Autor Wątek: Jednolita cena książki  (Przeczytany 8030 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xanar

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #105 dnia: Nd, 10 Marzec 2024, 23:17:13 »
Obok tego uchwalą jeszcze ustawę o powszechnej szczęśliwości i każdy będzie zadowolony.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline michał81

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #106 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 07:46:49 »
Obok tego uchwalą jeszcze ustawę o powszechnej szczęśliwości i każdy będzie zadowolony.
Przy tym obecnym rządzie wystarczy im uchwała do tego, a nie żadna ustawa.

Offline Szekak

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #107 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 08:00:45 »
Spokojnie, kulinarny trybunal orzeknie 15 minut pozniej co tylko na zoliborzu sobie wymysla, nie ma sie czym martwic.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline michał81

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #108 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 09:54:21 »
Spokojnie, kulinarny trybunal orzeknie 15 minut pozniej co tylko na zoliborzu sobie wymysla, nie ma sie czym martwic.
Chyba jednak nie. Przecież już poszła uchwała zeby tam posprzątać.

Offline Szekak

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #109 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 11:07:11 »
Kurde nawet nie widzialem, nie jestem na bierzace, ale w koncu ile mozna bylo tolerowac to bezprawie...

A tak serio, to wydaje mi sie, ze do JCK jest raczej negatywny stosunek w internecie i malo kto ja popiera, w zwiazku z tym watpie by obecnemu rzadowi sie chcialo za tym biegac. Z lewica co prawda nigdy nie wiadomo, ale jakos tego nie widze.
Piękno jest w oczach patrzącego.

Offline xanar

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #110 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 11:17:10 »
Mnie to osobiście grzeje, jak ma być niższa za pół roku czy tam za rok, to kupie za rok, swojego czasu gry mnie wyleczyły, żeby nic na premierę nie kupować.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline celtic

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #111 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 12:14:14 »
Tylko jak wydawca przez rok sprzeda 20% nakładu, bo większość będzie czekać na obniżkę, to zdąży przed obniżką zamknąć interes.
Trzy Cienie - 10/10
Opowieści z czasów Kobry -8/10
Twierdzi Pereira -10/10
Bezprawie - 7/10
Locke & Key #1-6 - 9/10
Niezwyciężony - 7/10

Offline Alexandrus888

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #112 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 12:18:35 »
To jedna wielka niewiadomą. Na razie nie ma nawet zarysu regulacji. Jest tylko desperackie wołanie o pomoc nieprzystosowanych systemowo.

Offline xanar

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #113 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 12:19:40 »
Tylko jak wydawca przez rok sprzeda 20% nakładu, bo większość będzie czekać na obniżkę, to zdąży przed obniżką zamknąć interes.

To tak chyba nie działa, jest jakiś hype na nowości i większość ludzi pewnie kupi, najwięcej sprzedaje się na premierę.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline amsterdream

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #114 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 13:00:32 »
Już widzę jak ludzie kupują Epiki po 199zł albo komiksy Scream i Muchy po cenach okładkowych :D

Offline xanar

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #115 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 13:01:43 »
No przecież okładkowa ma być niższa  :)
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline amsterdream

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #116 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 13:11:12 »

Offline turucorp

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #117 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 13:28:26 »
Tak na logikę, JCK ma "uratować" małe księgarnie (po to podobno ma być wprowadzone), poprzez zablokowanie możliwości obniżenia ceny (czyli tak naprawdę marży księgarskiej) na okres roku. Jakim cudem ma to wpłynąć na obniżenie ceny okładkowej, nikt nie raczył racjonalnie wyjaśnić (łącznie z Kurcem).

Offline perek82

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #118 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 13:53:16 »
Już parę razy czytałem, że duże sieci dystrybucyjne wymuszają na wydawcach wysokie rabaty, co powoduje, że żeby się spinało całe przedsięwzięcie, to cena okładkowa musi to uwzględniać. Tutaj nikt nic nie mówi o jakiejś regulacji rynku, więc co się ma zmienić?
Jeśli teraz dołożymy warunek, że nikt z tej ceny okładkowej nie może zejść w detalu, to ceny średnio na rynku wzrosną (kto sprzedawał po okładkowej, tak będzie robił, kto dawał rabat, teraz już nie będzie tego robił). Wzrośnie cena - spadnie ilość sprzedanych egzemplarzy. Przynajmniej na początku życia danego tytułu. Ale też gdzieś czytałem, że o sukcesie lub porażce decydują pierwsze 2-3 miesiące, więc trudniej będzie o jakiś sukces.
A czy małe księgarnie łykną większą część kurczącego się tortu, to też niepewne założenie. Bo niby dlaczego?
Po pół roku znowu stanie się to, co jest teraz - że sklepy o niższych kosztach operacyjnych będą mogły zaproponować niższe ceny. Tylko, czy czytelnik będzie tak długo czekał na daną książkę? Może zapomni, że mu wpadła w oko. Kolejne ryzyko.

Jeśli wiemy, że mało ludzi czyta, to zwiększenie ceny jest niczym krok w przepaść. Działania proczytelnicze nie odniosą skutku w krótkim terminie (już zakładając, że ktoś chce takowe poczynić i wie jak to zrobić - to też ryzykowne założenie przecież).
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline NuoLab

Odp: Jednolita cena książki
« Odpowiedź #119 dnia: Pn, 11 Marzec 2024, 16:04:15 »
Ja myślę, że u wspierających JCK potentatów działa myślenie naiwno magiczno ekonomiczne podobne do liczenia strat jakie rzekomo ponoszą wytwórnie z racji piractwa. To znaczy bierą sobie nakłady, liczą ile można by było wycisnąć gdyby zlikwidowano rabat i wpadają w ekstazę. Bo zauważcie, że z punktu widzenia strony produkująco-sprzedającej kasa z rabatu jest "stracona" bo zostaje w kieszeni nabywcy więc trzeba znaleźć sposób żeby się do niej dobrać. Nikogo nie obchodzą jakieś tam małe księgarnie czy czytelnictwo. Jeżeli  z rachunku wychodzi im, że zarobek będzie większy nawet przy mniejszym nakładzie to w to wejdą bez mydła.
« Ostatnia zmiana: Pn, 11 Marzec 2024, 16:07:18 wysłana przez NuoLab »