Autor Wątek: OLX  (Przeczytany 15471 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Amer

OLX
« dnia: Pt, 24 Wrzesień 2021, 22:23:00 »
Głupio mi zakładać temat, ale nie chciałem nigdzie offtopować. Mam prośbę z gatunku z gatunku wytłumaczcie-chłopu-małorolnemu-najprościej-jak-się-da. Jak się sprzedaje na OLX?

Do tej pory robiłem to przez Allegro, ale tam wszędzie opłaty. OLX umożliwia wystawianie darmowych ogłoszeń, jest zintegrowany z InPostem i sporo ludzi go przegląda. Nie znalazłem jednak nigdzie opcji dodania moich danych płatniczych. To znaczy: wystawiam przedmiot, ale jak kupujący mi za niego zapłaci, skoro nigdzie nie podałem konta bankowego (bo nie znalazłem takiej opcji)? Przejrzałem ich FAQ, ale problem widać jest tak banalny, że tylko chłop małorolny może się na nim zatrzymać, więc są tylko ogólnikowe informacje.

Wiem, że sprzedajecie przez OLX. Proszę o odpowiedź. Po wszystkim temat można zamknąć, wyrzucic do kosza, cokolwiek.
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline sad_drone

Odp: OLX
« Odpowiedź #1 dnia: Pt, 24 Wrzesień 2021, 22:28:50 »
@Amer Z tego co pamiętam, dodanie konta bankowego masz przy pierwszym wystawieniu oferty z paczką olx, tzn wystawiasz komiks, dodajesz opcje wysyłki, i wtedy olx cie prosi o numer konta i dane.

btw kupujący nie dostaje bezpośrednio twojego numeru konta, on wpłaca pieniądze na konto olx, a jak odbierze przesyłkę olx wysyła dopiero kase do ciebie.
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Offline Amer

Odp: OLX
« Odpowiedź #2 dnia: Pt, 24 Wrzesień 2021, 22:34:30 »
No właśnie dodałem parę ogłoszeń, z automatu otworzyła się strona z Przesyłkami OLX, ustawiłem gabaryty paczki, wagę i przewoźnika, dałem Zapisz. I wsio. Ogłoszenie po kilku chwilach stało się aktywne. W trakcie pisania tego komentarza dostałem SMS-a od kupującego, że kupił ode mnie przedmiot. Kompletnie nie wiem, jak to działa.

[edycja] Okej, Brave znowu mi to zrobił. Zniosłem adblocka, pojawił się komunikat o uzupełnienie danych. Temat do zamknięcia. Dzięki za pomoc.
« Ostatnia zmiana: Pt, 24 Wrzesień 2021, 22:43:04 wysłana przez Amer »
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline Itachi

Odp: OLX
« Odpowiedź #3 dnia: Pt, 24 Wrzesień 2021, 22:45:10 »
Służę pomocą.

Po pierwsze pragnę zauważyć, OLX to portal dobry, aczkolwiek posiada ogromne braki w odniesieniu do allegro. Sprzedaję tam od miesięcy i na pewne sytuacje trzeba się przygotować. Na jakie? A chociażby komentarz negatywny odnośnie samej konwersacji, ktoś napisze proponuję 50 zł, Ty masz wystawione za 80 zł, ktoś się obrazi i może ocenić rozmowę. Ta wpływa na ocenę całości. Nie ma tam wyszczególnionych informacji jak na allegro, co było nie tak, problem z dostawą, uszkodzony towar itp. Po prostu jest opis. Ja mam ocenę 9,2/10 i obok moich aukcji widnieje dopisek, że kupujący oceniają mnie rewelacyjnie. Wcześniej miałem nieźle bo otrzymałem pierwszy (jedyny) negatywny komentarz za wysoką cenę.

Polecam pobrać apkę olx. Tam wszystko można wygodnie wykonywać w kilka sekund. Jest też kilka opcji, które ciężko znaleźć na zwykłej stronie. Swoje dane podajesz przy pierwszej sprzedaży z wysyłką olx.

Ostatnio zmieniła się kluczowa rzecz. Do tej pory było tak, że przy odbiorze paczki przez kupującego serwis automatycznie wykonywał przelew na konto sprzedającego. Po zmianie kupujący ma 24 h na zaznaczenie opcji, że wszystko jest ok. Jeżeli nie zrobi tego w tym czasie, olx przelewa kasę bez problemu.

Kolejna kwestia, w regulaminie mają zapis że na hajs można czekać nawet kilka dni. U mnie na około 60 sprzedaży, za każdym razem kasa była na koncie następnego dnia roboczego. Problem jest w przejrzystości serwisu. Przy większych aukcjach i sprzedażach ciężko się połapać czy dany przelew za przedmiot x doszedł czy nie. W tytule przelewu widnieje ciąg znaków z którego nic nie wiadomo. A więc jeżeli sprzedaż trzy komiksy po 20 zł jednego dnia, na drugi go wyślesz, następnie paczki zostaną odebrane również tego samego dnia, to może być kłopot z ustaleniem który przelew jest za co. Nie ma problemu, jeżeli wszystkie transakcje będą pozytywne, jednak przy jakimś zgrzycie trzeba będzie poczekać na reakcje innych.

