Polubienia

Przejrzyj stronę ulubionych postów oraz otrzymanych polubień za posty użytkownika.


Polubione

Strony: [1]
Wiadomości Liczba polubień
Odp: Kupki wstydu Cóż prowadzę exela w którym zaznaczam przeczytane już komiksy. Nigdy nie przekroczyłem 50% przeczytanej kolekcji. Zazwyczaj oscyluje w granicy 40/45%. Przy czym muszę przyznać, że jest mi z tym dobrze, to bardziej celowy zabieg niż przysłowiowa 'kupka wstydu. Poprostu lubię mieć domową biblioteczkę pod ręką pozycji które mogą mnie zaciekawić. Nie ma nic lepszego niż przeczytanie jakiejś recenzji artykułu czy dyskusji  po to by zerknąć na półkę i zobaczyć, że ma się ta pozycję gotową do przeczytania bez latania po księgarniach czy oczekiwaniu na dostawę.
So, 28 Grudzień 2019, 23:26:55
1
Odp: Studio Lain
W KA większość historii to jakieś satyryczne zgrywy

Żadne zgrywy, tylko co najwyżej satyry. W których zresztą jest więcej głębi i prawdy o ludziach i o życiu niż w tych "poważnych" historiach.

Pn, 03 Luty 2020, 14:18:09
1
Odp: Bo chodzi o to, żeby plusy nie przesłaniały nam minusów - sezon drugi
5. Nie zauważyłem, gratuluję spostrzegawczości. Ogólnie nie czytam tego typu książek, ale akurat dla "Opowieści z kantyny Mos Eisley" zrobiłbym wyjątek, niestety z tego co wiem jest tylko to wydanie Amberu w dosyć srogich cenach.

O, nawet nie wiedziałem. Swój egzemplarz kupiłem kilka lat temu na stoisku z książkami używanymi za kilka złotych. To, co mi się podobało w tej pozycji, to zgranie ze sobą poszczególnych opowiadań (mimo tego, że tworzyli je różni autorzy) i parę ładnych, zazębiających się wątków, które biegną przez różne historie. Tego w mojej ocenie zabrakło w wydanej dość niedawno przez Disneya antologii "From a Certain Point of View" o postaciach z "Nowej nadziei" - tam każdy autor pisze sam sobie i w efekcie opowiadania nie tylko nie są powiązane, ale parę razy okazują się nawet sprzeczne ze sobą nawzajem.

"Genesis" Crumba to właściwie...

Czytałem cały Stary Testament kilkakrotnie, jak również kilka opracowań, i muszę przyznać, że mam zdecydowanie inne wrażenia z lektury. Nie przypominam sobie, żeby w jakiś sposób dominował tam temat handlowania. Z tematów handlowych pamiętam głównie przestrogi przed nieuczciwością i upomnienia o konieczności stosowaniu przejrzystych miar – w Prawie zawartym w Pięcioksięgu i w sentencjach z ksiąg mądrościowych. No i znalazłem całkiem sporo historii, które nie wiążą się z wewnętrznymi walkami między Izraelitami :)

Jeżeli chodzi o czczenie Boga, to wydaje mi się, że jasnym przesłaniem ksiąg ST jest to, że Boga nie da się nagiąć do własnych celów i nie można niczego na nim wymusić ani niczym go przekupić. Jest to w pewnej mierze kontrast z postrzeganiem bogów w innych religiach pogańskich czy jakimiś magicznymi praktykami zaklinania. Przeciw rozumieniu relacji z Bogiem jako jakiejś transakcji handlowej zapewniającej pomyślność finansową występuje szczególnie wyraźnie Księga Hioba, wymowny jest też np. Psalm 50.

