Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2020  (Przeczytany 13803 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #45 dnia: So, 13 Luty 2021, 18:42:02 »
Ciężko ułożyć listę 10 najlepszych tytułów, kiedy masz na półce 20, czy 30 kolejnych, potencjalnych "najlepszych", ale wyszło mi coś takiego:

1. Mister Miracle
2. Dni których nie znamy
3. Hellblazer Ennis
4. Płaszcz i szpony
5. Władcy Chmielu
6. Indyjska włóczęga
7. Criminal
8. Doom Patrol
9. Jim Cutlass
10. Oskar Ed. Mój największy sen




Offline Lyricstof

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #46 dnia: So, 13 Luty 2021, 19:09:50 »
Zadanie z wyborem nie takie proste. W końcu się udało i tak to wygląda u mnie.

1.   Indyjska włóczęga
2.   Dni, których nie znamy
3.   Donżon - 2
4.   Akira - 2
5.   Żywa stal
6.   DMZ - Strefa zdemilitaryzowana - tom 1
7.   Oskar Ed: Mój największy sen
8.   Azymut - 5 - Ostatnie podmuchy zimy
9.   Corto Maltese - 13 - Pod słońcem północy
10.   Dylan Dog - Mater Morbi
Greed is leaking like water. On your way. Hidden lurks lust.

Offline KzT

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #47 dnia: So, 13 Luty 2021, 20:01:25 »
To był rok, w którym po długiej przerwie wróciłem do nałogu. Kilka ciekawych komiksów z ubiegłego roku czeka nadal na swoją kolej (w tym: Indyjska włóczęga, Donżon 2, zbiorcza Akira, Śmierć i śmiech, Argentyna, Żywa stal...). Ale z tego co przeczytałem:

1. Niezwyciężony - najbardziej udana ze znanych mi prób przełożenia prozy Lema na jakiekolwiek inne medium.
2. Raffington Event - dla miłośnika "Rorka" i pierwszych tomów "Koziorożca" rzecz obowiązkowa. Andreas w najlepszej formie.
3. Władcy Chmielu - zbiorcze wydanie klasyka.
4. Śpioch - komiks superbohaterski zmieszany z bardzo dobrą historią szpiegowską. To lubię. I przy okazji okazało się, skąd wzięło się zakończenie "Zabij albo zgiń".
5. Criminal -  rysunkowo lepiej niż powyżej, jeśli idzie o historię - również bardzo dobrze. Ale nie ma szpiegów, więc oczko niżej.
6. Czarne nenufary - świetnie narysowany, intrygujący kryminał. Książkę czytałem jakiś czas temu, ale i tak dobrze się bawiłem.
7. Dni, których nie znamy -  lubię być zaskakiwany opowieścią i tutaj udało się to zrobić.
8. Corto Maltese - kontynuacja, którą bezproblemowo można postawić obok klasycznego oryginału.
9. Shangri-La - ten komiks ma wiele słabości fabularno-konstrukcyjnych, ale rozmach wizji i świetny rysunek to rekompensują. Na liście znalazł się również dlatego, że przypomniał mi "Paradyzję" Zajdla.
10. Sabrina - spodziewałem się, że mi się nie spodoba. A tu zaskoczenie. Całkiem niezła historia.

Online darkwolf1

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #48 dnia: So, 13 Luty 2021, 20:40:08 »
1. Daredevil  Franka Millera
2. Batman : Black & White
3. Szninkiel
4. X-men : Era Apocalypse'a
5. Ultimate Spider-man
6. Ultimate X-men
7. Punisher Max
8. New X-men
9. Zegar Zagłady
10. Mister Miracle

Offline Darth_Simon

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #49 dnia: So, 13 Luty 2021, 20:43:23 »
Moja lista:
1. DCeased: nieumarli w Świecie DC
2. Invincible (cała seria)
3. Superman: Amerykański Obcy (DC DEluxe)
4. Hitman (Literackie DC Comics)
5. Kryzys Bohaterów (Uniwersum DC)
6. Zegar Zagłady (Uniwersum DC)
7. Mister Miracle (DC Deluxe)
8. Green Lantern: Galaktyczny Stróż Prawa (Green Lantern Tom 1)
9. Wojna Flashów (Flash tom 8 DC Odrodzenie)
10. Multiwersum (DC Deluxe)
Dark side of the Force is the pathway to many abilities some consider to be unnatural - Chancelor Palpatine to Anakin Skywalker

