Autor Wątek: Handlowanie komiksami - dyskusja  (Przeczytany 66 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JanJ

Handlowanie komiksami - dyskusja
« dnia: Wt, 16 Kwiecień 2024, 10:06:33 »
Nie wiem, czy już to ktoś wrzucał i komentował, ale trzeba zacząć się pilnować sprzedając na allegro/olx. Przepisy wchodzą od lipca, ale z mocą wsteczną za okres od 2023. Sprzedałeś komiksy na więcej niż 30 aukcjach rocznie? - spodziewaj się fiskusa. Jedyny wyjątek, że jesteś w stanie udokumentować, że komiks kupiłeś przynajmniej 6 msc wcześniej. 

https://www.rp.pl/podatki/art40136161-kiedy-skarbowka-dostanie-pierwsze-dane-o-handlujacych-na-allegro-i-olx

Offline xanar

Odp: Handlowanie komiksami - dyskusja
« Odpowiedź #1 dnia: Wt, 16 Kwiecień 2024, 10:18:54 »
Jak ktoś sprzedaje na bieżąco to raczej na tym nie zarabia.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline martinus100

Odp: Handlowanie komiksami - dyskusja
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 16 Kwiecień 2024, 10:31:45 »
Nie do końca tak to wygląda.

Sprzedaż własnych używanych przedmiotów  nie jest opodatkowana, o ile znajdowały się w twoim posiadaniu dłużej niż 6 miesięcy.

Poza tym sprzedaż może podlegać opodatkowaniu tylko wtedy, kiedy czerpiesz z niej zysk (to znaczy: sprzedajesz rzeczy drożej, niż je kupiłaś/eś).

Dodatkowo sprzedaż podlega opodatkowaniu jeśli Twój całkowity roczny dochód przekracza 30 000 zł (w co nie wlicza się sprzedaż prywatnych rzeczy, które były twoją własnością dłużej niż 6 miesięcy).

https://www.vinted.pl/help/3/1149-dac-7-co-nalezy-wiedziec

Offline Rodrigues

Odp: Handlowanie komiksami - dyskusja
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 16 Kwiecień 2024, 11:02:30 »
Ciekawe jak mam udowodnić, że moje tm-semiki są kupione dłużej niż pół roku temu. Wiedziałem, że trzeba było kitrać te paragony z 1992 roku, ale wszyscy mówili, że jestem szalony XD

EDIT:
« Ostatnia zmiana: Wt, 16 Kwiecień 2024, 11:07:24 wysłana przez Rodrigues »

Offline xanar

Odp: Handlowanie komiksami - dyskusja
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 16 Kwiecień 2024, 12:31:04 »
Nie do końca tak to wygląda.

Sprzedaż własnych używanych przedmiotów  nie jest opodatkowana, o ile znajdowały się w twoim posiadaniu dłużej niż 6 miesięcy.

Poza tym sprzedaż może podlegać opodatkowaniu tylko wtedy, kiedy czerpiesz z niej zysk (to znaczy: sprzedajesz rzeczy drożej, niż je kupiłaś/eś).

Dodatkowo sprzedaż podlega opodatkowaniu jeśli Twój całkowity roczny dochód przekracza 30 000 zł (w co nie wlicza się sprzedaż prywatnych rzeczy, które były twoją własnością dłużej niż 6 miesięcy).

https://www.vinted.pl/help/3/1149-dac-7-co-nalezy-wiedziec

Przecież tam drugie zdanie przeczy pierwszemu.

Nie chce mi się czytać tej całej dyrektywy, ale wydaje mi się, że jak sprzedaż powyżej tych pułapów to przyjdzie do ciebie skarbowy i będzie chciał od ciebie dochodowy i nie wiem czy VAT też.
Moim zdaniem te 2000 Euro to jest śmiech po tym dodruku.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline perek82

