Autor Wątek: Mucha Comics  (Przeczytany 1071658 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Motyl

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2025 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 20:38:10 »
To jest aż tak dobry komiks? Coś więcej? Bo w temacie superhero jestem totalnym lamusem.

To jest jedna z najlepszych opowieści o Pająku, ten sam ciężar co Ostatnie Łowy Kravena. TM-Semic wydał tylko ułamek tych historii, malutką część Goblina, Sępa i Pumę. Pominął całkowicie Vermina, który jest ważny w tej układance, nie dostaliśmy też całej drogi do szaleństwa Harry'ego. Wszystkie te opowieści się przeplatają i na siebie oddziałują (poza jedną, żartobliwym przerywnikiem z Człowiekiem-Żabą). Ważną bohaterką jest też doktor Kafka. To nie jest zblazowany Parker mający swoją firmę niczym Stark i zmagający się z przeciwnikami zazwyczaj tylko w stroju Spider-Mana, a bohater z wieloma dylematami, rozliczający się z traumą z przeszłości. Dodatkowo DeMatteis pisze fajne dialogi, nie stroni od typowego humoru Pająka. No i co najważniejsze, Sal Buscema w życiowej formie.   

Daredevil 0 - 150zł okładkowej za 636stron przyzwoicie wydanego komiksu - szanując inicjatywę i zaangażowanie Muchy mam wątpliwości ,czy to dobrze , że i tego tytułu nie zagarnął zły Egmont  >:( >:(
Czekaj, mógł zgarnąć :) Tylko tego nie zrobił. MFKiG za miesiąc, można zawsze zapytać, czemu zły Egmont nie chciał SSP. Może odpowiedź nie będzie zaskakująca :)

Motylu nie mówimy o tytułach mnie rentownych z zawyżoną ceną tylko o podobnych objętościowo lub dużo większych wydaniach superhero. Jeżeli koszty licencji są tak wysokie to można zaproponować coś extra - edycja limitowana, większy rozmiar komiksu etc. Kolejny przykład:  Powtór z bagien Snydera - 520 stron Deluxe za 165zl. Można dawać dużo przykładów, które pokazują, że cena Spectaculara jest za wysoka. Piszę to z perspektywy długoletniego komiksiarza, który może pozwolić sobie na ogromną ilość tytułów miesięcznie i jedyne co trzyma mnie przed braniem wszystkiego to miejsce (nie lubię trzymać komiksów w pudłach) i polityka wydawnictw (nie lubię być robiony w balona). Kilka dni temu pisaliśmy o Scream i Nestorze, tam można usprawiedliwić cenę, dokończeniem serii i małym nakładem. Mucha puszcza tytuł, który automatycznie jest porównywany do Epików z Egmont. Patrząc na cenę proponowaną przez Muchę - wydawnictwo wchodzi w nie swoją kategorię wagową. Oczywiście rynek i klienci to zweryfikują, trzymam kciuki, że Mucha wyjedzie na tym dobrze ale obawiam się, że może skończyć się kiepsko.

Rozumiem, ale nie wszystko da się i można przeliczyć na stronę. Jakby nawet udało się wydać w cenie o 29 zł mniejszej to byś miał 520 stron do 584 stron w różnicy cenowej 35 zł. Więc to już byłoby bliżej niż dalej egmontowych cen. Ale zauważ, że to nie widzimisię wydawcy zadecydowało o takiej cenie, tylko realna wycena w drukarni. Nie wszyscy drukują w Chinach, Czechach, czy gdzie tam obecnie jest taniej niż w Polsce. 

Offline 79ers

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2026 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 20:47:50 »
Zapytam więc poważnie - dlaczego drukuje się w Polsce, a nie w Chinach skoro stamtąd taniej - przecież nie przez patriotyzm?
Jest prawdopodobne, że w Chinach drukują na polskim papierze bo nasze bogactwa naturalne idą w świat i gdzie tu logika.

