Autor Wątek: Scream Comics  (Przeczytany 808319 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline Szekak

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2220 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 14:05:59 »
Popieram, że jest ok - miałem komiks w ręku, prezentuje się wszystko dobrze, ale też popieram, że powinna być kreda i wydawca dał zwyczajnie dupy popełniając błąd w tak prostej wydawałoby się sprawie, a mówimy teoretycznie o uber wydaniu, więc wszystko powinno być na tip top.
Piękno jest w oczach patrzącego.

sum41

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2221 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 14:17:49 »
Odebrałem dziś pierwszy tom archiwów Tomb Raidera i wg mnie nie jest tak tragicznie jak prezentuje wiele osób. Kolory nie są tak intensywne jak na kredzie z tym zgoda, ale jakoś druku wg mnie jest lepsza niż w komiksach Tm-Semic. Moim głównym zastrzeżeniem do komiksu jest powtórzenie okładek w galerii, mimo że wcześniej oddzielają one zeszyty.

Mam nadzieje, że Scream wyda komplet tomów Archiwów oraz brakujący vol. 2 w formie Library Edition. Bo obecne wydawane przez nich vol.3 nie ukrywam, że jest najsłabsze.

Volume 2 to nie jest to co puszczaja teraz na miekko?

Offline Gieferg

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2222 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 15:23:13 »
Jakby się ktoś jeszcze zastanawiał:

Cytat: Scream Comics
Alez każdy ma prawo do swoich opinii, natomiast my z pewnością nie zmienimy papieru w środku serii Anniversary do której zalicza się Archive. Bo nie zmienimy lepszego pomysłu i lepszej jakości na gorszy. W USA Archive1 był wydany 5 lat temu jeszcze przed wprowadzeniem standardu offsetu dla serii Anniversary z tomem Alien 30th.pozdrawiamy.
« Ostatnia zmiana: Pt, 14 Maj 2021, 15:24:53 wysłana przez Gieferg »

sum41

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2223 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 15:33:40 »
Ja biore reszte bo ladnie to wyglada, ogladajac filmiki i zdjecia mialem wieksze obawy :D

Offline Piterrini

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2224 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 15:55:07 »
Prosto z fb Scream, odpowiedź na "Kolory wyglądają lepiej na kredzie":
Cytuj
Co to znaczy kolor wyglada ładniej? Bo jest mocniejszy? I bardziej wyrazisty, jak domniemam z Pana porównania? Tylko, że dokładnie chodzi o to, by on taki nie był. Bo to passe i wskazuje na taniochę.
Gdyby nie ta "afera" o papier w TR, to w ogóle by mnie to nie obeszło, a tak - nie rozumiem jak wydawnictwo komiksowe może bezwstydnie rzucać takimi stwierdzeniami. Odechciewa się kibicować podmiotowi który takie stanowisko wygłasza.
Ehh... nie wiem, ostatecznie obchodzi mnie tytuł, cena i wydanie, działania wydawnictw śledzę jakby "dodatkowo", wiem że są wielbiciele też wydawnictw i np. kupują wszystkie komiksy danego wydawnictwa bo coś w nim lubią itp., czy tutaj w temacie są miłośnicy Screamu jako wydawnictwa? Jestem ciekaw jak odbieracie te komentarze, dla mnie są po prostu nie na miejscu, ale jw. "fanem" samego wydawnictwa nie jestem.

Offline nori

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2225 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 16:13:37 »
W tym momencie wypowiedzi Wydawnictwa Scream zniechęcają bardziej do zakupu ich produktu, niż sam faktu odwalenia fuszerki. Nie ma co, pogratulować takiego podejścia do klienta. Wychodzi na to, że czytelnicy komiksów w Polsce są ignorantami i się nie znają, bo oni wiedzą lepiej, a UZASADNIONE argumenty nie mają racji bytu... Drogi Wydawco, gratulacje podejścia, zniechęcajcie jeszcze bardziej ludzi do zakupu Waszych produktów...
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline Gieferg

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2226 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 16:20:24 »
Ja się tam cieszę, że mam od nich już wszystko co chciałem i teraz mogę ich spokojnie bojkotować ;)

Offline Koalar

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2227 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 16:38:37 »
No słabe te odpowiedzi SC, można by powiedzieć że piarowo na poziomie decyzji o rodzaju papieru w Tomb Raiderze. Wystarczy napisać rzeczowo, że to świadoma decyzja oparta na tym i siamtym, ale atakowanie czytelników to głupota - naprawdę sporo osób z powodu bucowatości wydawcy może odpuścić ten czy inny komiks (kupią w oryginale, poczekają na inne wydanie albo po prostu podziękują).
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

sum41

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2228 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 16:44:04 »
Grunt ze cos odpisuja bo np taki Egmont na swoje babole nic nie odpisuje i ma wywalone.

