Autor Wątek: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.  (Przeczytany 319888 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Damballa

Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« dnia: Wt, 02 Lipiec 2019, 23:37:23 »
Zasięgnąłem dziś języka podczas odbioru w bonito i raczej 35% nie ma się co spodziewać w najbliższym czasie. Jeśli w ogóle kiedyś jeszcze będzie. Podobno dostawcy i wydawcy tną im marżę.

Offline amsterdream

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #1 dnia: Śr, 03 Lipiec 2019, 06:38:26 »
Zauważyłem że ostatnio zniżki jakoś mocno spadly w dyskontach - jak w tamtym roku standardem bylo 40-45% praktycznie na wszystko, tak w tym niektóre tytuły ciężko nawet z 30-35% dostać. Dobrze że większość serii które zbieram właśnie się kończy lub zmierza ku końcowi.

Offline Jaxx

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #2 dnia: Śr, 03 Lipiec 2019, 08:25:23 »
Zasięgnąłem dziś języka podczas odbioru w bonito i raczej 35% nie ma się co spodziewać w najbliższym czasie. Jeśli w ogóle kiedyś jeszcze będzie. Podobno dostawcy i wydawcy tną im marżę.

Akurat punkt odbioru to chyba nie jest wiarygodnym źródłem do takich informacji. Jakiś czas temu, bodajże w grudniu, ktoś ich zapytał, czy przed świętami będzie jeszcze jedna promocja -35%. Powiedzieli, że nie, że na ten rok już jest limit wyczerpany. A po paru dniach wskoczyło -35%. Więc ja bym był sceptyczny do rewelacji ogłaszanych w punktach odbioru.

Offline nori

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #3 dnia: Śr, 03 Lipiec 2019, 17:21:02 »
Byłem dzisiaj w Bonito odebrać parę komiksów, przy okazji wypytałem o rabaty i zniżki, niestety wiele się nie dowiedziałem, ale parę informacji się pojawiło:
- Bonito łączy się z Arosem, tj obecnie będą mieli wspólne punkty odbioru osobistego. Mała rzecz, ale cieszy.
- temat KDR - panie ewidentnie nie chciały tego tematu ciągnąć, wspomniały, że sporo osób na ten temat narzeka, a temat zamknęły określeniem, "że to decyzja zarządu".
- na temat zniżek 35%, podobno na chwilę obecną znikają, zamiast nich będą pojawiać się zniżki na ofertę danego wydawnictwa / wydawnictw lub tematyczne, jak np.: obecnie są Hity na lato i książki o tematyce przygodowej / podróżniczej.
- kody promocyjne będą się pojawiać, należy śledzić FB.
- na temat, że konkurencja działa (takie podpuszczenie), Panie stwierdziły, że za to u nich jest wysoka jakość usług. Oczywiście skwitowałem, że jak najbardziej, a same panie są tak przemiłe i urocze, że warte to jest każdej zniżki. A uśmiech pani z różowymi włosami i tatuażami - bezcenny!
8studs blog o klockach LEGO, komiksach i filmach.

Online misiokles

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #4 dnia: Śr, 03 Lipiec 2019, 17:38:07 »
To oczywiste, że każda firma po okresie "przyzwyczajania klienta" niskimi cenami musi w końcu zacząć zarabiać. Tak jak z Biedronką - kiedyś była najtańsza, dawno już nie jest, ale i tak chodzimy do niech z przyzwyczajenia bądź innych usług (tu: powszechnej dostępności). KDR była obciążeniem dla firmy, gdyż była ofertą właściwie dla łapania i przyzwyczajenia klienta, żadnych profitów od państwa z tego nie miała.

