Autor Wątek: Mucha Comics  (Przeczytany 1071560 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline michał81

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6210 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 12:24:10 »
Bazyl napisałem baranie o Wojnie domowej. Nie przekręcaj moich słów i nie odnoś ich do wydania Sprawiedliwości, która ma limitowany nakład i raczej nie będzie dodruków.

Offline stab

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6211 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 12:24:27 »

michał81 - też mi tłumaczenie dla osób które kupiło komiksy z pierwszego nakładu. A czekanie na dodruk, to nie zawsze ma sens, bo przecież dodruku Rosy 10 nie będzie. A zapewne dodruk Sprawiedliwości Limited będzie jeszcze droższy bo inflacja.

Wątpię że będzie dodruk. Pierwsze Batman Noir też miały wadę (farbujące zakładki) i nawet nie można było wymieć z tego co pamiętam. Albo zwrot kasy, albo zostajesz z takim komiksem.

Offline Xmen

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6212 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 12:36:18 »
@Bazyl oficjalne pytanie padło na spotkaniu z wydawca, którego nagranie zobaczy każdy komiksiarz w Polsce. Nie wierzę że nie dostali żadnego meila w tej sprawie. Przecież wiadome jest że nic z tym nie zrobią, nie wymienia egzemplarzy, nie dadza dodatkowej obwoluty. Tak działa korporacja, wydać tanim kosztem, szybko i sprzedać drogo, ale że nikt nawet nie ogląda okładek? Chyba że puścili to świadomie tak jak mucha x statix.
Jeleń to zwierzę leśne, którego widok napawa podziwem. Jego majestatyczny wygląd najlepiej podkreśla poroże – inaczej też wieniec, przypominający koronę. Jest postrzegany jako król lasu. Od początku dziejów pozostaje symbolem męstwa, witalności, władzy, a także walki i zwycięstwa.

Offline Piterrini

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6213 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 12:46:56 »
Dodruk Sprawiedliwości? Powodzenia, trzecie "współczesne" wydanie tego samego komiksu i to już w pułapie cenowym niedostępnym dla tzw. zwykłego śmiertelnika miałoby być dodrukowywane? Najpierw to musiałby się pierwotny nakład wyczerpać, a to potrwa kilka lat, na koniec pewnie co zostanie to pójdzie do tzw. znajomych królika żeby na oficjalnej stronie nie sprzedawać za mniej niż połowę ceny okładkowej...

A X-Statix, poboczna seria z X-Menowego zakątka Marvela... Na pewno sprzedaż nie jest tragiczna (bo nie byłoby drugiego tomu gdyby pierwszy się nie sprzedawał), ale potencjalny dodruk? Nierealne, zwłaszcza że tutaj nie ma mowy o błędzie w druku. Tą wpadkę niestety trzeba przeboleć, masa tego była przez lata, u jednych bardziej, u innych mniej akceptowalne, ale - Mucha produktów "premium" nie robi, i zgadzam się z @Xmenem (aczkolwiek mniej emocjonalnie) - nieistotne jaka by była cena, tak czy inaczej błąd się zdarzyć może, a wydawca dopłacać do interesu nie będzie - albo akceptujesz albo kupi ktoś inny, komu błąd przeszkadzać nie będzie.

Edit:
(...) ale że nikt nawet nie ogląda okładek? Chyba że puścili to świadomie tak jak mucha x statix.
Jak już ktoś wcześniej pisał o specyfice druku cyfrowego, tak dodam to co np. z wypowiedzi Arka ze Studia Lain można wywnioskować - komiksy prosto z drukarni idą do np. sklepów czy na festiwal, niewykluczone że pierwszą osobą jaka fizyczny komiks przejrzy będzie osoba kupująca go na takim festiwalu... "W idealnym świecie" wydawca osobiście sprawdziłby czy wszystko jest w porządku przed odebraniem zamówienia, ale jak widać tak to nie działa, a wspominam tu wydawcę mniejszego od Muchy i wielokrotnie mniejszego od Egmontu (nie wychodząc z porównaniami poza komiksy, bo większość rzeczy ogółem kupujemy przecież w wersji "beta").
« Ostatnia zmiana: Wt, 17 Październik 2023, 12:56:38 wysłana przez Piterrini »