Online michał81

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2229 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 17:40:28 »
Volume 2 to nie jest to co puszczaja teraz na miekko?
Nie. To co teraz wychodzi na miękko to jest vol. 3 oraz kilka mini serii. Wspomniane wcześniej vol 2. to jest to wydanie, zawartość jego pokrywa się też z tym omnibusem. Scream pominął całą tą serię i zaczął od wydania najnowszego materiału, który wg mnie jest najsłabszy i który też finalnie znalazł się w drugim omnibusie.

« Ostatnia zmiana: Pt, 14 Maj 2021, 17:42:37 wysłana przez michał81 »

Offline Dracos

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2230 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 17:47:33 »
Grunt ze cos odpisuja bo np taki Egmont na swoje babole nic nie odpisuje i ma wywalone.

Czy ja wiem, chyba mądrzejszą strategią jest nie wdawanie się w dyskusje. Nawet na przykładzie tego TR można było nic nie pisać i lepiej by się na tym wyszło. Zaraz ktoś się oburzy że to nie wina dyskusji tylko "bucowatości" odpowiedzi, ale w internetach już tak jest że rozmowy szybko eskalują, a częstro są też autorom wypowiedzi przypisywane intencje które nie były przez nich zamierzone.

Offline amsterdream

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2231 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 17:55:27 »
Nie. To co teraz wychodzi na miękko to jest vol. 3 oraz kilka mini serii. Wspomniane wcześniej vol 2. to jest to wydanie, zawartość jego pokrywa się też z tym omnibusem. Scream pominął całą tą serię i zaczął od wydania najnowszego materiału, który wg mnie jest najsłabszy i który też finalnie znalazł się w drugim omnibusie.

Ale brzydka ta kreska. Zalatuje współczesnym Marvelem.

sum41

  • Gość
Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2232 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 18:06:39 »
Moze  historie ciekawsze ale graficznie to slabizna z tym co w a Archiwach teraz mamy!

Offline Mruk

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2233 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 18:24:09 »
Ciekawe, czy gdyby Scream wydawał "Sąd nad Gotham" albo "Rogatego Boga" też wydrukowaliby na offsecie, tłumacząc jaka to wspaniała klasyka.

Offline vision2001

Odp: Scream Comics
« Odpowiedź #2234 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 21:41:09 »
Slyszalem, ze sie Wam nudzi. No to macie z fb Screamu:

Cytuj
Szanowni fani Lary Croft i miłośnicy Tomb Raider.
Dziękując wszystkim za dyskusje i posty na różnych forach, dotyczące ostatniego wydania Archiwa 1, nie mogąc na bieżąco odpowiedzieć na wszystkie zapytania i wątpliwości, chcielibyśmy w kilku punktach przedstawić o co chodzi z tą serią i czemu jest retro klasyką wydaną na offsecie.

Po pierwsze Archiwa 1 do 3, to część kolekcji Anniversary, zapoczątkowanej polskim wydaniem Alien 30th Anniversary Edition zgodnie z wytycznymi i wydaniem amerykańskim, stworzonym przed wydawnictwo DarkHorse. Dla uczczenia rocznicy pierwszego komiksu z tej serii, powstał w USA projekt retro serii, wydanej ze specjalnymi ozdobnikami (barwienie brzegów, zmieniony format, czarno-biały druk, specjalny pogrubiony eko-papier i druk offsetowy). W owym czasie byliśmy jedynymi licencjobiorcami serii i przyjęliśmy projekt z pełnymi konsekwencjami. Kontynuacja serii to m.in komiksy Predator 30th, Alien 30 th vol.2, AvP 30th i Terminator 30th. Wszystkie te powieści ukazały się w analogicznej do pierwszego tomu wersji edytorskiej. Scream ze swej strony, do kolekcji 30th Anniversary nawiązał z 10 tytułami klasycznych komiksów ze świata Alien, Predator, AvP serią Scream 5th Annivesary Edition. Wszystkie powieści miały analogiczny format, techniki drukarskie nawiązujące bezpośrednio de serii 30th. Jest to seria o limitowanym nakładzie i ograniczonej dystrybucji skierowana do miłośników retro komiksów i popkultury lat 80tych i 90tych.(i dyskusja czy 20 czy 30 lat to już retro czy nie jest trochę bezzasadna).

Po drugie, seria Archiwa 1 do 3 nawiązuje w Scream do powyżej opisanej serii Anniversary i jest częścią limitowanej, skierowanej do miłośników postaci z popkultury XX wieku, serii retro. Retro bo Archiwa 1 to dla przypomnienia, komiks, który  w USA ukazał się 5 lat temu z okazji 20lecia postaci Lary. Oczywiście jako reprint wydań komiksów z końca lat 90tych. 25 lat minęło i to był powód dla którego uznaliśmy wspólnie z DarkHorse, że skoro nie zdążyliśmy na 20 lat to świętujmy 25.