Za chwilę na rynku pojawią się nowe firmy i nowe dyskonty, które będą mogły sobie pozwolić na duże rabaty, gdyż w pierwszych latach działania firmy są ulgi podatkowe na rozruch, jak znikną ulgi - nowe dyskonty zmniejszą rabaty i pójdą w ślad bonito, jak i wcześniej arosa, literackiej i co tam jeszcze było. Livro, czytam, mestro też jeszcze przez chwilą nałapią klientów, a później w końcu będą chciały zarabiać i będą się łączyć i konsolidować.

Offline Kadet

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #5 dnia: Śr, 03 Lipiec 2019, 19:44:41 »
Zasięgnąłem dziś języka podczas odbioru w bonito i raczej 35% nie ma się co spodziewać w najbliższym czasie. Jeśli w ogóle kiedyś jeszcze będzie. Podobno dostawcy i wydawcy tną im marżę.

Pewnie nie bez znaczenia jest też nieubłaganie rosnąca inflacja: dostawcy i wydawcy chcą uniknąć zwiększenia cen dla klienta detalicznego, więc tną koszty wszędzie indziej, gdzie się da. Tak mi się wydaje, że od początku tego naszego obecnego boomu ceny komiksów jakoś znacząco nie podskoczyły, a w ramach różnych nowych ofert i nowych wydawnictw to czasem nawet były niższe w porównaniu z dotychczasowymi. Inflacja fortunnie długo była niziutka, ale teraz powoli pnie się w górę, no i...
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Offline Antari

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #6 dnia: Śr, 03 Lipiec 2019, 20:26:43 »
- Bonito łączy się z Arosem, tj obecnie będą mieli wspólne punkty odbioru osobistego. Mała rzecz, ale cieszy.

To by się zgadzało. Dziś dostałem przesyłkę z bonito i była zapakowana w taśmę z logo Aros. Ciekawe w która stronę pójdzie ta fuzja. Czy aros zostanie, czy bonito? Chyba wolałbym to drugie ale jeżeli jakość obsługi zostanie na takim poziomie jak z bonito to wszystko mi jedno.

Na chwilę obecną bonito wygrywa jeszcze na pozycjach z innych wydawnictw np. Muchy gdzie ma najwyższe rabaty jeżeli korzystasz z rabatu lojalnościowego i kodu. Mimo to szkoda, że zrezygnowali z KDR i -35% bo oznacza to, że pozycje z Egmontu trzeba będzie kupować gdzie indziej.

Myślę, że trochę wyrządzają sobie krzywdę takim działaniem bo jednak odpływ ludności ze sklepu będzie masowy, a wyższe marże na jednostkowych pozycjach nie zrekompensują utraty tak znacznej ilości transakcji. Podwyższanie cen to zawsze strategia krótkoterminowa, której w dalszej perspektywie towarzyszy utrata popularności, rozpoznawalności. Co innego gdy mamy do czynienia z branżą niszową ale na książkach i komiksach konkurencja jest gigantyczna. O przyzwyczajeniu klienta nie ma mowy. Zbyt duża konkurencja sprawia, że w większości przypadków klient kupuje tam gdzie jest najtaniej (wyjątek to osoby bardzo ceniące estetykę i wymieniające każdy drobny defekt, ale to naprawdę margines). Za pół roku nikt nie będzie pamiętał o bonito a na arenie królował będzie inny gracz, który dostarczy odpowiednie warunki czyli -40-45%.
« Ostatnia zmiana: Śr, 03 Lipiec 2019, 20:28:37 wysłana przez Antari »

Offline Kadet

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #7 dnia: Śr, 03 Lipiec 2019, 20:32:00 »
To by się zgadzało. Dziś dostałem przesyłkę z bonito i była zapakowana w taśmę z logo Aros. Ciekawe w która stronę pójdzie ta fuzja. Czy aros zostanie, czy bonito? Chyba wolałbym to drugie ale jeżeli jakość obsługi zostanie na takim poziomie jak z bonito to wszystko mi jedno.