Odp: Handlowanie komiksami - dyskusja
« Odpowiedź #5 dnia: Wt, 16 Kwiecień 2024, 12:43:12 »
Już to omawialiśmy w którymś z wątków.
W kwestii podatków nic się nie zmienia (dyrektywa nie zajmuje się tym tematem) - obowiązek podatkowy po stronie zbywcy istnieje od lat pod warunkiem osiągnięcia zysku i transakcji odsprzedaży w ciągu 6 miesięcy od zakupu. Po stronie nabywcy też może być obowiązek podatkowy, gdy kupuje coś pow. 1 tys. zł (podatek od czynności cywilnoprawnych - tak jak przy samochodach, czy mieszkaniach).
Zmienia się tylko to, że platformy będą raportować sprzedających przekraczających określoną liczbę / wartość transakcji. Jak się ktoś załapie na takie raportowanie, to wcale nie znaczy, że musi coś zapłacić.
Co z tymi danymi będzie robić Urząd Skarbowy, to się okaże. Ja bym strzelał, że najpierw będzie szukać podejrzanych o prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline xanar

Odp: Handlowanie komiksami - dyskusja
« Odpowiedź #6 dnia: Wt, 16 Kwiecień 2024, 12:51:22 »
Sprzedaż własnych używanych przedmiotów za pośrednictwem Vinted nie jest opodatkowana, o ile znajdowały się w twoim posiadaniu dłużej niż 6 miesięcy.

W Polsce sprzedaż na Vinted może podlegać opodatkowaniu tylko wtedy, kiedy czerpiesz z niej zysk (to znaczy: sprzedajesz rzeczy drożej, niż je kupiłaś/eś), a Twój całkowity roczny dochód przekracza 30 000 zł (w co nie wlicza się sprzedaż prywatnych rzeczy, które były twoją własnością dłużej niż 6 miesięcy).

Jak sprzedaż na kwotę powyżej 100k a część z tych rzeczy to będą te starsze niż 6 miesięcy powiedzmy 90k to co wtedy  :)
I czy składkę zdrowotną też będzie trzeba zapłacić  ;D  ile to tam teraz jest 9%
To jak ktoś sobie prowadzi grubą sprzedaż bez działalności, to będzie musiał zapłacić zaległy ZUS, dochodowy 18% albo 32%, składkę zdrowotną 9%, VAT 23% chyba, że handluje nielegalnie książkami  :) to z 5% i pewnie jeszcze jakaś kara.

Czyli jak ktoś sobie handluje to najlepsze zdywersyfikować się na różne platformy i na każdej trzymać ten pułap sprzedażowy.
« Ostatnia zmiana: Wt, 16 Kwiecień 2024, 12:55:40 wysłana przez xanar »
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Murazor

Odp: Handlowanie komiksami - dyskusja
« Odpowiedź #7 dnia: Wt, 16 Kwiecień 2024, 16:23:46 »
że jak sprzedaż powyżej tych pułapów to przyjdzie do ciebie skarbowy i będzie chciał od ciebie dochodowy i nie wiem czy VAT też
Powyżej tych limitów serwisy mają wysłać zgłoszenie, US nic nie musi z tym zrobić.

Moze dowala podatek wszystkim (ale mam nadzieje, ze nie maja takich mocy przerobowych), może na początek wyłapią "prawdziwych" handlarzy, a dopiero pozniej pojda po zwyklego "kowalskiego", a moze nie? Malo to martwych przepisów jest?

Offline xanar

Odp: Handlowanie komiksami - dyskusja
« Odpowiedź #8 dnia: Wt, 16 Kwiecień 2024, 16:35:34 »
Na razie to będą jechać tych co sprzedają hurtowo i nic nie płacą, w sumie takich to powinni.

Kowalskich to dopiero będą jechać jak będzie waluta cyfrowa, tam to wszystko będzie odbywać się w czasie rzeczywistym.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Zwirek

Odp: Handlowanie komiksami - dyskusja
« Odpowiedź #9 dnia: Wt, 16 Kwiecień 2024, 16:49:02 »
Jak będzie waluta cyfrowa - o ile w ogóle - to wtedy wróci wymiana, komiks za komiks.

Offline Xmen

Odp: Handlowanie komiksami - dyskusja
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 16 Kwiecień 2024, 17:22:57 »
Jak wymiana semiców za dzieciaka:
-mam "limitkę" drogi
-ooo za to mogę dać trzy egmonty, a nie to miało dodruk, to tylko jednego egmonta
Jeleń to zwierzę leśne, którego widok napawa podziwem. Jego majestatyczny wygląd najlepiej podkreśla poroże – inaczej też wieniec, przypominający koronę. Jest postrzegany jako król lasu. Od początku dziejów pozostaje symbolem męstwa, witalności, władzy, a także walki i zwycięstwa.