Autor Wątek: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie  (Przeczytany 11643 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leyek

Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« dnia: So, 31 Grudzień 2022, 17:20:04 »
Jeśli nikt nie ma nic przeciwko to jutro/pojutrze pozakładam tematy za kończący się rok.

Komiks roku zostawiłbym bez zmian - 10 nowości + 5 wznowień (choć mnie kusi, żeby dać top15 tyle dobra wychodzi, ale to też więcej liczenia ;) ).
Wieczne miasta zamierzam liczyć osobno każdy tom - po nadrobieniu tych zeszłorocznych uważam, że to był największy błąd zeszłorocznej listy (choć dzięki temu wyższą pozycję łącznie zajęły ;) )

Wydawca roku - były głosy, żeby zrobić top10 więc tak bym zrobił, bo tu jest dużo mniej i tak roboty niż z komiksem, bo pula wydawców znacznie mniejsza ;)

Superhero roku - zostawiam pod Waszą ocenę czy tą topkę kontynuować. Ostatnio cieszyła się znacznie mniejszym zainteresowaniem niż właściwy komiks roku.

Myślałem jeszcze o "rozczarowaniu roku" (bo słabych komiksów większość się wystrzega i "najgorszy" byłoby bezsensowne), tylko czy to nie będzie zbyt konfliktogenne? :) Może jako dodatkowy top(flop)3 w temacie na "komiks roku".

Co do "wznowień" nie pogardziłbym pomocą z wyszczególnieniem tych, o których pamiętacie (szczególnie mangowych), żeby w miarę kompletną listę wrzucić od razu w pierwszym poście. Z głowy zacznę co pamiętam:
- Donżon 1 + 2
- Niezwyciężony (R. Mikołajczyka)
- Persepolis
- Armada
- Akira
- Bezdomne wampiry o zmroku
- Kajko i Kokosz Złota kolekcja
- Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza
- Sandman
- Usagi Yojimbo. Saga
- Jeż Jerzy zbiorczy
- Batman. Ego

Batmana Knightfalla nie liczyłbym jako wznowienie, bo raz że Semic ciął to jeszcze minęło ze 30 lat od wydania.

Inne sugestie też mile widziane :)

ukaszm84

  • Gość
Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #1 dnia: So, 31 Grudzień 2022, 17:25:32 »
Zawsze mam problem z tym, jak traktować serie. Z jednej strony jak ktoś chce zagłosować na przykład na Kaczogród Barksa to ciężko żeby pół topki sobie tym zaspamował, a jeden tom wybrać ciężko. Z drugiej są serie, gdzie można chcieć konkretnie na jeden tom zagłosować. Nie wiem, taki Sandman, tomy są dość różne od siebie i mi się na przykład Refleksje i przypowieści bardzo podoba, a Zabawa w ciebie tak sobie. Wiem, to wznowienie, ale jako przykład. Mroczne miasta to w sumie jednak też seria, choć z niezależnymi tomami. Ale Donżon też ma tomy w dużej mierze niezależne, a jednak będą traktowane raczej łącznie. Trudny temat. Co do listy wznowień, to na pewno jeszcze Liga Niezwykłych Dżentelmenów.

Offline Eyeless

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #2 dnia: So, 31 Grudzień 2022, 17:31:55 »
Ja bym rozdzielał , tym bardziej, że nie ma wielu tytułów , których tomy wydawane są hurtowo w danym roku, a nawet jeśli się takie pozycje trafiają, to niektóre części są zwyczajnie lepsze od innych.
Ewentualnie dorzucimy sobie top3 serii roku :), pozostawiając odrębne tomy w zwykłej topce.

Offline wujekmaciej

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #3 dnia: So, 31 Grudzień 2022, 18:11:34 »
Jeśli chcemy rozdzielać tomy Mrocznych Miast, to konsekwentnie powinniśmy tak zrobić też z Donżonem. Dla mnie takie rozdzielanie w obrębie jednej serii jest bez sensu. Jestem w stanie zrozumieć jeszcze w przypadku runów różnych autorów w obrębie serii (np. Hellblazer), ale przy Mrocznych Miastach, gdzie mamy ten sam zespół twórców, to samo uniwersum, a do tego widać zamysł metaserii, to po prostu nie.

Offline bibliotekarz

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #4 dnia: So, 31 Grudzień 2022, 18:32:28 »
Superhero roku - zostawiłbym (trudno przewidzieć jakie zainteresowanie będzie w tym roku)
Rozczarowanie roku - dałbym sobie z tym spokój (obstawiam, że zostanie strollowane)
Serie - rozdzielałbym (w jednych tomy się nie różnią, w innych - różnią bardzo)
Batman returns
his books to the library

Offline Death

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #5 dnia: So, 31 Grudzień 2022, 18:39:12 »
Wieczne miasta możesz rozdzielić, Mroczne zostaw w spokoju.  8)

Offline wilk

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #6 dnia: So, 31 Grudzień 2022, 18:43:10 »
Jestem przeciwny rozdzielaniu jakichkolwiek serii, w tym Mrocznych Miast. Nie rozumiem dlaczego dla tej serii robić mamy wyjątek. Tak jak napisał wujekmaciej, skoro rozdzielamy MM to rozdzielmy też Donżona, Kolekcję Toppi, Relax (w ramach danego wydawnictwa) i w ogóle wszystkie inne serie.

Edit:
Rozczarowania roku bym sobie podarował. Rankingi, moim zdaniem, powinny zbierać topy pozytywne.