Obstawiam Bonito, bo 1) spółka jest zarejestrowana jako "Bonito.pl Sp. z o.o.", 2) w ten sposób unikną wydatku na wymianę oznaczeń we wszystkich punktach odbioru.
Proszę o wsparcie i/lub udostępnienie zbiórki dla dziewczynki z guzem mózgu: https://www.siepomaga.pl/lenka-wojnar - PILNE!

Dzięki!

Użytkownik usunięty53490

  • Gość
Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #8 dnia: Cz, 04 Lipiec 2019, 11:02:48 »
To oczywiste, że każda firma po okresie "przyzwyczajania klienta" niskimi cenami musi w końcu zacząć zarabiać. Tak jak z Biedronką - kiedyś była najtańsza, dawno już nie jest, ale i tak chodzimy do niech z przyzwyczajenia bądź innych usług (tu: powszechnej dostępności). KDR była obciążeniem dla firmy, gdyż była ofertą właściwie dla łapania i przyzwyczajenia klienta, żadnych profitów od państwa z tego nie miała.

Za chwilę na rynku pojawią się nowe firmy i nowe dyskonty, które będą mogły sobie pozwolić na duże rabaty, gdyż w pierwszych latach działania firmy są ulgi podatkowe na rozruch, jak znikną ulgi - nowe dyskonty zmniejszą rabaty i pójdą w ślad bonito, jak i wcześniej arosa, literackiej i co tam jeszcze było. Livro, czytam, mestro też jeszcze przez chwilą nałapią klientów, a później w końcu będą chciały zarabiać i będą się łączyć i konsolidować.

Zgadza się, nie ma co rozpaczać. I potem te "wyrobione" marki będą musiały w końcu powrócić do tej praktyki, jak klienci zaczną się odzwyczajać. Tak chyba dzieje się w przypadku Gildia.pl, jakoś mam ostatnio wrażenie, że jakby z powrotem zaczęli konkurować atrakcyjnymi cenami. Czy ta percepcja to raczej efekt cięcia rabatów w Bonito?

Offline Damballa

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #9 dnia: Cz, 04 Lipiec 2019, 11:04:00 »
Akurat punkt odbioru to chyba nie jest wiarygodnym źródłem do takich informacji. Jakiś czas temu, bodajże w grudniu, ktoś ich zapytał, czy przed świętami będzie jeszcze jedna promocja -35%. Powiedzieli, że nie, że na ten rok już jest limit wyczerpany. A po paru dniach wskoczyło -35%. Więc ja bym był sceptyczny do rewelacji ogłaszanych w punktach odbioru.


Nie twierdzę, że to ostateczna wyrocznia. Ostatnio w grudniu dzięki 35%, bili własne rekordy w ilosci zamówień.
Byłabym zaskoczony gdyby nie dali większych obniżek. Zresztą rynek zweryfikuje.

Połączenie na plus,  zobaczymy jak to przełoży się na system zniżek.

Offline eridraven

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #10 dnia: Pn, 08 Lipiec 2019, 19:42:33 »
Na Bonito widzę promocję -30% (przynajmniej na Egmont).

Ej a gdzie 5? Zmiana polityki?
Komiks to tylko hobby

Piszę sobie na blogu: Comixxy

Offline stachel

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #11 dnia: Pn, 08 Lipiec 2019, 20:23:44 »
27% na Muchę. To gdzie teraz trzeba kupować, żeby mieć zniżki na poziomie ~40%?

Online misiokles

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #12 dnia: Pn, 08 Lipiec 2019, 20:24:22 »
Nigdzie. Tłuste lata już były.

Offline PJP

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #13 dnia: Pn, 08 Lipiec 2019, 20:28:06 »
Chyba faktycznie dobre czasy się kończą. A jak na tantis.pl?

Offline parsom

Odp: Sytuacja na polskim rynku - ceny, rabaty itd.
« Odpowiedź #14 dnia: Pn, 08 Lipiec 2019, 20:40:34 »
Spokojnie, zniżki będą w październiku: