Autor Wątek: 10/10 czyli komiksowa perfekcja  (Przeczytany 14634 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline HugoDumont

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #75 dnia: Nd, 03 Marzec 2024, 14:08:16 »
Moje 10/10 to mix komiksów pełnych artyzmu i  doskonałego rzemiosła a w niektórych przypadkach dzieła te są dodatkowo okraszone szczyptą nostalgii. Pewne jest że do tych komiksów od lat ciągle wracam z wielką przyjemnością.  Oto lista:
-seria "Hugo" Bedu
-"Pasażerowie wiatru" Bourgeona
-seria "Blueberry" Girauda i Charliera
-"SOS dla szczęścia " Griffo i van Hamme
-"Piotruś Pan" Loisela
-"Zabójczy żart" Bollanda i Moore'a
-"Mroczne miasta" Schuitena i Peetersa
-"Prince Valiant" Fostera
-"Jeremiah" i nade wszystko "Wieże Bois-maury " Hermanna
« Ostatnia zmiana: Nd, 03 Marzec 2024, 14:10:17 wysłana przez HugoDumont »

Offline JanJ

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #76 dnia: Nd, 03 Marzec 2024, 21:55:13 »
Moje 10/10, do których wracam z sentymentem (kolejność losowa):

- Szninkiel
- Thorgal: Alinoe & seria Qa
- Życie i czasy Sknerusa McKwacza
- Liga Niezwykłych Dżentelmenów: tom 2
- Usagi Yojimbo: Ostrze bogów
- Hugo (Bedu)
- Blacksad: tom 2
- 300

Offline bosssu

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #77 dnia: Nd, 03 Marzec 2024, 23:26:02 »
Sama kolejność może nie odgrywa aż takiej roli, ale są to komiksy, które najbardziej we mnie utkwiły i do  nich często wracam.

1. Cromwell Stone- Andreas (geniusz kreski)
2. Rork- Andreas (geniusz fabuły)
3. Szninkiel- Rosiński, van Hamme (biblia komiksiarza)
4. Requiem rycerz wampir- Mills, Ledroit (za wszystko)
5. Josel- Joe Kubert (piękna kreska i historia)
6. Wody Morteluny- Adamov (najlepsze postapo o włos przed Jeremiahem)
7. Skład Główny- Loisel (kocham tą kredkową opowieść)
8. RIP- Monier (wsiąkłem jak w mało w który komiks)
9. Krwawe Gody- Hermann (jego mordy idealnie pasują do tej opowieści)
10. Yans-tomy 1-4- Rosiński, Duchateau (pierwsze cztery tomy to majstersztyk, później pomijam)

11. Ekspedycja- Polch, Mostowicz, Górny (Bunt Olbrzymów to mój pierwszy komiks- sentyment)
12. Hugo- Bedu ( poczuć się znów dzieckiem)
13. Thorgal (Alinoe, Władca Gór)- Rosiński, van Hamme (kwintesencja Thorgala- genialne zbudowana fabuła)
14. Sambre 1-5- Yslaire (za opowieść, niesamowite kolory i klimat)
15. Habibi- Thompson (zauroczyła mnie ta opowieść, komiks niepodobny klimatem do żadnego innego)
16. Piotruś Pan- Loisel ( dzieciństwo....ech)
17. Blacksad (1-5)- Canales (fabuła, kreska i ...kocurek)
18. Księżycowa Gęba- Jodorovsky, Bouncq (dziwny, intrygujący, najlepszy jak dla mnie od Jodo)
19. Trolle z Troy- Arleston (najlepsza seria humorystyczna bez dwóch zdań)
20. Zemsta hrabiego Skarbka- Rosiński, Sente (historia, kreska, kolory...piękna historia)

Offline Archelon

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #78 dnia: Pn, 04 Marzec 2024, 16:14:47 »
Moje ulubione komiksy. Utkwiły mi w pamięci z różnych względów: fabuła, rysunki, sentyment sposób, kadrowania.

