Autor Wątek: Sklepy komiksowe poza granicami kraju  (Przeczytany 13685 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline starcek

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #45 dnia: So, 16 Maj 2020, 23:07:44 »
O Jezusie, królu Polski. Tyle to ja nie płacę nawet za paczkę 13 kilogramową, ale fakt, że do rodzinnych buraków. No i nie leci, a płynie, zazwyczaj ok. 4 tygodnie.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Bogumil

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #46 dnia: Nd, 17 Maj 2020, 01:10:18 »
@Bogumil, sorki, przegapilem Twoje pytanie, juz odpowiadam.

Dzięki za te szczegóły:). To bardzo przydatne dla mnie informacje.

Offline JanJ

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #47 dnia: Wt, 03 Sierpień 2021, 19:59:08 »
Czy ktoś ostatnio kupował coś ze Stanów z wysyłką przez USPS? Czekam już miesiąc i zaczynam się niepokoić. Ostatni tracking z 3 lipca: In transit to the next facility.

Offline PB94

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #48 dnia: Wt, 03 Sierpień 2021, 22:54:31 »
@JanJ ostatnio zamawiałem z usa na początku maja i przesyłka z usps przyszła po ok 2 tygodniach. Ale w innym zamówieniu tak jak u Ciebie miałem "in transit to the next facility" i przesyłka odbijała się miedzy trzema różnymi facility'ami w usa zanim wysłano ją do Europy i tam potrafiłem mieć tydzień kompletnej ciszy. Trwało to w sumie miesiąc, ale wszystko przyszło więc poczekałbym jeszcze tydzień jeśli dalej będzie cisza to można odezwać się do sprzedawcy/wysyłającego czy ma jakieś info.

EDIT: plus dostałem wiadomość od sprzedawcy, że przesyłka zagraniczna może trochę iść bo im poczta nie wyrabia z ilością przesyłek
« Ostatnia zmiana: Wt, 03 Sierpień 2021, 23:07:02 wysłana przez PB94 »

Online misiokles

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #49 dnia: Śr, 04 Sierpień 2021, 07:16:03 »
Może także zalec w urzędzie celnym w Polsce.

Offline freshmaker

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #50 dnia: Śr, 04 Sierpień 2021, 09:40:23 »
od pierwszego lipca jest VAT na wszystkie przesyłki spoza UE. moja przesyłka usps dotarła do polski 06/07 do urzędu celnego, info ze jest w doręczeniu dostałem dziś. kiedyś był próg 22 eur bez cła, urzędy tego co teraz przychodzi nie dają rady przerobić.

Offline JanJ

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #51 dnia: Śr, 04 Sierpień 2021, 11:02:04 »
Dzięki, pewnie moja też gdzieś utknęła... Nic tylko zostać celnikiem.

Offline JanJ

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #52 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 11:42:31 »
Czy ktoś ostatnio kupował coś ze Stanów z wysyłką przez USPS? Czekam już miesiąc i zaczynam się niepokoić. Ostatni tracking z 3 lipca: In transit to the next facility.

Paczka ze stanów szła do mnie piechotą nieco ponad 2 miesiące. Nie wiem, czy to teraz typowe, ale może ktoś czeka i zastanawia się, czy i jemu w końcu dojdzie.


Z innej beczki, ostatnio zamawiałem komiksy z eBaya z Francji i sprzedający nadał je kurierem na poczcie francuskiej. Jakoś myślałem, że w u nas dostarczy je PP, ale okazuje się, że takie przesyłki dostarcza DPD. Sprzedający nie podał mojego nr telefonu (na eBayu go nie ma), więc kurier nie miał się jak ze mną skontaktować i po dwóch nieudanych doręczeniach kiedy byłem w pracy paczka została zwrócona do nadawcy. Teoretycznie powinna oczekiwać na odbiór w najbliższym punkcie przez chyba 3 dni, ale podobno w przypadku paczek z Francji (nie wiem jak z innymi?) od razu zwracają je do nadawcy. Może kogoś to poratuje przy następnych zakupach.

sum41

  • Gość
Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #53 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 13:55:59 »
Kiedys paczki z USA piorytetowe przychodzily mi w ciagu 2 tygodni teraz przez ten caly cyrk trwa to do 2 miesiecy a nawet dluzej (paczka z listopada doatarla w lutym). Problem jest z samolotami i przesylki z pasazerskich przezucili na cargo. Choc Poczta Polska do USA przez to przezucenie na cargo przyspieszyla i paczki do USA dochodza nawet w 5 dni !!! a srednio 10-20 dni lub dluzej.

