Autor Wątek: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce  (Przeczytany 4726 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marcing

Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #15 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 13:27:36 »
Z polskich wydawców u mnie na pierwszym mejscu jest Kultura Gniewu. Wyróżniłbym komiksy Daniela Clowesa, bo dwa tytuły miałem też w wydaniach zagranicznych i polskie były wydane lepiej. Świetnie wydany był też "Niedźwiedź, kot i królik".

Bardzo dobre wydania miało Wydawnictwo Komiksowe, tutaj szczególnie zapadły mi w pamięć komiksy polskie - Odwiedziny, Przemiana, Sylwetki i cienie, Ta małpa poszła do nieba, zbiorcze wydanie Ottona i Watsona. Z niestandardowych rzeczy "Tutaj" Richarda McGuire'a - pudełko z luźnymi kartkami nie wszystkim przypadło do gustu, ale IMO był to całkiem fajny pomysł na ten komiks i chyba tylko w Polsce został on wydany w ten sposób.

Z niedawno przeczytanych zbiorczy "Bruno Brazil tom 1" z Ongrysa.

Z wydanych w tym roku - "Raport Brodecka" z Mandioki i "Fastnachtspiel".

Taurus - Komiksy Jasona (szczególnie Pssst) i seria Parker.

"Księga Genesis" Crumba z Wydawnictwa Literackiego.

Z niestandardowych wydań pamiętam że kiedyś duże wrażenie zrobiły na mnie "Buty" Aleksandry Spanowicz wydane przez Timofa, z tym że mniej sam komiks (zbyt błyszczący papier i słabe klejenie), a bardziej opakowanie - komiks owinięty w cienki papier z wzorem w księżyce, kartonowa teczka z tłoczeniami i całość przewiązana sznurówką. Od Timofa wyróżniłbym jeszcze komiksy Brechta Evensa i dwa wydane dotąd tomy trylogii Bardo Stefańca i Odiji.

Z Egmontu najbardziej lubię wydawane w większym formacie komiksy Enki Bilala.

Antologie - Warchlaki, Ciut, Fanga. Z zeszytówek - Doom Pipe :)
« Ostatnia zmiana: Pt, 14 Maj 2021, 15:05:50 wysłana przez marcing »

Offline Chmurny

Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #16 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 13:59:12 »
Komiksy ilustrowane czernią, na podstawie osiągniętego efektu (głębia, uzyskany kontrast do podłoża, przyjemność dla oka itp., bez zagłębiania się w sensowność doboru i jakość papieru), w skali od 1 do 5, przy czym 4 to dobrze i lepiej, piątki dla komiksów wybijających się uzyskaną jakością czerni, a 3 to granica przyzwoitości.
Nie mam dużych zbiorów, więc próba jest mocno ograniczona.

Archiwum Ekspansji 5/5    NeST 5/5     Zasady wywierania 5/5
Niedoskonałości (2008) 4+/5     Achtung Zelig (pierwszy) 4+/5
Blixa (2018) 4/5   Habibi (2012) 4/5    Ratboy 4/5   Bajabongo 4/5
Bellmer 4/5   Będziesz smażyć 4/5   Zrozumieć komiks (2021) 4/5
Fastnachtspiel 4/5    Maus (2016) 4/5    Niewysłane listy 4/5
Blankets (2009) 3+/5     Persepolis II (2007) 3+/5
Pogańskie żądze 2+/5    Dziennik podróżny 2/5    Żegnaj, Chunky 2/5   Wenus w futrze 2/5
GhostITS CTribute 2/5   Mirabelki 2/5
Muminki I i II (2021) 1/5
« Ostatnia zmiana: Pt, 14 Maj 2021, 14:02:21 wysłana przez Chmurny »

Bender

  • Gość
Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #17 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 14:00:07 »
Pewnie nie "najlepsze" ale między innymi:

Najemnik i Druuna Kurca (choć nie cierpię ani kredy ani matowych okładek)

Pijak z NSC - uwielbiam maty, zwłaszcza na okładce i ogólnie bardzo ładnie przygotowane.

Może jeszcze Złoty Wiek.


@up. Czarny nie zawsze musi byc SUPER CZARNY, zwłaszcza w komiksach czarno białych. DLatego uwielbiam czarny na offsecie. Jak papier troche pije farbę. Bo na kredzie wydaje mi się aż trochę nienaturalny jak jest dowalony na 200%
« Ostatnia zmiana: Pt, 14 Maj 2021, 14:02:37 wysłana przez Bender »

ukaszm84

  • Gość
Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #18 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 14:26:29 »
Z Egmontu najbardziej lubię wydawane w większym formacie komiksy Enki Bilala.

