Autor Wątek: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 323909 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online OokamiG

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2595 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 14:04:39 »
Raczej nie będzie Moencha i Jonesa, bo zapowiedzieli Contagion, od Brubakera chyba lepiej wydać zbiory Murderer i Fugitive, Blind Justice zawarte jest, w którymś Dark Knight Detective. Brayfogle'a też nie warto dublować. Egmont pewnie wyda Caped Crusader I Dark Knight Detective, inne wydania to będzie pomyłka.
« Ostatnia zmiana: Wt, 07 Marzec 2023, 14:07:09 wysłana przez OokamiG »

Online michał81

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2596 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 15:19:45 »
Ale dyskusja jak to może być wydane była w temacie Batmana i Kelen sam potwierdził, że układał i wysyłał już spory czas temu jako podpowiedź/sugestie.

sum41

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2597 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 17:32:35 »
Kelly Jones a powinni wydac bo czesc byla w Tm semic wiec dobra sprzedaż gwarantowana.

Offline plast

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2598 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 18:32:19 »
pewnie chcą zminimalizować wydatki na obecność na Targach

Dlatego mają tyle hostess i ludzi do pomocy / obsługi? To raczej nie wolontariusze przecież, a na ostatniej emefce nie dało się postać chwili by nie podchodził ktoś i nie pytał w czym pomóc, co nawet było przydatne czasem jak się czegoś konkretnego szukało, ale ceny zniechęcały (ale i tak nakupowałem :P). Raczej to świadome działanie :)

Offline MarcusSz

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2599 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 21:29:55 »
Było o tym kiedyś wspominane, ale teraz nie pamiętam gdzie - Ogólnie stoiska Egmontu na dużych imprezach ogarnia wynajęta firma a nie Egmont (a na niektórych mniejszych imprezach bywało że tytuły Egmonty miało Centrum Komiksu lub Planeta).

Offline martin685

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2600 dnia: Śr, 08 Marzec 2023, 08:09:28 »
Tylko jesli nie jest sklep zależny od Egmontu to czemu maja takie srednie malo konkurencyjne rabaty. Tak jakby tylko chcieli byc ale nie za bardzo sie narazac innym sklepom.

Według mnie to dość rozsądna polityka, ich targetem są osoby wpisujące w google "Egmont" i liczące że kupią produkty Egmontu taniej niż w Empiku. Wg mnie trudno byłoby im utrzymać opłacalność sprzedaży jeśli konkurowali by cenowo np. z tantisem, bo mają znacznie mniejszy wolumen sprzedaży ze względu na to, że sprzedają tylko produkty Egmontu.

Offline Piterrini

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2601 dnia: Śr, 08 Marzec 2023, 11:15:13 »
Czytam dyskusję po sobotnim filmiku i dosyć zabawne jak udało się z 'gorącego' tematu CEN KOMIKSÓW zrobić temat czysto polityczny :) Może to co @turucorp wskazuje odnośnie inteligencji TK nie jest przesadzone - w wypowiedź wplecione rzeczy polaryzujące (chociaż ja odebrałem je jako opinię) z zamierzeniem zmiany kierunku dyskusji (kto będzie śledził dyskusję na forum, gdzie od kilku stron nic o CENACH KOMIKSÓW nie ma...).

Cen na targach się 'przyczepiliście', a w sumie rzadko widuję tą kwestię, nie wydawała się na tyle istotna żeby łączyć ją z tematem ogólnie cen i rynku, no ale jak już E się odniósł... Sami wskazaliście wyżej, niektórzy wprost dlaczego są mniejsze rabaty na targach - mimo że wyższe ceny to ludzie kupują, nie sposób zastąpić złapania w ręce komiksu zakupem online. Tzn. da się zastąpić, ale nie bez powodu np. Empik ma tak silną pozycję (mimo że całą ofertę, książki płyty itd. można kupić taniej online). Dostępność - to jest kluczowy czynnik, jesteś już na miejscu, widzisz komiksy i masz $, może akurat Ty (ktokolwiek kto czyta niniejsze) porównasz z ceną w internecie, ale przed i po Tobie przejdzie masa innych osób, które nie porównają.
A ceny w sklepie egmont.pl były nieraz wyjaśnione, jak najbardziej uzasadniony jest taki model sprzedaży.

Online michał81

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2602 dnia: Śr, 08 Marzec 2023, 17:30:26 »
Ale o jakich targach my tu mówimy? Jedynymi większymi targami komiksowymi na jakich Egmont się wystawia to MFKiG, gdzie rzeczywiście ma szeroką ofertę komiksową. Pozostałe targi to tagi książki, gdzie wystawia ofertę dziecięcą (nawet na Komiksowej Warszawie).
Złote Kurczaki? Krakowski Festiwal Komiksu? Rumia Comic Con? GDAK? BETON? Leszek? Nie ma na żadnym z nich własnego stoiska, a to są imprezy typowo komiksowe.

