Autor Wątek: Egmont 2023  (Przeczytany 493338 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #135 dnia: So, 26 Listopad 2022, 20:28:12 »
@UP
Tyle że @Mateusz zrobił nowy rok w listopadzie i już się nie chce pisać w poprzednim.

Co do tegotygodniowego odcinka WZŚK to nie tylko @Kyms źle wymawia angielskie nazwy. :) Chyba że po polsku już się mówi wolumin zamiast wolumen. Po drugie - niezłe polecajki, bo ciągle nie mam tych Hitmanów. Resident Alien też trochę zachęca jako ciekawostka. Dobrze, ze Runaways zostały szybko wydane, bo widać że zalegają na magazynie. Nie zostały urwane jak Power Rangers. :)

Po polsku się od dawna mówi wolumin https://sjp.pl/wolumin

Ale po angielsku mówi się "ejlien", a nie "alien" albo "hitmen", a nie "hitman". I tak dobrze, że żadnego "łolwerajna" nie polecał w tym odcinku.

Offline donT

Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #136 dnia: So, 26 Listopad 2022, 21:40:29 »
Ale po angielsku mówi sie (...)"hitmen", a nie "hitman"

Mowi sie "hitman".
No chyba, ze masz na mysli angielski hamburgerow wtedy to jest cos pomiedzy "a" i "e".
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline HugoL3

Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #137 dnia: So, 26 Listopad 2022, 22:03:40 »
Mowi sie "hitman".
No chyba, ze masz na mysli angielski hamburgerow wtedy to jest cos pomiedzy "a" i "e".

Czy ten temat nie był już dawno temu wałkowany?
Jeśli mówimy o takim angielskim-amerykańskim to jest to a przechodzące w e.
Nikt po angielsku nie mówi Superman ani Supermen (chyba, że jest ich kilku, wiadomo).

Ale ja się nie upieram, tylko zostałem przekonany przez panią, która tłumaczyła jak należy to wymawiać.

ukaszm84

  • Gość
Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #138 dnia: So, 26 Listopad 2022, 22:09:55 »
No wiadomo, w amerykańskim angielskim mówi się hitmæn, ale jako że my takiej zgłoski nie mamy, to dużo lepiej to brzmi jak idzie w stronę twardego e niż twardego a.

Offline Castiglione

Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #139 dnia: So, 26 Listopad 2022, 22:38:07 »
Po co w ogóle osobny temat co roku? Nie można go nazwać po prostu "Egmont" i pisać cały czas w jednym?

Offline Leyek

Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #140 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 00:29:45 »
Po co w ogóle osobne tematy dla każdego z wydawnictw. Nie można w jednym pisać o wszystkich?

Offline Castiglione

Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #141 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 01:04:48 »
Zajebiście mądre porównanie.

Offline donT

Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #142 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 01:44:24 »
Od prawie 16 lat zyje w anglojezycznym kraju wiec jestem z tym jezykiem troche osluchany, ale nie zamierzam sie spierac, widzocznie wiecie lepiej jak sie wymawia.
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline xanar

Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #143 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 02:21:21 »
To może na jakiejś wsi mieszkasz i tam jakąś gwarą gadają, specjalnie zobaczyłem na YouTube jak wymawiają i tam to bardziej przez e.

Tak mówi człowiek, który to rysował: 26:53


A tutaj człowiek, który to napisał: 1:02


Ale to dawno było, teraz pewnie się inaczej mówi.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Koalar

Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #144 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 03:06:25 »
Po co w ogóle osobny temat co roku? Nie można go nazwać po prostu "Egmont" i pisać cały czas w jednym?

Na starym forum był od nowego roku nowy wątek Egmontu z rokiem, a to chyba z powodu tego, że wątki tam miały limit wiadomości czy tam stron i po pewnym czasie i tak wątek się zamykał i powstawał nowy. A tu nie wiem, czy są podobne ograniczenia, czy taka się tradycja zrobiła.

To może na jakiejś wsi mieszkasz i tam jakąś gwarą gadają, specjalnie zobaczyłem na YouTube jak wymawiają i tam to bardziej przez e.

Tak mówi człowiek, który to rysował: 26:53


A tutaj człowiek, który to napisał: 1:02


Ale to dawno było, teraz pewnie się inaczej mówi.

Śmieszna sprawa, jak słucham Ennisa i sobie wmawiam, że idzie [hitmen], to słyszę [hitmen]. A jak sobie wmawiam, że słyszę [hitman], to słyszę [hitman]. Generalnie to jest coś pomiędzy, a u nas raczej się przyjęło mówić [e].
Trochę podobna sprawa z Manchesterem, ale na odwrót. Dawniej wszyscy mówili [menczester], ale ostatnimi czasy komentatorzy sportowi mówią zwykle [manczester].
Poza tym mogą być różnice w wymowie w różnych regionach Anglii, już nie mówiąc o całym UK.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline starcek

Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #145 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 09:39:41 »
Naprawdę ciekawi mnie ile razy jeszcze będziemy przerabiać głoską "æ". A nikt nie zwraca uwagi, że  w tym słowie nie słyszymy u etranżerów naszego swojskiego "i". Bo go tam nie ma.

Pisanie, że głoska "æ" tylko za Wielką Wodą występuje to już w ogóle kosmos. Horror, horror.

To może poprawna forma zwracania się do kobiety to "manwoman", bo przecież kolesie z którymi pracowałem zawsze do swoich dziewczyn wołali:" "come here man, woman"? :-D

Chyba najwyższa pora na osobny wątek o fonetyce języka angielskiego.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline xanar

Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #146 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 10:29:30 »
No wszystko jest inne bo to nie polskie słowo :) dlatego TK dobrze mówił, że on wszystko by tłumaczył i nie byłoby takich problemów :)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline donT

Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #147 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 11:14:30 »
To może na jakiejś wsi mieszkasz i tam jakąś gwarą gadają, specjalnie zobaczyłem na YouTube jak wymawiają i tam to bardziej przez e.

A tutaj człowiek, który to napisał: 1:02


Ale to dawno było, teraz pewnie się inaczej mówi.

Zamiast silic sie na swoj tani jak zawsze sarkazm, lepiej posluchaj co linkujesz
Sprawdz jak Ennis wymawia Batman i Superman.
3:40
« Ostatnia zmiana: Nd, 27 Listopad 2022, 11:16:04 wysłana przez donT »
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline xanar

Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #148 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 11:34:38 »
No ale rozmowa była o Hitmanie a nie Supermanie  :)
No, ale co ty chcesz udowodnić, odpal sobie z 10 filmików z jakimiś randomowymi ludźmi i zobaczysz, że większość wymawia Hitman, Superman wg ciebie źle.
No, ale może być tak, ze oni wszyscy źle mówią a ty dobrze.

A tutaj są "goście", którzy stworzyli Supermana:

3:00

No, ale pewnie oni też źle mówią.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline misiokles

Odp: Egmont 2023
« Odpowiedź #149 dnia: Nd, 27 Listopad 2022, 11:48:09 »
Wygląda na to, że nie ma jedynej słusznej wymowy (i słusznie).