Autor Wątek: Scream Comics  (Przeczytany 808333 razy)

0 użytkowników i 11 Gości przegląda ten wątek.

Offline Motyl

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4425 dnia: Wt, 26 Wrzesień 2023, 00:25:06 »
No spoko, jak tak rzeźbisz dymek, to masz czas żeby mu się przyjrzeć. Nie chcę się tutaj wymądrzać, bo komiksów nie składałem, ale ja bym taki rzeźbiony dymek oznaczył jako edytowany, wtedy osoba dokonująca korekty może przelecieć same edytowane, zamiast czytać wszystko od początku.

Sporo (nie wiem, czy nie najwięcej) błędów powstaje przy wlewaniu tekstu w dymki, urwane wyrazy, literówki, źle przeniesione wyrazy, brakujące kropki, przecinki, podwójne kropki, podwójne spacje, brakujące spacje, brak kursywy. Kolejna fala błędów powstaje, a jakże, przy poprawianiu poprzednich. Bo liternik poprawiając jedno, może popsuć drugie. I w sumie można się tak bawić w kółko, bo i po czwartym, piątym czytaniu znajdzie się coś, co się wcześniej przeoczyło, albo wcześniej było dobrze, a nagle jest niedobrze.

Offline pokia

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4426 dnia: Wt, 26 Wrzesień 2023, 00:31:15 »
No spoko, jak tak rzeźbisz dymek, to masz czas żeby mu się przyjrzeć. Nie chcę się tutaj wymądrzać, bo komiksów nie składałem, ale ja bym taki rzeźbiony dymek oznaczył jako edytowany, wtedy osoba dokonująca korekty może przelecieć same edytowane, zamiast czytać wszystko od początku.

Należy pamiętać, że za poprawność merytoryczną, ortograficzną i składnię odpowiada korekta z redakcją.

Składacz często nie wnika w te elementy. Z własnego doświadczenia mogę napisać, że dla mnie tekst to blok  jako forma, która ma się zmieścić w dymku/ramce. Widzę wyrazy, spójniki, znaki interpunkcyjne. Pracuję nad układem. Treści jako całości nie widzę, to nie moje zadanie.

Oczywiście zdarza mi się przeredagować jakiś tekst, bo kompletnie się nie układa. Jednak zdecydowanie częściej edytuję same dymki/ramki. Najłatwiej jest zmniejszyć krój pisma, tak aby zmieścił się w dymku, ale tego unikam jak mogę bo to pójście na łatwiznę i kiepsko wypada w odbiorze (chyba, że autor sam tak skakał z wielkościami).

Offline pokia

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4427 dnia: Wt, 26 Wrzesień 2023, 00:35:13 »
Sporo (nie wiem, czy nie najwięcej) błędów powstaje przy wlewaniu tekstu w dymki, urwane wyrazy, literówki, źle przeniesione wyrazy, brakujące kropki, przecinki, podwójne kropki, podwójne spacje, brakujące spacje, brak kursywy.
Tylko u amatorów. To się ogarnia przed wlewaniem tekstu. Czasami zdarza mi się pomylić dymki czy dwa razy wkleić ten sam tekst. W komiksach jest zwykle od tysiąca, do kilku tysięcy dymków. Taki błąd powinna wychwycić korekta.

Kolejna fala błędów powstaje, a jakże, przy poprawianiu poprzednich. Bo liternik poprawiając jedno, może popsuć drugie. I w sumie można się tak bawić w kółko, bo i po czwartym, piątym czytaniu znajdzie się coś, co się wcześniej przeoczyło, albo wcześniej było dobrze, a nagle jest niedobrze.
I znowu piszesz o amatorce. Aby wszystko grało musi być dobry zespół: korekta<->redakcja<->skład.
« Ostatnia zmiana: Wt, 26 Wrzesień 2023, 00:48:19 wysłana przez pokia »

Offline Alexandrus888

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4428 dnia: Wt, 26 Wrzesień 2023, 21:27:44 »
Z mojego (całkowicie nieprofesjonalnego) doświadczenia: Największym problemem jest łamanie tekstu.

To nie jest po
prostu wrzu-
cenie akapitu
w ramkę i po-
zbycie się sie-
rotek, bo
tekst będzie
wyglądał tak.

A powinien wyglądać tak:

To nie
jest po
prostu wrzu-
cenie akapitu
w ramkę i po-
zbycie się sie-
rotek, bo tekst
będzie wy-
glądał
tak.

Chodzi o to by tekst "podążał" za kształtem dymka, a więc był "wrzecionem", a nie "klepsydrą" lub "prostokątem".

Jak widać po powyższym pracowałem na mangach, gdzie dymki są wysokie i wąskie, a do tego nienaruszalne.
Bawiąc się dzieleniem można usunąć za dużo znaków, nie dodać dywizu, dodać spacje, skopać miejsce podziału... Pomijam sytuacje gdzie tekst jest po prostu za długi - wtedy trzeba go przeformułować, ale nie dtpowiec się tym zajmuje. On co najwyżej zgłasza to tłumaczowi.

Ale jak pisałem na początku: jestem raczej domorosłym "wlewaczem tekstów" i pracowałem pod specyficznymi wytycznymi, które nie do końca muszą się zgadzać z profesjonalnymi wskazaniami. Wszelkie pro poprawy znajomości sztuki przyjmę z otwartymi ramionami.