Offline Rodrigues

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2603 dnia: Śr, 08 Marzec 2023, 17:35:26 »
Nest Bank rzucił nowy spot, utrzymany w konwencji komiksowej i superhero.

https://www.youtube.com/watch?v=KCTX_BZsMXg

Więcej do poczytania tutaj:
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/superprzedsiebiorcy-pokonuja-zle-koszty-nest-bank

Wydaje się to dosyć dziwne/ciekawe posunięcie, biorąc pod uwagę omawiane tutaj nikłe zainteresowanie społeczeństwa komiksem oraz zauważalne w wątku MCU przypuszczenia o możliwym przesyceniu odbiorców kinematografii motywami superhero.

Offline Dacu

Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2604 dnia: Śr, 08 Marzec 2023, 17:55:51 »
Pozwolę sobie wyjaśnić czemu komiksy w sklepie Egmontu lub na targach mają „tylko” zniżki rzędu 30%, czyli tyle ile w innych sklepach. Chodzi o przyjęty przez Egmont model biznesowy. Najpierw w skrócie. Egmont nie daje zniżek większych niż inne sklepy, ponieważ sklep  Egmontu nie chce być konkurencją dla swoich dystrybutorów.

Teraz dłuższa odpowiedź. Egmont to spółka nastawiona na przychody. Przychody można zwiększać na wiele sposobów. Dwa są dość bezpośrednie, czyli wysoka marża (sprzedajesz mało drogich komiksów) albo wysoki obrót (sprzedajesz dużo tanich komiksów). Drugie wyjście jest długofalowo lepsze i przyjmuje się że przedsiębiorstwo powinno dążyć do dużego obrotu a potem podnosić marże.

Żeby uzyskać duży obrót trzeba mieć odpowiednie środki. Jednym z nich jest udział w rynku oraz penetracja rynku. Im więcej na rynku komiksów Egmontu, dostępnych w wielu punktach i sklepach tym wyższy obrót, czyli wyższe przychody.

I teraz konkluzja. Egmont mógłby sprzedawać w swoim sklepie lub na swoim stoisku swoje komiksy najtaniej, ale zapewne kalkuluje że to nieopłacalne. Załóżmy że Egmont w swoim sklepie ma najniższe ceny, co to powoduje? Obrót sklepu rośnie, choć przychód już nie tak bardzo ponieważ skoro ceny są tam najniższe to i marża niewysoka.

W niedługim czasie dystrybutorzy (Gildia, Empik, sklepy z komiksami) przestają zamawiać komiksy od Egmontu ponieważ wiedzą że ich nie sprzedadzą skoro Egmont ma je taniej w swoim sklepie. W konsekwencji Egmont zaczyna szybko tracić udziały w rynku a przyjmując hipotetycznie skrajność - komiksy Egmontu są dostępne tylko w sklepie Egmontu i na targach. A to oznacza, że kupują je tylko ludzie którzy wiedzą że taki sklep istnieje (wierzcie mi jest ich garstka).

Dlatego właśnie Egmont nie konkuruje ze swoimi dystrybutorami, ponieważ kalkuluje, że na wyższych udziałach w rynku i wyższym obrocie zarobią więcej. Podobnie działa wiele biznesów, w których dany produkt można nabyć zarówno od producenta jak i dystrybutora, np. gry w sklepie PlayStation są co do zasady droższe niż te na płytach. Właśnie dlatego żeby nie zabijać obrotu oraz penetracji rynku, w przypadku konsol ważne jest również budowanie lojalności.

Offline xanar

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2605 dnia: Śr, 08 Marzec 2023, 18:25:32 »
Niekoniecznie mogłoby się tak stać, te sklepy, który są stacjonarne jak Empiki itd. dalej by zmawiały a w intrenecie, wpisuje się w Google i kupuje tam gdzie najtaniej, tak robi większość.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline plast

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2606 dnia: Śr, 08 Marzec 2023, 19:02:42 »
@Dacu -> Pierwszy post na forum i od razu taki esej - witamy Egmonciarza? ;)

Im więcej na rynku komiksów Egmontu, dostępnych w wielu punktach i sklepach tym wyższy obrót, czyli wyższe przychody.