Offline andy13

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2027 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 20:48:34 »
SSM - 584 strony i 229 zł
TOMB RAIDER 3 - 424 strony i 229,99 zł.

Jak byk masz, że za 160 stron więcej masz niższą cenę :)
Zawsze lubiłem te porównania do Egmontu...
Piszesz, że nie powinno się porównać wydawnictw, zaraz pod porównaniem Muchy do innego wydawnictwa. Jeszcze porównując komiksy z innych amerykańskich wydawnictw. Uwielbiam taką hipokryzję.

Rozumiem, że jak cena surowców wzrosła, to wydawca ma wyczarować sobie kwotę różnicy, która powstała w wyniku tej podwyżki, bo ty jesteś z niej niezadowolony? Znasz jakieś użyteczne zaklęcia? Podziel się wiedzą magiczną.  Oczywiście, że rząd ponosi znaczną część winy za brak regulacji w sprzedaży i wywozie drewna, przez co podrożały surowce.
https://www.fxmag.pl/artykul/cena-drewna-najwyzej-w-historii-zobacz-dlaczego-skutki-rekordowych-cen-surowca-drzewnego-w-polsce-beda-oplakane-dla-calej-gospodarki
https://forsal.pl/biznes/handel/artykuly/8155339,papier-drozeje-na-potege-ceny-prawie-dwa-razy-wyzsze-niz-jesienia.html
Jak ta cena drewna taka wysoka, to jak to się dzieje, że powiększenie formatu nie zwiększa ceny? Jakie jest na to zaklęcie? Bo bardzo tego broniłeś ostatnio.

Biogramy twórców poszły do akceptacji do Panini i przyszła prośba zwrotna, aby z tych tekstów usunąć część o współpracy DeMatteisa z DC. Udowodniliśmy im, że w przedrukach włoskich Spider-Mana (zresztą tam czytałem o początkach jego kariery) takie informacje się znajdują i Panini odpuściło.
Odpuściło, czyli nie trzeba było płacić czy odpuściło, ale trzeba było zapłacić i to zwiększyło cenę?

Offline michał81

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2028 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 20:49:24 »
To jest jedna z najlepszych opowieści o Pająku, ten sam ciężar co Ostatnie Łowy Kravena. TM-Semic wydał tylko ułamek tych historii, malutką część Goblina, Sępa i Pumę. Pominął całkowicie Vermina, który jest ważny w tej układance, nie dostaliśmy też całej drogi do szaleństwa Harry'ego. Wszystkie te opowieści się przeplatają i na siebie oddziałują (poza jedną, żartobliwym przerywnikiem z Człowiekiem-Żabą). Ważną bohaterką jest też doktor Kafka. To nie jest zblazowany Parker mający swoją firmę niczym Stark i zmagający się z przeciwnikami zazwyczaj tylko w stroju Spider-Mana, a bohater z wieloma dylematami, rozliczający się z traumą z przeszłości. Dodatkowo DeMatteis pisze fajne dialogi, nie stroni od typowego humoru Pająka. No i co najważniejsze, Sal Buscema w życiowej formie.   
I tym bardziej można żałować, że nie znalazła się w tym zbiorczym historia z Annual #14 tych samych twórców, będąca w pewnym sensie epilogiem do wątku Harry'ego. Eeeeech a mogło być tak cudownie.

Offline Motyl

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2029 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 21:00:02 »
Zapytam więc poważnie - dlaczego drukuje się w Polsce, a nie w Chinach skoro stamtąd taniej - przecież nie przez patriotyzm?
Jest prawdopodobne, że w Chinach drukują na polskim papierze bo nasze bogactwa naturalne idą w świat i gdzie tu logika.

Widzisz jakiś problem w patriotyzmie?

