Autor Wątek: Rachunek sumienia 2023  (Przeczytany 23750 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Warpath

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #45 dnia: So, 30 Grudzień 2023, 01:20:11 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?

Ok 200

2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?

Porównywalnie.

3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?

Nie planuję zwalniać, chyba że oferta przestanie do mnie trafiać.

4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?

Najlepsze - wyróżniam (pojedyncze albumy lub kontynuacje): Na wschód od zachodu, Donżon, Thorgal.Saga - Żegnaj Aaricio, X-Men Hickmana, Reckless, Blast. Cykl zaskoczenia - kolejne świetne pozycje / serie, po których się tego nie spodziewałem: Urban, Departament Prawdy, Miły dom nad jeziorem, Vox Machina.

5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?

Empireum, Batman: Epidemia.

6. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2024 roku?

Z mojej ubiegłorocznej listy: Astro City w zapowiedziach, zaś o Asteriksach w integralach mogę zapomnieć. Pozostały wznowienie Valeriana, 52 + World War III z DC, Tetfol czy Marine w integralach, Domu (Otomo). Dochodzi Ralph Azham w integralach i Books of Magic (klasyczne).

Offline PabloWu

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #46 dnia: So, 30 Grudzień 2023, 11:07:22 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?

  Nie liczę, ale szacuję że w granicach 100-120.
Prawie nic nie sprzedałem bo Moja Pani mi ostatnio zabroniła  ;)

2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?

   Kupiłem ciut mniej. Chyba.

3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?

   Jedne głosy mówią " hamuj! po kiego wała tyle kupujesz, miejsca brak, niektóre komiksy jeszcze w folii leżą, życia zbraknie żeby to wszystko ogarnąć" , drugie mówią " nie pijesz, nie palisz a jakieś nałogi mieć trzeba a wąchanie świeżej farby drukarskiej na kolorowych obrazkach to, jak mawia pewien wieszcz komiksowy, jedno z pięciu najlepszych rzeczy na świecie " .
Podsumowując, napewno będę kupował bo komiksy są ze mną od zawsze a kwestia mniej czy więcej to już wyjdzie w praniu.
Chciałbym więcej  8)

4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?

Ixbunieta
Ratman
Hoka Hey
Sztandar Czarnej Gwiazdy
Miły dom nad jeziorem
Wypadek na polowaniu
Samotny wilk i szczenię
Thorgal żegnaj Aaricio
Bractwo Kraba

  Wiele lektur które czuję w kościach że będą świetne jeszcze przede mną, o wielu pewnie zapomniałem.

5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?

Cyd- robiłem już dwa podejścia i kompletnie mi nie idzie ten komiks, do trzech razy sztuka
Geiger - spodziewałem się czegoś świeżego i oryginalnego w klimacie postapo
Hombre - to jest dobry komiks ale mój błąd polega na tym ze miałem za duże oczekiwania
Jack z Baśni - jako fan Baśni nie czułem kompletnie klimatu głównej serii


6. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2024 roku?

Liczę na nowe komiksy Toma Kinga i dobre produkcje Made in Poland, a tak generalnie to uważam że wszystkie wydawnictwa robią zajebistą robotę, dzięki Wam mam co miesiąc ból głowy co przygarnąć pod strzechę.


   Korzystając z okazji życzę Wam wszystkim na Nowy Rok zdrowia przede wszystkim, jak będzie zdrowie to reszta jakoś się ułoży.

 Pozdro! 

Offline Lou

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #47 dnia: So, 30 Grudzień 2023, 17:12:10 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?

Nie liczyłam dokładnie, ale będzie ich kilkadziesiąt.

2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?

Więcej, ale tylko dlatego, że w 2023 ukazało się więcej tomów poszczególnych serii które zbieram.

3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?

Czytam na bieżąco. Czas mocno ograniczyć wydatki.

4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?

Najlepszy komiks: Własnym głosem
Największe zaskoczenie: Trzy siostry

5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?

Najgorszy komiks: Fungae
Największe rozczarowanie: Festiwal

6. Komiks, który chciałabym aby się ukazał w 2024 roku?

Yume no Hashibashi, Special Exits
Never trust the friendly ones.
Yuri Daily

Offline Necr09

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #48 dnia: Nd, 31 Grudzień 2023, 15:40:35 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?

Wychodzi, że 260 sztuk, w tym 193 mające premierę w tym roku

2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?

Znacznie więcej, chociaż to głównie przez mangę; z plusów uzupełniłem prawie wszystko z poprzednich lat co chciałem

3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?

