Autor Wątek: Tworzenie tabeli  (Przeczytany 1105 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rodrigues

Tworzenie tabeli
« dnia: Pn, 06 Marzec 2023, 12:22:39 »
Jak zrobić ładną tabelkę z danymi na forum?



1. Struktura tabeli (dla czytelności oddzielam poszczególne komendy przestrzeniami spacji):

[table] 

[tr]     [td] Kolumna 1 [/td]    [td] Kolumna 2 [/td]   [td] kolumna 3 [/td]   [td] kolumna 4 [/td]     [/tr]

[/table]

Komenda table odpowiada za strukturę tabeli (czyli odpowiednio: "table" w nawiasie kwadratowym rozpoczyna tabelę a "/table" w nawiasie kwadratowym zamyka tabelę)

Komenda tr odpowiada za strukturę wiersza (czyli odpowiednio: "tr" w nawiasie kwadratowym rozpoczyna wiersz a "/tr" w nawiasie kwadratowym zamyka wiersz)

Komenda td odpowiada za strukturę kolumny (czyli odpowiednio: "td" w nawiasie kwadratowym rozpoczyna kolumnę a "/td" w nawiasie kwadratowym zamyka kolumnę)



2 Realizacja:

Jako przykład weźmy wycinek danych z dyskusji o podsumowaniach roku 2022:

Cytuj
Wydawnictwo   Punkty   Liczba tytułów   W TOP10
Egmont   461   45   0
Lost In Time   407   13   1
Mucha   329   7   1
Timof   322   15   1
Mandioca   318   8   1


Jak wygląda rozpisanie tych danych na tabelę (dla czytelności oddzielam poszczególne komendy przestrzeniami spacji):

[table]
[tr]  [td]Wydawnictwo[/td]   [td]Punkty[/td]  [td]Liczba tytułów[/td]  [td]W TOP10[/td]  [/tr]
[tr]  [td]Egmont[/td]        [td]461[/td]     [td]45[/td]              [td]0[/td]        [/tr]
[tr]  [td]Lost In Time[/td]  [td]407[/td]     [td]13[/td]              [td]1[/td]        [/tr]
[tr]  [td]Mucha[/td]         [td]329[/td]     [td]7[/td]               [td]1[/td]        [/tr]
[tr]  [td]Timof[/td]         [td]322[/td]     [td]15[/td]              [td]1[/td]        [/tr]
[tr]  [td]Mandioca[/td]      [td]318[/td]     [td]8[/td]               [td]1[/td]        [/tr]
[/table]

Efekt:
WydawnictwoPunktyLiczba tytułówW TOP10
Egmont461450
Lost In Time407131
Mucha32971
Timof322151
Mandioca31881

Później mogę zaprezentować jak szybko przekształcić dane z Excela na tabelkę forumową (chociaż może się to wydawać skomplikowane dla osób, które nie miały lub nie mają na co dzień kontaktu z arkuszami kalkulacyjnymi)

Offline perek82

Odp: Tworzenie tabeli
« Odpowiedź #1 dnia: Pn, 06 Marzec 2023, 12:42:21 »
Dzięki, już daję radę sam ;D
   Wydawnictwo      Suma      Liczba tytułów      W TOP10   
   Egmont      461      45      0   
   Lost In Time      407      13      1   
   Mucha      329      7      1   
   Timof      322      15      1   
   Mandioca      318      8      1   
« Ostatnia zmiana: Pn, 06 Marzec 2023, 12:44:13 wysłana przez perek82 »
Trwa zabawa w wybieranie komiksów, które koniecznie trzeba przeczytać. Jeśli lubisz takie akcje, to zajrzyj tutaj:
https://forum.komikspec.pl/komiksowe-top-listy/100-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-(przed-smiercia)/

Offline Rodrigues

Odp: Tworzenie tabeli
« Odpowiedź #2 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 00:09:51 »
Ale wiecie, że ja z tymi spacjami zrobiłem, żeby przykład był czytelny, a normalnie tego nie stosuje? A tu wszyscy widzę pocisnęli z spacjami :D. Jutro, a właściwie dzisiaj pokaże ten sposób z excelem.

Offline Leyek

Odp: Tworzenie tabeli
« Odpowiedź #3 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 00:12:49 »
@Rodrigues
To nie spacje, ale tytuły kolumn powodują "rozstrzał". Przynajmniej w tej tabelce co sam wrzucałem.

Offline Rodrigues

Odp: Tworzenie tabeli
« Odpowiedź #4 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 00:21:45 »
@Rodrigues
To nie spacje, ale tytuły kolumn powodują "rozstrzał". Przynajmniej w tej tabelce co sam wrzucałem.