Cytat: andy13
Piszesz, że nie powinno się porównać wydawnictw, zaraz pod porównaniem Muchy do innego wydawnictwa. Jeszcze porównując komiksy z innych amerykańskich wydawnictw. Uwielbiam taką hipokryzję.
To powiedz to wszystkim hipokrytom na forum porównującymi ceny komiksów mniejszych wydawnictw do cen Egmontu. Wspomniałeś, że cię na komiks stać, ale jak kupisz to zaakceptujesz działania Muchy. Nie kupuj, będziesz miał czyste sumienie, a egzemplarz trafi do kogoś, kto naprawdę chce ten komiks przeczytać.
Cytat: andy13
Jak ta cena drewna taka wysoka, to jak to się dzieje, że powiększenie formatu nie zwiększa ceny? Jakie jest na to zaklęcie? Bo bardzo tego broniłeś ostatnio.
Do czego pijesz? Do 192 czarno-białych stron za 150 zł? Nie, w tamtym przypadku zdania nie zmieniłem. 584 strony w kolorze przy tamtej polityce wydawniczej kosztowałoby czytelnika około 350 zł.
Cytat: andy13
Odpuściło, czyli nie trzeba było płacić czy odpuściło, ale trzeba było zapłacić i to zwiększyło cenę?
Przeczytaj ze zrozumieniem to, co napisałem odnośnie do sytuacji z biogramem, a później poprawnie zadaj pytanie, ok? Z chęcią odpowiem :)

Offline Motyl

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2030 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 21:00:41 »
I tym bardziej można żałować, że nie znalazła się w tym zbiorczym historia z Annual #14 tych samych twórców, będąca w pewnym sensie epilogiem do wątku Harry'ego. Eeeeech a mogło być tak cudownie.
Nie wszystkie materiały są łatwo dostępne.

Offline LukCook

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2031 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 21:01:37 »
Rozumiem, ale nie wszystko da się i można przeliczyć na stronę. Jakby nawet udało się wydać w cenie o 29 zł mniejszej to byś miał 520 stron do 584 stron w różnicy cenowej 35 zł. Więc to już byłoby bliżej niż dalej egmontowych cen. Ale zauważ, że to nie widzimisię wydawcy zadecydowało o takiej cenie, tylko realna wycena w drukarni. Nie wszyscy drukują w Chinach, Czechach, czy gdzie tam obecnie jest taniej niż w Polsce.

Egmont drukuje w Polsce.

Widzę inny problem - od dłuższego czasu, wydawnictwa przedstawiają Egmont jako zło, strasznego monopolistę, który wydaje tanio, podwyższa ceny i niszczy rynek. Kompletnie niewłaściwe podejście, Mucha i inne wydawnictwa powinny brać Egmont jako benchmark i starać się z nim konkurować wypuszczając ciekawe tytuły w podobnych cenach. Wydanie Spectaculara w cenie dużo wyższej niż epiki, wydaje mi się dziwne. Kto jest targetem, tego wydania? Według mnie tylko kompleciści. Ludzie szukający wejścia w komiks wezmą tanie miękko okładkowe wydania Egmontu, ludzie szukający czegoś więcej / pamiętający TM-Semic, uderzą w epiki.

Offline mackee

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2032 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 21:02:06 »
Zapytam więc poważnie - dlaczego drukuje się w Polsce, a nie w Chinach skoro stamtąd taniej - przecież nie przez patriotyzm?
Jest prawdopodobne, że w Chinach drukują na polskim papierze bo nasze bogactwa naturalne idą w świat i gdzie tu logika.

Za małe nakłady i za duże koszty transportu - to są ciężkie rzeczy. Raczej wcale nie wyszłoby taniej.