Offline pokia

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4429 dnia: Wt, 26 Wrzesień 2023, 23:02:15 »
Ja bym to zrobił tak:

To nie jest
po prostu
wrzucenie
akapitu
w ramkę
i pozbycie
się sierotek,
bo tekst
będzie tak
wyglądał.

Ale to teoria, nie mamy przecież dymku.

Offline Zwirek

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4430 dnia: Wt, 26 Wrzesień 2023, 23:03:12 »
Adobe InDesign ma zaawansowane funkcje dostosowywania tekstu do kształtu, z resztą chyba nawet Word to potrafi w podstawowej formie.

Offline pokia

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4431 dnia: Wt, 26 Wrzesień 2023, 23:39:15 »
Jak widać po powyższym pracowałem na mangach, gdzie dymki są wysokie i wąskie, a do tego nienaruszalne.

To co się dzieje w polskich mangach woła o pomstę do nieba. Zgrzytam zębami jak je czytam. JPF, Kotori mają wywalone na zasady. Lepiej jest u Hanami. Mang innych wydawnictw nie czytam, ale nie sądzę, żeby było lepiej.

Offline Alexandrus888

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4432 dnia: Śr, 27 Wrzesień 2023, 00:13:57 »
Możesz powiedzieć słów kilka jakie zasady łamią? Z chęcią nauczę się czegoś nowego :D

Offline Zwirek

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4433 dnia: Śr, 27 Wrzesień 2023, 12:04:51 »
Przecie już pokazał, przeczytaj sobie to co zaproponowałeś na głos, z podziałem na wiersze, a potem to co zaproponował @pokia. Plus u Ciebie są łączniki.

Offline pokia

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4434 dnia: Śr, 27 Wrzesień 2023, 12:22:43 »
Wymienione przeze mnie wydawnictwa w nosie mają spójniki na końcach wierszy. Tego składacza nie powinien zostawiać, a korekta nie powinna przepuścić. Tutaj od 25 lat nie ma poprawy. Do tego pisanie wszystkiego wersalikami, dzielenie wyrazów w ogromniej ilości, nawet tam gdzie można tego uniknąć. Często fatalny dobór kroju pisma.

Takie JPF nonstop robi dodruki na cyfrze, więc mogli by to stopniowo poprawiać. Ale mają w nosie takie pierdoły.

Offline Castiglione

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4435 dnia: Śr, 27 Wrzesień 2023, 21:47:29 »
JPF chyba nawet nie stawia kropek na końcu zdań.

Offline vision2001

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4436 dnia: Śr, 04 Październik 2023, 16:51:00 »
Cytuj
Wspominaliśmy cicho. Teraz już zapowiadamy oficjalnie. Premiera pierwszego tomu dzieł zebranych Archiwów Guido Creapaxa, jednego z najwybitniejszych włoskich twórców komiksu planowana jest na listopad. Każdy z tomów to 400-500 plansz  najważniejszych dzieł tego urodzonego w Mediolanie artysty. Zaczynamy od dość dobrze znanych polskim fanom komiksu, dwóch zbiorów opowiadań: Justyny i Historii O. Adaptacji  jednej z najsłynniejszych skandalizujących powieści erotycznych (oryg. fr. Histoire d’O) autorstwa Anne Desclos, piszącej pod pseudonimem literackim Pauline Réage.
Projekt okładki tymczasowy. Także z tego powodu, że FB ma dość duże ograniczenia w zakresie sztuki erotycznej. Ale chętnie wysłuchamy Waszych opinii o tym, który z projektów Wam bardziej się podoba.
Każdy tom Archiwów będzie mieć też wydanie limitowane z okładką materiałową, obwolutą i nakładem 200 egz.




Offline Konrad

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4437 dnia: Śr, 04 Październik 2023, 16:54:03 »
A w grudniu wreszcie Kabuki:
Cytuj
Ten tytuł na swoją długą historię i wyjątkowego pecha. Zapowiadaliśmy nawet poranek ściętych głów (jakieś dziwne skojarzenie z tytułem innego wydawnictwa, pozdrawiamy Hanami!) jeśli nie zdążymy na MFKiG. Dziś już wiemy, że tytuł na MFKiG nie dojedzie, jednak cieszymy się, że po wielu perturbacjach, jesteśmy bliżej niż dalej. Ponieważ to naprawdę ważna premiera, ważna powieść graficzna i twórca, chcemy oficjalną premierę zrobić podczas najbliższego Niech żyje komiks w Wawie.  I mamy nadzieję, że to już naprawdę ostatnie tłumaczenie tego typu.
Specjalne podziękowania dla Anity za  przejęcie tego arcydzieła i zrobienie fenomenalnego porządku redakcyjno-korekcyjnego z tym niezwykle wymagającym komiksem Macka.
https://www.facebook.com/screamcomics/posts/pfbid0G3iBjwj8XD5jS84ynYSA5dPRNgg4KMkhZMZ6qCC47dVqgCA3tyFkzwQJcSo4a6Pzl

Offline isteklistek

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4438 dnia: Śr, 04 Październik 2023, 17:56:56 »
Nie wiem, czy jestem zadowolony, że Creapax trafił do nich. Bardzo fajnie, że wychodzi, ale nie mam do nich zaufanie, więc czekam na wydanie i opinie, dopiero później zakup. Szkoda, bo od kogoś innego pewnie brałbym w ciemno.

Offline HaVoK

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #4439 dnia: Śr, 04 Październik 2023, 22:07:43 »
Bardzo się cieszę, że Crapax będzie wydany, ale bardzo się smucę, że to Scream go wyda. A swego czasu Tore przebąkiwało o Walentynie...