Autor Wątek: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)  (Przeczytany 4434 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline perek82

100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« dnia: Wt, 19 Marzec 2024, 17:26:25 »
W innym wątku spróbowałem wybadać temat, czy byliby chętni do takiej zabawy. Pojawił się jakiś odzew, więc słowo staje się ciałem i zapraszam do wspólnego stworzenia listy 100 komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać (przed śmiercią).

Tytuł, trochę podszyty humorem, nawiązuje do podobnych list, które funkcjonują w internetach. Ja lubię coś takiego przeglądać i sprawdzać, ile tytułów mam / znam, a jakie może warto zapoznać. I to nie tylko w kategorii komiks, ale też film, czy książka (może ktoś zapoda podobną zabawę w innych działach?).

W innym wątku rozpoczęła się nawet dyskusja, jak należy taką listę tworzyć – czy to powinny być subiektywnie ulubione komiksy, czy może takie, które stały się przełomowe w momencie publikacji. A może takie, które okazały się uniwersalne i zachowały po latach swoja aktualność? Wreszcie, czy takie, które „obiektywnie” są uznawane za najlepsze? Nic nikomu nie narzucając, każdy sam sobie wybierze (i czy w ogóle go coś takiego interesuje). Zachęcałbym jednak do jak najbardziej „subiektywnego” wyboru tak, aby taka lista oddawała nasze lokalne upodobania. Mile widziane byłyby jakieś krótkie komentarze w przypadku mniej znanych, czy mniej oczywistych tytułów. To oprócz zabawy w układanie listy byłaby myślę ciekawa wartość dodana dla innych.

Żeby cały temat ustrukturyzować, to kilka kwestii technicznych:

- każdy może zgłosić maksymalnie 25 tytułów w dowolnej kolejności (wydaje się sporo, ale to i tak nie jest łatwe; sam przez kilka dni układałem taką listę; zostawienie tu 10 pozycji byłoby niezgodne z konwencją genewską; poza tym większa liczba powinna skutkować większą różnorodnością propozycji); ranking będzie ustalany w oparciu o liczbę zgłoszeń, a nie punktów (tak jak sam wybór jest trudny, tak ustawienie kolejności jest w takim przypadku zupełnie karkołomne),

- nie ograniczamy się do komiksów wydanych w Polsce; prośba techniczna ode mnie, żeby w przypadku komiksów wydanych w Polsce podawać oficjalny, polski tytuł, a w przypadku komiksów wydanych tylko za granicą, żeby podawać dokładny tytuł i autorów – żeby można było łatwiej namierzyć dany komiks,

- można głosować na dowolną formę komiksową: począwszy od shortów, poprzez pojedyncze zeszyty / albumy, story-arcs, runy autorów do całych serii czy antologii. Przypuszczam, że to może później prowadzić do problemów prezentacyjnych (np. ktoś zagłosuje na Hellblazera Ennisa, a ktoś w ogóle na serię Hellblazer, podobnie superhero może generować takie sytuacje) ale wtedy jakoś będziemy próbować znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie,

- nie ma terminu końcowego tej zabawy; każdy może zmieniać / edytować swoje zgłoszenia; ja zobowiązuję się do cyklicznego aktualizowania rankingu (jeszcze nie wiem, w jakich odstępach – to będzie zależało też od liczby kolejnych głosów i popularności tej zabawy); wstępnie zakładam, że pierwsze zestawienie wrzucę gdzieś na początku wakacji, a kolejne nie rzadziej niż raz w roku w podobnym terminie; będę informował z wyprzedzeniem, żeby chętni mogli się dołączyć,

- ranking powstanie na podstawie liczby zgłoszeń na dany tytuł i obejmie 100 najczęściej pojawiających się komiksów (plus ewentualnie te, które będą na równi z setnym tytułem na liście).

Swoje propozycje wrzucę wieczorem, po kolejnej weryfikacji. Tak, żeby coś się zadziało w wątku.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Archelon

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 19 Marzec 2024, 18:16:25 »
Miła zabawa. Z chęcią bym podał powyżej 25 pozycji. Spontanicznie, takie pozycje pojawiły się w mojej głowie:

- W poszukiwaniu Ptaka Czasu (cykl od Muszli Ramora do Jaja Mroku)- Le Tendre, Loisel
- Piotruś Pan - Loisel
- Rork - Andreas
- Pasażerowie Wiatru - Burgeon
- Wieczna Wojna - Marvano, Haldeman
- Żabójczy Żart - Moore, Bolland
- Strażnicy - Moore, Gibbons
- Sandman (1-10)- Gaiman
- Kaznodzieja - Ennis, Dillon
- Sin City - Miller
- Powrót Mrocznego Rycerza - Miller
- Monica - Clowes
- Black Hole - Burns
- Zrozumieć komiks - McCloud
- Rogaty Bóg - Bisley
- Wieże Bois-Maury - Hermann
- Thorgal (1-16) - Rosiński, van Hamme
- Szninkiel - Rosiński, van Hamme
- Trylogia Nikopola - Bilal
- Persepolis - Satrapi
- Maus - Spiegelman
- Incal - Jodororowsky, Moebius
- Hugo - Bedu
- V jak Vendetta - Moore, Lloyd
- Kajko i Kokosz - Christa

Nie mogę przekroczyć 25 tytułów. Ma nadzieję, że pozostałe osoby dodadzą pozycję z Japonii, Ameryki Południowej, dodatkowe frankofony i rodzime tytuły.
« Ostatnia zmiana: Wt, 19 Marzec 2024, 19:30:48 wysłana przez Archelon »

Offline bababatman

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 19 Marzec 2024, 19:47:17 »
Super inicjatywa :) z mojej strony:

Kaznodzieja - Ennis, Dillon
Skalp - Aaron, Guéra
Transmetropolitan - Ellis, Robertson
Invincible - Kirkman, Ottley
Strażnicy - Moore, Gibbons
Miracleman - Moore, Anglo i inni
Sandman - Gaiman, Kieth i inni
Daredevil. Nieustraszony - Bendis, Maleev
Hellboy - Mignola
Blast - Larcenet
Raport Brodecka - Larcenet
Parker - Cooke
Król Rozpustników - Toulhoat, Brugeas
7 Żywotów Krogulca - Cothias, Juillard
Zemsta Hrabiego Skarbka - Sente, Rosiński
Amazing Spider-Man - Straczynski, Romita Jr
Batman. Rok Pierwszy - Miller, Mazzuchelli
Sin City - Miller
Criminal - Brubaker, Phillips
Zaćmienie - Brubaker, Phillips
Y: Ostatni z mężczyzn - Vaughan, Guerra
Powrót do Edenu - Roca
Dom - Roca
Twierdzi Pereira -  Gomont
Mały astronauta - Eid

Kolejność przypadkowa.

Offline perek82

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 19 Marzec 2024, 20:20:30 »
To ja też dorzucam:

Batman: Powrót Mrocznego Rycerza
Blast
Blueberry
Codzienna walka
Cromwell Stone
Czarne nenufary
Kajko i Kokosz
Maus
Mroczne miasta
Opowieści z hrabstwa Essex
Pasażerowie wiatru
Polowanie (Christin, Bilal)
Prosto z piekła
Przybysz
Raport Brodecka
Saga o Potworze z Bagien
Sandman
Sin City
Skład główny
Strażnicy
Toppi. Kolekcja
Trylogia Nikopola
V jak vendetta
Wolverine: Broń X
Zagubione dziewczęta

Połowę z tego czytałem po kilka razy, nawet wymieniałem wydania, czego staram się nie robić, ale dla nich robiłem wyjątek. Do pozostałych też kiedyś wrócę, no chyba że z Mausem nie dam rady. Tylko Codziennej walki brakuje na moich półkach, ale to się nadrobi :)

Z mniej oczywistych to chyba:
Polowanie - uwielbiam styl Bilala, dodatkowo mam dziwne odchyły, że lubię czytać o czasach komuny i o tym jak tamten świat funkcjonował. Sam do demoludów nie jeżdżę (nawet do Chorwacji), ale czytać o nich lubię.
Kajko i Kokosz - to w sumie główny komiks mojego dzieciństwa. Czytało się kiedyś bez żadnej kolejności, tak jak wpadło: poziome wydania, żółty papier, później jakieś wydania już w kolorze. Tytusa jakoś nie przyswoiłem. Jak mi ojciec mówił, że on z dzieciństwa go pamięta, to mnie się już odechciewało go zgłębiać. Ale KiK i Dzień śmiechały to znałem na pamięć. Córce też kiedyś czytałem, oczywiście te części, gdzie był Miluś.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline deFranco