Po trzecie, jako że jest to część większej całości, nawiązujemy w formie edytorskiej do wcześniejszych komiksów Anniversary ze świata Alien i Predator, stosując analogiczne (poza barwieniem) środki edytorskie, włącznie z formatem i świadomie dobranym papierem i drukiem offsetowym. Tak by było do końca retro i spójnie. Inaczej być nie mogło!

Po czwarte, istotą wydania Archiwa 1 jest jego limitowany nakład (umowa z DarkHorse nie pozwala go ujawnić, żałujemy). Komiks ze względu na objętość (prawie 500 stron sam pierwszy tom), wykorzystanie materiałów graficznych z lat 90tych (z innej i komiksowej i popkulturowej rzeczywistości) i  użycie droższych materiałów i technik drukarskich (tak tak, offset i użyty papier są znacznie droższe niż zwykły i powszechnie stos. kreda błysk, którego domaga się wielu fanów Lary), wreszcie cenę, jest zdecydowanie skierowany do kolekcjonerów i miłośników klasyki i retro opowieści.

A więc do mniejszości. I nie jest komiksem mainstreamowym jak było to z Archiwa 1 w Stanach. Wynika to z wielkości obu rynków i przeliczenia siły nabywczej tu i w USA.
Piszemy o tym, by podkreślić, że podobnie jak Anniversary 30th i 5th tak i Archiwa są skierowane do dojrzałego czytelnika i kolekcjonera, który jest świadomy, że wybiera komiks z lat 90tych, z bohaterami skrojonymi na tamte czasy i popkulturę, w wersji edytorskiej nawiązującej do retro stylistyki (stąd celowo użyty papier i offset).

Po piąte, odpowiadając na wiele pytań czytelników, mniej rozeznanych w rynku wydawniczym komiksów i powieści:
DarkHorse wymyślił format Anniversary, a my go powielamy, w hołdzie i szacunku dla kultury, komiksów, twórców i fanów z XX wieku. Nie wydał Archiwa 1, 5 lat temu na rodzimym rynku na offsecie bo wtedy jeszcze Anniversary nie istniała. Ale w momencie stworzenia jej ram, zaproponowano nam, byśmy koncept i ozdobniki z Anniversary przejęli i w przypadku serii Omnibus (u nas wydanej jako 5th Scream Anniversary, patrz wyżej) i Archiwa... Dlatego ten format. Dlatego papier itd.
Dla komiksów "zwykłych" czyli mainstreamowych jak twarde i miękkie okładki Alienów czy miękkie współczesnych komiksów z Larą w roli głównej (pierwszy tom Zarodnik) mamy w Screamie pomniejszony format i papier kreda błysk, bowiem są to komiksy powstające w technice komputerowej w zupełnie innej technice barwienia, tańsze i wymagające większego nasycenia barw. Wspominamy o tym, by pokazać, że mainstream dziś to błysk i kreda i dalej cena.

Po wtóre wreszcie, w komiksie jakimkolwiek naprawdę nie chodzi o to by się błyszczało i kolory były bardziej intensywne. To nie lata 80te i 90te, gdy kreda błysk była przejawem nowoczesnej techniki drukarskiej bowiem drukarnie... drukowały różnie. Dziś co widać po świadomie podjętej decyzji, dysponujemy nie tylko wspaniałymi gatunkami papieru imitującymi zabarwienia czy styl retro, ale i nowymi maszynami drukarskimi. I w żadnym wypadku nie chodzi o to by było jaśniej, mocniej i bardziej kolorowo i intensywnie. Porównywanie więc,w którym komiksie jest bardziej intensywna czerwień nie ma sensu. Bowiem cel właśnie był taki przy wyborze techniki drukarskiej, by nie było tak intensywnie.

Oczywiście rozumiemy, że są czytelnicy, którzy preferują to co znają i widzą w setkach innych obecnie wydawnictw (wzorem inżyniera Mamonia skoro już przy popkulturowych porównaniach jesteśmy), a więc kredę błysk, ale my musieliśmy podjąć decyzję i  z powodów powyżej, wybraliśmy inaczej. Jest takie przysłowie polskie, że jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził, a my jako wydawcy komiksowi od zawsze słyszymy głosy oddanych fanów, że format mógłby być mniejszy albo większy, okładka inna, grubość mniejsza ale by działać i wydawać zmuszeni jesteśmy podejmować decyzje. Nieraz kontrowersyjne. Ale musimy.
Pozdrawiamy fanów Lary i proponujemy: zobaczcie Archiwa na własne oczy, przeczytajcie i oceńcie sami.