Za dużo backlogu to nie mam, jak będą ciekawe pozycje to będę brał, choć patrząc po zapowiedziach na pierwszy kwartał to za dużo nie będzie interesujących mnie pozycji

4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?

Najlepszy drugi Arawn, największe pozytywne zaskoczenie Hotel na skraju lasu

5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?

Najgorszy to chyba będzie Przysięga, największe rozczarowanie Plot Holes

6. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2024 roku?

Rok temu się udało z Geigerem, to w tym roku chciałbym Nocterrę S.Snydera i T. Daniela,
z mang Kage no Jitsuryokusha ni Naritakute i Code Geass
z europejskich: Le convoyeur, Les Âges perdus i Optic Squad
FGO: 758,469,198

Offline Popiel

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #49 dnia: Nd, 31 Grudzień 2023, 16:14:38 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?

Nie wiem, nie liczyłem.

2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?

Nie wiem, nie liczyłem.

3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?

Przeczytałem 90% tego co mam na półkach. Reszta to serie, na których dokończenie czekam. Czy wyhamuję, czy przyspieszę? - zależy od podaży wydawców.

4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?

"Trzy siostry" Anny Poszepczyńskiej - wspaniały debiut. "Festiwal" Jacka Świdzińskiego - doskonały dokument. "Zmarszczki" Paco Roca - wielkie wzruszenie. "Nadstaw ucha śliczna Marcio" - radość z czytania. Powrót Jasona w PL. Odkryłem dla siebie "Donżona", "Lastmana", "Araba przyszłości", twórczość Le Bouchera - znakomite rzeczy. Ogólnie - bardzo, bardzo dobry rok.

5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?

Rozczarowanie - najnowszy "Blacksad". Jestem fanem serii, widzę pewien regres jeśli idzie o koncepty i lekkość narracji. Kilka polskich rzeczy też mnie nieco zmechaciło, ale nie róbmy kupki we własne gniazdo.

6. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2024 roku?

"Stray bullets" - ma być. "Powers" - może. Więcej Jasona. Więcej Toma Gaulda. A przede wszystkim liczę na zaskoczenia, które nadchodzą znikąd i dają w pysk z solidnego liścia. Takie najbardziej lubię i na te liczę.

Offline herman

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #50 dnia: Nd, 31 Grudzień 2023, 17:27:38 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?

W tym roku kupiłem dokładnie 182 komiksy. Natomiast sprzedałem 71. Tak więc ponad 800 albumowa kolekcja wciąż się rozrasta, ale powoli dochodzę już do ściany jeśli chodzi o ilość miejsca.
Zdecydowanie w tym roku aktywniej sprzedawałem też rzeczy, do których wiem, że raczej nie będę wracał. Głównie właśnie z braku miejsca, ale też blisko 20 lat kolekcjonowania planszówek nauczyło mnie realnie patrzeć na pewne aspekty zbieractwa ;)

Chyba jednak ważniejszą dla mnie statystyką jest ile komiksów w 2023 przeczytałem. Tu jestem bardzo zadowolony, bo było ich 227. To mój najlepszy czytelniczy rok od kiedy prowadzę statystyki (2018).

2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?

Kupiłem nieznacznie mniej niż w poprzednim roku. Głównie ze względu na to, że po 6 latach aktywnego powrotu do hobby i budowania kolekcji nabyłem już większość rzeczy z przeszłości, które chciałem przeczytać i ew. zostawić na półce. Na pewno sprzedałem znacznie więcej niż w zeszłym roku - jak wspomniałem skończyło mi się miejsce i musiałem zacząć trochę aktywniej rotować kolekcją. 


3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?

Jak wyżej - na pewno ta liczba spadnie, bo w tym roku kupiłem trochę klasyków, które były na mojej liście, a niewiele już na niej zostało. Jeśli chodzi o nowości to nie zamierzam się jakoś ograniczać.Stałem się wprawdzie trochę bardziej selektywny, ale jeśli zapowiedzi/plansze/opinie mnie zachęcą to będę kupował co tam wpadnie na radar. Tak więc wszystko zależy od oferty wydawców.

4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?

W tym roku brak zdecydowanego zwycięzcy. Na pewno ścisła czołówka to Upgrade soul, Łupieżcy imperiów, kończące serię tomy Araba przyszłości i Toppi: Kolekcjoner.
Z zaskoczeń na pewno Nadstaw ucha, śliczna Márcio, Ballada dla Sophie i Cesarzowa Charlotta.