- Wieczna Wojna - Marvano, Haldeman,
- Pasażerowie wiatru - Bourgeon
- Cromwell Stone - Andreas
- Rork - Andreas
- Sandman (od 2 tomu) - Gaiman
- Ballada o Halo Jones - Moore, Gibson,
- Hugo - Bedu
- Trylogia Nikopola (głównie 1 część "Targi nieśmiertelnych") - Bilal,
- W poszukiwaniu Ptaka Czasu (cykl pierwszy, głównie "Łowca" i "Jajo mroku") Loisel, Le Tendre
- Umowa z Bogiem - Eisner
- Kajko i Kokosz ("Festiwal Czarownic") - Christa,
- Szninkiel - Rosiński, van Hamme
- Thorgal (głównie "Alinoe", "Łucznicy", "Władca gór") - Rosiński, van Hamme,
- Wieże Bois-Maury - Hermann,
- Krwawe gody - Hermann, van Hamme,
- Black Hole - Burns
- Antresolka Profesorka Norwesolka - Baranowski,
- Tytus (wannolot, prasolot, wkrętacz, operacja Bieszczady, poprawka z geografii) -Chmielewski,
- Będziesz smażyć się w piekle - Prosiak,
- Slaine: Rogaty Bóg - Mills, Bisley
« Ostatnia zmiana: Pn, 04 Marzec 2024, 16:17:07 wysłana przez Archelon »

Offline donT

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #79 dnia: Pn, 04 Marzec 2024, 23:17:18 »
Moje dyszki i jednoczesnie tytuly, do ktorych wracam najczescie to:

- komiksy Toppiego
- starsze rzeczy Jasona
- cykl Mroczne Miasta
- Andreas a zwlaszcza Rork i Cromwell Stone
- Blacksad
- Piotruś Pan
- Miracleman Moore'a
- obyczajowki takie jak Persepolis, Blankets, Essex County, Trzy Cienie
- stare komiksy Bisley'a z okresu kiedy malowal i jeszcze mu sie chcialo
- Den i inne okropności od Corbena
- kalesony Elektra Assassin & Batman Breyfogle'a
You know nothing. Hell is only a word. The reality is much, much worse.

Offline perek82

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #80 dnia: Wt, 05 Marzec 2024, 08:47:56 »
Jak już odświeżyliście ten wątek, to może zaproponuję nową zabawę. Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie, żeby stworzyć listę "100 komiksów, które musisz przeczytać przed śmiercią wg KOMIKSpec". Lubię w necie przeglądać takie listy (książek, komiksów, filmów) i patrzeć, czy znam, czy może dorzucić do listy, żeby poznać.

Technicznie bym zaproponował takie zasady:
- każdy może wskazać 10 (lub może lepiej 20) tytułów, przy czym mogą to być pojedyncze albumy / zeszyty / shorty, story arc, runy, czy pełne serie. Tu pewnie pojawią się z czasem dylematy jak ujmować głosy na story arci i obejmujące je runy. Może uogólniać do runu, ale w nawiasie dodawać tytuły krótszych historii?
- nie ma wymogu wydania komiksu w Polsce
- głosowanie byłoby bez punktów dla poszczególnych tytułów, liczyła by się liczba wskazań. Ja już mam kłopot czasem z ustawieniem listy rocznej, a co dopiero gdybym miał wybierać między najlepszymi komiksami.
- taka zabawa miałaby charakter ciągły - bez jakiejś granicznej daty. Każdy mógłby też zagłosować ponownie, gdyby się percepcja zmieniła, albo doszło coś nowego
- co jakiś czas (albo ustalony odstęp, albo liczba nowych głosów, albo ad-hoc) aktualizowałbym taką topkę.

Byliby chętni do takiej zabawy?
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline volker

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #81 dnia: Wt, 05 Marzec 2024, 08:54:36 »
Przydałby się taki serwis dla komiksów jak filmweb.pl dla filmów. Gdzie są średnie oceny, opisy i polecajki wg gustu. Rankingi tworzą się tam automatycznie.

