Autor Wątek: OA - oryginalne grafiki związane z komiksem  (Przeczytany 8674 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline freshmaker

Odp: OA - oryginalne grafiki związane z komiksem
« Odpowiedź #30 dnia: Pt, 29 Maj 2020, 08:51:41 »
ja tylko dodam jeszcze że moja plansza na poczcie stała sobie oparta na kaloryferze:) dobrze że już nie grzeją.




Offline sgor

Odp: OA - oryginalne grafiki związane z komiksem
« Odpowiedź #31 dnia: Pt, 29 Maj 2020, 09:50:49 »
Już Ci wszystko opisuję, bo sam zmuszony byłem poznać chore przepisy, w Polsce po powrocie do kraju.
Nie płacimy cła, ponieważ zgodnie z serwisem TARIC import ręcznie malowanych obrazów ze Stanów Zjednoczonych objęty jest cłem w wysokości 0%.
Jednak urząd nalicza VAT od wartości. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), stawka podatku wynosi 22%.
Lecz jest jeden wyjątek: na mocy art. 120 ust. 2 ustawy, stawkę podatku 7% stosuje się do importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków.
A teraz najśmieszniejsze (ale nie dla nas):
Urzędy celne dostały polecenie naliczania stawek VAT w wysokości 22% od niemal wszystkich przychodzących przesyłek z USA.

Ja tylko dodam, że jak zamawiałem sporo plansz z USA tak 2-3 lata temu to cło było zawsze 7%. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale 90% przesyłek było z domu aukcyjnego. Najwiekszy kłopot był jak kupowałem od kolekcjonerów/sklepów - wielu (w dobrej wierze, bo nie prosiłem o to) pisało, ze zamiast oryginalnej pracy jest wydruk i musiałem to później korygować w urzędzie celnym (od razu widać, ze praca jest wykonana ręcznie, a nie wydrukowna). A tak na marginesie - czas oczekwiania na oclenie był od niecałego tygodnia do 3 miesięcy.

Już miałem nawyk, że doliczałem sobie przy zakupie te 7% do ceny (by znac faktyczną wartośc zakupu), więc gdyby teraz nagle się okazało, ze zamiast 7% jest 22% to byłbym mocno wkurzony.

Offline jotkwadrat

Odp: OA - oryginalne grafiki związane z komiksem
« Odpowiedź #32 dnia: Pt, 29 Maj 2020, 09:59:25 »
A "najzabawniejsze", że cło i VAT obliczają na podstawie wartości wraz z kosztami przesyłki.
Dzięki temu, gdy kupowałem używaną kanapę motocyklową koszt cła i VATu niemal przekroczył wartość towaru.  >:(
I do tego jeszcze doliczają koszt "usługi", czyli każą sobie dopłacać za to, że oclili. Chore.

Offline sgor

Odp: OA - oryginalne grafiki związane z komiksem
« Odpowiedź #33 dnia: Pt, 29 Maj 2020, 10:16:45 »
Taka ciekawostka przy okazji reprodukcji obrazu Rocha Urbaniaka, który zamieściłem w wątku mojej kolekcji.

Uprzedzam w tym wpisie chodzi bardziej o aspekt inwestycyjny, a nie artystyczny :)

Jego obrazu można kupić za pośrednictwem kilku galerii, jedna z nich przysyła mi co jakiś czas newsletter z ofertą. W przeciągu 4 lat jego obrazy poszły w górę prawie o 100%. I dodajmy, że praktycznie wszystkie jego prace sprzedają się od razu. Poza samą wartością artystyczną i talentem Urbaniaka dużą rolę odgrywa praca galerii, która organizuje wystawy, dociera z oferta od zainteresowanych itd.

Piszę o tym, bo sam najchętniej lubię kupować bezpośrednio u autorów. Ale jak widać patrząc tylko na aspekt inwestycji kupienie w renomowanej (w znaczeniu: z długoletnią tradycją, mającej zaufanie autorów i kupujących) galerii może się opłacać i to nie w perspektywie 10 lat, a 3-4 lat.
Tyle tylko, że takie galerie budują swój prestiż (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) latami - ceny "ich artystów" rosną systematycznie z roku na rok. Niestety zdarzają się i takie "pseudo galerie", które narzucają sobie marżę 500% i próbują "wcisnąć jako okazję" (piszę z własnego doświadczenia -  zaproponowano mi kiedyś pracę, którą odnalazłem na jednej z mniejszych aukcji za granicą w cenie 5x mniejszej niż obecna, aukcja była niecałe pół roku przed ofertą).