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 19 Marzec 2024, 21:08:53 »
Ja niestety nie czytam aż tak dużo jak co to niektórzy tutaj, a to co czytam to przede wszystkim
szeroko pojęta komercja, więc nie błysnę aż 25oma artystycznymi tytułami. Ale z mojej
że tak powiem półki, głosowałbym na:

Corto Maltese - Opowieść słonych wód / Tarowean
Dylan Dog - Partia ze śmiercią, Pamiętnik niewidzialnego
Sin City
Szninkiel
Thorgal - cykl Brek Zarith
Thorgal - cykl Qa
Trzeci testament / Juliusz
Wieczna wojna

Nikła szansa, ale miło by mi było gdyby załapał się jakiś Punisher. Moje typy:
Punisher War Zone (Dixon/Romita jr)
Punisher Ostatnie dni (Baron/Haynes)
Punisher Max 1-5

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #5 dnia: Wt, 19 Marzec 2024, 21:22:33 »
 To po 25 trzeba wrzucać?
  A nie było tematu, na starcie jest regulamin. Trzeba było dać tytuł 50 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią) a i to nie jest pewne czy się uzbiera.
« Ostatnia zmiana: Wt, 19 Marzec 2024, 21:38:20 wysłana przez SkandalistaLarryFlynt »

Offline MODZEL

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 09:44:31 »
Saga
Y: Ostatni z mężczyzn
Sin City
Invincible
Chew
Mesmo Delivery
Skład główny
W poszukiwaniu Ptaka Czasu
Strażnicy
Czarny młot
Baśnie
Daytripper
Kaznodzieja
100 naboi
Top 10
Dni których nie znamy
Deadly Class
Criminal (generalnie wszystko tego duetu)
Bękarty z południa
Palcojad
Resident Alien
Locke & Key
Akira
Eden
20th Century Boys

Offline Grzmichuj

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 12:50:59 »
Jako, że komiksy czytam od 6 roku życia, to zauważyłem, że moje ulubione pozycje zamieniają się miejscami w zależności od wieku. Np. uwielbiana w młodości Wilczyca (Thorgal), dzisiaj wydaje mi się płytka i naiwna. Hugo wydawał mi się idealną pozycją dla dzieci, ale po wznowieniu Egmontu mam wrażenie cały czar prysł.
W drugą stronę też to działa. Do Umowy z Bogiem trzeba mieć więcej doświadczenia niż 15 latek, a Maus to w ogóle, z każdym rokiem staje się ważniejszy.
Wrzucam więc listę i będę ją edytował:

1. Scalped
2. Wieczna Wojna
3. Rusty Brown
4. We Live
5. Strażnicy
6. XIII
7. Saga
8. Bękarty z Południa
9. Maus
10. Top 10
11. Pluto
12. Invincible
13. Walking Dead
14. X-men by Claremont
15. 100 naboi
16. Blueberry
17. V jak Vendetta
18. Pasażerowie wiatru

TBC...

« Ostatnia zmiana: Śr, 20 Marzec 2024, 12:52:38 wysłana przez Grzmichuj »
jeżeli nadal będzie opowiadał takie bzdury, to skontaktuję się z odpowiednimi organami odnośnie pomawiania mnie, Egmontu i jeszcze kilku innych polskich wydawnictw. Ciekawe, czy wówczas będziesz takim kozakiem?

Offline perek82

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 12:53:26 »
To po 25 trzeba wrzucać?
  A nie było tematu, na starcie jest regulamin. Trzeba było dać tytuł 50 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią) a i to nie jest pewne czy się uzbiera.
Zajrzał i nie wrzucił żadnego tytułu, a nawet stwierdził, że nic z tego nie wyjdzie.
Tak to my dobrobytu i demokracji (w tej kolejności) nie zbudujemy...
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 16:40:03 »
  Spokoloko, wszystko będzie, co nagle to po diable, trzeba się głęboko zastanowić w końcu nad listą, która zapewne w 90% będzie kopią innych list. Weekend to dobra pora na takie filozoficzne rozkminy.

