Autor Wątek: Scream Comics  (Przeczytany 808364 razy)

0 użytkowników i 12 Gości przegląda ten wątek.

Offline parsom

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4575 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 15:23:44 »
Purystą językowym nie jestem, ale nie widzę potrzeby wciskania "z". Dla mnie brzmi dobrze.

Jest albo jedno "z" za mało, albo jedno "z" za dużo.

Offline Piterrini

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4576 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 15:56:29 »
Niby tak, ale popieram @Alexandrus888. Żeby tylko takie błędy były...

Online michał81

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4577 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 16:06:00 »
Zapytałem osobę która zajmuje się korektą w komiksach i nie macie racji. Jedyny błąd jaki jest to złączenie dwóch wyrazów, który najprawdopodobniej wynika z błędu DTPu. To że wam wydaje się ze jest źle, nie znaczy że tak jest.
« Ostatnia zmiana: So, 16 Grudzień 2023, 16:32:46 wysłana przez michał81 »

Offline starcek

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4578 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 16:33:50 »
Osoba zajmująca się korektą w komiksie - jakie piękne wyrażenie. Oby pracująca dla Ongrysa, a nie Studia Lain. :-D
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline parsom

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4579 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 16:59:39 »
No jak nie jest, jak jest...

Offline death_bird

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4580 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 17:28:21 »
Zapytałem osobę która zajmuje się korektą w komiksach i nie macie racji.

Osoba zajmująca się korektą w komiksach? To jakiś jednorożec czy inne mityczne stworzenie? ;)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Brvk

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4581 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 17:59:17 »
Osoba zajmująca się korektą w komiksach - najwyższy stopień wtajemniczenia językowego.

Offline Midar

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4582 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 17:59:46 »
Zapytałem osobę która zajmuje się korektą w komiksach i nie macie racji.
To ta osoba musi się jeszcze trochę dokształcić. Błąd jest ewidentny. Może nie razić, może nie przeszkadzać, ale formalnie jest i „autorytety” zajmujące się korektą w komiksach tego nie zmienią.

Offline Popiel

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4583 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 18:27:37 »
Albo dwa razy "z", albo żadnego. Tak to niestety nie brzmi, rytm ucieka i jakoś bokiem zdanie leci.

Online michał81

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4584 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 18:45:11 »
Widzę że forum wjechało na pełnej.

Jakoś czytacie komiksy które tłumaczy i tak nie jęczycie jak przy tym cytacie z Kabuki, wiec chyba się jednak zna. Po za Stracekiem bo ten zawsze ma kij w tylnej części ciałam dla zasady.

Idźcie zrobić coś pożytecznego np. obejrzeć Akirę w kinie, bo wiecej nie będziecie mieli takiej możliwości.

Offline starcek

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4585 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 19:00:35 »
Zasad to już nie ma żadnych, bo akurat w komiksowie panuje wyjątkowa redakcyjna amatorszczyzna. A może to oznaka czasów, bo ostatnio przy lekturze książek też mi gula skakała, gdy babole widziałem, choć wcale nie jestem taki spostrzegawczy. Lata obniżania poprzeczek na kolejnych etapach edukacji wydają okazałe owoce.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline parsom

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4586 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 19:29:34 »
To fakt, w książkach też już puszczają takie numery, że aż na niektóre wydawnictwa dałem sobie bana.

To ta osoba w końcu tłumaczy, korektę robi czy zna się na uprawie ogórków?

Scream nie ma u mnie kredytu zaufania (delikatnie mówiąc). I jechać po nich trzeba, bo odstawiają żenujące numery. Jak pokazuje przykład SL - zawsze można się poprawić, trzeba tylko chcieć i zatrudnić ludzi mających o tym jakieś pojęcie.

Offline death_bird

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4587 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 20:40:35 »
Jakoś czytacie komiksy które tłumaczy i tak nie jęczycie jak przy tym cytacie z Kabuki, wiec chyba się jednak zna.

Tłumaczą, korygują. To teraz już możemy mieć pewne choć niejasne podejrzenia i przeczucia względem tego dlaczego dostajemy takie tłumaczenia i takie korekty w komiksach z których niektóre podchodzą pod okładkowe 200 PLN za tom.
Zwyczajnie doba jest za krótka i kawa za słaba. ;)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Kadet

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4588 dnia: So, 16 Grudzień 2023, 21:33:52 »
Zapytałem osobę która zajmuje się korektą w komiksach i nie macie racji. Jedyny błąd jaki jest to złączenie dwóch wyrazów, który najprawdopodobniej wynika z błędu DTPu. To że wam wydaje się ze jest źle, nie znaczy że tak jest.

Powiedziałbym, że jeśli to ma być celowo potoczna wypowiedź, to może być, ale jeśli chcielibyśmy używać starannej polszczyzny, to tu są dwie rzeczy do poprawy:

1) konstrukcja "nie... a..." jest do przyjęcia tylko w potocznych wypowiedziach - w normie wzorcowej należałoby użyć "nie... lecz...", "nie... tylko..." albo "nie... ale...": https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/ciekawostki-jezykowe/spojnik-a-,c,50001

2) najlepiej, gdy poszczególne człony tej konstrukcji, wprowadzane jej elementami, są równoważne. Tutaj tego nie ma: "Jednak nie [słowami z tradycyjnej japońszczyzny], a [jakiegoś współczesnego, specyficznego dialektu]". Pierwszy człon ma inną budowę, bo w przeciwieństwie do drugiego zawiera wyrazy "słowami z". Aby zachować idealną stylistyczną równowagę, należałoby przesunąć otwierające konstrukcję "nie" po "słowami" i dodać drugie "z": "Jednak słowami nie [z tradycyjnej japońszczyzny], ale [z jakiegoś współczesnego, specyficznego dialektu]". Nie jest to chyba w stu procentach wymagane, ja jednak zwykle staram się tak robić dla większej jasności tekstu:
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/miejsce-nie-w-zdaniu;8512.html
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Online LukCook

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4589 dnia: Nd, 17 Grudzień 2023, 14:01:46 »
Skończyłem Kabuki i mogę tylko powiedzieć, że jest to dzieło genialne i warte poznania. Imponująca strona graficzna i bardzo dobra historia.
Jeżeli macie kupić w najbliższym czasie jeden komiks, nich to będzie Kabuki. Krzykacze dali radę, dając nam pięknie wydanie.

Zwykle nie zwracam uwagi na okładkowe blubry ale tutaj wszystko się zgadza: