Autor Wątek: Indiana Jones  (Przeczytany 2050 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Chmielu

Indiana Jones
« dnia: Pt, 30 Czerwiec 2023, 20:07:11 »
No cóż...

wzruszająco...

świetne widowisko, jakbym znów był w latach osiemdziesiątych, ale w dobrym tego słowa znaczeniu.

Kapitalna intryga, kapitalne jej poprowadzenie. Wiadomo są głupoty, ale zawsze były i nie ma co dramatyzować. Harrison Ford w świetnej formie, Mikkelsen znakomity jako "baddie" (chyba najlepszy w serii), reszta obsady - bardzo fajnie.

Pewne odstępstwa od formuły serii niefajne - logo Paramount nie zmienia się w nic jak w poprzednich częściach, ale tu pewnie korpotworki od myszki nie pozwoliły. "Odesłanie" Vollera też nie w klimacie, niestety.

Ale są "creepy crawlies", a nawet "creepy floaters". ;)

Okresy 1989-2008 i 2008-2023 - stracone lata. Mogliśmy dostać jeszcze z dwie przygody. Ehh... >:(

Ja wiem, że prawdziwej "Death Star"/producentce nazwiskiem Kennedy marzy się franczyza z Phoebe Waller-Bridge, ale raczej się zawiedzie. Jest w tej niewieście (Waller-Bridge) jakiś urok, ale za mało. Zdecydowanie za mało na "femiIndianę".

I tak cholernie przykro, że to już koniec.
To nie pandemia, to test IQ.

"Żadna ilość dowodów nigdy nie przekona idioty" /
„Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani” Mark Twain

sum41

  • Gość
Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 30 Czerwiec 2023, 23:00:48 »
Jak duza czesc filmu dzieje sie podczas wojny?

sum41

  • Gość
Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #2 dnia: So, 01 Lipiec 2023, 10:25:18 »
Niemoge sie doczekac seansu :)


FikoFaryzmWsteczny_DC

  • Gość
Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #3 dnia: So, 01 Lipiec 2023, 10:50:07 »
Jak duza czesc filmu dzieje sie podczas wojny?

,,Indie" i jego przygody w części V, to film zdecydowanie inny niż wszystko, co do tej pory powstało z tej serii, przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego pomysłu i jego wcielenia w życie od Spielberga. Ciężko określić komu to widowisko będzie się podobało na 100% - to bardzo intensywny, dynamiczny film, z masą wątków, po których nie spodziewalibyśmy się, że będą miały tak duży udział w budowaniu fabuły, kreowaniu napięcia, w pisaniu własnej historii. Część, nazwijmy to ,,wojenna" filmu
Spoiler: PokażUkryj
trwa tu dość długo - zresztą sam film zaczyna się specyficznym zbliżeniem kamery, wprowadzając nas w okres II Wojny Światowej, praktycznie na jej finiszu, trwając tak przez dobre kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt minut (ciężko to stwierdzić, na zegarek nie patrzyłem podczas seansu) od początku filmu. Sceny retrospekcji z okresu okołowojennego w trakcie trwania obrazu i jego rozwijania, powracają. Przeszłość w tym filmie to pojęcie względne - zobaczycie, to uwierzycie albo i nie.


Mikkelsen, Phoebe Waller-Bridge, Ford - aktorskie złoto! Phoebe ,,przykryła" swą aranżacją niektóre niedostatki aktorskie - chodzi o to, że świetnie jej rola odciągała widza od rzeczy niepotrzebnych w tej produkcji, od niedostatków w efektach wizualnych czy montażu.

Online Gieferg

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #4 dnia: So, 01 Lipiec 2023, 14:41:16 »
Póki co, to ludzie, których opinie coś dla mnie znaczą zrównali film z ziemią. A jako, że zwiastuny mnie nie ruszyły,  a poprzednia część mi się nie podobała, poczekam, aż będzie się dało obejrzeć za darmo.

sum41

  • Gość
Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #5 dnia: So, 01 Lipiec 2023, 18:06:33 »
Wywalone zawsze mialem na krytykow, jak cos lubie to ogladam i sam decyduje.

Ide we wtorek i jaram sie jak dzisiejsza Francja 😁

Offline michał81

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #6 dnia: So, 01 Lipiec 2023, 23:51:00 »
Mam bardzo mieszane uczucia co do tej części. Otwierające 20 minut jest niezłe, potem nudy, zaskakujący finał, ostatnia scena świetnie zamykająca serię. 

Bender

  • Gość
Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #7 dnia: Nd, 02 Lipiec 2023, 00:08:40 »
Ja wiem, że prawdziwej "Death Star"/producentce nazwiskiem Kennedy marzy się franczyza z Phoebe Waller-Bridge, ale raczej się zawiedzie. Jest w tej niewieście (Waller-Bridge) jakiś urok, ale za mało. Zdecydowanie za mało na "femiIndianę".

No i wyniki otwarcia Indie-renesansu nie wróżą raczej.