Offline HaVoK

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2033 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 21:11:04 »
No ale przecież nie są targetem takich komiksów ludzie wchodzący do komiksiwa. Takim Targetem jest ktoś kto ceni tych autorów lub sentymentalnie wspomina te czasy. Jakoś nie czuje, że Egmont jest przedstawiany jako zło, choć to monopolista i będzie robił takie rzeczy, które pomogą mu w sprzedaży własnych komiksów. Ale tak jak żadne inne wydawnictwo w Polsce nie jest święte. W moim odczuciu Mucha od zawsze dobrze/ciekawie stara się uzupełniać rynek.  W ogóle porównywanie cen komiksów różnych wydawców do siebie jest jakieś dziwne, chore, niemiarodajne. Przecież każdy z nich ma inne moce przerobowe, kontakty, możliwości, każda licencja kosztuje inaczej... Kurde przecież to nie chleb i woda. Są komiksy na naszym rynku, których nie kupię, bo są dla mnie za drogie, ale nie rzucę oskarżeniami, że wydawca, który jest ma tym rynku kilkanaście lat, a nie długo już 20. nie zna się na swojej robocie i nagle zapragnął wystrychnąć wszystkich na dudka.

Offline Motyl

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2034 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 21:11:13 »
Egmont drukuje w Polsce.

Widzę inny problem - od dłuższego czasu, wydawnictwa przedstawiają Egmont jako zło, strasznego monopolistę, który wydaje tanio, podwyższa ceny i niszczy rynek. Kompletnie niewłaściwe podejście, Mucha i inne wydawnictwa powinny brać Egmont jako benchmark i starać się z nim konkurować wypuszczając ciekawe tytuły w podobnych cenach. Wydanie Spectaculara w cenie dużo wyższej niż epiki, wydaje mi się dziwne. Kto jest targetem, tego wydania? Według mnie tylko kompleciści. Ludzie szukający wejścia w komiks wezmą tanie miękko okładkowe wydania Egmontu, ludzie szukający czegoś więcej / pamiętający TM-Semic, uderzą w epiki.

To zmień podejście klientów :) Aby w pierwszej kolejności nie sięgali po komiksy Egmontu, które mają najwyższe nakłady na rynku, a zdecydowali się wspierać mniejszych wydawców i dzięki temu sprawili, aby wydawać więcej i taniej. Portfele czytelników nie są z gumy, dzielą wydatki, ale po komiksy innych wydawców nie sięgają w pierwszej kolejności. A obecnie komiks starzeje się 3 razy szybciej niż parę lat temu. Inna sprawa, że z Marvelami za 40 zł nie sposób konkurować. I to one na fali MCU trafiają do niekomiksowego klienta i robią tę przewagę, że większy wydawca może zejść z ceny. DC pomijam, bo tu sytuacja jest jasna i nie ma tematu. Z tymi ciekawymi tytułami to jest czasem problem, prawo pierwokupu i takie tam sprawy. 

Offline MarcusSz

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2035 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 21:13:22 »
Zapytam więc poważnie - dlaczego drukuje się w Polsce, a nie w Chinach skoro stamtąd taniej - przecież nie przez patriotyzm?
Jest prawdopodobne, że w Chinach drukują na polskim papierze bo nasze bogactwa naturalne idą w świat i gdzie tu logika.

Ciesz się że nie trzeba drukować w Chinach - szczególnie po ostatnich zmianach w UE z cłem czy podatkami (nie pamiętam już dokładnie). Ostatnia kampania na KS którą wsparłem - co prawda planszówkowa - kosztowała mnie łącznie 130$ za wysyłkę i podatek, a i tak mam lepiej niż Norwegowie, którym z tych samych powodów anulowali wszystkie zamówienia.
Niestety, wiele wydawnictw czy to mangowch, komiksowych, książkowych czy planszówkowych wprost mówi że zaraz ceny nowości lub dodruków mocno pójdą w górę.
Ale spoko, można uważać że Mucha specjalnie "doi" klientów.
P.S. Ciekawe jaka będzie cena następnego Epika, który z jakiegoś powodu jednak nie wyjdzie w październiku a miał. ;) 

Offline andy13

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2036 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 21:16:22 »
To powiedz to wszystkim hipokrytom na forum porównującymi ceny komiksów mniejszych wydawnictw do cen Egmontu.
Tak, zrobię. Dzięki za radę. Ba, właśnie porównałem sobie ceny wrześniowych komiksów Egmontu z tego samego wydawnictwa amerykańskiego i widzę, że te w większym formacie mimo iż mają mniejszą objętość, to kosztują więcej. Czyżby jednak format mógł mieć wpływ na cenę..

