Polubienia

Przejrzyj stronę ulubionych postów oraz otrzymanych polubień za posty użytkownika.


Posty polubione przez innych

Strony: [1] 2 3 ... 29
Wiadomości Liczba polubień
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie? 1. Cześć. Nowy jestem.

2. "Przy dźwiękach fado" Nicolas Barral od Timofa. Jak pies do jeża podchodziłem, bo fado muzycznie ani trochę mnie nie zwilża. Ale to znakomity komiks jest.

Rok 1968, dyktatura Salazara, próbujący zachować neutralność lekarz. Ale próbowanie nie wystarczy.

Pięknie narysowana jest to rzecz - po mojemu wypadkowa Frederika Peetersa (ktoś pamięta "Lupusa" czy "RG"?) i Seana Phillipsa.

Sama opowieść snuje się, bez spektakularnych zwrotów akcji, bez epatowania twistami. Żadnych deux ex machina. Pięknie płynie, mimo retrospekcji, wciąga i zostaje w głowie. Polecam bardzo choćby wielbicielom Paco Roca. Ale też tym, którzy lubią mocno osadzone w realiach i wiarygodne opowieści o ludzkich wyborach.

Cz, 13 Październik 2022, 13:55:31
11
Odp: Criminal - Ed Brubaker, Sean Phillips Zdecydowanie jest to moja ulubiona wydana w PL seria kryminalna (przynajmniej do czasu, aż jakiś wydawca pokusi się o "Stray Bullets").

Jest w niej coś niesamowitego. Mianowicie - zaciera się w pamięci.

Zacząłem ją zbierać w oryginale jakoś chyba w 2011 roku. Pierwszy tom. Pyknęło. Przyleciał drugi. Powtórzyłem pierwszy i drugi. Ukazał się trzeci. Repeta całości. Potem czwarty - znów zacząłem od początku. I tak chyba aż do szóstego.

Kupiłem polską edycję. Zasiadłem któregoś wieczoru. Zacząłem czytać od nowa - z radością, jakbym nie znał wcześniej.
Skończyłem na trzecim tomie.
Po kilku miesiącach dokupiłem resztę.
I znów od początku. Aż do końca.

I wiecie co? Mam ochotę na powtórkę. Z żadną serią mi się to nie przydarzyło. Zwłaszcza taką bazującą na suspensie, który niby powinien być zaporą przed kolejnym czytaniem "przecież to już było".

A tu proszę. Działa wielokrotnie. Czary jakieś

Cz, 13 Październik 2022, 15:19:01
3
Odp: Criminal - Ed Brubaker, Sean Phillips
Żadne czary - początki Alzheimera.

Miałem na to dobrą ripostę, ale zapomniałem  :)

A tak serio - nie miałem takiego przypadku z "Sin City", "Skalpem" czy innymi seriami kryminalnymi. Dość dobrze pamiętam przeczytane fabuły, natomiast "Criminal" potrafi zaskoczyć mnie przy każdej ponownej lekturze.

Pt, 14 Październik 2022, 09:23:44
5
Odp: Jakie komiksy właśnie czytacie? "Usagi Yojimbo: Początek 1". Zacząłem czytać Usagiego w 2005, teraz sobie wróciłem do skompletowanej zbiorczej edycji. Wciąż jest to przepyszne, wciąż wzrusza, nie postarzało się nic a nic. Znakomity komiks
Śr, 19 Październik 2022, 13:52:35
5
Odp: Alan Moore
https://www.serialowa.pl/365946/watchmen-alan-moore-damon-lindelof-krytyka/

Ostatnio o Alanie Moore głośno. Czyżby coś miał zamiar wydać, że robi tyle zamieszania wokół swojej osoby :)

I dobrze mówi. Piętnuje patologie nie tylko w komiksowie, ale w szeroko rozumianej popkulturze. Luźne - łamane przez korporacyjne - traktowanie praw autorskich, olewanie twórców, naciski na produkowanie fabuł w miejsce kreatywności.
Oraz pełna zgoda co do opinii o superhero - jeśli dorośli ludzie ekscytują się ich przygodami (z naciskiem na "ekscytują" - rozrywkowe podejście to inna sparawa) - to równa droga do prostych, siłowych rozwiązań, odrzucenie subtelnych (psychologicznych i społecznych) uwarunkowań, szukanie ubermenscha w populistycznych hasłach.

Cz, 20 Październik 2022, 15:02:00
1
Odp: Alan Moore
Może bidok dostał starczej demencji i zapomniał, że całe życie pisał komiksy superhero?