Muszę jeszcze zaznaczyć, że Mojżesz nigdy nie „robił za rajfura”. Być może pomyliłeś go z Abrahamem (Rdz 12,10-20 i Rdz 20); pewne podobieństwa ma także relacja o Izaaku (Rdz 26, 6-11). W tych relacjach (być może to dwie wersje tej samej historii) Abraham przybywa do nowego kraju i ze strachu przedstawia tam swoją piękną żonę Sarę jako swoją siostrę – boi się, że gdyby przyznał się, że jest jej mężem, władca mógłby zabić go, aby samemu ożenić się z Sarą. W obu wypadkach władca kraju zabiera Sarę na swój dwór, w obu też, poznawszy prawdę, oddaje ją Abrahamowi z ostrymi słowami krytyki. Nauka moralna jest mocniej zaznaczona w drugim opowiadaniu, ale oba krytykują brak wiary i zaufania u Abrahama, a także jego pochopne osądzanie innych ludzi – na koniec to właśnie od tych, których uważał za barbarzyńców, otrzymuje reprymendę moralną. Postaci ST nie są posągowymi ideałami, ale ludźmi z krwi i kości – czynią rzeczy dobre, ale popełniają też błędy, na których mamy się uczyć.

Próba pokazywania Starego Testamentu – tekstu sprzed tysięcy lat „dosłownie takim, jakim on jest” może prowadzić do niefortunnych wniosków, jeśli wiąże się z odrzuceniem badania historii, kontekstu kulturowego, czy interpretacji i hermeneutyki – właśnie osiągnięć naszej „zachodniej kultury”. Istnieją rzeczy, które z dzisiejszej perspektywy wydają nam się nadmiernie surowe, ale w swoim czasie stanowiły krok do przodu. Na przykład często krytykowane jako drakońskie prawo „oko za oko, ząb za ząb” w momencie swojego wprowadzenia miało ukrócić drastyczne i nieproporcjonalne wendety rodowe, których echo widać w Rdz 4,23-24 – i stworzyć pole do dalszego rozwoju moralności. Biorąc pod uwagę znaczenie Starego Testamentu w kulturze chrześcijańskiej, która jest jednym z fundamentów zachodniej cywilizacji, z całą pewnością nie mogę się zgodzić z nazwaniem go „dosyć odrażającą lekturą o bandzie zwyrodniałych psycholi”.

Wt, 10 Marzec 2020, 00:23:13
1
Odp: Taurus Media
Toranga, to nie idzie tylko o ekologiczny koszt produkcji folii, ale całego procesu (jej utylizacji/przetworzenia). Już były podawane argumenty, dlaczego całkowita rezygnacja z ochrony okładki wcale nie jest ekologiczna (zwroty, a może i wyrzucanie mocno podniszczonych egzemplarzy). Wygląd okładki ma duże znaczenie dla wielu kupujących, więc rezygnacja z jej ochrony to słaby pomysł (także z ekologicznego punktu widzenia).

Co do ochrony papierem, to jednak się obawiam, że tam by się pojawiały jakieś rysunki i ten papier też by się stawał czymś, co się zbiera, więc i ten papier nagle by należało jakoś chronić.

W sumie to już nie wiem z którymi z punktów z mojego posta się nie zgadzasz. Choć mam wrażenie, że mamy podobne spojrzenie na ten problem. Ale na wszelki wypadek uporządkuję.
Co do zasady opakowania papierowe (czy jakiekolwiek inne, często uznawane za eko np. materiałowe) są bardziej szkodliwe dla środowiska niż folie i plastiki. W szczególności jeśli mają być użyte raz, a z takim przypadkiem mamy do czynienia, jeśli chodzi o foliowanie komiksów.
Czytałem kiedyś porównanie różnych typów toreb na artkukubsoozywcze, gdzie wyłączono ile razy należy użyć papierową czy inną, żeby zrównoważyć ekologicznie efekt zastąpienia foliówki. Niestety nie udało mi się teraz znaleźć tego materiału. Zamiast tego trafiłem na tekst o papierowych i foliowych torebkach. Wniosek ten sam. Folie są lepsze dla środowiska.

https://www.naukatolubie.pl/papier-czy-plastik/

A kwestia utylizacji foliówek nie jest żadnym technicznym problemem. Są dobrym wsadem dla spalarni i cementowni. Problem będzie jeśli bedzimy je skladować lub udawać, że recyklingujemy.

