Autor Wątek: Biblia w formie komiksu  (Przeczytany 5896 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline chch

Biblia w formie komiksu
« dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 19:04:53 »
Wypożyczyłem z biblioteki pierwsze wydanie Biblii w komiksie (Sergio Cariello, Wydawnictwo M, 2014). Komiks na tyle mnie zainteresował, że postanowiłem sprawić sobie jakąś wersję biblii w komiksie (chociaż pod koniec starego testamentu jest kilkadziesiąt stron na których nie nałożono dymków i są czarne litery na czarnym tle, mam nadzieję, że poprawili ten błąd w drugim wydaniu z 2021 roku).

Okazało się, że na rynku są/będą minimum cztery adaptacje komiksowe biblii i zastanawiam się, które wybrać.
Nie wiem czy ktoś ew. zna strony z ocenami oryginalnych wersji tych komiksów (ten, który czytałem to chyba The action bible).


https://wydawnictwom.pl/ksiazki-dla-dzieci-i-mlodziezy/8875-biblia-komiks-9788380437685.html

To jest chyba The Epic Bible:

https://aa.com.pl/biblia-w-komiksie-boza-historia-od-poczatku-po-wiecznosc/

To jest chyba Bible Force:

https://rafael.pl/produkt/biblia-w-komiksie-opowiesc-o-bogu-i-wielkich-bohaterach


https://vocatio.com.pl/pl/p/Biblia-w-komiksie/545



Nie wiem czy dobry dział. W razie czego prośba do admina o przeniesienie.
« Ostatnia zmiana: Śr, 13 Marzec 2024, 19:13:31 wysłana przez chch »

Offline pokia

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 19:21:42 »
Ja polecam dwa tytuły, które można kupić tylko z drugiej ręki:

Robert Crumb. Księga Genesis.



Simon Bisley. Biblia. To w zasadzie artbook.



Offline chch

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 19:33:14 »
Dzięki pokia.
Nad Crumbem się kiedyś zastanawiałem, ale przegapiłem. może znajdę w jakiejś bibliotece.
Jeśli wznowią to pewnie kupię.

Offline Tymon Nadany

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 19:47:52 »
Na pewnym forum ktoś w kontekście Pasji Mela Gibsona napisał o ciekawym mrocznym biblijnym komiksie.
"Pasją to komiksowa Biblia Jeffa Andersona i Mike'a Maddoxa będąca grim and gritty wersją, która zrobiła na mnie wrażenie w dzieciństwie i ostatecznie do tej pory mam ją na półce."

Offline Martin Eden

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 19:55:05 »
Wypożyczyłem z biblioteki pierwsze wydanie Biblii w komiksie (Sergio Cariello, Wydawnictwo M, 2014). Komiks na tyle mnie zainteresował, że postanowiłem sprawić sobie jakąś wersję biblii w komiksie...

To zależy czego szukasz: czy przełożenia 1:1 tekstów biblijnych (oczywiście w formie skrótowej i dzisiejszym językiem), czy bardziej płynącej opowieści albo wręcz interpretacji. W jednej z tych czterech podlinkowanych przez Ciebie widać, że te komiksy potrafią wykraczać poza zakres Biblii - najwyżej ktoś mnie poprawi, jeśli się mylę, ale w Biblii chyba nie było nic o Neronie.

W innej z kolei mamy już interpretowanie Biblii (pytanie, czy zaakceptowane przez odpowiednich badaczy duchownych - ale tu też pytanie: bo może szukasz badań bardziej świeckich?), gdzie mamy np. podane, że "Bóg żył w komunii z samym sobą" - to już trochę zahacza o nauczanie nie o Biblii, a o Religii (to różnica).

No i kwestie rysunkowe, gdzie na niektórych planszach widać mocne wahania warsztatowe autorów (sylwetki postaci, twarz Adama czy Jezusa).

