Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 - Komiks polski kategorie dodatkowe  (Przeczytany 1497 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Chmurny

Komiksowa Top Lista - Rok 2022 - Komiks polski kategorie dodatkowe
« dnia: Pt, 06 Styczeń 2023, 14:50:43 »
Top Lista forum KomikSpec - Polski Komiks w roku 2022 - kategorie dodatkowe

Bez nadmiernego regulaminowania, w tej eksperymentalnej formule spróbujemy przyjrzeć się polskim komiksom w kilku dodatkowych kategoriach:

a) najlepsza okładka komiksu
b) najlepszy scenariusz (komiks/scenarzysta)
c) najlepsze ilustracje (komiks/ilustrator)
d) najlepszy komiks dziecięcy
e) najlepszy zin
f) najlepszy e-komiks
g) wydarzenie komiksowe

Za wydarzenie komiksowe możemy przyjąć cokolwiek kojarzącego się z rynkiem polskiego komiksu: festiwal, osobowość, publikacja, blog, wywiad, dyskusja itp., co w jakiś sposób uznaliśmy za warte uwagi.

Na listach umieszczamy do 5 wskazań (nie trzeba mieć listy w każdej kategorii), punktacja będzie taka:

Miejsce 1 - 8 pkt
Miejsce 2 - 5 pkt
Miejsce 3 - 3 pkt
Miejsce 4 - 2 pkt
Miejsce 5 - 1 pkt

Być może nie będzie to miało większej wartości poznawczej, a i frekwencyjność wskazań pewnie będzie niewystarczająca, ale niewykluczone, że coś ciekawego nam się ujawni.

Głosujemy do 4 marca 2023 (sobota), do godziny 23:59.
Mile widziane komentarze odautorskie do swoich wyborów.

O głosowaniu rozmawiamy w wątku "Top Listy - 2022 - pytania i sugestie".

Dobrej zabawy!

Offline Spiff

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 - Komiks polski kategorie dodatkowe
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 06 Styczeń 2023, 21:10:48 »
Na każdym głosowaniu jest taka sytuacja , że ktoś musi zacząć pierwszy.
...
Najlepsza okładka roku.
1. Mieszko - Zbrodnia
2. Bezdomne wampiry o zmroku
3. Bardo-1- Stolp
4. Ekspozytura "Rygor" - Zapalić "Pochodnię"
5. Binio Bill zbiorczy
    Malutki Lisek i Wielki Dzik -8- Trzy słowa


.




« Ostatnia zmiana: Pt, 06 Styczeń 2023, 21:28:42 wysłana przez Spiff »
- No i jesteśmy na bezludnej wyspie.
- Jaka tam ona bezludna! A ty, to pies?

Offline PJP

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 - Komiks polski kategorie dodatkowe
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 06 Styczeń 2023, 22:44:29 »
Zaczynam się nieco gubić 8) Ale twardo staram się nie powtarzać tytułów w listach, chociaż tutaj nie wyjdzie.
a) najlepsza okładka komiksu
1. Binio Bill integral
2. Na co dybie...
3. Piraci z Wysp Szczęśliwych
4. Bezdomne wampiry o zmroku
5. Rycerz Janek.
b) najlepszy scenariusz (komiks/scenarzysta)
1. Turek/Kontny/Wydział 7 Azyl
2. Koziarski/Piraci.../Jasiński/Miś Zbyś 8
3. Zajączkowski/Akcja "Góral"
4. Leśniak/Jeż Jerzy 4
5. Kur/Rozróby i romanse.
c) najlepsze ilustracje (komiks/ilustrator)
1. Baranowski/Na co dybie...
2. Podolec/Bajka na końcu świata 7
3. Wróblewski/Binio Bill integral/Kiełbus/Rozróby i romanse
4. Wyrzykowski/Akcja "Góral"
5. Martewicz/Henryk Kaydan. Kosmiczne patałachy.
d) najlepszy komiks dziecięcy
1. Feliks i Makary
2. Miś Zbyś 8
3. Piraci z Wysp Szczęśliwych
4. Kajko i Kokosz Rozróby i romanse
5. Kacper i spółka. Uroczysko Szyszymory.
e) najlepszy zin
1. W.E.
2. Rzeźzin
3. Make Comics Not War - Cemęt Zin
f) najlepszy e-komiks
----
g) wydarzenie komiksowe
1. Komiksowa Warszawa.
2. Niech żyje komiks
3. Beton 2022
4. Rumia Comic Con
5. MFKiG.
« Ostatnia zmiana: Pt, 06 Styczeń 2023, 22:49:20 wysłana przez PJP »

