Autor Wątek: Scream Comics  (Przeczytany 808372 razy)

0 użytkowników i 14 Gości przegląda ten wątek.

Offline 79ers

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3555 dnia: Pn, 19 Wrzesień 2022, 16:51:50 »
Koledzy z tym wykrzyknikiem i spacją to tak serio?? :o

Offline Midar

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3556 dnia: Pn, 19 Wrzesień 2022, 17:04:11 »
Wykrzyknik w tym dymku wali po oczach, jak spacja przed przecinkiem.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3557 dnia: Pn, 19 Wrzesień 2022, 17:37:57 »
No właśnie nie wiem czy to są dodatkowe spacje na sztywno czy użycie jakiegoś formatowania tekstu po prostu żeby w teorii lepiej wyglądał w dymku, nie znam się. Choć w tym wypadku pewnie wcale za specjalnie lepiej nie wygląda.

Offline Castiglione

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3558 dnia: Pn, 19 Wrzesień 2022, 18:10:30 »
Koledzy z tym wykrzyknikiem i spacją to tak serio?? :o
A nie widać, że tylko w tym dymku jest źle?

Offline 79ers

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3559 dnia: Pn, 19 Wrzesień 2022, 18:18:38 »
Widać, tylko czy ktoś przez spację zwróci ten komiks z reklamacją?

Offline Midar

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3560 dnia: Pn, 19 Wrzesień 2022, 18:26:18 »
Widać, tylko czy ktoś przez spację zwróci ten komiks z reklamacją?
Przyjrzyj się, tam oprócz spacji przed wykrzyknikiem są wyrazy poobcinane i pomieszane wielkie i małe litery.
Nie czepiałbym się, gdyby SC sam nie ogłaszał (między innymi na Facebooku), że to wydanie jest poprawione i dostało nową korektę. Ja bym komiksu nie zwracał, ale ponabijać się z wydawcy można.

Offline 79ers

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3561 dnia: Pn, 19 Wrzesień 2022, 18:37:50 »
Wyprostowanie liter i wykasowanie spacji za dodatkowe 20-30zł - zastanawiam się kto ma większy ubaw?

Offline pokia

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3562 dnia: Pn, 19 Wrzesień 2022, 19:49:00 »

to zastanawiam jak "skopane" musiało być wcześniejsze wydanie, bo i tak nie ustrzegli się od potknięć:









Wrzucam fotki z pierwszego wydania. Wychodzi na to, że lepiej już było.






Offline Leyek

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3563 dnia: Pn, 19 Wrzesień 2022, 20:15:24 »
Koledzy z tym wykrzyknikiem i spacją to tak serio?? :o

Miałem pisać, że w obecnych czasach spacja przed wykrzyknikiem czy przecinkiem to (przykry) standard, ale samo forum to potwierdziło, że wytykanie tego wywołuje zdziwienie :)
Mnie to strasznie irytuje, a jak już muszę poprawić po kimś tak piszącym pismo czy dokument to szlag mnie trafia.

Offline Castiglione

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3564 dnia: Pn, 19 Wrzesień 2022, 21:40:31 »
Widać, tylko czy ktoś przez spację zwróci ten komiks z reklamacją?
Ale to tylko jeden przykład z kilku pokazanych kadrów.

Offline bfg

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3565 dnia: Pn, 19 Wrzesień 2022, 22:07:00 »
Nestor Burma 2 także niestety miał ok. 5-10 błędów (nie pamiętam ile dokładnie bo tego nie notowałem, ale było ich na tyle dużo, że miałem wrażenie niestaranności samego wydania). Była to taka irytująca rysa na komiksie, który bardzo mi się podobał. Mnie osobiście dekoncentrują takie rzeczy i odwracają uwagę od płynności czytania. Trochę takie błędy odbieram jak spoliczkowanie czytelnika i jego nieposzanowanie.

Offline Castiglione

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3566 dnia: Pn, 19 Wrzesień 2022, 22:22:13 »
Tak, a dodatkowo przy cenach Screamu mogliby się ogarnąć.

Offline nori

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3567 dnia: Wt, 20 Wrzesień 2022, 07:35:20 »
Na podstawie moich amatorskich prób wklepywania tekstu w dymki:
Pomieszanie małych i dużych liter oraz podwójne spacje zazwyczaj wynikają właśnie z prób poprawek - łamanie wierszy i poprawianie tego łamania powoduje duplikację spacji, wynika to z tego, że często na początku wiersza zostaje spacja, której się nie usuwa, wtedy nie przeszkadza, ale zmieniając układ trzeba na to zwracać uwagę, bo właśnie wynikają takie kwiatki. Duże i małe litery może wynikać ze sposobu formatowania skryptu, w przypadku niektórych czcionek stosuje się skrypt cały zapisany dużymi literami, chodzi tutaj o sposób formatowania głównie takich liter jak "L", "I". w przypadku zapisu małymi, często one się zlewają. Do tego niestety w przypadku tego albumu widać leniwość w wypełnianiu dymków, tj mała czcionka, bo tak łatwiej to sformatować. Gdy czcionka jest większa, trzeba więcej czasu spędzić nad formatowaniem, do tego zadbać o odpowiednie dzielenie wyrazów.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline pokia

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3568 dnia: Wt, 20 Wrzesień 2022, 08:55:20 »
@nori
Tak jak piszesz, to po amatorsku.
Ale tam ktoś bierze za to pieniądze.

Przesuwanie tekstu za pomocą spacji nie powinno mieć w tym wypadku miejsca. A nie chcę tego nazywać dosadniej.

W przypadku komiksów tekst wklejany musi być pisany normalnie, duże i małe litery. PISANIE WIELKIMI LITERAMI TO BŁĄD. Można ten błąd najszybciej wychwycić przy literze "i". Duże "I" ma zazwyczaj szeryfy, a małe "i" to prosta pionowa kreska.

Offline nori

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #3569 dnia: Wt, 20 Wrzesień 2022, 09:05:22 »
@pokia
To nie chodzi o przesuwanie tekstu spacjami, po prostu podczas łamania potrafi zostać spacja na początku wiersza lub końcu, która w niczym nie przeszkadza. Gdy to się edytuje, to wtedy takie spacje się niejako duplikują, co już jest widoczne no i oczywiście jest błędem. Widać ewidentnie na zdjęciach kolegów, że właśnie tak był poprawiany dokładnie ten dymek.

Co do dużych liter - tu wszystko zależy od czcionki, są czcionki specjalnie przerabiane pod wklepywanie pod komiksy, gdzie właśnie miesza się w literach, by później ułatwić sobie wklepywanie. Jedna całkiem prosta zmiana, a później idzie to o wiele szybciej. Ale to już zależy od podejścia, jak wspominałem, to z doświadczenia amatorskiego, nie mam pojęcia, jak profesjonalne firmy to robią. Natomiast przykro się robi, że patrząc na takie próbki, to tak jak piszesz, ktoś kto wziął za to pieniądze, odwala większą fuszerkę niż amatorzy bawiący się w to tylko dla fanu... Tak z ciekawostek, to choćby fani przygotowali czcionkę udająca pismo Papcia Chmiela, by odrestaurować stare komiksy Papcia ze Świata Młodych.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.