Autor Wątek: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 319945 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #30 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 12:29:53 »
(...)Po Endgame w kinach została pustka. Hype opadł. Podnoszenie cen przez dyskonty to tylko kolejna cegiełka. Kolekcje komiksowe się zamykają ;) A nowe jakoś powoli startują.

Disney lada dzień startuje ze swoją platformą streamingową gdzie zapowiedział kilka seriali osadzonych w MCU, do tego dodaj seriale (bez których wątpię czy Egmont by ruszył np Runaways). No i MCU się nie skończyło, to kura znosząca złote jaja - zaryzykuję stwierdzenie że biznes będzie się kręcił jeszcze długie lata. Nie byłbym tak pesymistycznie nastawiony do tego sektora rynku. Myślę że bardziej chodzi o faktyczne czynniki zewnętrzne, tj. ekonomiczno-gospodarcze. Nawet głupota taka jak rosnące ceny papieru wpływa na ostateczną cenę.

Offline jotkwadrat

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #31 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 12:39:27 »
W ogóle jest paranoja z tymi rabatami. Niech by po prostu cena okładkowa była o te 35-40% niższa i równa we wszystkich sklepach. Nie trzeba by za każdym razem przeszukiwać 20 księgarni porównując gdzie które pozycje są odrobinę niższe. Wreszcie można by będąc w księgarni lub Empiku wziąć komiks z półki i kupić go za racjonalną cenę.

Offline GoNzO

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #32 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 12:46:59 »
W ogóle jest paranoja z tymi rabatami. Niech by po prostu cena okładkowa była o te 35-40% niższa i równa we wszystkich sklepach. Nie trzeba by za każdym razem przeszukiwać 20 księgarni porównując gdzie które pozycje są odrobinę niższe. Wreszcie można by będąc w księgarni lub Empiku wziąć komiks z półki i kupić go za racjonalną cenę.

Czyli jesteś zwolennikiem jednolitej ceny książki?

Offline jotkwadrat

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #33 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 12:51:12 »
Pod warunkiem, że będzie o te 40% niższa.

Nie no, zdaję sobie sprawę, że urawniłowka nie jest dobrym rozwiązaniem a konkurencja służy klientom, ale tu doszło już do patologii. Wydawnictwa wypuszczają komiksy czy książki z zawyżoną o kilkadziesiąt procent ceną, bo z góry zakłada się, że będą sprzedawane z dużym rabatem. Przy niższej cenie wyjściowej sklepy mogłyby konkurować rabatami rzędu 5-10% i przestalibyśmy mieć do czynienia z fikcją.

Online xanar

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #34 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 12:58:41 »
Disney lada dzień startuje ze swoją platformą streamingową gdzie zapowiedział kilka seriali osadzonych w MCU, do tego dodaj seriale (bez których wątpię czy Egmont by ruszył np Runaways). No i MCU się nie skończyło, to kura znosząca złote jaja - zaryzykuję stwierdzenie że biznes będzie się kręcił jeszcze długie lata. Nie byłbym tak pesymistycznie nastawiony do tego sektora rynku. Myślę że bardziej chodzi o faktyczne czynniki zewnętrzne, tj. ekonomiczno-gospodarcze. Nawet głupota taka jak rosnące ceny papieru wpływa na ostateczną cenę.

Trzeba wyjść na ulice z żądaniami 500+ na komiksy, zawsze to jakaś grupa wyborcza  ;)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Antari

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #35 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 13:16:30 »
No nie wiem, ja zauważyłem, że sporo ludzi, znajomych itp. zaliczyło spadek jeżeli chodzi o zainteresowanie MCU po Endgame, które domykało te 10 lat filmów. Dostrzegają w tym jakieś podsumowanie i... ulgę. Bo 10 letnia machina zaczęła się już dość mocno pocić. Zresztą finał wśród niektórych znajomych spotkał się z lekkim rozczarowaniem (nie spoilerując - przez trwałe zniknięcie pewnej ulubionej postaci). Wiadomo... będą to kontynuować ale przebicie "epickością" tych dwóch ostatnich części Avengers będzie raczej niemożliwe. Pojedyncze zapowiedziane sequele nie dogonią ich.

Disney może sobie wydawać seriale na swojej platformie z MCU ale czy to znaczy, że zainteresowanie będzie równie wielkie? Moim zdaniem nie. Tak samo wydają sporo serii z Star Wars na tej platformie, a jakie są nastroje na 3 część w kinach? Raczej marne. A sprzedaż komiksów z SW?

Machina może się jeszcze długo kręcić, ale tempo kręcenia może już nie wrócić. A ma to bezpośrednie przełożenie na rynek komiksowy w naszym kraju, gdzie lwia część to właśnie trykoty.

Do tego dodajcie zamknięcie najdłuższej kolekcji komiksowej Hachette - WKKM. Pomijając wątki spiskowe niektórych wypada powiedzieć, że zrobili to z pobudek ekonomicznych. Na rynku mamy wątpliwą w ostatnim czasie kolekcję DC oraz SBM, których dni też są już policzone. Kolekcja pajączka niby już na dniach, ale czy będzie i kiedy nikt tak naprawdę nie powie (poza prorokami).