Mógłbyś wymienić te tytuły Bilala w powiększonym formacie? Bo na Gildii odnoszę wrażenie, że jest to totalnie od czapy podane. Na pewno Potwór, Trylogia Nikopola i zapowiedziane Fins de Siecle. Ale czy Legendy naszych czasów i Bug też są w tym formacie?

Offline marcing

Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #19 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 15:04:35 »
Mógłbyś wymienić te tytuły Bilala w powiększonym formacie?

Tak to wygląda u mnie na półce:



Zbiorcze wydanie "Trylogii Nikopola" było najpierw w mniejszym formacie, a później w większym, podobnie z "Fins de Siecle" - poprzednie było mniejsze, w tym roku ma być większy format, może stąd zamieszanie na Gildii.

Edit: Ale z tego co widzę drugie wydanie "Legend naszych czasów" ma podany nieprawidłowy format na Gildii - 210x297, w rzeczywistości egz. na mojej półce ma taką samą wysokość jak pozostałe, czyli około 310. Egmont na swojej stronie podaje 21,5x29, więc pewnie błędne dane są od wydawcy.
« Ostatnia zmiana: Pt, 14 Maj 2021, 15:23:21 wysłana przez marcing »

Offline Chmurny

Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #20 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 15:11:09 »
@up. Czarny nie zawsze musi byc SUPER CZARNY, zwłaszcza w komiksach czarno białych. DLatego uwielbiam czarny na offsecie. Jak papier troche pije farbę. Bo na kredzie wydaje mi się aż trochę nienaturalny jak jest dowalony na 200%
Przepraszam Cię @Bender, że nie popolemizuję, ale raz, że mam wrażenie ;) że się zgadzamy, a dwa, że nie umiem w internetowe dyskursy, bo biorą się często z niezrozumienia i prowadzą do dziwnych sytuacji, i nawet jak próbujesz dać komuś szansę wyjścia z twarzą, to się gubi w zacietrzewieniu.
Mogę tylko powiedzieć, że z mojej listy np.: Niedoskonałości są na offsetowym, nie są diabelsko czarne (a papier nie jest biały) i może nawet powinienem dać im 5, ale tylko kartkowałem na szybko (a bardzo nie lubię tego komiksu).
Co do żółtego i Muminków, to można poprzyglądać się swoim mieszkaniom, miejscom, przedmiotom i skonstatować, których kolorów jest w nich najmniej. I dlaczego.

Bender

  • Gość
Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #21 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 17:08:20 »
To nie była polemika, bardziej dodatek do opinii ;)

Offline Mruk

Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #22 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 18:21:03 »
Nie jestem ekspertem i nie mam w kolekcji wszystkiego co wydrukowano w Polsce, ale moim zdaniem ogromna większość jest wydrukowana dobrze. Nie licząc felernych egzemplarzy, błędów całych nakładów czy słabych materiałów wyjściowych - wydania krajowe są moim zdaniem na świetnym poziomie.

Mam identyczne odczucia. Bardzo dużo, być może zdecydowana większość wydanych w Polsce komiksów jest wydrukowana bez jakiegokolwiek zarzutu, 100% satysfakcji. Podanie jednego lub kilku tytułów w tej sytuacji byłoby niesprawiedliwe, bo w czym gorsze są setki innych, równie dobrze wydrukowanych albumów.

Jedyna możliwość, aby się wyróżnić, to zrobić coś więcej, jak złocenia w "Świętym Królestwie" albo wspomniane już opakowanie "Butów". Ale to już jest wyjście poza formę książki i wcale nie oznacza to, że inne albumy są wydrukowane gorzej.

Offline nayroth

Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #23 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 20:59:31 »
U mnie na półce najlepiej prezentują się Zagubione dziewczęta od Timofa. Ale i tak chciałbym zobaczyć je kiedyś na kredzie, wiec jeśli ktoś ma HC Expanded Edition to jestem ciekawy opinii. Ostatnio też mega pozytywnie zaskoczyła mnie jakość Tokyo Ghost, znacznie ponadprzeciętna.

Ogólnie rzecz biorąc to druk, papier i farby mamy w Polsce całkiem porządne jak na moje niewykwalifikowane oko. I tytuły też wybierają nasi wydawcy zacne. Jedynie powinni popracować nad layoutem, bo tutaj widzę że jest pole do poprawy, w tych powiedzmy "detalach" (korekta, błędy, babole, łamanie, liternictwo, niedopasowane kolory płótna, przesunięte grzbiety itepe).