Odniosę się na szybko tylko do tego - ogólnie tak, lepiej mieć 50 dystrybutorów, którzy zadbają o to by mój produkt był wszędzie i by go sprzedać oknem jak wyleci drzwiami, wiadomo. Ale jednocześnie IMO warto mieć jednak i swoją ofertę specjalną, właśnie na takie okazje jak emefka, czy black friday, czy jakąś lojalnościową, w żaden sposób NA CO DZIEŃ nie kolidowałoby to z dystrybutorami, ale te kilka razy w roku dawało szansę najwierniejszym klientom bezpośrednim, czy po prostu tym z fartem :)

Tym bardziej, że sklep Egmontu sam w sobie nie oferuje niczego jako wartości dodanej - prosty przykład, mam kilka zamówień w sklepie Egmontu bezpośrednio otwartych obecnie - otwartych, bo czekam na premiery i dopiero wtedy zostanie to wysłane, mógłbym coś domówić - ale nie, bo nie da się zmodyfikować zamówienia jak np. na Gildii - można je anulować, oddadzą kasę i zamówić od nowa, no ale nie ma to sensu, bo cena na pozycje wybrane przeze mnie jest już inna (czyt. gorsza) niż była gdy robiłem zamówienie. Zatem domawiam te brakujące rzeczy gdzie indziej, w tej samej cenie lub ciut taniej, a wolałbym dać zarobić te 5% Egmontowi, tylko się nie da (wiadomo, wszystko rozbija się o koszt przesyłki przy rozbijaniu zamówień na mniejsze).

I tak dalej - dużo by pisać, ale generalnie jest to takie trochę po macoszemu podejście i to czuć, a szkoda, bo jakby(ście ;>) zrobili na emefce fajne promocje to bym trzy plecaki zakupów wynosił, a tak skupiam się na innych wydawnictwach ;)

Offline Dacu

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2607 dnia: Śr, 08 Marzec 2023, 19:28:34 »
@plast

Nie jestem żadnym Egmonciarzem po prostu trochę znam działalność takich biznesów. Poza tym siedzę na wyjeździe bez komiksów, więc stwierdziłem że po 2 miesiącach czytania forum w końcu się zarejestruje i skomentuję co nieco.

Pełna zgoda co do specjalnych promek z okazji targów, ewentów itp. tego z pewnością brakuje i to na pewno nie zaszkodziłoby dystrybutorom. Niemniej, myśle że E. ma tutaj twarde zasady. Słyszałem że rynek księgarski jest bardzo specyficzny (bo relatywnie mały) i osobiste sympatie czy animozje często grają pierwsze skrzypce.

Co do sklepu E. to uważam że jest on zasadniczo prawie że, nieomal fatalny i rodem z internetu 2.0. Brak szeregowania serii/cyklów według kolejności tomów. Brak zaawansowanego szukania. Ewidentne to sklep na zasadzie „wejdź z Google i coś kup”. Do tego to kiepskie pakowanie. Brakuje chociażby programu lojalnościowego, czy właśnie możliwości edytowania zamówienia.

Natomiast ja jestem takim leniem że praktycznie wszystko od E. zamawiam w ich sklepie. Cenowo wychodzi w zasadzie tanio (nie najtaniej) a poza tym mogę brać całe serie, ogarniać co jest dostępne, co się dodrukowało itp.

Natomiast jeśli TK czy inny Egmonciarz to czyta to apeluję ogarnijcie swój sklep! Pozwólcie wyświetlać więcej niż 60 pozycji na jednej stronie i szeregujecie cykle według kolejności wydania poszczególnych tomów!

Offline xanar

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2608 dnia: Śr, 08 Marzec 2023, 19:32:38 »
No i po co mają coś robić z tym sklepem, jak i tak tam kupujesz, chociaż jest fatalny :)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline plast

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2609 dnia: Śr, 08 Marzec 2023, 19:36:08 »
Natomiast ja jestem takim leniem że praktycznie wszystko od E. zamawiam w ich sklepie. Cenowo wychodzi w zasadzie tanio (nie najtaniej) a poza tym mogę brać całe serie, ogarniać co jest dostępne, co się dodrukowało itp.

Mam tak samo więc daję im zarobić, aczkolwiek też bez przesady, mogliby i oni coś dla człowieka zrobić! :P

Co do cen to na szczęście na forum wpadają kupony 7%, a i czasem nawet jakieś 10%, wtedy robią się lepsze ceny niż w normalnych e-sklepach, pomijam dyskonty, bo tu prawie zawsze da się jeszcze taniej wyrwać, no ale pakowanie to często horror w zimowych skarrrpetkach.

A sklep może nie jest fatalny, ale czuć że nadgryzł go ząb czasu. Z drugiej strony to nawet Egmont dobrze wypada gdy spróbujesz coś znaleźć na Amazonie...