Offline wilk

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #82 dnia: Wt, 05 Marzec 2024, 09:17:41 »
Zawsze chętnie biorą udział w plebiscytach pozytywnych więc ja jestem na tak.
Przydałby się taki serwis dla komiksów jak filmweb.pl dla filmów. Gdzie są średnie oceny, opisy i polecajki wg gustu. Rankingi tworzą się tam automatycznie.
Jest Polter od dawna z systemem oceniania od 1 do 10 z postąpieniem co 0,5 punkta ale niestety obecnie ledwo żyje i mało kto tam w ogóle ocenia komiksy.

Jest też Lubimy Czytać z większą ilością oceniających ale za to nie ma tam odrębnych rankingów dotyczących wyłącznie komiksów.
« Ostatnia zmiana: Wt, 05 Marzec 2024, 09:19:27 wysłana przez wilk »

Offline starcek

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #83 dnia: Wt, 05 Marzec 2024, 09:50:40 »
Jest też biblionetka - bez osobnej kategorii komiksów -  a wszystko można oceniać od 1 do 6.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Popiel

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #84 dnia: Wt, 05 Marzec 2024, 10:44:01 »
Byliby chętni do takiej zabawy?

Jasne.

Lista alfabetyczna. Wahając się między dziesiątką a dwudziestką, strzeliłem "oczko" - 21. I zdecydowałem się wyłącznie na rzeczy wydane w PL. Mógłbym pewnie jeszcze dodać parę pozycji. Ująć - nie za bardzo.

Arab przyszłości - Riad Sattouf
Black Hole - Charles Burns
Blacksad - Canales/Guarnido
Blaki - Konwerski/Skutnik
Calvin i Hobbes - Bill Watterson
Criminal - Brubaker/Phillips
Dni, których nie znamy - Timothe Le Boucher
Donżon - Lewis Trondheim i inni
Niedoskonałości - Adrian Tomine
Nowy Jork. Życie w wielkim mieście - Will Eisner
Opowieści z hrabstwa Essex - Jeff Lemire
Parker - Darwyn Cooke
Przybysz - Shaun Tan
Pssst! - Jason
Sin City - Frank Miller
Strażnicy - Moore/Gibbons
Szninkiel - Van Hamme/Rosiński
Usagi Yojimbo - Stan Sakai
Wieczna wojna - Haldeman/Marvano
Wilq - Minkiewiczowie
Zrozumieć komiks - Scott cLoud

Offline perek82

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #85 dnia: Wt, 05 Marzec 2024, 10:52:37 »
No dobra, to jak opadnie kurz bitewny związany z głosowaniami 2023 roku, to założę osobny wątek.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Sędzia

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #86 dnia: Wt, 05 Marzec 2024, 11:31:13 »
Chętnie bym się z taką listą zapoznał, natomiast uważam że nominacje (?) albo ostateczny wybór powinny być uzasadnione.

Bo np. patrząc na nominację Popiela to za Chiny Ludowe nie jestem w stanie wyobrazić sobie dlaczego powinienem przeczytać przed śmiercią Pssst! Jasona czy Blaki. Oba czytałem, Blaki w porządku, ale nic bym nie stracił gdybym nigdy nie przeczytał, Rewolucje kilka poziomów wyżej. A Pssst! Jasona zdecydowanie najgorszy z wszystkich Jasonów, które czytałem, nie warty papieru na którym został wydrukowany.

Więc żeby to nie był kolejny plebiscyt "które komiksy najbardziej lubię" (bo że Popiel może lubić komiks który ja uważam za g...o i na odwrót to jest zrozumiałe, de gustibus etc.), to trzeba oceny zdystansowanej, a tym samym trzeba by te wybory zakładały wartość uniwersalną, a nie "bo to mój ulubiony". A żeby było wiadome, czy ktoś nominuje dlatego, że to ulubiony, czy dlatego że należy się zapoznać, to konieczne jest uzasadnienie.

Offline Popiel

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #87 dnia: Wt, 05 Marzec 2024, 11:48:14 »
@Sędzia - pełna zgoda.