Offline Chmurny

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #50 dnia: So, 13 Luty 2021, 20:54:23 »

1. Czwórka z Baker Street
2. Czarne nenufary
3. Wydział 7

Offline kosmoski

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #51 dnia: So, 13 Luty 2021, 23:39:56 »
1.   Indyjska włóczęga
2.   Katanga
3.   Punisher Max
4.   The Boys: Chłopaki
5.   Czarne nenufary
6.   Corto Maltese
7.   DCEased - Nieumarli w świecie DC
8.   Dylan Dog - Mater Morbi
9.   Aliens vs. Predator - 30th Anniversary Edition
10. Invincible. Niezwyciężony

JanT

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #52 dnia: Nd, 14 Luty 2021, 13:03:36 »
01.Animal Man
02.Criminal
03.Sędzia Dredd: Kompletne Akta
04.Śpioch
05.Pulp
06.Deadly Class
07.LastMan
08.Hitman
09.Hellblazer (Ennis)
10.Authority

Offline adamarluk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #53 dnia: Nd, 14 Luty 2021, 14:18:02 »
Aby moja top lista była należyta ankieta musiałaby trwać do końca roku albo i dłużej z racji wielu nieprzeczytanych potencjalnych hitów. Głównie czekam na ich zakończenie lub więcej wolnego czasu. Chociażby: Donżon, Criminal, New X-men, DMZ, Invincible, Animal Men, The Goon, Hellblazer, Władcy Chmielu i wiele wiele innych.
A więc na dzień dzisiejszy:
1. Dni których nie znamy
2. Doom Patrol
3. Mister Miracle
4. Katanga
5. Zygfryd
6. Ciemności Smalandii
7. Czarne nenufary
8. Tokyo Ghost
9. Vasco
10. Patria

11. Shangri-La
12. Odrodzenie (Revival)
13. Indyjska Włóczęga
14. Multiwersum
15. Chłopaki

Offline Leyek

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #54 dnia: Nd, 14 Luty 2021, 16:37:14 »
Z pozycji przeczytanych:
1. Żywa Stal - to dla mnie nie tylko najlepszy tytuł ostatniego roku, ale i ostatnich kilku lat wstecz (gdzieś tak do Miraclemana). Dzieło totalne. Genialne rysunki i nie gorsza fabuła. Prawdę mówiąc jeszcze nie doczytałem do końca, dawkuję sobie od czasu do czasu :)
2. Czarne nenufary - kolejny przykład (vide Wieczna wojna), że sprawne przełożenie porządnego tytułu literatury gatunkowej na język komiksu daje świetne efekty i jedną z lepszych pozycji w swoim gatunku. Jestem ciekaw książki, bo po przeczytaniu komiksu nie wyborażam sobie tej historii w innej formie.
3. Miasto Wyrzutków - największe zaskoczenie tego roku. Niby prosta historia, ale jak to jest narysowane i opowiedziane. I bardzo ciekawy pomysł na "moc" głównego bohatera.
4. Tokyo Ghost - tak powinien wyglądać Cyberpunk 2077, brud, syf, uzależnienie od technologii. Do tego niegłupia historia i świetne rysunki.
5. Donżon -  tegoroczny tom lekko słabszy niż jedynka, brak tak wyrazistego bohatera jak Herbert i nierówny graficznie (te bazgroły Nine), ale to i tak świetny tytuł na poziomie niedostępnym dla większości scenarzystów. Ciekawie rozbudowuje uniwersum
6. Dni których nie znamy - czytałem zachwyty i byłem sceptyczny. Po 30 stronach czytania nie widziałem dalej geniuszu, ale potem akcja ruszyła i skończyłem za jednym posiedzeniem. Zostaje w głowe i zmusza do przemyśleń, w tym i o swoim życiu, daje różne warianty interpretacji. Gdyby nie rysunki byłby top 3. Ale warstwa graficzna mocno odstaje od scenariusza.
7. Dorwać Ramireza t.1 - blockbuster ale sensowny i z wybuchowymi rysunkami. Ciekawe kiedy ekranizacja, bo materiał wyjściowy, aż się o nią prosi.
8. Instytut Bombowych Teorii - czytałem na razie tylko w oryginale. Komiks prasowy najwyższych lotów, do tego w lubianej przeze mnie otoczce naukowej.
9. Mafalda - super, że została ta pozycja u nas wydana. Też mam ją niedoczytaną (ale w przypadku komiksów prasowych to nie problem). Wstyd nie znać :)
10. Wilq Superbohater - kolejne świetnie pokolorowane wydanie zbiorcze + bardzo wysoki poziom aktualnych albumów - po widocznym lekkim zmęczeniu materiału sprzed kilku lat nie ma już śladu i na każdy kolejny nowy numer czekam z niecierpliwością