5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?

Najgorsze co przeczytałem z wydanych w 2023 to chyba Colt & Pepper. Jednak było też kilka gorszych z poprzednich lat, a chyba największym kasztanem był Rotmistrz Polonia.
Największym zawodem była za to Czerwona maska - zwyczajnie po 7 żywotach krogulca poprzeczka była zawieszona bardzo wysoko, a ten komiks jest jednak o kilka lig niżej. Niemniej jestem świadomy, że z największej perełki tego uniwersum przeskoczyliśmy na jego początek więc nie zamierzam rezygnować z dalszych zakupów.


6. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2024 roku?


Trzecia część Pasażerów wiatru, Amazonia i Szkocja od LEO.

Offline kubisz

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #51 dnia: Nd, 31 Grudzień 2023, 18:33:37 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?
55.

2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?
Mniej. W zeszłym - 83. W poprzednim - 148. Zwalniam zdecydowanie. Tym bardziej, że w mijającym sprzedałem 20 komiksów, wcześniej było tylko kupowanko.

3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?
Doprowadzić wreszcie do sytuacji, w której wszystko co leży na półkach będzie przeczytane. A na nich coraz mniej miejsca, więc na pewno będzie jeszcze mniej komiksowych zakupów. Ale to również przez fakt, że chciałbym jeszcze kilka rzeczy dodać do kolekcji filmowej i pouprawiać trochę innych poletek popkultury - nadrobić seriale, filmy i książki.

4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?
Najlepszy - "Blast" t.2. Największe zaskoczenie - "Wojny Lucasa".

5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?
Jak widać po ilości zakupowej, coraz staranniej staram się wybierać komiksy. Rozczarowań nie było, choć gdybym miał coś jednak wskazać, to po "Contrition" spodziewałem się deczko więcej.

6. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2024 roku?
Powtórka z zeszłorocznego wpisu: integral "Ralpha Azhama".

Offline Megatron

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #52 dnia: Pn, 01 Styczeń 2024, 13:51:19 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?
60szt

2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?
Ogromny spadek. Kupowałem co roku między 200-250 komiksów.

3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?
Będzie jak będzie.

4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?
5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?
Brak zaskoczeń na plus i minus. Kupuję głównie kontynuacje i wiem czego się po nich spodziewać. Polubiłem Dylan Doga i Nathan Never

6. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2024 roku?
Od zawsze czekam na mniej znane rzeczy Gimeneza, jak Garbage czy Kwestia Czasu.


Offline Lavender Blue

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #53 dnia: Pn, 01 Styczeń 2024, 18:17:22 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?
28 (w tym 3 numery Kaczora Donalda). Część z tego już podarowana bibliotece.

2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?
Więcej, poprzednio było 15.

3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?
Nie kupować za dużo nowych pozycji i trochę uszczuplić kolekcję.

4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?
Z przeczytanych po raz pierwszy to będzie Wieczna Wojna. Plus ulubione ramotki czytane po raz kolejny przy okazji Marvel Origins, czyli Spider-Man i Fantastyczna Czwórka.

Pozytywne zaskoczenie - ciężko powiedzieć, bo generalnie jak już zdecyduję się coś kupić, to zakładam, że będzie dobre. ;) Niech będzie Bradl.

5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?
Nie trafił się żaden komiks, który kompletnie mi nie siadł. Fabularnie najmniej podobał mi się Dylan Dog 356 - Ludzka maszyna; przemyślenia o korporacjach & konsumpcjonizmie były równie subtelne i głębokie jak filozofowania gimnazjalisty. Ale za to kreska - świetna. I na szczęście ten odcinek to tylko połowa podwójnego albumu.

Rozczarowaniem mogę nazwać Batorego, bo spodziewałam się ciągłej opowieści tylko o tytułowym królu, a jest to bardziej seria epizodów o wielu postaciach, z Batorym w tle. Jednak rysunki i wydanie są tak dobre, że i tak miło spędziłam czas.

6. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2024 roku?
Jak tylko zobaczyłam Shakespeare in Comics w poście KzT, to od razu wleciało na listę życzeń. +niespełnione pozycje z zeszłorocznej odpowiedzi, czyli z kaczek: Lustiges Taschenbuch Fantasy, z mang - w końcu cokolwiek od Takehiko Inoue.

Offline starcek

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #54 dnia: Pn, 01 Styczeń 2024, 18:50:04 »
 1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?
 W okolicach 115, choć trochę sprzedałem.
 