Offline gashu

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #8 dnia: Nd, 02 Lipiec 2023, 08:49:43 »
Może w kolejnych częściach powróci jednak Shia?  :D

Offline michał81

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #9 dnia: Nd, 02 Lipiec 2023, 08:51:11 »
Może w kolejnych częściach powróci jednak Shia?  :D
Nie wróci, ale nie będę spoilerował filmu, bo wątek syna ma znaczenie dla postaci Indiany w tym filmie. Choć uważam, że jest go za mało, bo więcej czasu zajmuje postać Heleny, której nie da się lubić. Ta postać jest bardzo źle napisana, cały czas zastanawiałem się czemu Indy ciągle jej pomaga.
« Ostatnia zmiana: Nd, 02 Lipiec 2023, 08:53:13 wysłana przez michał81 »

FikoFaryzmWsteczny_DC

  • Gość
Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #10 dnia: Nd, 02 Lipiec 2023, 09:31:20 »

Wiadomka, artykuł/news z "naekranie", nie powiem, dość ciekawy i warto go sobie geekowsko ogarnąć. Ale... nie wierzę, że: po pierwsze cokolwiek indiano-podobne i wszystko, co w temacie głównego Uniwersum się zawiera nie będzie nigdy kontynuowane, a po drugie
Spoiler: PokażUkryj
syn Indiany według mnie żyje i ma się dobrze: aberracje związane z cofnięciem się ekipy Indiany do przeszłości w okolicy konfliktu punickiego i spotkanie Archimedesa, ofiarowanie mu Tarczy i ten cały myk z zegarkiem sprawiły, że ich powrót do nazwijmy to ,,teraźniejszości", która mogła okazać się tak naprawdę nową linią/odnogą czasu w tej rzeczywistości, przywrócił na swoje miejsce syna Jonesa, który nie zginął na wojnie, ale nikt z ekipy o tym nie wie, gdyż ledwo co nastąpił ich powrót do ,,normalności". I tak, tym samym nie wyklucza się - chyba że uprze się przy tym Lucasfilm Ltd. i Disney - powrotu LaBeoufa do roli następcy Indiany Jonesa, któremu ma kto towarzyszyć, oj ma!

Offline Sebo

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #11 dnia: Śr, 05 Lipiec 2023, 09:58:50 »
Co do syna Indiany w nawiązaniu  do postu powyżej
Spoiler: PokażUkryj
nie sądzę, żeby fakt cofnięcia się w czasie z końca filmu mógł go przywrócić do życia. Tutaj te cofnięcia w czasie działają najwyraźniej inaczej niż w marvelu o czym świadczy fakt, że gdy jones znalazł artefakt to był już przy nim zegarek który po cofnieciu w czasie Archimedes zabrał ze spopielonych zwłok Vollera. Oznacza to, że tutaj nie tworzą się inne linie czasowe jak w avengersach ale jest jedna, niezmienna. Niemniej przywrócenie Matta w normalnych okolicznośicach nie byłoby wcale takie trudne. Mogłoby się okazać np. że jego nieśmiertelnik w jakiś okolicznościach trafił na szyję innego żołnierza, który później zginął a stan jego zwłok nie pozwalał na identyfikację, a sam Matt mógł np. trafić do niewoli i parę latek przesiedzieć w jakimś obozie , jak te typki których Rambo ratował w 2 częsci swojego filmu. Możliwości jest wiele, ale moim zdaniem ta postać nie ma i tak potencjału.


Ja najchętniej zamiast jakiś spinoffów z innymi postaciami wolałbym zobaczyć przygody Indiany (oczywiście już z innym aktorem) z okresu lat 1925-1935 . Jest to okres, którym do tej pory nie zajmowały się ani filmy ani serial o młodości archeologa.

Co do najnowszej części to mi się  podobała . Zmienił bym tylko jedną rzecz w końcówce.
Spoiler: PokażUkryj
 gdy Indiana zostaje postrzelony to zamiast kulki w klatę mógłby zostać ranny w okolicach oka co ostatecznie doprowadziłoby do jego utraty i co fajnie by nawiązywało do wyglądu 90letniego Indiany z serialu o jego młodości, który przecież należy do kanonu

sum41

  • Gość
Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #12 dnia: Śr, 05 Lipiec 2023, 11:10:28 »
Bylem, zobaczylem, mega mi sie podobalo.

Pierwsza czesc filmu z kopaniem dupy naziolom perfekcyjna i mega klimatycczna UWIELBIAM takie rzeczy. dalej tez niemamy czasu na przerwe i jak na Indiego przystalo mamy ciagle przemieszczanie sie i kolejne przygody z extra koncowka oraz wzruszajacym zakonczenie :)

Zona tez doszla do wniosku jak kolega wyzej ze szkoda ze nie dostalismy wczesniej jeszcze z 2 filmow...

Niestety to druga produkcja naktora poszedlem do kona ktora zalicza klape finansowa :(

Offline starcek

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #13 dnia: Śr, 05 Lipiec 2023, 16:19:30 »

Trochę w nim za dużo widać dłubania przez marketingowców poprzez odhaczanie z listy tego, co przecież musi być:
Spoiler: PokażUkryj

- naziści w swoich czarnych mundurkach
- złe białasy
- dobra Afroamerykanka
- prężna i zwinna femina
- młody pomocnik
- starzy kumple.

Ogromny plus za brak silenia się na robienie z dziadka wyczynowca niczym za młodych lat (te akurat sprytnie sprzedano na początku filmu).
Jak dla mnie poniżej I i III, ale wyżej na podium od II i IV.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Sebo

Odp: Indiana Jones
« Odpowiedź #14 dnia: Śr, 05 Lipiec 2023, 18:41:20 »
nie do końca wszystko odhaczyli - nie ma przecież wątku homoseksualnego