Takim ideałem jakościowym są dla mnie albumy z cyklu Best Polish Illustrators, tam naprawdę widać i czuć kunszt w każdym szczególe. Plus fajne opcje jak dwie wersje językowe do wyboru, czy lista honorowych darczyńców wspierających projekt (można się swoim nazwiskiem uwiecznić w dziele ;)  Życzyłbym sobie żeby kiedyś przynajmniej niektóre komiksy w Polsce zbliżyły się do takiego standardu wydawniczego.

https://polishposter.com/tbpi3-the-best-polish-illustrators-3-poster-album.html

Specyfikacja techniczna albumu
Format: A4 (210×297 mm), bez etui (pudełka)
Ilość stron: 320 (więcej niż w poprzednich tomach)
Grubość: ponad 40 mm
Papier wewnątrz: Munken Polar 130 g/m², od firmy Arctic Paper
Okładce: Tektura grubości około 3 mm oklejona barwionym papierem
Papier na okładce: Złoty Curious Metallics od firmy Antalis
Druk: Offset, 175 lpi, full color
Oprawa: Twarda, szyta
Uszlachetnienia: Złocenia na okładce i etui, przetłoczenia, lakier, foli na etui (także wewnątrz)
Zawartość: rozbudowana prezentacja ponad 50 polskich twórców plakatu
Wersja językowa: Polska lub Angielska (do wyboru)

Offline jotkwadrat

Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #24 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 21:43:00 »
U mnie na półce najlepiej prezentują się Zagubione dziewczęta od Timofa. Ale i tak chciałbym zobaczyć je kiedyś na kredzie, wiec jeśli ktoś ma HC Expanded Edition to jestem ciekawy opinii.

Mam HC Expanded Edition - bardzo pozytywne wrażenia. Przydałoby się tylko etui.

brvk

  • Gość
Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #25 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 21:55:13 »
Druuna, Zagubione dziewczęta, Tutaj

Offline Koalar

Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #26 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 22:10:44 »
Zgadzam się z opinią, że od wielu lat komiksy są u nas drukowane na wysokim poziomie. Już dawno mi nie wyleciała żadna strona (Mandragora) ani wszystkie strony z okładki (Egmont). Wśród podawanych najlepiej wydrukowanych komiksów nie widzę jakiegoś komiksu, który by na mnie zrobił wielkie wrażenie, ale raczej nie jestem wielkim znawcą ani estetą w temacie druku i zdobień okładki. Lubię, jak forma jest dostosowana do treści. Jak coś było w oryginale przeznaczone do druku na kredzie, to wolałbym kredę. Jak coś jest przeciętnym komiksem rozrywkowym, to nie potrzebuję powiększonego formatu i twardej okładki. Cienkie albumy też tej twardej okładki nie potrzebują. Ja nawet lubię oprawę zeszytową, bo można sobie komiks na luzie rozłożyć na 180% bez obawy, że coś się rozleci (trauma po tej Mandragorze i Egmoncie). Nie lubię zbyt grubych stron (mam wrażenie, jakby mi się kleiły i chcę je rozdzielać). Nie lubię też tej ostatnio modnej gumowej okładki (Deadpool Classic). Nie przepadam za kredą odbijającą światło. Szkoda, że większość wydawnictw nie podaje informacji o papierze, na jakim drukowane są komiksy.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline orangutan

Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #27 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 23:06:10 »
Black Kiss od Planety. Marzą mi się ramotkowe superhero na takim papierze

Offline marcing

Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #28 dnia: Pt, 14 Maj 2021, 23:56:15 »
U mnie na półce najlepiej prezentują się Zagubione dziewczęta od Timofa. Ale i tak chciałbym zobaczyć je kiedyś na kredzie, wiec jeśli ktoś ma HC Expanded Edition to jestem ciekawy opinii.

Ale HC Expanded Edition nie jest na kredzie

Offline amsterdream

Odp: Najlepiej wydrukowany komiks w Polsce
« Odpowiedź #29 dnia: So, 15 Maj 2021, 07:44:51 »
- nr 1 bezapelacyjnie Alieny i Predatory od Scream (chociaż wolałbym bez barwienia brzegów)
- Yans poprzednie wydanie
- Akira WS tom pierwszy (od drugiego niestety druk się popsuł i pojawiły się wyblakłe strony)
- Tezuka od Waneko (Ayako, MW)
- Valerian
- Black Kiss

Generalnie ja mam zupełnie odmienne odczucia od przedmówców i większość wydań na polskim rynku mi się nie podoba, ponieważ w starszych komiksach amerykańskich i frankofonach wolę papier offsetowy a w 99% jest u nas kreda a mangi wolę drukowane na papierze szarym/kremowym a 99,9% jest drukowanych na śnieżnobiałym ::) Brakuje mi indywidualnego podejścia do każdego komiksu,  zazwyczaj wydawcy popadają w schematy.