Online xanar

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6214 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 12:57:40 »
Tą wpadkę niestety trzeba przeboleć, masa tego była przez lata, u jednych bardziej, u innych mniej akceptowalne,
No, czyli kupujcie wszystko jak leci i już przestańcie pisać o tym, bo to już jest "normalne" i jeszcze wydawca przestanie wydawać bo mu się przykro zrobi i nie będziecie mieli komiksa, albo serię urwie, także uważajcie.
Najwyraźniej nie da się tych błędów wyeliminować i tak już musi być.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Piterrini

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6215 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 13:04:47 »
Proszę podaj merytorycznie propozycje dla osób, które chcą mieć ten komiks w wydaniu pozbawionym błędów.
Ten i inni wydawcy pokazali wielokrotnie gdzie mają Twoje (i innych niezadowolonych klientów i potencjalnych klientów) zdanie, nie sugeruję że nie można narzekać, czy poruszać tematu, ale jaki rezultat chciałbyś osiągnąć? Wydawca powinien zmielić nakład? Czy wystarczy że zaadresuje problem i przeprosi?

Online xanar

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6216 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 13:08:31 »
Kupić w innym języku.

Tak ogólnie to coś ci się pomyliło, to nie oni mają mieć mnie gdzieś tylko jak już to ja, zawsze sobie mogę pójść i kupić to po angielsku, co też już dawno zrobiłem i po polsku kupuje coraz mnie a zaraz przestane w ogóle kupować bo te polskie wydania z "błędami redakcyjnymi" będą droższe od tych oryginalnych.
« Ostatnia zmiana: Wt, 17 Październik 2023, 13:15:22 wysłana przez xanar »
Twój komiks jest lepszy niż mój

Online LukCook

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6217 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 13:12:45 »
Każdy ma prawo do błędu. Szanujący czytelnika wydawca, powinien dać znać o błędzie. Przecież dostają egzemplarz do sprawdzenia, jak nie wyłapali to źle o nim świadczy. Jak wyłapali i nic nie mówią to jeszcze gorzej.

Wiedząc przed zakupem, że jest taki babol to nie zamówiłbym swojego egzemplarza. Nie lubię płacić za fuszerkę.

Co teraz zrobi wydawca to mniej mnie obchodzi. Pewnie tak ja z ASM - nic.
« Ostatnia zmiana: Wt, 17 Październik 2023, 13:15:20 wysłana przez LukCook »

Online xanar

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6218 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 13:24:14 »
Nie kupujcie w preorderach, czekajcie na pierwsze recenzje od normlanych ludzi nie od recenzentów, którzy dostają egzemplarze recenzenckie.

W ASM poprawili literówki w dodruku.

Każdy ma prawo do błędu, owszem, tylko tu te błędy są w prawie każdym egzemplarzu/książce i to nie jest tylko u Muchy w takim Hachette literówki są w każdym tomie, to jest jakiś polki standard wydawniczy.

U amerykanów też zdarzają się błędy, ale jak się zobaczy ile oni tam tego wydają to ten procent będzie mały.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Xmen