Ja skłaniam się ku ostatniej wersji, gdzie mamy ekstrakt biblijnych przypowieści Nowego i Starego, bez autorskich ozdobników. Zwracam uwagę, że tutaj kreska jest mocno retro, tudzież klasyczna, jak sprzed kilkudziesięciu lat (bo to jest wersja sprzed kilkudziesięciu lat). Ale nie jest to też ramota w stylu Marvela, choć niektórym może tym podjeżdżać. Za to mamy po 3-4 strony na każdą przypowieść, bez mówienia nam, jak mamy to rozumieć. To jest po prostu najbardziej jak się dało wizualny i czytelny przekład. Są niewielkie uzupełnienia co kilkadziesiąt stron, mówiące co się gdzie dzieje, ale również co ewentualnie pominięto.

Moje doświadczenia bazuję na lekturze pierwszej z Twojego wpisu i ostatniej oraz na przeglądzie plansz z dwóch pozostałych. Podstawowe pytanie brzmi: pod jakim kątem szukasz? Tyle.

Jakościowo ten pierwszy chyba nie wzbudzał moich uwag, przy tym czwartym trzeba uważać, żeby grzbiet się nie złamał - nie jest to komiks dla ludzi rozkładających komiks na płasko, a potem skarżących się, że im grzbiet pękł.

Online Archelon

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 20:14:39 »
Kolejna wersja:



https://aa.com.pl/pismo-swiete-w-komiksie/

Graficznie najbardziej mi odpowiadała.

Offline chch

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 20:21:21 »
To zależy czego szukasz: czy przełożenia 1:1 tekstów biblijnych (oczywiście w formie skrótowej i dzisiejszym językiem), czy bardziej płynącej opowieści albo wręcz interpretacji.
Najbliższej oryginałowi (z uwzględnieniem skrótów) komiksowej wersji biblii, jednocześnie żeby zaciekawiła na tyle, żeby zapoznać się z wersją tekstową.
Pierwsza mi się podobała (chociaż jeszcze nie czytałem nowego testamentu). W trzeciej grafika wydaje mi się nie w mojej estetyce. W drugiej czytałem recenzję na angielskiej stronie i rzeczywiście jest tam coś, czego nie było chyba w biblii (ukrzyżowanie Piotra) - jest to skrócona wersja innej biblii - trzy tomy, łącznie 2000+ stron (nie wydana w polskiej wersji językowej). Podobno nie ma tam kilku znanych historii (np. o Samsonie).
Ciekawym dodatkiem, jest ta zakładka (kapitalik?).
O czwartej nie mam uwag, oprócz tego, że boję się o jakość wykonania.
To tyle moich przemyśleń. :)

Offline chch

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 20:29:10 »
Kolejna wersja:

Graficznie najbardziej mi odpowiadała.
Dzięki, ciekawa propozycja. Tekst wprost z biblii, polski rysownik i scenarzysta. Te angielskie biblie w komiksie chyba w większość pisali protestanci (tak mi przynajmniej mignęło w necie).

Offline Lavender Blue

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #8 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 20:32:52 »
Dobry temat - sezon komunijny coraz bliżej, a ja chętnie kupiłabym tegorocznym "komunistom" w rodzinie właśnie jakiś komiks na prezent, żeby krzewić hobby.

Zobaczyłam poniższy tytuł u kogoś na top liście i mam pytanie, czy ktoś wie czy to jest wycinek z tej grubaśnej komiksowej Biblii (1sza pozycja w temacie), czy odrębny twór? Bo jeden z autorów jest chyba ten sam:


Offline James88

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #9 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 20:36:26 »

Offline chch

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #10 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 20:48:57 »
Dobry temat - sezon komunijny coraz bliżej, a ja chętnie kupiłabym tegorocznym "komunistom" w rodzinie właśnie jakiś komiks na prezent, żeby krzewić hobby.

Zobaczyłam poniższy tytuł u kogoś na top liście i mam pytanie, czy ktoś wie czy to jest wycinek z tej grubaśnej komiksowej Biblii (1sza pozycja w temacie), czy odrębny twór? Bo jeden z autorów jest chyba ten sam:

Z tego co czytałem, bo też trafiłem na ten komiks, to osobna pozycja, do tego prezentująca życie Jezusa z perspektywy trzech ewangelistów.
Tu masz przykładowe strony:
https://aa.com.pl/jezus-komiks/

Z ciekawostek jest jeszcze komiks o bitwie przed stworzeniem świata:

https://www.gildia.pl/komiksy/282686-biblia-komiks-zaczyna-sie-bitwa
« Ostatnia zmiana: Śr, 13 Marzec 2024, 20:50:36 wysłana przez chch »

Online Popiel

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #11 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 20:53:42 »
Dobry temat - sezon komunijny coraz bliżej, a ja chętnie kupiłabym tegorocznym "komunistom" w rodzinie właśnie jakiś komiks na prezent, żeby krzewić hobby.