Raczej całe życie robił wszystko, żeby to superhero zdemitologizować i pokazać, że za maskami ukrywają się ludzie ze wszystkimi ich zaletami i wadami (ze wskazaniem na te drugie).

Pt, 21 Październik 2022, 16:33:34
4
Odp: Alan Moore
Ja znam tylko twórczość Moore'a z komiksu sh. Gdyby zrobić listę jego najlepszych, najbardziej wpływowych prac, które przyniosły mu rozgłos i mają duży wpływ, to będzie to komiks sh. Nie wiem, ale na liście najlepszych 10 pozycji z 7 to komiksy, a powieści, poezje itp., nie wiem, czy są zauważane przez innych. Podobnie można mówić o Davidzie Lynchu, który tworzy muzykę, obrazy, czy promuje medytacje, ale jest on głównie reżyserem i z tego jest znany i nie przyszło mi, by do głowy porównywać go do innych muzyków. Jeżeli pisarstwo Moore'a literatura jakoś nie jest szerzej znana i komentowana, to albo jesteśmy ignorantami, albo nie jest ona tak dobra jak komiksy, które napisał - nie czytałem, więc nie mam pojęcia.

Kurczę, próbuję sobie przypomnieć te superbohaterskie komiksy Moore'a i poza "Miraclemanem", "Zabójczym żartem" i jakimiś drobnymi rzeczami typu "Spawn" czy "Wildcats" niewiele mi przychodzi do głowy.
Moore pisał komiksy O SUPERBOHATERACH, ale nie superbohaterskie - odrzucał typowy dla nich manichejski podział świata, unikał jednoznacznej moralnej dychotomii.
Ponadto w swoich poglądach jest konsekwentny - to samo mówił w wywiadzie sprzed blisko dekady:

Cytuj
“I haven’t read any superhero comics since I finished with Watchmen. I hate superheroes. I think they’re abominations. They don’t mean what they used to mean. They were originally in the hands of writers who would actively expand the imagination of their nine- to 13-year-old audience. That was completely what they were meant to do and they were doing it excellently. These days, superhero comics think the audience is certainly not nine to 13, it’s nothing to do with them. It’s an audience largely of 30-, 40-, 50-, 60-year old men, usually men. Someone came up with the term graphic novel. These readers latched on to it; they were simply interested in a way that could validate their continued love of Green Lantern or Spider-Man without appearing in some way emotionally subnormal. This is a significant rump of the superhero-addicted, mainstream-addicted audience. I don’t think the superhero stands for anything good. I think it’s a rather alarming sign if we’ve got audiences of adults going to see the Avengers movie and delighting in concepts and characters meant to entertain the 12-year-old boys of the 1950s.”

Całość: https://www.theguardian.com/books/2013/nov/22/alan-moore-comic-books-interview

Pn, 24 Październik 2022, 10:27:08
2
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.

Z okładek wygląda na jakąś mangę dla nastolatek o kochających się chłopakach. Opis potwierdza. Komiksiarze raczej nie są jego targetem.

No tak. Komiksiarze są targetem amerykańskich zeszytów dla nastolatków o strzelających się pająkach i nietoperzach.

Twój post sorry ale zasługuje na Bzdurę Roku.

Pn, 24 Październik 2022, 15:03:54
5
Odp: Jeden komiks Po bolesnym kontakcie z TM-Semic i kilkunastu latach wyparcia wróciłem do komiksu dzięki Watchmen - absolutny sztos który pokazał, że to medium może być jednak bardzo mądre.

Ale ten jedyny, który ma wszystko co uwielbiam w fabule, rysunkach, płynności narracyjnej i delikatnie zarysowanej nostalgii to Blacksad: W śnieżnej bieli (jakoś nie mogę się przyzwyczaić do Arktycznych).

Wt, 25 Październik 2022, 09:13:25
2
Odp: Bohaterowie i Złoczyńcy. Kolekcja komiksów DC
Proponuję jednolicie podchodzić do przestrzegania tej etykiety zamiast wybiórczego, bo nie wygląda to rzetelnie i równo wobec każdego członka forum.

Zauważ proszę, że czym innym jest napisanie posta i DODANIE linku do zewnętrznej recenzji, dotyczącej konkretnego tematu, a czym innym wrzucanie własnych kilkuminutowych filmów z prawdami objawionymi (bo jak inaczej nazywać coś, z czym nie sposób polemizować?).

Cz, 27 Październik 2022, 15:02:10
2