Autor Wątek: Egmont 2021  (Przeczytany 642142 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline PawelC

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3735 dnia: Śr, 03 Listopad 2021, 20:04:17 »
Mnie ostatnio cyfra coraz bardziej chodzi po głowie i pewnie w końcu spróbuję Comixology lub serwisów Marvela/DC.

Oglądałem to spotkanie z TK, i ole w pierwszym momencie gdzieś tam nawet się z nim zgadzałem co do tego, że polski rynek jeszcze nie jest gotowy na dystrybucję cyfrową, to im dłużej o tym myślę na swoim przykładzie to zmieniam zdanie. Jestem zbieraczem, uwielbiam wydania fizyczne i jeszcze jakiś czas temu nie wyobrażałem sobie kupować cyfrowe komiksy, tylko i wyłącznie papier. Niestety miejsce nie jest z gumy.
I teraz paradoks jest taki, że z powodu braku miejsca przestaję powoli być targetem wydawcy, kupuję coraz mniej, odsprzedaję komiksy innym zbieraczom przez co oni też nie kupują nówek. Cholernie żałuję, że wychodzi tyle fajnych rzeczy których pewnie nigdy nie kupię i nie przeczytam, i jedyna alternatywa jaką widzę to właśnie wydania cyfrowe.

No więc czy jesteśmy gotowi? Na pewno nigdy nie będziemy jeśli ktoś nie zrobi pierwszego kroku i nie  zacznie tak sprzedawać na poważnie. Jeśli nie Egmont to kto? Wiem, że chyba KG lub Mucha i któryś wydawca mangowy coś już kombinowali z cyfrą, ale imo to trzeba zrobić na większa skalę. Oraz oczywiście być cierpliwym, na Steam też na początku wszyscy psioczyli i nikt go nie chciał :). Czy to zabije rynek fizyczny? Szczerze wątpię. Te same rozterki były przy grach, muzyce, filmach itd., a media te mają się dobrze. Kolekcjonerzy będą zawsze, a cyfra daje wybór użytkownikom i takie same przychody (jak nie większe) wydawcy.

Jedyne czego bym nie chciał to żeby każdy wydawca miał swój sklep, z własnymi standardami i formatami. Najlepiej żeby był jeden sklep/apka w której byliby wszyscy.
« Ostatnia zmiana: Śr, 03 Listopad 2021, 20:07:05 wysłana przez PawelC »

ukaszm84

  • Gość
Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3736 dnia: Śr, 03 Listopad 2021, 20:19:59 »
Ja kibicuję komiksom cyfrowym, to zawsze większe grono potencjalnych klientów dla wydawców i odbiorców dla autorów. Jednocześnie sam wielokrotnie próbowałem i wiem, że to zupełnie nie dla mnie. Ale zgadzam się, że rozwój cyfry nie spowoduje upadku papierowych wydań, wręcz sądzę, że może być odwrotnie, ludzie zaczynający od cyfry mogą zacząć szukać czegoś "namacalnego".

Online misiokles

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3737 dnia: Śr, 03 Listopad 2021, 20:57:48 »
Ale to właśnie się dzieje. Od kilkunastu dni kilka tytułów z katalogu Kultury Gniewu i Centrali jest w ofercie Empik Go. Za 40 zł miesięcznego abonamentu masz dostęp do książek i komiksów. Inna forma niż abonament się w Polsce nie przyjmie, żadne kupowania pojedynczych tytułów. A skoro abonament, to można łatwo sobie przewidzieć, że ilość przeczytań nie da specjalnego zarobku dla wydawcy w porównaniu do sprzedaży papierowych egzemplarzy. 

Offline radef

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3738 dnia: Śr, 03 Listopad 2021, 23:17:53 »
A skoro abonament, to można łatwo sobie przewidzieć, że ilość przeczytań nie da specjalnego zarobku dla wydawcy w porównaniu do sprzedaży papierowych egzemplarzy. 
Tylko z drugiej strony - ile tak naprawdę Egmont ma faktycznego zysku z egzemplarza komiksu? A ile osób skusi się na cyfrę, choć nigdy wersji papierowej by nie kupiło? Nie można też nie zauważyć, że obecność cyfrowej wersji komiksu w abonamencie, może też wypromować papierowe wydanie tego tytułu, serii czy autora. Jakoś manga (legalnie!) jest w wielu językach dostępna w internecie, często za darmo lub za niewielką opłatą, a jakoś nie widać, żeby papierowe wydania traciły na popularności.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Online misiokles

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3739 dnia: Śr, 03 Listopad 2021, 23:43:09 »
Nie kłócę się, nawet się zgadzam - jedynie dyskutuję z tezą, że na abonamentowych komiksach cyfrowych wydawcy będą mieli większy utarg niż na papierowych.

Offline kenji

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3740 dnia: Cz, 04 Listopad 2021, 00:03:55 »
wydaje mi się, że w tym przypadku to największy zysk będzie po stronie Empiku.

choćby skały srały - nie ma szans abym się przerzucił na wydania cyfrowe. właśnie kompletuje sobie stare wydania tm semic. zapach papieru ... tego nie da się opisać.

Offline radef

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3741 dnia: Cz, 04 Listopad 2021, 00:35:31 »
wydaje mi się, że w tym przypadku to największy zysk będzie po stronie Empiku.
A czy w taki sam sposób nie można stwierdzić, że największy zysk z publikacji papierowych Egmontu, często ma Empik niż sam Egmont? Więc nie demonizowałbym aplikacji, tym bardziej, że raczej nikt nie zamierza tam wsadzać najnowszych wydań, a w dłuższej perspektywie czasowej każdy dodatkowy zysk jest dobry.

Oczywiście - są także inne możliwości sprzedaży cyfrowej. Ostatnio wydawnictwa mangowe wchodzą w sprzedaż pojedynczych woluminów - to też ma wg mnie sens w przypadku tańszych wydań, bo tak jak klienci w Polsce nie są skłonni wydać sporej kwoty na cyfrowy zakup, to manga za 8-12 zł jest do przyjęcia. A Egmont w swoim portfolio pewną grupę wydań, które pod względem ceny i grubości bardzo przypominają mangi. I na dodatek tego typu wydania z sukcesem cyfrowo sprzedają inne oddziały Egmontu w paru krajach.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Randal63

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3742 dnia: Cz, 04 Listopad 2021, 01:32:28 »
Miałem trochę wydań cyfrowych. Tytuły które wydawało się, że nie doczekają się edycji polskiej a bardzo chciałem przeczytać zdobyłem na iPad mini. Próbowałem to "zmęczyć". Po kilku próbach odpuściłem, stwierdziłem że to nie moja bajka. Tytuły które zgromadziłem zaczęły pokazywać się w klasycznej wersji papierowej. Wróciłem do nich z radością. Wydania cyfrowe usunąłem naprawdę bez żalu. Na półce stoją tylko papierowe polskie i anglojęzyczne wydania. Te nowe daję na front w pokoju dziennym, te starsze wędrują na regał sypialni. I nie myślę tego zmienić.  ;)

Offline Darth_Simon

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3743 dnia: So, 06 Listopad 2021, 09:17:35 »
Jak myślicie. Kiedy Egmont ogłosi zapowiedzi na styczeń ?
Dark side of the Force is the pathway to many abilities some consider to be unnatural - Chancelor Palpatine to Anakin Skywalker

Offline Aleksandros

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3744 dnia: So, 06 Listopad 2021, 09:58:43 »
Myślę, że jeszcze przed styczniem.

Offline death_bird

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3745 dnia: Nd, 07 Listopad 2021, 00:40:50 »
Byłby niezły numer jakby jednak po. ;)
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline Bazyliszek

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3746 dnia: Nd, 07 Listopad 2021, 08:10:16 »
Cholernie żałuję, że wychodzi tyle fajnych rzeczy których pewnie nigdy nie kupię i nie przeczytam, i jedyna alternatywa jaką widzę to właśnie wydania cyfrowe.

Jedyna alternatywa to regały od podłogi po sufit. Nie sprzedawaj komiksów - sprzedawaj stare meble i kupuj nowe. :) Inna rzecz - plastikowe pudełka/kontenerki, koszulki/folia i starsze tytuły na strych do piwnicy. Jeśli masz dom jednorodzinny, to szopa na narzędzia do ogródka i trzymaj tam.



wydaje mi się, że w tym przypadku to największy zysk będzie po stronie Empiku.

choćby skały srały - nie ma szans abym się przerzucił na wydania cyfrowe. właśnie kompletuje sobie stare wydania tm semic. zapach papieru ... tego nie da się opisać.

Ten zapach komiksów o poranku - lepszy niż butapren. :)

Moim zdaniem Egmont po prostu nie chce współpracować, tworzyć czegoś wspólnie dla rozwoju polskiego komiksowa. Tok myślenia jest chyba taki, że gdyby taka platforma miała dużą bazę tytułów i się rozbudowywała, to ona mogłaby podtrzymywać istnienie mniejszych wydawnictw. Tak jak Steam czy Epic daje szanse małym deweloperom, przez co rynek gier jest ciągle płynny i twórczy. A Egmontowi Polska nie chodzi o to żeby konkurencja istniała. Oni chcą zdominować rynek i sami o wszystkim decydować. Bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie by np DC N52 wrzucać powoli na taką platformę. Albo niektóre frankofony. Jednego Asterixa rocznie. Niestety nie widzę tego, póki TK stoi na czele polskiego Egmontu.
« Ostatnia zmiana: Nd, 07 Listopad 2021, 08:16:56 wysłana przez Bazyliszek »

Offline Szekak

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3747 dnia: Nd, 07 Listopad 2021, 09:57:32 »
Tak, w szopie, mega pomysl jak chce sie miec wszystko zawilgocone i poplesniale.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline starcek

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3748 dnia: Nd, 07 Listopad 2021, 10:17:37 »
[...] A Egmontowi Polska nie chodzi o to żeby konkurencja istniała. Oni chcą zdominować rynek i sami o wszystkim decydować. [...]
Ale, że o co cho? Przecież to jak najbardziej racjonalne zachowanie - marzenie każdego CEO.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline stab

Odp: Egmont 2021
« Odpowiedź #3749 dnia: Nd, 07 Listopad 2021, 12:01:03 »