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 - Komiks polski kategorie dodatkowe
« Odpowiedź #3 dnia: Pn, 09 Styczeń 2023, 20:51:45 »
Najlepsza okładka polskiego komiksu wydanego w 2022 r.:

1. Własnym głosem. Herstorie aborcyjne



2. Niezwyciężony (wariant B)



3. Bazgrolle. Totalnie (obojętnie jaka wersja ;) )



4. Akt #30



5. Zeszyty komiksowe #33: Animal Studies



Najlepszy scenariusz polskiego komiksu wydanego w 2022 r.:

1. "Rege" - Wojciech Stefaniec, Daniel Odija
2. "Wydział 7: Azyl" - Tomasz Kontny
3. "Wydział 7: Wilki" - Tomasz Kontny
4. "Odpowiedzialność" (w Relaxie od Labrum) - Wojciech Stefaniec 
5. "Alkokomiks" (w Relaxie od Labrum) - Wojciech Stefaniec

6. "Wilq - Szatański głos pompy" (w Relaxie od Labrum) - Bartosz Minkiewicz

Najlepsze ilustracje w polskim komiksie wydanym w 2022 r.:

1. "Hernán Cortés i podbój Meksyku" - Jerzy Wróblewski
2. "Figurki z Tilos" - Jerzy Wróblewski
3. "Rege" - Wojciech Stefaniec
4. "Wydział 7: Azyl" - Wojciech Stefaniec
5. "Alkokomiks" - Wojciech Stefaniec

Jeżeli nie można głosować na wznowienia to proszę zignorować dwie pierwsze pozycje. Na resztę kategorii nie głosuję.

Offline greg0

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 - Komiks polski kategorie dodatkowe
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 13 Styczeń 2023, 14:05:47 »
Okładka roku 2022
1. Malarz - Łukasz Godlewski
2. Bardo t. 3 "Rege" (Okł. Podst.)
3. AKT # 30
4.Bezdomne wampiry o zmroku
5. Detektyw Miś Zbyś na tropie t. 8
Ważne żeby narzekać...

Offline misiokles

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 - Komiks polski kategorie dodatkowe
« Odpowiedź #5 dnia: Nd, 26 Luty 2023, 14:45:55 »
Okładka:

1. Pętla
2. Wianek
3. Wydział 7: Azyl
4. Batory
5. Bardo #3

Najlepszy scenariusz:
1. Pętla (Dominik Szcześniak)
2. Kod 2/3 (Łukasz Bałut)
3. Prywaciarz (Tomasz Kontny)
4. W7: Azyl (Tomasz Kontny)
5. Niepamięć absolutna (Mariusz Pitura)

Najlepsze ilustracje
1. Pętla (Marcin Rustecki)
2. Kocia Planeta (Jakub Martewicz)
3. Cwaniara #3 (Emilia Marlewska)
4. Szczyl (Ryszard Łobos)
5. Iskry #2 (Krzysztof Łuczyński)

Najlepszy komiks dziecięcy
1. Uroczyszko Szyszymory
2. Uczeń Kopernika
3. Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic #1
4. Łowcy strachów #1
5. Kraina Pingwina

Najlepszy zin
1. Śpij słodko, aniołku
2. Beletrystyka Homorzasta
3. The backpacked #2
4. Świat obok
5. WE: MAciek

Najlepszy e-komiks
1. Wianek
2. Święta i Bestia
3. Realms of Magic (nie wiem gdzie dać tę antologię dołączoną do gry, ale to chyba najlepsze miejsce)
4. Necros
5. Beskid Boty

Offline Chmurny

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 - Komiks polski kategorie dodatkowe
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 03 Marzec 2023, 15:11:50 »
Wpadłem w jakiś kosmiczny niedoczas i pewnie nie dam rady popisać we wszystkich kategoriach, ale:

a) Najlepsza okładka
przejrzałem, co mogłem, i tak:



Rzeźzin (B) - bez uwag, u mnie wygrywa.

