Autor Wątek: Allegro  (Przeczytany 7017 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xanar

Odp: Allegro
« Odpowiedź #30 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 17:33:20 »
Raczej weszło, po to była to było to potwierdzanie konta i jak ktoś tego nie ogarnął to nie może sprzedawać.

"Osoba prywatna może sprzedać bez podatku dochodowego elementy zbieranej przez lata kolekcji lub rzeczy używane dłużej niż pół roku. Dopóki transakcje nie mają charakteru inwestycyjnego, nie trzeba do tego rejestrować działalności gospodarczej. Taki wniosek wynika z niedawnej interpretacji skarbówki."
Twój komiks jest lepszy niż mój

Online perek82

Odp: Allegro
« Odpowiedź #31 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 17:36:37 »
30 transakcji i/lub 2 tys. EUR to granica, po przekroczeniu której platformy mają wysłać info do skarbówki.
To nie jest tożsame z obowiązkiem podatkowym, który samemu trzeba przypilnować (i tu się w sumie niewiele zmieniło - trzeba sprzedać z zyskiem i w ciągu pół roku od zakupu - w przypadku handlu okazyjnego, a nie działalności gospodarczej).
To tak z pamięci piszę, dla pewności proponuję wygooglać temat.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline freshmaker

Odp: Allegro
« Odpowiedź #32 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 17:45:23 »
no to u mnie 90% rzeczy chodzi poniżej okładkowej. pechowo bo zacząłem duże czyszczenie u już w styczniu przebiłem 30 transakcji.

Online perek82

Odp: Allegro
« Odpowiedź #33 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 17:52:39 »
Zysk to cena sprzedaży minus cena zakupu (nie wiem jak koszty są uwzględniane typu koszt dostawy). Cena okładkowa to niekoniecznie cena zakupu. Jak kupiłeś za 50 a sprzedałeś za 70 to masz zysk i jeśli to coś w miarę nowego, to powstaje obowiązek podatkowy. Jest w pit taka pozycja (albo kiedyś była) odpłatne zbycie przedmiotów (czy coś takiego).
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Murazor

Odp: Allegro
« Odpowiedź #34 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 17:55:45 »
mają wysłać info do skarbówki
Nie siejcie paniki, tak jak wyżej. A Urząd Skarbowy może coś zadziałać, a może to olać.

Online perek82

Odp: Allegro
« Odpowiedź #35 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 18:00:43 »
Nie sieję paniki, taki jest cel tej regulacji.
Co skarbówka z tym zrobić to zupełnie inny temat. Pewnie w pierwszej kolejności sprawdzą hurtowników, czy mają działalność gospodarczą.
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline xanar

Odp: Allegro
« Odpowiedź #36 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 18:27:12 »
Głównie to chodzi o tych co sprzedają większe ilości i nie mają działalności.
Już teraz skarbówka może sobie sprawdzać konta jak chce.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline Murazor

Odp: Allegro
« Odpowiedź #37 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 18:33:04 »
@perek nie o Ciebie mi chodziło, dobrze napisałeś. Bardziej o samo pytanie :)

mieliście kiedyś przypadek wezwania do opłacenia podatku dochodowego od allegro?

Nic takiego nie przyszło, a brzmi jakby dostał wezwanie. Czysto hipotetyczny niepokój z powodu, a "gdzieś coś słyszałem". Bardzo dobrze, że @freshmaker pyta jak nie wie, ale troszkę zaczęło się rozpędzać

Wow, trochę mnie zaniepokoiłeś teraz

więc wolałem ukrócić. Wyszło mi to nie udolnie :P więc jeszcze raz powyżej 30 transakcji i/lub 2k EUR serwis ma wysłać info do skarbówki. Później US może, ale nie musi się odezwać.

Odp: Allegro
« Odpowiedź #38 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 18:38:55 »
  Dokładnie to raczej wygląda na uszczelnianie systemu, przecież już wcześniej przy regularnych dochodach z takiej sprzedaży obowiązkiem było zapłacenie podatku a nie oszukujmy się są osoby, które w internecie prowadzą działalność zarobkową z pominięciem US bo i ja takie znałem. Nie sądzę, aby komuś kto odsprzedał 40 komiksów swoich własnych zamiast 30 przez rok wysłali rachunek.

Offline xanar

Odp: Allegro
« Odpowiedź #39 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 18:41:37 »
Jeszcze musiałby na nich zarobić.
Twój komiks jest lepszy niż mój

Offline freshmaker

Odp: Allegro
« Odpowiedź #40 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 18:43:39 »
nie chciałem siać paniki. akurat sprzedałem więcej niż zwykle komiksów i przeczytałem zalinkowany news. w sumie 20 lat mam konto na alle i do tej pory nie miałem żadnego wezwania. ale sprzedaje tylko używane rzeczy.

Offline Murazor

Odp: Allegro
« Odpowiedź #41 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 18:46:20 »
Rozumiem, po prostu dałem znać co wg mnie zaczęło się dziać. Myślę, że rozbicie sprzedaży na kilka kont/serwisów przy większej ilości jest jakimś rozwiązaniem.

Odp: Allegro
« Odpowiedź #42 dnia: Nd, 21 Styczeń 2024, 18:48:50 »
  To akurat nie o to nawet chodzi czy zarobił czy stracił a bardziej o zarzuty prowadzenia nierejestrowanej działalności gospodarczej.


Offline Zwirek

Odp: Allegro
« Odpowiedź #44 dnia: Śr, 31 Styczeń 2024, 17:49:09 »
Ciekawa opcja na Allegro, którą odkryłem.
Myślę, że może być pomocna szczególnie dla osób sprzedających unikaty, w wątku Giełda - Sprzedam, kupię, zamienię ;)