Online wilk

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 17:03:50 »
W mojej liście próbowałem uwzględnić te komiksy, które uważam w jakimś stopniu za nowatorskie, wprowadzające nieszablonowe rozwiązania. Jednocześnie są to komiksy, które dostarczyły mi największych wrażeń (w różnym sensie). Z tych założeń wyszło mi na chwilę obecną coś takiego (kolejność alfabetyczna):

1) Achtung Zelig! - Druga wojna
2) Arq
3) Arzach. Czy człowiek jest dobry?
4) Black Hole
5) Cromwell Stone
6) Exit (albo późniejsze wydanie "R.I.P. - Best of 1985-2004")
7) Feralny major
8 ) Funky Koval cz. 1 i 2
9) Incal
10) Liga niezwykłych dżentelmenów (szczególnie cz. 1 i 2)
11) Maus
12) Mikropolis
13) Mort Cinder
14) Mroczne miasta
15) Polowanie (można to ująć w ramach późniejszej edycji "Fins de siècle: Falangi Czarnego Porządku, Polowanie")
16) Prosto z piekła
17) Raport Brodecka
18) Rork
19) Sin City
20) Strażnicy
21) Szninkiel
22) Toppi. Kolekcja
23) V jak Vendetta
24) Wieczna wojna
25) Zrozumieć komiks

Online Leyek

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #11 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 19:38:17 »
Zrobiłem roboczo swoją listę i z jednym się zgodzę ze @Skandalistą (o ile dobrze odczytuje jego post). 25 głosów przy liście docelowo 100 pozycji to za mało. Pewnie z 70% głosów dostanie 50-60 komiksów a druga 50 to będą jakieś dużo słabiej wytypowane tytuły. Sam widząc jak tworzyłem swoją listę to w pierwszej kolejności ciąłem rzeczy lżejsze, humorystyczne, z naszego rynku czy niezależne. Więc jak 25 głosów to lista raczej powinna być max. 50 tytułów. A jak idziemy szerzej do setki to więcej głosów powinno być na użytkownika.
 
@perek82 może załóż jeszcze wątek "dyskusyjny", żeby tutaj ograniczyć takie posty.

Online Zwirek

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #12 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 19:50:52 »
Też ponarzekam, bo warto ;)
Dla mnie takie listy mają 1 poważny problem.
Na tą listę wpisujemy komiksy, które przeczytaliśmy, siłą rzeczy.

Przykładowo: wszyscy wymienili komiks Strażnicy, oprócz 1 osoby.
Czy to oznacza, że ta 1 osoba, nie poleca Strażników, bo uważa, że nie jest to komiks, który powinien się na tej liście znaleźć?
Czy nie poleca, bo nie czytała?

Jeśli to drugie, to oznacza, że jest to lista popularności komiksów.
Oczywiście strażnicy to taki wydatny przykład, ale dotyczy to każdej pozycji.

Offline perek82

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #13 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 20:23:37 »
Errata do "regulaminu":
Narzekanie przysługuje użytkownikom, którzy dorzucili jakieś tytuły do zabawy 🤠
Zobaczymy za jakiś czas jak będzie szło. Jak nie uda się dobić do 100 to później pomyślimy co dalej.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Online wilk

Odp: 100 komiksów, które musisz przeczytać (przed śmiercią)
« Odpowiedź #14 dnia: Śr, 20 Marzec 2024, 20:25:48 »
Też ponarzekam, bo warto ;)
Dla mnie takie listy mają 1 poważny problem.
Na tą listę wpisujemy komiksy, które przeczytaliśmy, siłą rzeczy.

Przykładowo: wszyscy wymienili komiks Strażnicy, oprócz 1 osoby.
Czy to oznacza, że ta 1 osoba, nie poleca Strażników, bo uważa, że nie jest to komiks, który powinien się na tej liście znaleźć?
Czy nie poleca, bo nie czytała?

Jeśli to drugie, to oznacza, że jest to lista popularności komiksów.
Oczywiście strażnicy to taki wydatny przykład, ale dotyczy to każdej pozycji.
Nie rozumiem gdzie jest problem. To chyba oczywiste, że każdy tworzy listę tylko z tego co przeczytał. Trudo żeby było inaczej.