11. Śpioch - szpiedzy w otoczce SH, Brubaker, Phillips i nic więcej nie trzeba dodawać :)
12. Chłopaki - świetna seria nieźle zakończona. Sama seria zdecydowanie nadaje się do top10, ale wyszedł tylko ten jeden ostatni tom w 2020.
13. Upadek - poważna tematyka, świetne niby lekko, ale z szacunkiem przedstawiona.
14. Trasa promocyjna - sympatyczna pozycja.
15. Invincible - najlepsza seria SH, ale na rynku tyle dobra, że nie ma jak umieścić tego wyżej, a i z czytaniem jestem do tyłu.
16. Ciemności Smalandii - czyta się świetnie, ale przedstawienia części intymnych scen mógł sobie autor darować.
17. Vademecum złego ojca - poradnik jak być najlepszym ojcem :)
18. Criminal
19. Pulp
20. Sędzia Anderson. Powrót do Szambali - coś od Studia Lain się należy, a mam zaległości (rozgrzebany Metronom, niekupione jeszcze Yiu)

Zapomniałem o Indyjskiej włóczędze - też b. dobra, gdzieś tak na 12-13 pozycję, ale nie chce mi się już przerabiać ;) Pewnie jeszcze coś pominąłem.

Zaskoczenie na plus:
Avangers I wojna Kanga - sięgnąłem tylko dla rysunków Del Mundo, a otrzymałem też całkiem sympatyczną fabułę z niegłupim ujęciem podróży w czasie.

Rozczarowania - pozycje które nie spełniły oczekiwań sprzed lektury:
Raffington Event - niezłe szorty, ze 2 najwyżej klasy, dobre do magazynu, w formie zbiorczej też się bronią, ale jako całość do topu trochę temu zbiorkowi brakuje.
Shangri-La - niezłe pomysły, ważne poruszane tematy, ale pełno tu dziur, nielogiczności, a i warstwa graficzna niezbyt mi podpasowała.
Animal Man (Morrison) - na razie przeczytałem ok. połowy. Jak na SH jest dobrze, ale nie jestem w stanie doszukać się czegoś nadzwyczajnego.
Doom Patrol t. 3 - mój top1 z zeszłego roku. Przeczytałem pierwsze 5 czy 6 zeszytów i 2 czy 3 tak mnie wymęczyły, że jak odłożyłem na półkę to do tego czasu nie wróciłem, żeby dokończyć.
Śmierć i śmiech - lepszy PR, blurby niż treść. Jedna świetna historia, ze 2 dobre i tyle. Ogólnie takie niby-artystyczne pitu-pitu.

Nie zdążyłem przeczytać albo dokończyć jeszcze (głównie przez PS5 :) ) paru nieźle zapowiadających się pozycji, które planowałem do tej połowy lutego  nadrobić (ale to w sumie dobrze, bo ciężko by już było coś wcisnąć ;) ). M.in.:
Oskar Ed, Perramus, Patria, Twardziel, Władcy chmielu, Sezon polowań, Sabrina, Płaszcz i szpony, Poczwarki, kaczki Barksa i Rosy (poczytałem dziś trochę Rozpuszczalnika uniwersalnego - to już 2021 - takie komiksy, aż chce się czytać).