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6219 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 13:27:22 »
@Piterrini Narzekać można i w takich przypadkach trzeba. Przeproszą i tak jak ktoś tutaj pisał można dodrukować obwolutę bez błędu. Pchają obwoluty do wielu rzeczy , więc i tutaj mogą.
Bo takie udawanie że nic się nie stało, nawet po bezpośrednim pytaniu jest trochę słabe. Właśnie taki chciałbym uzyskać rezultat, żeby chociaż raz ktoś przyznał się że odwalił popelinę. Zamiast setek tłumaczeń że błędy się zdarzają, że drukarnia itd Owszem zdarzają się,ale dlaczego tak często? Z tym że tak jak napisałem to już nie błąd, tylko pchanie jelenią wszystkiego, bo i tak kupią. Drugim rozwiązaniem, moim zdaniem najlepszym jest nie kupienie tych komiksów, szczególnie sprawiedliwości która jest zmielonym kilkukrotnie ,nieświeżym, marketowym kurczakiem. To już któreś jej wydanie w Polsce. Sam narzekałeś na jej cenę, która jest kosmiczna. Uwzględniając że to bubel cena wydaje się jeszcze bardziej wygórowana. Można też kupić oryginały x statix. Tak to moje rozwiązanie, nie kupienie wybrakowanych produktów, głosowanie portfelem. Ponarzekacie, ponarzekacie i tak kupicie. Nie ma co się dziwić że wydawnictwa poczynają sobie śmielej.
Jeleń to zwierzę leśne, którego widok napawa podziwem. Jego majestatyczny wygląd najlepiej podkreśla poroże – inaczej też wieniec, przypominający koronę. Jest postrzegany jako król lasu. Od początku dziejów pozostaje symbolem męstwa, witalności, władzy, a także walki i zwycięstwa.

Offline isteklistek

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6220 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 13:36:56 »
Po pierwsze i najważniejsze, to nie pozwolić na to, aby wydawca zrzucał swoje błędy na klienta. Osoba pracująca przy komiksie po skończeniu swojej pracy może wrócić do strony, albo po skończeniu całości może przejrzeć jeszcze raz i jeszcze raz, a że to czasochłonne i pewnie mu się nie chce po raz kolejny sprawdzać, to jego i tylko jego wina.

Po drugie nie kupować wadliwych egzemplarzy. Zbojkotowałem kilka tytułów, co nie przekłada się na to, że innych nie kupię od tego wydawnictwa. Teraz czekam na Rusty Brown od Centrala - na ich fb cicho, opinii nie ma, ale nie kupię w ciemno póki nie wypowiedzą się pewne osoby. Bardzo dobrze, że zwrócono uwagę na to, aby sugerować się opinią zaufanych recenzentów ... choć pewnie o nich trudno. Ja takich nie posiadam/ zapomniałem, szkoda, że już nie mam w obserwowanych tych od których trzeba się trzymać z daleka, bo kilka nazw bym podał.

Offline Piterrini

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6221 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 14:22:42 »
To są konkrety, tylko jak wpływa to na polepszenie sytuacji? Od lat te same błędy, te same reakcje i te same rezultaty. Jak wskazaliście - nie ma nawet dużego problemu żeby dotrzeć do wydawcy, problem jest w tym żeby wydawca informację odebrał jako katalizator do działania tj. poprawy. Z drugiej strony wydawcy regularnie mówią, że "taniej wydać się nie da", mnie to mówi dwie rzeczy, pierwsza to oczywistość że komiksy są drogie, a druga, że komiksy wydawane są budżetowo, to nie są wydania premium, mimo że mają 100, 200, 300 na okładce - wydane są najtaniej jak to tylko możliwe (jeśli wierzyć wydawcom).
Jak x lat temu ludzie kupowali wczesne Xiaomi to nie dziwiły krzaczki zamiast niektórych słów w tłumaczeniu interfejsu, albo że jakieś funkcje np. w aparacie nie działały jak należy - były to bardzo dobre telefony w stosunku cena/jakość i tak były oceniane, jako najtańsze telefony oferujące prawie to samo co produkty "premium".
Tutaj piszemy o komiksach, które są odpowiednikiem tych budżetowych rozwiązań z innych branż... Tak, jestem zdania że jeśli wydawca nie potrafi wydać komiksu to nie powinien go wydawać, ale co z tego, przecież moje zdanie nie ma znaczenia skoro wydawca działa i komiksy wydaje. Oczywiście nie akceptuję że nie da się wydawać taniej (o tym już nieraz pisałem), ale jeśli wydawca mówi, że taniej się nie da, czyli wydaje produkt budżetowy, a klienci mają oczekiwania jakby był to produkt premium, to coś w tej komunikacji zawodzi.
/Wyłączam w tym miejscu kwestię Sprawiedliwości czy Noir, bo te komiksy akurat reklamowane były jako "premium"./
Piszę w tym miejscu niepopularne opinie, bo fajnie by było dojść do sedna - czy faktycznie coś może się zmienić, czy będziemy tak cyklicznie narzekać na dokładnie to samo oczekując czegoś, co nie nadejdzie.