Valentine's Night - byłoby Numero Uno i to sporo przed peletonem, bo to bardzo przyjemny front, świetna ilustracja na paru kreskach, ucięcie po ustach tu zupełnie nie wadzi i można doszukiwać się jakiejś emocji (a nawet, jeśli jest to scena fellatio powtórzona ze środka, bo nie wiem, to to niczego nie zmienia) i... no właśnie.
Czy to dwie osoby robiły okładkę, czy jak, bo tę pomysłową przyjemność dla oczu ktoś wziął i zwyczajnie przekreślił.
Tytułem, przez twarz.
Drugie miejsce, bo choć patrząc na ten zgrzyt aż boli, to i nie bardzo widzę, czym tę okładkę przeskoczyć.

Tym dwóm okładkom daję brąz:

Ekspozytura "Rygor" - niby schemat na centrum (z problemem, gdzie wpasować niegłównotytułowe teksty), literki w nazwiskach i podtytule na odsię, poratowane trochę kolorkami, ale żaluzja i półszkielet robią robotę, no i całość na umiejętności w plastykę i kolor daje przyjemną w odbiorze i wpadającą w oko okładkę.

Retro - podoba mi się ta okładka, ograny motyw niczego nie umniejsza, najczęściej otwierałem w zakładce do ewentualnego zakupu. Trochę przekombinowany tytuł, chyba niepotrzebnie się świeci, wyróżnienie pierwszego R bez uzasadnienia, ale to tam. Zanim zacząłem kojarzyć środek, wielokrotnie klikałem z myślą, że ktoś zrobił komiks z postaciami jak na froncie. Nie, ale okładka dobra.

I kilka, w których coś było:

Relax 39 - chyba u nas na forum zjechano tę okładkę, ja stanę w kontrze, bo ilustracyjnie widzę malarską łapę i to dużego kalibru, przyzwoite wpasowanie w narzucony layout, bez pójścia w proste centrowanie (i plus za przezroczystość paska pod literki i stempla pod numerem), ten gniecio-element sympatycznie dodaje jakiegoś zaskoczenia. Lista nazwisk z tymi kropkami to niespecjalny eksperyment, ale czasy ludzi potrafiących w literki już chyba u nas nie wrócą.
Przyzwoita okładka jak na lepiony projekt bez głównego motywu.

Wincenty Witos - ograny klasyk z centralną postacią i portretami na wyciętym orle, ale dobry rysunek, fakturowe tło, niewygłupione kolory. Komputerowy tytuł z tą próbą drapania troszkę uwiera, a i gdyby go zniknąć, to patriotyczny motyw okładki jasno przekazuje, czego się spodziewać. I niby nic ponad rzemiosło, a wyszła solidna okładka.

Hiena - nie moja bajka. I nawet nie wywołuje we mnie zainteresowania, czy to wykoncypowane jajo, czy zrobił, jak umiał, czy może kolejne poszukiwania czystej formy. Ale wymieniam tę okładkę nie dla podśmiechujek - ta okładka spełnia jedno z kryteriów dobrego projektu: wyróżnia się na tle innych. I to czyni ją jakąś, nie mogłem jej pominąć.

Noirtober - a ta fontem po skosie się wyróżnia i brawo za odwagę przełamania już arcynudnego schematu zeszytu w linię, czy tam w kratkę.

Mumia 6 - miałem zaznaczonych kilka okładek, które można podciągnąć pod "niezłe", ale wziąłem na koniec okładkę, której nigdy wcześniej nawet nie kliknąłem na Gildii. Bo ten straszny tytuł. A to mogła być niezła okładka, bo ilustracyjnie to jest jakieś (popatrzyłem na poprzednie tomy i bez znaczenia, czy akurat to to autora, zamówione, czy stokowe). Czasem oparty o sensowne założenia paralayout serii (czytelny i duży tytuł, centralnie na górze) staje się zabójczym problemem przez wykonanie, tak jak tu. Szkoda, mogło być interesująco.


b) Najlepszy scenariusz.

1. Daniel Odija za Rege.
2. Mariusz Pitura za Niepamięć absolutną.
3. Tomasz Kontny za Wydział 7.
4. Luko Czakowski za Pokusę.


c) Najlepsze ilustracje.