Jeżeli chodzi o listę wznowień to jeszcze "Figurki z Tilos"
« Ostatnia zmiana: So, 31 Grudzień 2022, 18:48:14 wysłana przez wilk »

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #7 dnia: So, 31 Grudzień 2022, 18:44:42 »
Ok, nic nie rozdzielamy, zanotowane :)

A jak się zapatrujecie na top dłuższy niż 10? :)
« Ostatnia zmiana: So, 31 Grudzień 2022, 18:46:18 wysłana przez Leyek »

Offline wujekmaciej

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #8 dnia: So, 31 Grudzień 2022, 19:10:36 »
Lepiej 10, bo trudniej wybrać i bardziej wyróżnione dzięki temu będą. I piszę to z perspektywy osoby, która po entej selekcji i tak ma na personal list z 12-15 pozycji.

Offline Konrad

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #9 dnia: So, 31 Grudzień 2022, 19:36:24 »
A jak się zapatrujecie na top dłuższy niż 10? :)
Szczerze mówiąc ten rok był tak dobry, że nie pogniewałbym się na wybieranie nawet TOP 20 zamiast TOP 10. Już powoli myślę nad swoim rankingiem, mam na shortliście 30 tytułów i strasznie trudno jest to okroić do tylko 10.

Ok, nic nie rozdzielamy, zanotowane :)
Jak coś to też jestem za nierozdzielaniem. To za bardzo rozwadnia końcowe wyniki i takie serie jak np. Kolekcja Toppiego, Donżon, Batman Knightfall czy inne ucierpiałyby w rankingu

Wydawca roku - były głosy, żeby zrobić top10 więc tak bym zrobił, bo tu jest dużo mniej i tak roboty niż z komiksem, bo pula wydawców znacznie mniejsza ;)
Zdecydowanie już w tamtym roku brakowało tego Top10. Można wtedy docenić tych mniejszych i ranking jest bardziej różnorodny.

Offline Eyeless

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #10 dnia: So, 31 Grudzień 2022, 23:27:15 »
Wydawca na top10, jest ich już wystarczająco sporo, tytuł na top20  bo jest naprawdę z czego wybierać. Jednak byłbym za tym aby rozdzielać, w końcu kolejne tomy KiK, Toppi czy Donżon to odrębne historie w danym tomie. Jedne mogą bardziej podchodzić , inne mniej.
« Ostatnia zmiana: So, 31 Grudzień 2022, 23:38:40 wysłana przez Eyeless »

Offline PJP

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #11 dnia: So, 31 Grudzień 2022, 23:36:20 »
A komiksowe książki będą albo publicystyka? Np. najlepsza pozycja, bo z top 10 może być problem ;) Z wznowień jeszcze Opowieści Grabarza.

Offline Necr09

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #12 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 01:07:46 »
Z "wznowień":
- Gideon Falls
- BiZ #11 - Legion Samobójców: Czarna Krypta
- BiZ #14 - Superman. Człowiek ze stali
- BiZ #16 - Wonder Woman: Rok pierwszy
- BiZ #17 - Nowy porządek świata
- BiZ #20 & #22 - Nieskończony kryzys
- BiZ #24 & #26 -  Kryzys na nieskończonych Ziemiach
- BiZ #25 - Supek i Legion Superbohaterów
- BiZ #27 - Batman. Rozbite miasto
- BiZ #29 - Aquaman. W niełasce
- BiZ #31 - Flashpoint
- BiZ #33 - Wonder Woman: Bogowie Gotham
- Spiderman: Niebieski
- Lucyfer Tom 3
- według aleikomiksu Sapiens tom 1 miało wznowienie w lutym
- jw. Legenda Korry tomy 1-3 wznowienie w marcu
- jw. Dżinn tomy 1 i 2 wznowienie w kwietniu
- jw. Snowpiercer tom 1 wznowienie w lipcu
- Postapo tomy 1 i 2
- GTO Great Teacher Onizuka tomy 3-6
- Guliweriana
pewnie jeszcze jakiś superbohaterski komiks od Egmontu/Muchy powtarza po kolekcjach ale to ekspert się powinien wypowiedzieć :P

Nie pamiętam jak było z Dragon Ballem w zeszłym roku, czy wersję kolorową traktować jako wznowienie czarno białej czy jako nowość.

W tym roku też planujesz dodatkowo głosowanie na komiks polski?
FGO: 758,469,198

Offline Leyek

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #13 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 01:30:19 »
Polskim komiksem widzę, że opiekował się @Pimpek (byłem pewny, że to był @Chmurny) w takim razie też założę dla niego temat. Głosowanie na polski komiks musi być ;) szczególnie że to był mocny rok.

Dragon Ball Color widzę, że był jako wznowienie. Ale widzę, że też za popularny nie był tylko 2 głosy. Wg mnie mógłby w sumie iść jako nowość, bo kolor daje jakąś tam wartość dodaną.

Online Murazor

Odp: Top Listy - 2022 - pytania i sugestie
« Odpowiedź #14 dnia: Nd, 01 Styczeń 2023, 03:28:20 »
Tez bym byl za TOP20, wieksza roznorodnosc. Podobnie jak z TOP 10 wydawcow.

Ale ja nie bede musial liczyc, wiec rozumiem jak nie bedzie  :)

Serii bym nie rozdzielal, za duzo niedomowiem i rozterek co dzielic, a co nie. Im prosciej tym lepiej.