Offline Komediant

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #55 dnia: Nd, 14 Luty 2021, 19:43:30 »
1. Śmiech i śmierć
2. Donżon 2
3. Fistaszki
4. Poranek ściętych głów
5. Multiwersum
6. Promethea
7. Resident Alien
8. Sabrina
9. Jim Cutlass
10. Zbir

Offline raz0req

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #56 dnia: Nd, 14 Luty 2021, 20:00:05 »
1. Dni których nie znamy
2. Szninkiel
3. Indyjska Włóczęga
4. Usagi
5. Mister Miracle
6. Odrodzenie (Revival)
7. Superman - Czerwony Syn
8. Kapitan Ameryka Ed Brubaker
9. Fear Agent
10. Czarny Młot


Offline Eyeless

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #57 dnia: Nd, 14 Luty 2021, 20:01:46 »
Ten rok był naprawdę bogaty w fajne tytuły. Przez to też wybór najlepszej dziesiątki to była droga przez mękę ;)

1. Donżon 2
2. Indyjska włóczęga
3. Czarne nenufary
4. Perramus
5. Zamek zwierzęcy t.1
6. Władcy chmielu t.2
7. Usagi Yojimbo t.5
8. Yiu t.2
9. Shi t.3
10. Płaszcz i szpony t.1

Na wyróżnienie zasłużyły także Mieszko t.2, Złoty wiek t.2, Żywa stal, Zygfryd, Noc św. Bartłomieja, Gideon Falls t.4, Dorwać Ramireza, Wiek Ewy, Zabić drozda, Katanga t.3 

Offline muaddib

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #58 dnia: Nd, 14 Luty 2021, 21:16:01 »
Na półce czeka jeszcze kilkanaście kandydatów do tej topki, ale z tego co zdążyłem już przeczytać to chciałbym wyróżnić:
1. Dni, których nie znamy (Dawno się tak nie wzruszyłem podczas czytania)
2. Ciemności Smalandii (Ten komiks jest jak uderzenie bejsbolem w tył głowy)
3. Czarne nenufary (Jeden z komiksów dobrych w taki sposób, że polecam go "niekomiksowym" kolegom i koleżankom)
4. Sabrina
5. Śmiech i śmierć
6. Indyjska włóczęga
7. Płaszcz i szpony
8. Oskar Ed: Mój największy sen
9. Shangri-La (Komiks z potencjałem na pierwszą trójkę - świetne pomysły, , ale czegoś mi zabrakło.)
10. Saga Winlandzka

Poza tym kolejności losowej:
Invincible
Dorwać Ramireza. Akt 1
Patria
Poranek ściętych głów
Raport W
Twardziel
Bękart
Podróże Franka
Kamikaze Kat
Wydział 7

brvk

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2020
« Odpowiedź #59 dnia: Nd, 14 Luty 2021, 21:42:13 »
Po przeczytaniu jakichś 2/3 posiadanych zeszłorocznych premier głosuję na:

1. Poranek ściętych głów
2. Śmiech i śmierć
3. Dni, których nie znamy
4. Indyjska włóczęga
5. Czarne nenufary
6. Upadek
7. Twardziel
8. Sabrina
9. Dorwać Ramireza
10. Orientalizm

Mimo wielu jeszcze nieprzeczytanych pozycji, do pierwszych dwóch zdążyłem zajrzeć ponownie. Zwłaszcza Tomine nadaje się do wielokrotnej lektury. Z kolei do "Dni..." nie wrócę długo, ale chyba nigdy nie zmieniłem tak bardzo podejścia do komiksu w trakcie lektury - od "o matko, ta graficzna pomyłka jest chyba dla młodzieży" aż do zachwytu pomysłem i świetnym zakończeniem, aż do ostatniego kadru.