1-2. Antoni Serkowski za Niepamięć absolutną i Wojciech Stefaniec za Rege.
3. Herzyk za Wolność albo śmierć.


f) Najlepszy e-komiks
 
Kurhan na przylądku (Artur Biernacki) - tylko tę jedną e-publikację przeczytałem (choć nie mam świadków, to próbowałem i inne) i nie bez zaciekawienia. Całkiem udana komiksowa adaptacja opowiadania Howarda.
I nienudnie porysowane, i wreszcie ładnie napisane litery - choć chyba na szybko, czy może pisane ponownie po wycierce, bo charakter pisma się lekko gubi i wpasowanie z łamaniem leży, ale to się dobrze czyta, a i litery współgrają z rysunkiem. Gdzieś potem w sieci przemknęło mi absurdalne doradztwo: "zmień font"...
Nie wiem, czy trafiłem w rok publikacji, ale w sieci Kurhan widnieje z datą 2022 i wtedy to czytałem, choć coś mi świta, że to w Poznaniu mogło się ukazać na papierze z inną datą, sprawdzę w wolnej chwili u misioklesa.

Ciekawe wykonanie, po zadbaniu o estetykę literkową ja to w papierze brałbym. A najchętniej zbiór kilku takich opowiadań (o ile autor nie uległby podszeptom i nie wyjechał z jakimiś fonciskami).


g) Wydarzenie komiksowe

Z braku czasu zwrócę uwagę na tylko jedną sprawę, która nie jest wydarzeniem ściśle umiejscowionym w minionym roku, ale jest zauważalna: brak skutecznego animatora rynku rodzimego komiksu. Podeprę się cytatem z zeszłorocznej książki Łukasza Chmielewskiego, z jednego z wywiadów z ludźmi komiksu:
"Dlatego namawiam polskich autorów, żeby szukali zagranicznych wydawców - a ja potem chętnie opublikuję ich komiks tutaj".
To ciekawe zjawisko: duży z możliwościami nie chce, mniejsi od wielu lat nie dają rady rozszerzyć niszy. Są festiwale, nagrody, istnieje krytyka i publicystyka, są stowarzyszenia, wystawy i muzeum. Wydawcy zaczynają wspomagać się zbiórkami, bo polskie się niespecjalnie sprzedaje, a autorzy nie zarabiają (znaczy ci bez państwowego mecenatu).
A się kręci.
« Ostatnia zmiana: Pt, 03 Marzec 2023, 15:14:00 wysłana przez Chmurny »

Offline Guru_Komiksu

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 - Komiks polski kategorie dodatkowe
« Odpowiedź #7 dnia: So, 04 Marzec 2023, 22:22:20 »
Okładka:
1. Mieszko - Zbrodnia
2. Valentine's Night
3. Warchlaki - 6
4. Relax 38
5. Dwa gwoździe- 2

Scenariusz:
1. Mieszko
2. To nie jest czas na relaks

Offline Chmurny

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 - Komiks polski kategorie dodatkowe
« Odpowiedź #8 dnia: Nd, 05 Marzec 2023, 12:10:34 »
No i co, siedmiu się stawiło. Chyba niespecjalnie interesujące kategorie, raczej nie będziemy kontynuować.
Podsumowanie punktowe mija się z celem, mało nas, ale proszę, dwóch z siedmiu orientuje się w komiksie dla dzieci, PJP i misiokles znają twórczość zinową, a sam misiokles orientuje się we wszystkim i bardzo zachęcam do odwiedzania jego bloga.

Wielkie dzięki, że Wam się chciało, ja skorzystałem i zamierzam uzupełnić zbiorek o coś właśnie tu wymienianego.

Gdyby ktoś nie zdążył, a chciał pokazać swoje typy, to śmiało; konkurs się odbył z wynikiem nierozstrzygnięty i taki pozostanie, ale przeszkód w dołączeniu po czasie nie ma ;)




Offline misiokles

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 - Komiks polski kategorie dodatkowe
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 05 Marzec 2023, 12:22:48 »
Nie znam się na wszystkim ;) I trochę z zeszłego roku zostało do odkrycia - wczoraj np. przeczytałem ten komiks i w gatunku komiksu dziecięcego to bardzo przyzwoita rzecz!


I czekam na okazję by zamówić czwarty tom Wiesława, który może czymś zaskoczy.

Nie wiem też jak traktować takie rzeczy. Wersja elektroniczna datowana jest na 2018 rok, ale autor dopiero w zeszłym zdecydował się na druk i skromną kampanię promocyjną.


Offline Chmurny

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2022 - Komiks polski kategorie dodatkowe
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 05 Marzec 2023, 13:31:18 »
To drugie mi się nie wyświetla, chyba przesadziłem z zaporą, bo i nic z linków zapodaj nie widzę, bez względu na przeglądarkę. Chyba zacznę na forum włazić przez tora.