Inna sprawa, że sprzedaż dzieła na aukcji w porządnym domu aukcyjnym to kilkunastoprocentowe marże, tak więc ewentualny zarobek jest sporo mniejszy niż te % o których pisałem (np. kupno za 5 tys. sprzedaż za 10 tys. standardowa marża 18% i z 10 tys. robi się 8,2 tys.).

Takie tam przy piątku :)
« Ostatnia zmiana: Pt, 29 Maj 2020, 10:19:21 wysłana przez sgor »

Offline starcek

Odp: OA - oryginalne grafiki związane z komiksem
« Odpowiedź #34 dnia: Pt, 29 Maj 2020, 18:05:55 »
Dlatego najlepiej kupować z mysla o tym jak bardzo plansza będzie cieszyć, a zwrotem z inwestycji (lub nie) to już niech się wnuki martwią.  ;D
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline sgor

Odp: OA - oryginalne grafiki związane z komiksem
« Odpowiedź #35 dnia: Wt, 02 Czerwiec 2020, 09:49:01 »
Dzisiaj w Desie aukcja z kilkoma ciekawymi pozycjami (dużo prac Polcha):

https://desa.pl/pl/aukcje/komiks-i-ilustracja-u6ss/

Kolory do Thorgala - jak dla mnie estymacja bardzo wysoka (za wysoka), ciekawe czy znajda nabywców.

Offline Hans

Odp: OA - oryginalne grafiki związane z komiksem
« Odpowiedź #36 dnia: Wt, 02 Czerwiec 2020, 21:10:35 »
Kolory Grazy sprzedawane były za 1400-1500 euro w Napoleonie .

Offline starcek

Odp: OA - oryginalne grafiki związane z komiksem
« Odpowiedź #37 dnia: So, 15 Październik 2022, 17:13:24 »
Cuda na aukcji, cuda.

https://onebid.pl/pl/auction/-/4167

Tylko dziwnym trafem mało autentyczne. Na FB naplasterki to nagłośniły, dyskusja burzliwa.
Za każdym razem, gdy ktoś napisze: 80-ych, 70-tych, 60.tych, '50tych - pies sra na chodniku w Tychach.

Offline freshmaker

Odp: OA - oryginalne grafiki związane z komiksem
« Odpowiedź #38 dnia: So, 15 Październik 2022, 18:41:44 »
dziwie się ze się komuś chciało robić te podróbki. paradoksalnie moznaby to sprzedać jako fanart w tej cenie która tam jest.

Offline Koalar

Odp: OA - oryginalne grafiki związane z komiksem
« Odpowiedź #39 dnia: So, 15 Październik 2022, 19:22:09 »
No, już lepiej by było zrobić parę superidealnych podróbek typu zaginiona okładka, ale to potrzeba trochę więcej wprawy. A może te dziełka powstawały jako takie wprawki i dopiero później ktoś wpadł na ten błyskotliwy pomysł sprzedaży jako oryginały. Tak czy siak zmyślna a(u)kcja.
pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline Mruk

Odp: OA - oryginalne grafiki związane z komiksem
« Odpowiedź #40 dnia: Pn, 17 Październik 2022, 14:00:23 »
dziwie się ze się komuś chciało robić te podróbki. paradoksalnie moznaby to sprzedać jako fanart w tej cenie która tam jest.

To jest cena wywoławcza, jeśli ludzie uwierzą, że to oryginalne grafiki, cena może podskoczyć kilkukrotnie. Albo i więcej.

Offline PabloWu

Odp: OA - oryginalne grafiki związane z komiksem
« Odpowiedź #41 dnia: Nd, 12 Luty 2023, 10:19:32 »
Ot taka ciekawostka , cena robi wrażenie.