 2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?
 Porównywalnie.
 
 3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?
 Zachować trend w kupowaniu i czytaniu (niemal bez kupki wstydu), ale zwiększyć sprzedaż, bo nijak nie mogę zejść poniżej 2 000 sztuk. Zwłaszcza, że są takie tytuły, które mogę w bibliotece publicznej znaleźć, gdy mnie chwyci na powtórną lekturę. Potrzebuję też konsekwencji z wychodzenia z zachowań komplecisty – po co mi 5 wydań jednego tytułu, skoro na ich podstawie nie robię solidnych badań porównawczych niczym niektórzy forumowicze. Za co im szacun!
 
 4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?
 Już dawno nie miałem efektu „wow!”, więc o najlepszym trudno mówić, ale oczywiście w ciemno kupuję Toppiego. Zaskoczony byłem jak dobrze próbę czasu przeszedł Hombre (oczywiście bez ustawiania sobie poprzeczki na zbyt wysokim poziomie), czy Alvar Mayor, ale bardzo dobrze wspominam Ixbuniętę, Terra Incognitę czy Alchenit. Choć przy tym ostatnim cierpiał osadzony we mnie gramatyczny nazista.
 
 5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?
 Najgorszy to oczywiście Relax 37 od marszanda. Spuszczę zasłonę milczenia, bo jeszcze dostanę pozew o zniesławienie. Rozczarowaniem był zdecydowanie Metal Hurlant 4 (2 i 6 wciąż nie mam, a po przejrzeniu odpakowanych w Empiku numerów nieparzystych wiem, że tym bardziej bym złorzeczył, więc nawet nie próbuję wchodzić we współczesne klimaty w tym piśmie). O Przepowiedni Pancernika dobrego słowa też nie mogę powiedzieć. Poszedł na sprzedaż błyskawicznie.
 
 6. Komiks, który chciałbym, aby się ukazał w 2024 roku?
 Jesteśmy w fazie dobrobytu, więc jak dla mnie wystarczy patrzeć na zapowiedzi bez snucia marzeń.

 
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Alexandrus888

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #55 dnia: Pn, 01 Styczeń 2024, 19:54:14 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?

Komiksu zachodniego - 144 szt.
Mangi - 214 szt.
niezalu - 95 szt.

Razem - 453 szt.


2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?

Komiksu zachodniego - minimalnie mniej
mangi - mniej o około 1/5
niezalu - o 1/3 mniej

Łącznie o jakieś 140 mniej.


3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?

Nie mam postanowienia co do ilości zakupów. Ale chcę się skupić na zmniejszeniu ilości otwartych serii, a co z tego wynika: kupować one-shoty, serie krótkie (najlepiej wszystkie tomy na raz) oraz dobijać pootwierane tytułu. Ban na on-goingi. No dobra, jak coś będzie mega mnie ciekawić to wezmę, ale żeby na każdego nowego on-goinga przypadało dobicie starocia... Wdrożenie kreatywnej ewidencji tytułów (nie wliczać do "rozgrzebanych" serii które mam kupione na równo z wydaniem oryginalnym). Idealnie by było zejść poniżej 100 zbieranych serii na raz. Realnie: będzie dobrze jak nie przekroczę 150. Oprócz tego więcej czytać i zacząć zmniejszać kupkę wstydu.


4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?

Nie prowadzę ewidencji kiedy co czytam (tylko mam notkę o przeczytaniu i ocenie, bez daty) + nie czytam na bieżąco, więc będzie mi trudno wskazać najlepszą premierę "23.


5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?

jw.


6. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2024 roku?

Może nie komiks. Artbook. BLAME And so on! - nam francuską edycje, marzy mi się polska, bo mimo iż to artbook to tekstu tam co nie miara. Jeżeli mnie pamięć nie myli wersja jap ma 8 stron zapisanych maczkiem krzakami, co przekłada się na 32 strony ciągłego tekstu w Wordzie na standardowych ustawieniach. Są to nie tyle objaśnienia Niheia na temat świata przedstawionego, co snute przez autora teorie.

Oprócz tego:
  • Shura Yukihime (aka Lady Snowblood)
  • Appleseed
  • Trigun Maximum
  • Elfen Lied
  • Tetsuwan Atom (aka Astro boy)
  • Tsubasa - Reservoir Chronicle

Na komiksie zach. nie znam się na tyle, by czegoś z niego wyczekiwać.