Przy dodaniu przesyłki olx uważajcie na gabaryt. Bo jak się pomylicie to nici z wysyłki. Trzeba umówić się z kupującym na nową sprzedaż. Samo generowanie etykiet działa bardzo dobrze, zazwyczaj kilka minut i można już ją pobrać.

Największy plus to brak opłat i prowizji. Nie ma sensu płacić za wyróżnienia, ja tego nie używam a większość rzeczy schodzi dość płynnie.

Jak ktoś kupi u Was przedmiot musicie wejść w opcję "Twoje przesyłki" i tam potwierdzicie sprzedaż. Po tym otrzymacie etykietę. Na wysyłkę macie maks 72 h.
« Ostatnia zmiana: Pt, 24 Wrzesień 2021, 22:47:23 wysłana przez Itachi »

Offline Amer

Odp: OLX
« Odpowiedź #4 dnia: Pt, 24 Wrzesień 2021, 23:21:19 »
A kiedy zakończyć ogłoszenie? Bo wygenerowałem już etykietę, jutro wyślę przedmiot, ale ktoś inny pyta mnie o aukcję, która jest już jakby zamknięta? Bo się boję, że jeśli teraz zamknę (tzn. przed nadaniem w paczkomacie), to wyskoczy jakiś błąd jutro czy coś i nici z wysyłki. Ale też nie chcę, żeby inni pytali o przedmiot, który już ktoś kupił.

Jakieś to nieintuicyjne.
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline Itachi

Odp: OLX
« Odpowiedź #5 dnia: Pt, 24 Wrzesień 2021, 23:26:54 »
Zamykasz ogłoszenie sam.

Jeżeli będziesz miał na przykład 5 takich samych przedmiotów, to po pierwszym zakupie z przesyłką olx ta usługa jakby wygaśnie. Sprawdź teraz, ale raczej już po pierwszym zakupie, ta inna osoba nie może tego zrobić (kupić z wysyłką). Dlatego zapewne napisała do Ciebie.

Jakby co, walcie na priva - postaram się pomóc w pojedynczych przypadkach, jeżeli czegoś nie ogarniecie. Ja sam przez to przechodziłem, także wiem że na początku ten serwis może sprawiać problemy.

Offline Amer

Odp: OLX
« Odpowiedź #6 dnia: Pt, 24 Wrzesień 2021, 23:31:03 »
Ale czy mogę zamknąć już teraz (przed nadaniem)?

I druga sprawa: dostałem e-maila z bliskapaczka.pl, że dziękują za wybór InPostu, ble, ble, ble, i żebym tylko kliknął i aktywował konto, to mi ułatwi życie. Że niby bliskapaczka.pl powiązana jest jakoś z OLX-em. Takie też informacje na szybko wyskakują w Google, ale uznałem to za phishing (próbę wyłudzenia danych) i wyciepałem tego maila do kosza. Natomiast jeśli to nie oszustwo, a siedzicie już długo na OLX-ie, to dajcie znać, o co w tej współpracy chodzi.
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline sad_drone

Odp: OLX
« Odpowiedź #7 dnia: Pt, 24 Wrzesień 2021, 23:34:33 »
@Amer co do zamykania aukcji, system generalnie jest dosyć durny, kupujący dostają informacje ze ktoś inny juz zamowil z wysyłką dopiero po tym jak podadzą swoje dane i paczkomat do wysyłki, wyskakuje wtedy że ktoś inny już użył zakupu z wysyłką. Nie jestem pewien jak jest z usuwaniem oferty do której przygotowujesz paczkę, ja po prostu edytuje tytuł oferty na (... SPRZEDANE) i usuwam oferte jak paczka dojdzie do kupującego.

bliska paczka to nie phishing tylko firma która ogarnia wysyłki olx, możesz spokojnie tam założyć konto.
« Ostatnia zmiana: Pt, 24 Wrzesień 2021, 23:36:12 wysłana przez sad_drone »
If I Had More Time, I Would Have Written a Shorter Letter.

Offline Grrrgory

Odp: OLX
« Odpowiedź #8 dnia: So, 25 Wrzesień 2021, 02:03:26 »
@Amer. Po sprzedaży możesz od razu zamykać ogłoszenie. Nie ma to wpływu na wysyłkę. Jak ktoś kupi od Ciebie z przesyłką OLX, to zostanie to od razu uwidocznione w zakładce przesyłka OLX -> Twoje przesyłki -> sprzedajesz. Tam bedziesz miał kopię ogłoszenia, dane, etykietę do druku. Samo ogłoszenie nie musi już wisieć w serwisie

Offline deFranco

Odp: OLX
« Odpowiedź #9 dnia: So, 25 Wrzesień 2021, 10:59:23 »
Po za tym, zamknięte ogłoszenie przechodzi do zakończonych, a nie do usuniętych.
Jak ktoś ma taka potrzebę to zawsze może je sobie podejrzeć w zakończonych   :)

Ja siedzę na "tablicy" praktycznie od jej początku. Ale gdy pojawiły się przesyłki, długo
je olewałem. Też dopiero w tym roku w to wszedłem po nacisku ze strony kupujących  ;D
I szczerze mówiąc nie rozgryzłem jednego (nie żebym jakoś specjalnie szukał, ale...)
Jak kupującemu nie spodoba się towar bo płyta ma osiem rysek, a ja napisałem, że pięć,
to rozumiem, że pakuje z powrotem i odsyła mi ją. Tylko, że kto płaci za koszt odesłania ?

Mam wrażenie, że OLX idzie w ochronę kupujących, a co z ochroną sprzedających ?
Zawsze to jakaś nerwówka jest gdy czekasz aż gość obejrzy sobie towar i "łaskawie" wyda wyrok.
A jak mu się nie spodoba, to kto mi zaręczy, że w takim samym stanie odeśle mi przesyłkę. Złośliwi
też się zdarzają. Tym bardziej, że ochrona danych coraz większa.
Po za tym, przynajmniej u mnie, praktycznie mało kto potwierdza. Pieniądze OLX wysyła po upływie 24h.
Ludzie zazwyczaj maja potwierdzenia gdzieś, a ty czekasz i martwisz się czy wszystko ok  :(
Dobrze, że są te przesyłki, ale do ideału, to jeszcze trochę brakuje (ocen otrzymanych nawet nie widzę,
bo jak klikam na "oceny" to wyskakuje, że strona nie istnieje :) )

Offline corey_t

Odp: OLX
« Odpowiedź #10 dnia: So, 25 Wrzesień 2021, 13:24:56 »
Na stronie faktycznie nie można zobaczyć ocen, działa to tylko na apce.

Offline starcek

Odp: OLX
« Odpowiedź #11 dnia: So, 25 Wrzesień 2021, 15:10:36 »
Ale czy mogę zamknąć już teraz (przed nadaniem)?
[...]
Możesz równie dobrze zapomnieć o ogłoszeniu, aż samo się zakończy. Żeby ktokolwiek kupił coś od Ciebie przecież to Ty musisz zatwierdzić sprzedaż.
Dobry pomysł podrzucił sad_drone - edytujesz dodając napis SPRZEDANE  i nie nie dość, że inni zobaczą, to i Ty będziesz pamiętał, że gdy samo wygaśnie, to je potem możesz spokojnie usunąć.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline Grrrgory

Odp: OLX
« Odpowiedź #12 dnia: So, 25 Wrzesień 2021, 17:42:49 »
Ale po co ma zostawiać nieaktualne ogłoszenie i zapominać o nim? I jeszcze specjalnie bawić się w edytowanie, dopisywanie, żeby zostawić i zapomnieć? Imo bez sensu.
Z resztą jak ma zapomnieć jak go pytają czy ogłoszenie aktualne? ;)
Do tego jak sprzedaje więcej rzeczy niż 2 na rok, to dla potencjalnego kupca przedzieranie się przez stos nieaktualnych ogłoszeń żeby wyłowić te aktualne racej do przyjemności nie będzie należeć. Trzeba ludziom ułatwiać zakupy u siebie a nie utrudniać :)

Offline Amer

Odp: OLX
« Odpowiedź #13 dnia: So, 25 Wrzesień 2021, 19:03:05 »
Skorzystałem z waszych rad i usunąłem ogłoszenie. Miałem to zrobić od razu, ale najpierw wypróbowałem sposób z edycją tytułu (dopisałem: "SPRZEDANE"). Sposób wydawał się genialny w swojej prostocie, ale zawiódł czynnik ludzki. Dwie osoby wysłały zapytania, czy oferta jest aktualna.
Poloniusz: Cóż czytasz, mości książę?
Hamlet: Dymki, dymki, dymki.

Offline PawelC

Odp: OLX
« Odpowiedź #14 dnia: So, 25 Wrzesień 2021, 19:31:32 »
Zamykajcie ogłoszenia, nie ma nic bardziej wnerwiającego niż słać albo odpowiadać na pytania o przedmioty już sprzedane, marnowanie czasu i kupujących i sprzedających :).

Jeszcze tip ode mnie, polecam w opisie oferty napisać o tym, że jeżeli ktoś zainteresowany zakupem rzeczy z kilku ofert, żeby skontaktował się przed zakupem. OLX nie ma łączenia przesyłek, ja już tak miałem, że wysyłałem kilka paczek do jednej osoby. Ponownie, szkoda czasu, materiałów do pakowania itd.