Wspomniałeś, że cię na komiks stać, ale jak kupisz to zaakceptujesz działania Muchy. Nie kupuj, będziesz miał czyste sumienie, a egzemplarz trafi do kogoś, kto naprawdę chce ten komiks przeczytać.
Proste przesłanie dla osób, które uważają, że cena jest za wysoka: NIE KUPUJCIE!

Brawo.

Do czego pijesz? Do 192 czarno-białych stron za 150 zł? Nie, w tamtym przypadku zdania nie zmieniłem. 584 strony w kolorze przy tamtej polityce wydawniczej kosztowałoby czytelnika około 350 zł.
Serio?! Do tego, że ten papier taki drogi, a jednak powiększenie formatu i wykorzystanie większe ilości papieru (drogiego) nie wpływa na zwiększenie ceny. Tak pisałeś.

Przeczytaj ze zrozumieniem to, co napisałem odnośnie do sytuacji z biogramem, a później poprawnie zadaj pytanie, ok? Z chęcią odpowiem :)
Faktycznie źle przeczytałem. Podałeś tę informację, jak tłumaczyłeś wysoką cenę. Myślałem, że to argument, a to taka zmyłka była..

Offline HaVoK

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2037 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 21:16:47 »
I tak jeszcze apropos cen. Na festiwalach, na których Mucha ma swoje stoisko rabaty są 30 procentowe. Żadne inne wydawnictwo nie ma takich rabatów. Reszta wydawnictw to co najwyżej 25%. Ciekawe co jest tego powodem?

Online parsom

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2038 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 21:17:59 »
Według Ciebie szrot to epiki Spidera, Animal Man, Batman Noir, Lucyfer? A Spectacular to dzieło sztuki i musi być dużo droższe od wymienionych tytułów?

To jest pierwsze wydanie w takiej formie itd. Lucyfer - co za sztuka wydać taniej coś, co wyszło parę lat temu? Itd. itp.
Ale niech będzie - to są chytre i łase na kasę ludzie i postanowili zrobić wam na złość, zrobić skok na kasę, wydoić frajerów, nachapać się i wyjechać w siną dal.

Offline bibliotekarz

Odp: Mucha Comics
« Odpowiedź #2039 dnia: So, 28 Sierpień 2021, 21:21:04 »
Czwarta strona narzekania na cenę. Szczerze powiedziawszy to jestem i zaskoczony i zniesmaczony tą sytuacją.

Parokrotnie pisałem, że ze względu na zaległości polskiego rynku komiksowego warto byłoby wejść z jakimiś ekonomicznymi wydaniami żeby większość było stać na zakup tych historii a wydania bardziej ekskluzywne szłyby swoim torem dodatkowo. Nie było żadnego zrozumienia dla takiej wizji. Pisałem, że Buscema to nie Andreas - tam nie ma tysiąca detali do kontemplowania godzinami, nie wymaga mega powiększonych formatów. W odpowiedzi czytałem wyłącznie, że tylko powiększony format, bo jeden niedowidzi, drugi chce jak na oryginalnej planszy itd. Tylko wydanie powiększone, na dobrej kredzie, grubej oprawie, z absolutnie wszystkimi historiami, z wszelkimi dodatkami, z profesjonalną staranną edycją a nie tak odwaloną jak w Egmoncie i tylko takie wydanie na bogato ma rację bytu. I po dziesięć lajków do tych postów.

Teraz kobyłka u płotu, dostajecie wydanie na bogato o jakie zgodnie wołaliście i połowa płacze, że was nie stać. Zamawiacie ferrari i macie pretensje do sprzedawcy, że stać was tylko na używanego fiata?
Batman returns
his books to the library