Był rok 2005. Początkowałem w komiksie. W wersji polskiej kojarzył mi się on z niewybrednymi żartami, sucharami, internetowymi wczesno-memeskami oraz z PRL-owską klasyką. Żadna z tych rzeczy mnie nie zachęcała. Ale też - szczerze mówiąc - nie byłem zbyt otrzaskany w temacie.

I pojawił się magazyn nieodżałowany "Chichot", a w nim "Blaki" w epizodach. I zaskoczyło mnie wówczas ogromnie, że polski "dorosły" komiks może mówić o czymś innym, niż dresiarze z klatówy, jakieś tam fantasmagorie albo IIWŚ. Zachwyciła mnie poetycka prozaiczność codzienności, przemówiły nienachalne pointy, a czasem ich brak, to był pierwszy polski komiks, w którym się odnalazłem. I moim zdaniem do dziś nic nie stracił.

A co do "Pssst!" - pierwszy mój kontakt z Jasonem. Historyjki mają różny poziom, ale żeby bez oddania słów wywołać takie emocje, kiedy bohater tym jasonowo-ptakowo-tępym wzrokiem patrzy z mostku w wodę, do której kiedyś wrzucił kamień - no dla mnie to wręcz 20/10. I też działa do dziś. Aż se tatuaż zrobiłem:)

Nie należy się z powyższymi zapoznawać i szczerze mówiąc mam gdzieś, czy ktoś je lubi czy nie. Dla mnie 10/10, a chyba o to w tym zestawieniu chodzi.

Offline Sędzia

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #88 dnia: Wt, 05 Marzec 2024, 12:49:58 »
Nie należy się z powyższymi zapoznawać i szczerze mówiąc mam gdzieś, czy ktoś je lubi czy nie. Dla mnie 10/10, a chyba o to w tym zestawieniu chodzi.

No to już nie rozumiem, perek82 pisze "żeby stworzyć listę "100 komiksów, które musisz przeczytać przed śmiercią wg KOMIKSpec" i czy byliby chętni do takiej zabawy, Ty piszesz "jasne" i podajesz swoje typy, a potem powyższy cytat "Nie należy się z powyższymi zapoznawać" i dalej "Dla mnie 10/10, a chyba o to w tym zestawieniu chodzi".

No właśnie nie o to chodzi w zestawieniu "100 komiksów, które musisz przeczytać przed śmiercią wg KOMIKSpec". Tutaj mogą być nawet komiksy 5/10, jeśli mają pewne uniwersalne znaczenie dla czytelników. Ja np. uważam, że z uwagi na swoje znaczenie dla kultury komiksowej mógłby na takiej liście być jakiś komiks z Tintinem, mimo że kompletnie do mnie nie trafił, nie dałbym mu nawet 8/10.

Podobnie Powrót Mrocznego Rycerza. Nie jest to moje 10/10, choć mi się podobał, to bardziej 8/10. Ale z uwagi na znaczenie dla komiksu superbohaterskiego, każdy powinien się zapoznać.

Offline Popiel

Odp: 10/10 czyli komiksowa perfekcja
« Odpowiedź #89 dnia: Wt, 05 Marzec 2024, 13:09:43 »
I znów wchodzimy w kategoryzację - "ważne czy lubiane". Na przykład taki "Maus" jest ważny, ale jako człowiek czytający mnóstwo książek o IIWŚ ze wskazaniem na literaturę obozową - tu akurat było nihil novi. Uważam go za ważny, ale nie tak dobry jak choćby "Esencję" Janusza i Gawronkiewicza.

"wg KOMIKSpec" - zatem bez obiektywizmu, tylko osobiste, emocjonalne kwestie wchodzą w grę. I w takich kategoriach chyba trzeba. Dlatego nie uważam podanych przez mnie tytułów za ważne tak w ogóle, ale ważne dla mnie, jako KomikSpec użytkownika.

Oraz - tak, uważam, że są to tytuły, które warto przeczytać przed śmiercią. Żałowałbym, gdybym tego nie zrobił. Jak i całej mojej listy.