Autor Wątek: Timof Comics  (Przeczytany 552140 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1620 dnia: Nd, 16 Październik 2022, 19:40:29 »
tej tezie przeczy nieobecność donżonu w drugim obiegu. jakby był przehypeowany to po przeczytaniu ludzie by się pozbywali masowo tego komiksu. po prostu się wam nie podoba.

Ja się nie będę jakoś bardzo spierał z tym, ale chcę podkreślić, że to nie jest tak, że mi się nie podoba. Podoba mi się, mam wszystkie wydane tomy i kupię kolejne. Zwyczajnie nie widzę tam nic, co by mi pozwalało to porównywać do rzeczy wybitnych. Dla mnie to jest tylko rozrywka na wysokim poziomie. Więc, o ile odbiór kultury jest zawsze subiektywny, o tyle obiektywizuję to takim właśnie argumentem. Jeśli ktoś szuka w komiksach tylko rozrywki, to faktycznie może to uznać za komiks wybitny, ja zawsze szukam czegoś więcej, jakiegoś poziomu meta, drugiego dna, jak zwał tak zwał, czegoś co autor chce powiedzieć o świecie / ludziach.

Offline freshmaker

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1621 dnia: Nd, 16 Październik 2022, 19:44:35 »
nie wiem kto mówił ze donzon jest wybitny i meta? to jest humorystyczna seria fantasy, wiec raczej trudno tam o meta odniesienia i drugie dno. możesz podać jakiś przykład wybitnej serii humorystycznej? a humorystyczna meta? to chyba podróże franka, bo rzeczy clowesa, sfara czy burnsa bym raczej humorystycznymi nie nazwał.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1622 dnia: Nd, 16 Październik 2022, 19:48:37 »
możesz podać jakiś przykład wybitnej serii humorystycznej?

Najbardziej banalny przykład jaki może być - Asteriks do pewnego momentu. Czytałem wielokrotnie i za każdym razem odkrywałem coś nowego, wraz z wiedzą nabywaną z wiekiem, o historii Francji / Europy, o różnych zjawiskach społecznych itd. A jednocześnie za dzieciaka mogłem to czytać totalnie się tym nie przejmując i zaśmiewając do rozpuku. W Donżonie ani razu nie miałem momentu w stylu "o kurde, jaki fajny patent, można to odbierać na kilka różnych sposobów". Taka tam prosta historyjka, którą się świetnie czyta i szybko zapomina.

Offline parsom

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1623 dnia: Nd, 16 Październik 2022, 19:48:53 »
Ale tam jest i poziom meta, i drugie dno, i coś ludziach i świecie. I nie jest to tylko seria humorystyczna.
Z tego co widzę - główny zarzut wobec "Donżonu" opiera się na "przereklamowaniu"/"przehypowaniu". Ale co to niu jest to "przereklamowanie"/"przehypowanie"?

ukaszm84

  • Gość
Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1624 dnia: Nd, 16 Październik 2022, 19:51:17 »
Ale tam jest i poziom meta, i drugie dno, i coś ludziach i świecie.

Jeśli jest, to ja nie zauważyłem. Jest to jak najbardziej możliwe, nie uważam się za alfę i omegę w żadnym wypadku. Możesz podać przykłady?

Offline freshmaker

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1625 dnia: Nd, 16 Październik 2022, 19:57:35 »
to przywaliłeś. asteriks jest bardzo śmieszny, edukacyjny ale gdzie to drugie dno i meta? to już bardziej calvin i hobbes.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1626 dnia: Nd, 16 Październik 2022, 20:03:22 »
to przywaliłeś. asteriks jest bardzo śmieszny, edukacyjny ale gdzie to drugie dno i meta? to już bardziej calvin i hobbes.

No drugie dno w znaczeniu takim, że co innego zauważy dziecko, a co innego dorosły. I u dorosłych też się to stopniuje w zależności od ich wiedzy. To, jak przedstawiane są inne narody w kontekście ich zachowań historycznych, to jak twarze często przedstawiają jakieś postaci z prawdziwego świata i ich zachowanie nabiera wtedy drugich znaczeń itd., itp.