Offline marcing

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #54 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 14:54:28 »
Ja czekam na przesyłkę z USA, która do Polski dotarła po 10 dniach, ale od 14 dni krąży pomiędzy urzędem pocztowo-celnym i terminalami przeładunkowymi. Jeśli wierzyć temu, co mi się wyświetla na stronie śledzenia poczty, to komiksy przeszły już 4 kontrole celne.
Inna paczka z komiksami dotarła do mnie w niecałe 3 tygodnie, ale za to naliczyli mi 23% VAT za komiksy (tak szacuję po kwocie, którą zapłaciłem). Czekam jeszcze aż będę mógł wygenerować dokument zgłoszenia celnego na stronie poczty (podobno powinien być dostępny w okresie 2-12 dni od odebrania paczki) i będę próbował to gdzieś, jeszcze nie wiem gdzie, reklamować.

Online xanar

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #55 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 18:08:14 »
Prawdopodobnie naliczyli ci Vat 5% i koszty usługi celnej.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline marcing

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #56 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 22:05:57 »
Wychodzi mi raczej właśnie 23% + koszt obsługi celnej, o jakieś 50-60 zł za dużo. Mogli też oczywiście pomylić się z wartością paczki, mam nadzieję że się wyjaśni jak już będę mógł wygenerować ten dokument ze strony poczty.

Offline freshmaker

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #57 dnia: Cz, 16 Wrzesień 2021, 23:16:39 »
mi naliczyli 23% VAT od planszy z GB, zgłosiłem jako komiks bo w środku były tez komiksy które wysłałem autorowi do podpisania. zapłaciłem 600 pln i od tamtej pory nie zamawiam.

Offline marcing

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #58 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 13:32:04 »
Wygenerowałem poświadczone zgłoszenie celne (PZC) i naliczyli mi 23% VAT. Opis towaru "Comic Books-Komiks". Kod celny HS 490199 ("Książki, broszury, ulotki..." / "Pozostałe" / "Pozostałe" ).
Procedura celna C07, czyli jeżeli dobrze zrozumiałem Wyjaśnienia ze strony KAS (https://www-2.puesc.gov.pl/documents/20123/604940042/Wyjaśnienia+dotyczące+przesyłek+e-commerce+i+przesyłek+pocztowych+do+1000+EUR+%282021+07+01%29.pdf/71b75a77-3d9a-265e-b37f-d1718f77e273?t=1625231146851) nie jest to zgłoszenie wg zasad z sekcji "USZ" i wydaje mi się, że powinno być możliwe zastosowanie obniżonej stawki VAT.

Dla porównania wygenerowałem jeszcze zgłoszenie do wcześniejszej paczki, którą odebrałem w sierpniu i przy której zapłaciłem mniejszy podatek. Tam komiksy zostały zakwalifikowane jako książki i czasopisma i miałem naliczony podatek odpowiednio 5% i 8% (procedura celna również C07). Kody celne: HS 490110 ( "Książki, broszury, ulotki..." / "W pojedynczych arkuszach, nawet składane" - VAT 5%) oraz HS 490290 ( "Gazety, dzienniki, czasopisma..." / "Pozostałe" - VAT 8%).

Zawartość określana jest na podstawie deklaracji celnych wypełnianych na nadawcę, więc możliwe że sposób na 5% VAT to prośba do sprzedawców aby opisywali komiksy jako książki (w przypadku moich przesyłek "Books" zamiast "Comic books").

Nie wiem czy to można skutecznie zareklamować, ani w jaki sposób. Zgłoszenie celne dla przesyłek do 150 euro wykonuje poczta (domyślnie i można to wypowiedzieć, ale nie wiem jak wtedy wyglądają procedury), ale błędnie naliczone należności trzeba zgłaszać "bezpośrednio do właściwego urzędu celno-skarbowego", bo poczta nie jest do tego uprawniona (https://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2021/06/Zasady-wykonywania-przez-PP-zgłoszeń-celnych-w-imporcie-2021-08-06-final.pdf).
« Ostatnia zmiana: Pn, 20 Wrzesień 2021, 13:52:30 wysłana przez marcing »

Online xanar

Odp: Sklepy komiksowe poza granicami kraju
« Odpowiedź #59 dnia: Pn, 20 Wrzesień 2021, 13:45:21 »
Jeszcze każą ci dopłacić za to poprzednie  :)
Twój komiks jest lepszy niż mój