Wracając do pakowania komiksów w folię. Napisałem, że najbardziej ekologiczna byłaby rezygnacja z folii, ale to był skrót myślowy. To byłoby najbardziej ekologiczne, gdyby było zaakceptowane przez klientów czyli nas, że komiks może mieć ryskę na okładce. Przed żadnym odbiciem folia nie uchroni. Tylko porządne pakowanie, które zużywa dopiero niezłe ilości papieru i folii 😅
I o ile rozumiem, że ktoś nie chce nawet ryski na wypasionym wydaniu z Libertago czy jakimś dużym HC za sporą kasę od dowolnego wydawcy to już pakowanie superbohaterskiej pulpy w miękkich o prawach w folię to naprawdę przesada. Choć może zależy to też od sposobów transportu i przechowywania przez wszelkiej maści pośredników.🤷‍♂️

Tak czy siak, niezależnie od tego co jest naj naj opcja w tym przypadku i tak uważam, że to co do zasady bzdet nie wart uwagi z punktu widzenia zarządzania odpadami w skali makro. Po prostu nic to nie zmieni w istotnej skali, a tego typu inicjatywy służą tylko poprawię samopoczucia niektórych wydawców lub części ich klientów. Jak zresztą większość marketingowej ekologii.

Do uratowania planety, jeśli w ogóle można/trzeba ją ratować nie tędy droga.

Tyle.

Pax.

Nd, 03 Styczeń 2021, 21:37:05
1
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie?
Miałem w planach, ale jestem poniekąd komiksowym debilem, więc najpiękniejsze rysunki nie obronią  bełkotliwego tekstu. Przyjąłem zabójczą dawkę grafomanii w "Hellblazerach" Delano i wystarczy mi na pół roku najbidniej, więc dzięki za opinię i z mojej strony pas.

No, ja przyjąłem tę dawkę tylko w tomie pierwszym Delano i przypominającej już nie wziąłem, nawet dusza komplecisty tu nie wygrała.

Pn, 03 Lipiec 2023, 22:13:43
1
Odp: 34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier - 7-8.10.2023 Przyjrzałem się temu na spokojnie, nieco ochłonąłem i stwierdziłem, że chyba padły mi ambicje wrysowe. Nie w sensie, że się obrażę i nie przyjadę na kolejkon raczej chodzi mi, że w sumie takie ograniczenie mi nie przeszkadza, bo i tak pakiet minimum objadę mimo reglamentacji.
Szczerze to nawet się cieszę. Wreszcie będę miał czas nacieszyć się panelami, beztroskim łażeniem lub polowaniem na artystów przy stoiskach. Połowę poprzedniej emefki wywarowałem przy scenie autografów, a tak mam praktycznie całą sobotę i niedzielę na spokojnie.

Że mało numerków. Kto stał w kolejkonie w 2021 nie powinien narzekać. Przypomnę, że wtedy ilość numerków na osobę to była wesoła jedna sztuka do Rosińskiego a i tak staliśmy dwie noce jak nawiedzeni😊

I cieszę się z tej decyzji jeszcze z jednego powodu. Organizatorzy słusznie stwierdzili, że teraz więcej ludzi dostanie jakiś sensowny wrys od gości zagranicznych. W poprzednich edycjach gwarantowała to tylko pierwsze 20-30 miejsc w kolejce. Sądzę, że dzięki temu nawet ktoś kto będzie stał jako 50 ma szansę na wrys od kogoś z topki gości zagranicznych.
 
Popularyzacja sportu jak najbardziej na plus. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Cz, 28 Wrzesień 2023, 08:38:35
1
Odp: Timof Comics Kurczę, dopiero teraz trafiłem na stronę z audycją Halo Komiks, gdzie Timof w połowie grudnia podał zapowiedzi na większość 2024 roku :P
https://radio.lublin.pl/2023/12/podsumowanie-roku-i-zapowiedzi-timof-comics/

Styczeń:
Donżon 6 (Joann Sfar, Lewis Trondheim)
Czary Zjary 5: Poniżej ambicji (Simon Hanselmann)
https://www.goodreads.com/book/show/61694957-below-ambition
https://www.fantagraphics.com/collections/simon-hanselmann/products/below-ambition
Future (Tommi Musturi)
https://www.goodreads.com/book/show/199454268-future
https://www.fantagraphics.com/products/future
Krocząc we mgle 1 (Stephane Fert)
https://www.goodreads.com/book/show/131940443-le-souffle-des-choses
https://www.bedetheque.com/serie-84842-BD-Marche-Brume.html
https://www.dargaud.com/bd/la-marche-brume/la-marche-brume-le-souffle-des-choses-bda5428120

Luty:
Midnight order (Mathieu Bablet)
https://www.goodreads.com/book/show/72261672-the-midnight-order
https://www.bedetheque.com/serie-81623-BD-Midnight-Order.html
https://www.editions-ruedesevres.fr/The-Midnight-Order
Baños Pleamar (Kąpielisko znalezisko – Isaac Sanchez)
https://www.goodreads.com/book/show/60800027-ba-os-pleamar
https://dolmeneditorial.com/tienda/banos-pleamar/
Anubis 2 Joanny Karpowicz
Anubis 1 Joanny Karpowicz (dodruk)

Marzec:
Świat bez końca (Christophe Blain)
https://www.goodreads.com/book/show/59478153-le-monde-sans-fin
https://www.bedetheque.com/serie-76801-BD-Monde-sans-fin.html
https://www.dargaud.com/bd/le-monde-sans-fin-miracle-energetique-et-derive-climatique-bda5378080
Pieśń o Renarcie 2 (Joann Sfar)
https://www.goodreads.com/book/show/57990304-la-chanson-de-renart---tome-2---la-magie-sans-miracle
https://www.bedetheque.com/BD-Chanson-de-Renart-Tome-2-La-magie-sans-miracle-423074.html
https://www.gallimard-bd.fr/9782075150354/la-chanson-de-renart-2.html
Men I Trust (Tommi Parrish)
https://www.goodreads.com/book/show/60594904-men-i-trust
https://www.fantagraphics.com/products/men-i-trust

Marzec/ kwiecień:
Epopeja hiszpańska (Kim i Altarriba) zbiorcze wydanie El arte de volar i El ala rota
https://www.goodreads.com/book/show/33509066-el-arte-de-volar
https://www.goodreads.com/book/show/29972141-el-ala-rota
https://www.normaeditorial.com/ficha/comic-europeo/el-arte-de-volar
https://www.normaeditorial.com/ficha/comic-europeo/el-ala-rota
Kent state (Derf Backderf)
https://www.goodreads.com/book/show/53002318-kent-state
https://www.nerdteam30.com/nerd-news/a-review-of-derf-backderfs-kent-state-four-dead-in-ohio
Dans la forêt (Lomig w oparciu o powieść Jean Hegland)
https://www.goodreads.com/book/show/52254722-dans-la-for-t
https://www.bedetheque.com/serie-66644-BD-Dans-la-foret-Lomig.html
https://editions-sarbacane.com/bd/dans-la-foret

Kwiecień:
Mutafukaz (RUN)
https://www.goodreads.com/book/show/42957715-mutafukaz-l-int-grale
https://www.bedetheque.com/BD-Mutafukaz-INT-332367.html
https://www.ankama-shop.com/en/label-619/1480-mutafukaz-complete-edition.html
Le Poids des héros (David Sala)
https://www.goodreads.com/book/show/60105370-le-poids-des-h-ros
https://www.bedetheque.com/serie-76956-BD-Poids-des-heros.html
https://www.casterman.com/Bande-dessinee/Catalogue/le-poids-des-heros/9782203215764
– Trzy komiksy Jakuba Topora
Un travail comme un autre (Alex W. Inker)
https://www.goodreads.com/book/show/53451980-un-travail-comme-un-autre
https://www.bedetheque.com/serie-69595-BD-Un-travail-comme-un-autre.html
https://editions-sarbacane.com/bd/un-travail-comme-un-autre