Daj spokój. Jeszcze nie to hobby im się przez to uruchomi i zamiast czytać komiksy zaczną wierzyć w te bzdety :)
Poza tym - atrakcyjność tych komiksów jest mniej więcej taka jak propagandówek z IPN. A nawet znacznie mniejsza. Raczej przewidywałbym odwrotny efekt.

"Kaznodzieję" kup. Tam jest więcej prawdy o czarach :)

Offline Rabies

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #12 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 21:44:05 »
Paradise Lost - Pablo Auladell
Simon Bisley - Biblia
Jeff Loveness , Jakub Rebelka - Judasz
Toppi - Scenes from the Bible

Mam to w domu i polecam. Może nie do końca to, czego szukasz, ale warto chociaż sprawdzić.

Offline chch

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #13 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 22:11:18 »
Paradise Lost - Pablo Auladell
Simon Bisley - Biblia
Jeff Loveness , Jakub Rebelka - Judasz
Toppi - Scenes from the Bible

Mam to w domu i polecam. Może nie do końca to, czego szukasz, ale warto chociaż sprawdzić.
jak rozumiem tylko druga i trzecja pozycja byly wydane po polsku?

Offline pawlis

Odp: Biblia w formie komiksu
« Odpowiedź #14 dnia: Śr, 13 Marzec 2024, 22:17:13 »
Dobry temat - sezon komunijny coraz bliżej, a ja chętnie kupiłabym tegorocznym "komunistom" w rodzinie właśnie jakiś komiks na prezent, żeby krzewić hobby.

Biblia Jeffa Andersona i Mike'a Maddoxa i tyle w temacie:


Sam dostałem w dzieciństwie - był to jeden z pierwszych takich poważnych komiksów nie będących Kaczorem Donaldem i grubych z twardą oprawą. Do tej pory zdobi mój regał z komiksami. Bardzo polecam - opisuje wszystkie ważniejsze epizody z obu Testamentów i czym się wyróżnia na tle innych religijnych adaptacji, to nie unika krwi i drastycznych widoków. Ale bez obaw, dziecko może zobaczyć (sam takowym byłem i zrobiło na mnie duże wrażenie), a sama lektura jest przystępna i całość mieści się w 258 stronach (nie mówiąc, że Stary Testament jest epizodyczny). A na dodatek są piękne malowane ilustracje. Komiks wiernie oddaje realia tamtejszej Judei, a Semici wyglądają jak Semici (nawet Jezus w swej stylówie Johna Wicka wciąż nie jest stuprocentowo europejski, bo ma czarne włosy) i generalnie wiernie adaptuje Pismo Święte - dzięki niemu wygrałem szkolny konkurs na znajomość biblii jako jeden z nielicznych chłopaków w klasie nie będąc ministrantem :).

Jak się domyślacie, wydano to po polsku. Na allegro jest łatwo dostać i nie są to wysokie pieniądze.

Daj spokój. Jeszcze nie to hobby im się przez to uruchomi i zamiast czytać komiksy zaczną wierzyć w te bzdety :)
Jako dzieciak zaprzeczę. W dzieciństwie prócz w/w Biblii miałem kilka podobnych dewocjonaliów i nie wyrosłem na dewota i wiele rzeczy jestem na bakier z kościołem (a ministrantów nie trawię, bo większość na jakich trafiłem to były oportunistyczne złamasy). Dla mnie zresztą Biblia miała vibe takich baśni, a w dzieciństwie uwielbiałem baśnie - gdyby nie fakt, że biblijne historie są związane z naszymi obecnymi wierzeniami, to byłyby traktowane jak mitologia grecka czy nordycka (też oryginalnie religie).
« Ostatnia zmiana: Śr, 13 Marzec 2024, 22:27:19 wysłana przez pawlis »