Bender

  • Gość
Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1627 dnia: Nd, 16 Październik 2022, 20:10:11 »
O tym jak niekoreślone jest sformułowanie "przereklamowany" można przeczytać w wątku, który kiedyś tu był. I nikt nigdy nie mówił, że to Donżon "wybitny" komiks. Choć jakby się nad tym zastanowić, to w swojej kategorii może i nawet jest wybitny, choć dziwnie się uzywa takich określeń pod adresem komiksu, który drwi ze wszystkiego, z własną konwencją włącznie.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1628 dnia: Nd, 16 Październik 2022, 20:12:32 »
O tym jak niekoreślone jest sformułowanie "przereklamowany" można przeczytać w wątku, który kiedyś tu był. I nikt nigdy nie mówił, że to Donżon "wybitny" komiks. Choć jakby się nad tym zastanowić, to w swojej kategorii może i nawet jest wybitny, choć dziwnie się uzywa takich określeń pod adresem komiksu, który drwi ze wszystkiego, z własną konwencją włącznie.

Więc moim błędem jest to, że widząc taki hype na niego (w ramach oczywiście naszego dość małego środowiska), założyłem, że musi być wybitny.

Offline eferce

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1629 dnia: Nd, 16 Październik 2022, 20:44:13 »
I to jest wlasnie kwintesencja rzeczowej dyskusji, ktora utwierdza niejednego forumowicza do czynnego lub biernego  udzialu w tym forum.
Ja tez nie zachwycilem sie, choc czytalem juz 3x i na nic bardziej niz tom 4 juz w tym roku nie czekam.

Offline Leyek

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1630 dnia: Nd, 16 Październik 2022, 23:23:47 »
I to jest wlasnie kwintesencja rzeczowej dyskusji, ktora utwierdza niejednego forumowicza do czynnego lub biernego  udzialu w tym forum.
Ja tez nie zachwycilem sie, choc czytalem juz 3x i na nic bardziej niz tom 4 juz w tym roku nie czekam.

@eferce to jest komenatarz z drugim dnem i poziomem meta? Bo czytam 4 raz i nic nie rozumiem co chciałeś przekazać? ;)
Drugie zdanie - komiks średni, ale czytałem 3 razy i na 4 część czekam najbardziej ze wszystkiego co wychodzi na rynku.
A pierwsze zdanie - może oznaczać jednocześnie, że powyższa dyskusja zniechęca do aktywnego uczestnictwa na forum (jeśli pisałeś z ironią, bo jakaś tam wymiana zdań powyżej była, ale bardzo rzeczową to bym jej nie nazwał), jak i że zachęca ;) Normalnie zdanie kwantowe ;)

A Donżon jest wybitny i określanie go jedynie humorystyczną opowiastką fantasty to jest megaspłycanie.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1631 dnia: Nd, 16 Październik 2022, 23:28:19 »
A Donżon jest wybitny i określanie go jedynie humorystyczną opowiastką fantasty to jest megaspłycanie.

O, czyli jednak ktoś uważa ten komiks za wybitny, więc chyba jednak tak bardzo się nie nadinterpretowałem zachwytów. Zupełnie bez złośliwości możesz napisać co jest w nim wybitnego i jakie elementy są w nim czymś więcej niż (bardzo dobrą) humorystyczną opowiastką fantasy?

Offline freshmaker

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1632 dnia: Pn, 17 Październik 2022, 08:28:26 »
bez złosliwości ukasz ale kolejny raz pytasz o to samo w sprawie donżonu. podtrzymuję moją tezę, że nie podoba ci się, nie wiesz dlaczego i nie możesz odpuścić.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1633 dnia: Pn, 17 Październik 2022, 08:37:35 »
bez złosliwości ukasz ale kolejny raz pytasz o to samo w sprawie donżonu. podtrzymuję moją tezę, że nie podoba ci się, nie wiesz dlaczego i nie możesz odpuścić.

No pytam bo chciałbym się dowiedzieć po prostu. Skoro na moje argumenty, że to jest tylko dobra rozrywka i prosta humorystyczna seria na wysokim poziomie, czytam że jednak jest to komiks wybitny i ja go spłycam to przyjmuję, że mogę się mylić i czegoś nie zauważyłem, chciałbym tylko wiedzieć czego. I pisałem już wielokrotnie, że mi się podoba, a ty ciągle mi wpierasz, że mi się nie podoba.

Offline freshmaker

Odp: Timof Comics
« Odpowiedź #1634 dnia: Pn, 17 Październik 2022, 08:44:03 »
ok - podoba ci sie ale nie tak bardzo jak bys chcial