Offline Pablos

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #56 dnia: Pn, 01 Styczeń 2024, 21:13:35 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?
93. Ciekawie dla mnie rozkłada się liczba komiksów na wydawnictwo - Egmont 22, Studio Lain 14, LiT 13, reszta pozostałe wydawnictwa. Przy czym niektóre komiksy SL mam w więcej niż jednej wersji okładkowej (Zaklinacze Opali, Lord of Misrule - każda okładka tak zajebista, że nie mogłem się powstrzymać ;D ). Z Egmontu z kolei kupowałem komiksy dla syna więc być może komiksów z LiT, które mnie interesują, było w tym roku najwięcej.

2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?

Więcej o 9 komiksów

3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?
Nie mam. Jeśli będą wychodziły rzeczy, które mnie interesują to będę kupował.

4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?
Największym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że Taurus dokończył serię Urban, a Sideca WM  ;D.
Jeśli chodzi o komiksy to zdecydowanie Hoka Hey. Kilka razy się przymierzałem do kupna, ale komiks miał mieszane recenzje tu na forum więc nie mogłem się zdecydować. W końcu kolega DonT (jeszcze raz dzięki) napisał opinię, która mnie przekonała i teraz uważam, że to jeden z najlepszych komiksów jakie w 2023 przeczytałem.

5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?

Septentryon. Dosłownie nic mi nie podeszło w tym komiksie poza okładką (mam białą i wygląda fajnie). Zazwyczaj komiksy wydawane przez SL mi się podobają. Ten wyjątkowo mnie zmęczył.

6. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2024 roku?
Chciałbym Hugo w integralu w tłumaczeniu Orbity. Ale pewnie na to nie ma szans... niestety

Offline Dracos

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #57 dnia: Wt, 02 Styczeń 2024, 11:05:21 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?
93 Wydałem prawie że taką sumę jak w roku poprzednim, a wtedy kupiłem 111.

2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?
Mniej o 18 komiksów

3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?
Chcę kupić mniej tj wydać mniej. Kontynuacja zaczętych serii i raczej odpuszczanie nowych rzeczy chyba że coś jest na moim radarze od długiego czasu (np Requiem z SC czy Trent z LiT).

4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?

Największe zaskoczenie to Alchenit i Ixbunieta. Jednak się da. Więcej takich polskich komiksów i nie będzie paneli na targach/festiwalach o nienawidzeniu polskiego komiksu ;]

5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?

Szczerze mówiąc z rzeczy tegorocznych jakoś nie mam czego się czepnąć. Mogę jedynie nadmienić że po latach kupiłem Hellboya którego pamiętałem że mi się podobał, a przy niedawnej powtórce z rozrywki stwierdziłem że "nie siadło" i mam teraz zgryz jak go kwalifikować.

6. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2024 roku?

Skopiuję to co napisałem rok temu Wiem że wyjdzie, nie wiem czy w 2023 2024, ale życzyłbym sobie Cazę tylko nie od Labrum i nie za milion złotówek. Ofc jakieś zbiorcze rzeczy typu Kajtek i Koko w kolorze, albo Asteriks czy Tajfun też bym przytulił Może jeszcze jakieś rzeczy Crisse i Chroniques de la Lune Noire.

Online dreamer36

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #58 dnia: Wt, 02 Styczeń 2024, 11:26:21 »
1. Ile komiksów kupiliście w tym roku?
Komiksy tradycyjne - 239
Mangi - 27
z czego przeczytane: komiksy 23%, mangi 38% :)

2. Jak wasze zakupy mają się do roku poprzedniego. Kupiliście więcej/ mniej?
Zdecydowanie mniej (było coś koło 500), ale to trochę efekt zakończenia nadrabiania w kupowaniu Marvel Now 2.0/ DC Odrodzenie. Teraz jestem na bieżąco, więc ilość kupowanych komiksów spadła (chociaż niektóre serie Marvel Now 2.0/Marvel Fresh/ DC Odrodzenie/ Uniwersym DC dokończyłem lub kupiłem w TP po angielsku). Gdyby nie fakt, że wszedłem w kilka innych serii (komiksy LEO, Donżon, Mroczne Miasta, kolekcja Transformers od Infiltracji - czego puki co w ogóle nie żałuję) to by było jeszcze mniej :) No i nadrobiłem wszystkie tasiemce w mangach - teraz kupuję tylko kilka serii na bieżąco, a w nowe mangi staram się wchodzić bardzo ostrożnie.