Offline Xmen

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6222 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 15:02:07 »
No ja tutaj jeszcze dodam że komiksy z Carrefoura np ciemna strefa i wielkie starcia (czy coś w tym stylu) są w cenie 10zl. Wiem, wiem kiepski papier itd, ale to są właśnie komiksy budżetowe."Profesjonalni" wydawcy mówią za to że dają nam produkt budżetowy, cena mówi jednak coś innego. Rzeczywistość też sugeruje że komiksy egmontu i muchy to produkty premium( o innych nawet nie wspominam, bo ceny jak za towar nie z tego świata) . Świadczy o tym np to że zamiast x statix można kupić złote kolczyki a za cenę sprawiedliwości złoty pierścionek( nawet taniej) komiksy są już droższe od złota. To chyba tyle, można się rozejść.
Poprawić sytuację może właśnie spadek sprzedaży, szanujmy się i nie kupujmy przynajmniej bubli.
Ja x statix miałem kupić dwa tomy, zrezygnowałem gdy zobaczyłem cenę drugiego tomu. Teraz nawet nie żałuję, bo tylko bym się w*#'"
Jeleń to zwierzę leśne, którego widok napawa podziwem. Jego majestatyczny wygląd najlepiej podkreśla poroże – inaczej też wieniec, przypominający koronę. Jest postrzegany jako król lasu. Od początku dziejów pozostaje symbolem męstwa, witalności, władzy, a także walki i zwycięstwa.

Online OokamiG

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6223 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 15:41:42 »
No fajnie byłoby zbojkotować bubel wydawniczy, ale pierwszy tom mega mi się podobał i chcę poznać dalsze ciąg historii, a poprawionego dodruku raczej nie będzie.

Offline isteklistek

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #6224 dnia: Wt, 17 Październik 2023, 15:51:47 »
Oczywiście, że to nieprawda, że są te same rezultaty. Np. Kultura Gniewu od lat dostarcza produkt na najwyższym poziomie pod każdym względem, a ich tytuły jeżeli chodzi o cenę są tańsze od innych wydawnictw. Może to wina tego, że wydawnictwo zatrudnia profesjonalistów i takich szuka do swoich produktów, a nie ludzi po znajomości. Pierwsza i najważniejsza kwestia to jakość produktu, a nie, aby było jak najtaniej. Jeżeli chodzi o KG to nie odpuściłem żadnego tytułu ze względu na jakość.


Na rynku książek ile wychodzi tytułów rocznie? Setki, tysiące? Każda z nich przechodzi korektę, proces wydawniczy dotyczy pewnie każdej książki. Może wielkie wydawnictwa mają własnych korektorów, a mniejsze zlecają innym ... jakoś nie słychać, aby książki były wydawane skandalicznie. Pewnie osób pracujących przy tych książkach też nie jest kilka, więc wnioskuję, że rynek korektorów jest duży, więc redakcję wydanie można zrobić raczej bez problemu, bo raczej pracowników nie brakuje, ale skoro wydawnictwo woli zatrudnić znajomego, to nie mój problem, lub woli trzymać kogoś, kto sobie średnio radzi ze swoimi obowiązkami to też jego wina.