Maj:
Harlem (Mikaël)
https://www.goodreads.com/book/show/178811070-harlem
https://www.bedetheque.com/serie-77466-BD-Harlem-Mikael.html
https://www.dargaud.com/bd/harlem
Pętla 3 (Dominik Szcześniak, Marcin Rustecki, Grzegorz Pawlak, Rafał Trejnis, +)
Mahabharata 2 (Igor Barańko)
Bardo (Daniel Odija, Wojciech Stefaniec)
Ginseng Roots (Craig Thompson)
https://www.goodreads.com/series/278885-ginseng-roots
https://uncivilizedbooks.com/ginseng-roots-set-1-12/
Blankets (Craig Thompson) – edycja 20-lecia
https://www.goodreads.com/book/show/77920468-blankets
https://drawnandquarterly.com/books/blankets-20th-anniversary-edition/
Spa (Erik Svetoft)
https://www.goodreads.com/book/show/58270745-spa
https://www.fantagraphics.com/products/spa
https://www.eriksvetoft.com/books/spa

Czerwiec:
Czary Zjary 6: Wilkołak Jones i synowie (Simon Hanselmann)
https://www.goodreads.com/book/show/63115758-werewolf-jones-sons-deluxe-summer-fun-annual
https://www.fantagraphics.com/collections/simon-hanselmann/products/werewolf-jones-and-sons-deluxe-summer-fun-annual
Kot rabina 12 (Joann Sfar)
https://www.goodreads.com/book/show/178814388-le-chat-du-rabbin---tome-12---la-travers-e-de-la-mer-noire
https://www.bedetheque.com/BD-Chat-du-Rabbin-Tome-12-La-Traversee-de-la-mer-Noire-483325.html
https://www.dargaud.com/bd/le-chat-du-rabbin/le-chat-du-rabbin/le-chat-du-rabbin-tome-12-la-traversee-de-la-mer-noire
Syn króla (Stanislas Moussé)
https://www.goodreads.com/book/show/56016682-le-fils-du-roi
https://www.bedetheque.com/serie-71132-BD-Fils-du-roi-Mousse.html
https://le-tripode.net/livre/stanislas-mousse/le-fils-du-roi

Wrzesień:
Jimmy Corrigan (Chris Ware)
https://www.goodreads.com/book/show/34072.Jimmy_Corrigan
https://www.penguinrandomhouse.com/books/185703/jimmy-corrigan-the-smartest-kid-on-earth-by-chris-ware/
Femme vie liberté (pl. Kobieta, życie, wolność; m.in. Sfar, Coco, Catel, Rabaté, Paco Roca, Trondheim, Winshluss, red. Marjane Satrapi)
https://www.goodreads.com/book/show/135982684-femme-vie-libert
https://www.bedetheque.com/serie-85802-BD-Femme-vie-liberte.html
https://www.placedeslibraires.fr/livre/9782378803780-femme-vie-liberte-marjane-satrapi
Blaki 5 (Mateusz Skutnik)
Pętla 4
Stacy Gipiego (maj lub wrzesień)
https://www.goodreads.com/book/show/201048161-stacy
https://www.coconinopress.it/prodotto/stacy/

Dodatkowo w planach są kolejne dwa tomy Iskier Krzysztofa Łuczyńskiego, kolejny tom Przygód Stacha i Janka Marcina Bałczewskiego i Grzegorza Weigta, dwa nieujawniane jeszcze polskie tytuły, zaplanowane na maj i wrzesień, oraz Pierwszą miłość w czasach przemian Wojciecha Glanowskiego. Ponadto na rynku pojawi się jeden lub dwa tomy Wdówki Igora Barańko. Trzecia Mahabharata tego samego autora została zaplanowana na jesień 2024 lub wiosnę 2025. W okolicach lutego/ marca 2024 powinno się także wyjaśnić, kiedy pojawi się siódmy tom serii Donżon. Możliwe, że w 2024 pojawi się nowy komiks Joe Sacco.

Większość tytułów już znaliśmy (nieujawnione wcześnie zapowiedzi to Dans la forêt, Un travail comme un autre i Stacy) i widać, że zapowiada się bardzo dobry rok. Z tej listy na pewno biorę jakieś 20 komiksów. Nie licząc pewniaków od dobrze nam znanych autorów (Ware, Blain, Sfar, Trondheim, Thompson, Bablet, Mikaël, Barańko, Gipi czy Fert) to najbardziej jestem ciekaw Baños Pleamar, Mutafukaz i Epopei hiszpańskiej

Cz, 11 Styczeń 2024, 03:50:08
1