Dodaj do tego podwyższenie cen w dyskontach i jak Polacy na to zareagują. Przypominam, że w naszym kraju głównym kryterium jest cena. Przypominam, że domagano się obniżek cen, bo N52 były za drogie w HC. Może się to wydawać niewielka kwota ale już te głupie 2 zł może zadecydować, że ktoś oceni, że "tyle to on nie da za komiks z trykociarzem". Tu nie chodzi o zarośniętych panów po 40-50, którzy przeznaczają 40% wypłaty na komiksy. Oni dadzą bez problemu albo kupią 1 komiks mniej. Tu chodzi o nastolatków i studentów, którzy mają ograniczony budżet za swoje chwilowe zajawki i zainteresowania. Ogólnie, o osoby, które są targetem Egmontu. Bo ja np. nie jestem.
« Ostatnia zmiana: Wt, 09 Lipiec 2019, 13:21:11 wysłana przez Antari »

Offline roble

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #36 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 13:25:03 »
Żeby to miało być 10 złotych różnicy to ten komiks musiałby kosztować 200 złotych.

Drożeje, to fakt i zgadzam się z antarim.
Ja z majowych nowości biorę 38 pozycji, za samo vasco tom4 wychodzi drożej od poprzednich tomów o 20zl.

JanT

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #37 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 14:49:33 »
Kolekcje zaczynają zamykać (jak na razie 2 z czego obie były przedłużane) i od razu że popularność spadła. Dodatkowo za WKKM ma być Spider a za WKKDC może być Batman. Hachetowy LL nawet nie ruszył a Egmont już wydał prawie 40 albumów. Niezłe jaja :)

Offline radef

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #38 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 15:07:48 »
Hachetowy LL nawet nie ruszył a Egmont już wydał prawie 40 albumów.
A Egmontowy LL lekko zwalnia. Czyli wygląda, że lekka zadyszka jest.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

JanT

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #39 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 15:09:06 »
Ale 10 tomów na rok to i tak super tempo którego nikt nie jest blisko :)

edit: Z Marvel NOW za to pobili kolejny rekord bo w tym roku wyjdzie 45 tomów :) Tak nawiązując do zadyszki.
« Ostatnia zmiana: Wt, 09 Lipiec 2019, 15:17:47 wysłana przez JanT »

Offline NuoLab

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #40 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 15:39:34 »
Ja myślę, że od tego boomu w ostatnich latach ludziom zaczynają się po prostu kończyć półki.
I wielu z nas z ulgą powita załamanie podaży mimo, że nikt się do tego głośno nie przyzna.
I też już właściwie mam wszystko to co chciałem mieć.

Online nori

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #41 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 20:14:44 »
Tu nie chodzi o zarośniętych panów po 40-50, którzy przeznaczają 40% wypłaty na komiksy. Oni dadzą bez problemu albo kupią 1 komiks mniej.

O szlag, a myślałem, że tylko ja tak mam, a jest nas więcej! Choć ja nie jestem zarośnięty, znaczy na głowie szopa (siwa oczywiście), ale brody brak.
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Offline death_bird

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #42 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 22:18:42 »
No nie wiem, ja zauważyłem, że sporo ludzi, znajomych itp. zaliczyło spadek jeżeli chodzi o zainteresowanie MCU po Endgame, które domykało te 10 lat filmów. Dostrzegają w tym jakieś podsumowanie i... ulgę. Bo 10 letnia machina zaczęła się już dość mocno pocić.

Trudno żeby było inaczej skoro od pewnego czasu te filmy lecą na jedno kopyto i w zasadzie gotowym scenariuszem można cisnąć w losowego bohatera i będzie jedno do drugiego pasować.

Ale wracając do cen to faktycznie inflacja zaczyna chyba pukać do drzwi i to jest już powód do bólu pleców w dolnej części.
Przy czym o ile nam faktycznie pokończyły się półki i cedzimy przez podwójne sito co brać a czego nie brać o tyle jeżeli cena słowa pisanego (głównie jednak książki mam na myśli, ale historyjki obrazkowe siłą rzeczy takoż) idzie w górę to siłą rzeczy tym gorzej dla czytelnictwa w tym zapomnianym przez Muzy kraju...
Piszmy petycję do rządu o dofinansowanie zakupu książek (gdzieś tam drobnym drukiem dopisze się "i komiksy..." :D ), bo jeżeli już każdemu rozdają to dlaczego czytelnikom mieliby nie dołożyć. Bez rozwoju czytelnictwa w życiu nie wybijemy się na obecność "w pierwszej dziesiątce gospodarek świata" (jeśli jeszcze ktoś pamięta takie cuda).  ;D
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem".

Offline radef

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #43 dnia: Wt, 09 Lipiec 2019, 22:27:16 »
Piszmy petycję do rządu o dofinansowanie zakupu książek (gdzieś tam drobnym drukiem dopisze się "i komiksy..." :D ),
Żartując lub nie, komiksy prawnie już są książkami, więc jeżeli nikt by nie zrobił ustawy dofinansowującej tylko literatury, to komiksy byłyby nią objęte.
Kacza Agencja Informacyjna - newsy, recenzje, artykuły nie tylko o komiksach Disneya

Offline Death

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #44 dnia: Cz, 11 Lipiec 2019, 12:02:48 »
Kurc jakoś drastycznie przystopował. Przynajmniej ze Stormem i Druuną. Niby były problemy zdrowotne tłumacza, a zależało im na nim, ale na Odyna - ile można czekać....

Bo generalnie gadka w kuluarach różnych spotkań i festiwali jest taka, że Egmont wyniszczył tempem wydawania innych wydawców. Nie idzie im to tak dobrze jak kiedyś. Stąd te długie przerwy między tomami różnych serii. NSC też swoje zrobiło.
« Ostatnia zmiana: Cz, 11 Lipiec 2019, 14:51:07 wysłana przez Mateusz »