3. Noworoczne postanowienia na 2024 - czy zdecydowanie zwalniacie z zakupami i przeczytacie w końcu wszystko, co macie na półkach, czy o hamowaniu nie ma mowy?
Postanowienia jako tako nie mam, nie mniej widzę, że ogólnie tendencja w ilości kupowanych pozycji jest spadkowa. Jak będę na bieżąco z kilkoma dodatkowymi seriami, w które wszedłem to myślę, że w przyszłym roku zejdę poniżej 200 łącznie.

4. Najlepszy komiks 2023/ największe zaskoczenie roku?
Bardzo dużo nadrabiam zaległych serii, na bieżąco jestem tylko z niektórymi pozycjami. Jeżeli miałbym wybrać komiks stricte z tego roku to chyba bym postawił na SHA - może fabuła nie jest jakaś genialna, natomiast to była moja pierwsza styczność z Ledroit'em i jego rysunki wywarły na mnie olbrzymie wrażenie, co spotęgowało odbiór odbiór. Z mang to Dryfująca klasa - sztos.
Największe zaskoczenie - ogólnie wskażę komiksy z Akwilonu. Myślałem, że mimo wszystko dość szybko mi się to znudzi, ale puki co czytam wszystko na bieżąco. Seria ma wzloty i upadki, ale ogólnie jest to bardzo dobre fantasy z rysunkami, które nie schodzą poniżej pewnego poziomu. Z niecierpliwością czekam na szersze odniesienia pomiędzy tomami/seriami (w ostatnim tomie o elfach zaczęły się takowe pojawiać - dodają smaku całej historii oraz sprawiają, że świat staje się bardziej autentyczny).

5. Najgorszy komiks 2023/ największe rozczarowanie roku?
Najgorsze co czytałem w tym roku, będące jednocześnie największym rozczarowaniem to Fantastyczna Czwórka: Pełne koło. Nic tam nie zagrało - beznadziejna, totalnie nie wciągająca historia, rysunki, które choć ładne, w ogóle nie współgrają z opowiadaną historią. 64 strony, a czytałem na dwa razy, bo miałem ochotę na coś szybkiego w łóżku przed spaniem i mnie uśpiło w połowie historii. Normalnie tragedia...

6. Komiks, który chciałbym aby się ukazał w 2024 roku?
Tak naprawdę przestaję liczyć na cokolwiek - rynek jest ciężki, komiksy są drogie, więc wiem, że wszystkim wydawcom musi się przede wszystkim zgadzać Excel. Czekałem na Spawna, ale już przestałem - kupiłem po angielsku. Teraz waham się, czy nie kupić The Walking Dead, bo z tym tytułem jest tak patowa sytuacja, że tutaj nie będzie wygranego - stąd chyba na ten tytuł w pełni już szans w Polsce nie ma.
Ale jakbym miał coś podać to chyba chciałbym
a) kontynuację ABC Warriors (przynajmniej do jakiegoś miejsca, gdzie można to fajnie urwać, ale przyjmę jak najwięcej).
b) z racji, że wsiąknąłem w Donżona, to może faktycznie reedycja Ralph Azham (najlepiej w zbiorczych, albo chociaż dodruki brakujących tomów, żeby można było całą serię kupić).
c) kupuję kolekcję Transformersów od tomu 32 (tj. Infiltracja - restart zrobiony po przejęciu marki przez IDW). Czyta się to naprawdę dobrze (tych starych zeszytów z poczętku to się w ogóle nie da czytać), jest to całkiem nieźle narysowane, do tego sama marka dzięki filmom jest dość znana (chociaż nie wiem jak tam się mają te filmy - czy dobre czy nie, czy marka upada jak MCU i DCU) - pewnie sukcesu by nie było (a więc szanse i małe), ale chętnie zobaczyłbym jakieś wydania zbiorcze z czasów IDW.

Offline roble

Odp: Rachunek sumienia 2023
« Odpowiedź #59 dnia: Cz, 04 Styczeń 2024, 01:14:24 »
Hmm, pytania 1,2,3 pominę bo.. No bo tak..  :)
4. No grudniowy Tytus i wydawnictwo Ongrys, wielkie wydarzenie komiksowe, kłaniam się nisko.. ;)
5. Dla mnie to forma wydawania Jeremiaha od Elemental, profanacja poprostu.. Tore też daje dupy z tymi klasykami..
6. Czas na omniaki, takie po 1500 stron. Na początek Xmen od początku, jeden tom co kwartał..  :)