Autor Wątek: Anime - Filmy, seriale, adaptacje (Dział ogólny)  (Przeczytany 1354 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: Anime - Filmy, seriale, adaptacje (Dział ogólny)
« Odpowiedź #15 dnia: Cz, 19 Grudzień 2019, 16:23:53 »
"Sirius the Jeager (2018)", dostępne na Netflixie, to 12-odcinkowe Anime, utrzymane w konwencji horroru fantasy, z esencją rysu historycznego - akcja serialu rozgrywa się w latach 30-tych XX wieku, a tak właściwie w 1930 roku, początkowo w Chinach, jednak głównie w Japonii. Produkcja opowiada o grupie łowców wampirów - Jeagers - którzy muszą pozbyć się krwiopijców, i chyba robią to ze względów politycznych. Dokładnie nie rozgryzłem fabuły tejże animacji; skupiam się bardziej na postaciach i aspektach graficznych serialu, oraz odniesieniach historycznych - urbanizacja dużych ośrodków miejskich, ich wyglądu w okresie lat 30-tych XX wieku itp. Jest to ciekawa produkcja, mocno dynamiczna, lecz zbyt młodzieżowo dramatyczna (nie wiem jak inaczej to określić). Ciekawy tytuł do uzupełnienia swojego doświadczenia obcowania z kulturą Anime. Dwa odcinki za mną; "Sirius the Jeager" zasługuje na tymczasową notę: 6,5/10.

Odp: Anime - Filmy, seriale, adaptacje (Dział ogólny)
« Odpowiedź #16 dnia: Pn, 24 Luty 2020, 11:19:50 »
"Dr Stone", to nader specyficzne anime z 2019 roku, o którym powiedzieć, że jest dość dobre, to cóż, zdecydowanie za mało. To produkcja tak wyjątkowa, tak fabularnie inna - z niespotykanym konceptem w gatunku post-apokaliptycznym, że samo to sprawia, że serial chce się ze szczerą pasją oglądać. Bo jak tu nie podziwiać głównego założenia fabularnego 24-odcinkowego cyklu produkcji, polegającego w głównej mierze na istocie pewnego fenomenu paranormalnego, który jest prowodyrem całej linii fabuły: niespodziewanym, potężnym jaskrawym, o zielonkawej poświacie, błyskiem, pochodzącym nie wiadomo skąd, obejmującym całą kulę ziemską i zamieniającym wszystkie istoty ludzkie na planecie - w momencie jego ekstrakcji - w kamień, lub jak kto woli, w jakąś twardą mineralną skorupę. Głównymi bohaterami "Dr Stone" są nastolatkowie, pewny siebie Senku (tytułowy Dr Stone) oraz jego ekstrawertyczny - początkowo tylko znajomy z klasy, potem kumpel i brat krwi - odpowiednik, Taiju. Od nich zresztą zaczyna się narracja serialu - od ich zwykłej, typowo szkolnej historii, gdzie nakreśla się to jakimi są nastolatkami, jaki mają charakter, i jaka relacja łączy tę dwójkę. To tylko przedsmak tego, co zaraz nastąpi. Dochodzi do emisji zamieniającego ludzi w ,,Kamień" światła. Po 3700 latach dwójka ta, z niewiadomych przyczyn: dlaczego o tej porze roku, w tym miejscu, dlaczego akurat tylko oni i to na dodatek będący dla siebie znajomymi, każdy z osobna zrzucają ze swych ciał tę mineralną skorupę, i powracają do życia bez żadnych skutków ubocznych dla organizmu, związanych z tak długą hibernacją. I tak to wszystko się zaczyna. Wątek post-apokaliptyczny w serialu jest naturalny, nie wymuszony, lecz logiczny. Po 3700 latach natura bierze odwet, odbierając człowiekowi to, co podstępnie zabierał jej przez tysiące lat rozwoju cywilizacyjnego. Świat to dzicz, a po ludzkości nie ma śladu. Nic teraz nie ma znaczenia... Przynajmniej jest z czego odbudowywać Cywilizację.

Obecnie jestem po pilotowym odcinku "Dr Stone'a"; wrażenia są pierwszorzędne. To serial niby prosty, ale wyjątkowy, mający niespotykany niczym diament w koronie gatunku post-apokaliptycznego w małoekranowym środowisku Anime, konstrukt fabularny. Graficznie dopracowano tu wszystko dość wydatnie, dokładnie: kolory są pełne, świeże, ekspresyjne, a kontury postaci i ich wypełnienia, jak na współczesne anime przystało, wyraziste, dopracowane, nieszarpane i domknięte. Pilotowemu odcinkowi "Dr Stone'a" dam ocenę: 8,5/10.

Naprawdę bardzo, ale to bardzo polecam!


W odnośniku poniżej trailer do pierwszego sezonu anime "Dr Stone".


Online Bender

Odp: Anime - Filmy, seriale, adaptacje (Dział ogólny)
« Odpowiedź #17 dnia: Nd, 01 Marzec 2020, 12:10:57 »
Mały reminder gdyby ktoś nie wiedział: Większość Ghibli dostępna na polskim Netfliksie
GOBLIN GIRL (Moa Romanova) - Świetne! Bardzo oryginalna i interesująca kreska. Czekam na kolejne komiksy Romanovej.

Odp: Anime - Filmy, seriale, adaptacje (Dział ogólny)
« Odpowiedź #18 dnia: Nd, 01 Marzec 2020, 14:17:42 »
"Dr Stone", to anime wyróżniające się na tle innych seriali animowanych japońskiej stylistyki, powstałych na w ciągu ostatnich kilkunastu lat! Fabuła w serialu jest dość mocna, nietypowa, rozwijająca się w swoim solidnym tempie. Wydarzenia nietuzinkowe, a świat nieodkryty, zagadkowy, z postaciami wprowadzanymi stopniowo! To rozwiązanie przełomowe, czyli, jakby powiedział Senkuu, ,,na dziesięć tysięcy milionów procent" niesamowite! A według uznania Chrome'a: ,,ryjące czachę"! Gigantyczna, niebotyczna ekspresja inteligencji emocjonalnej i zachowań wszystkich opisywanych w "Dr Stone", czy to pierwszo czy drugoplanowych, postaci, ukazana poprzez specyficzną, ewoluującą linię kreślącą kontury ich ciał i cechy ich fizjonomii! Skończyłem oglądać dopiero 9 odcinków tegoż to anime, a już jestem przez jego dotychczasową treść: obraz, fabuła, muzyka, kupiony! Aż gębula się cieszy na samą myśl, co się wydarzy w pozostałej większości epizodów pierwszej serii "Dr Stone"!