe, dlaczego osuwają się w rankingu? Może jest tak, że rzeczywiście obecnie wydawane pozycje nie są wysokich lotów. A może forumowicze czytają po prostu co innego. Albo to jest wynik jakiejś kombinacji tych 2 zjawisk.
Jednak patrząc na ofertę Egmontu, to raczej nie można powiedzieć, że popularność tego gatunku jakoś tąpnęła. Podejrzewam, że mają z tej linii stały, niezły dochód (taka dojna krowa z macierzy BCG). No i te kolejne kolekcje też startują.

Gdyby się komuś chciało, to mógłby porównać poszczególne nasze głosowania (główne, SH i powiedzmy ostatnie lata) i zobaczyć, czy głosują te same osoby, czy głosują jednocześnie w głosowaniu głównym i SH itd? Może być też tak, że dedykowany ranking wpływa też na główny.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/