Offline Rodrigues

Odp: Tworzenie tabeli
« Odpowiedź #5 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 08:51:30 »
3. Tworzenie tabeli z pomocą Excela (lub innego arkusza kalkulacyjnego):

Komendy [ table] i [ /table] możemy wpisać na forum ręcznie. Całą resztą zabawimy się w arkuszu kalkulacyjnym.

Warto tutaj zwrócić uwagę, że zamiast pojedynczego wpisywania komend [ tr] i [ td] można je pogrupować w sekwencje - w każdej, minimum dwukolumnowej tabeli wystąpią 3 sekwencje:

początkowa - [ tr][ td] - otwiera wiersz, otwiera pierwszą kolumnę,
środkowa - [ /td][ td] - zamyka kolumnę, otwiera nową kolumnę,
końcowa - [ /td][ /tr] - zamyka ostatnią kolumnę, zamyka wiersz.

Dla zobrazowania:
[table]

[tr][td] Wydawnictwo [/td][td] Punkty [/td][/tr]

[/table]


Zabawa w arkuszu:


Po zakończeniu wpisywania formuły i przeciągnięciu jej na pozostałe wiersze powinniśmy otrzymać:
[tr][td]Wydawnictwo[/td][td]Punkty[/td][td]Liczba tytułów[/td][td]W TOP10[/td][/tr]
[tr][td]Egmont[/td][td]461[/td][td]45[/td][td]0[/td][/tr]
[tr][td]Lost In Time[/td][td]407[/td][td]13[/td][td]1[/td][/tr]
[tr][td]Mucha[/td][td]329[/td][td]7[/td][td]1[/td][/tr]
[tr][td]Timof[/td][td]322[/td][td]15[/td][td]1[/td][/tr]
[tr][td]Mandioca[/td][td]318[/td][td]8[/td][td]1[/td][/tr]

Kopiujemy całość na forum (tylko pamiętajmy o ręcznym wpisaniu [ table] i [ /table] na początku i na końcu wklejonego materiału)

Nie wiem czy to jest wystarczająco przejrzyste. Ogólnie: prawidłowo wpisując formułę dla pierwszego wiersza wykonaliśmy całość pracy - później tylko przeciągamy formułę i możemy mieć ogarnięte nawet 1000 wierszy w parę sekund.
« Ostatnia zmiana: Wt, 07 Marzec 2023, 09:14:55 wysłana przez Rodrigues »

Offline Koalar

Odp: Tworzenie tabeli
« Odpowiedź #6 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 14:22:17 »
Jest jeszcze prosty sposób ręczny w Excelu itp., jeśli ktoś nie bardzo w formuły. Mniej skomplikowany, ale może trwać dłużej.

1. Przed pierwszą kolumną z danymi dodajemy kolumnę i w niej od góry do dołu wklejamy:
[tr][td]
2. Za ostatnią kolumną z danymi wklejamy od góry do dołu:
[/td][/tr]
3. Pomiędzy wszystkimi kolumnami z danymi dodajemy kolumny i w te dodane kolumny wklejamy od góry do dołu:
[/td][td]
4. Całość wklejamy na forum pomiędzy znaczniki tabeli:
[table]

[/table]

W arkuszu wygląda to tak:

pehowo.blogspot.com - blog z moimi komiksami: Buzz, Fungi, PEH.

Offline Rodrigues

Odp: Tworzenie tabeli
« Odpowiedź #7 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 14:41:52 »
Bardzo fajny i przejrzysty sposób  :)

Offline Leyek

Odp: Tworzenie tabeli
« Odpowiedź #8 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 16:18:23 »
Jest jeszcze prosty sposób ręczny w Excelu itp., jeśli ktoś nie bardzo w formuły. Mniej skomplikowany, ale może trwać dłużej.

Ja właśnie tak wczoraj robiłem. I w sumie zajęło to z 5-10 min, więc nie jest jakoś czasochłonne.

@Rodrigues
Nie testowałem Twojego sposobu, ale na oko jeśli przeciągamy formułę tylko w dół to przy każdym adresie komórki jeden z "dolarów" jest zbędny. Zawsze mam problem, który jak dłużej Excela nie poużywam i muszę ręcznie sprawdzać :) U mojego wykładowcy na studiach to był błąd praktycznie dyskwalifikujący cały arkusz robiony na zaliczenie :) Wszystkie formuły musiały być maksymalnie odchudzone ze zbędnych rzeczy :)

Przetestowałem przed wysłaniem wiadomości - zbędny jest pierwszy dolar - z np. "F$1" też śmiga idealnie :)

Ale faktycznie ekspresowa jest ta metoda, ze wstawianiem nowych kolumn dłużej się bawiłem.
« Ostatnia zmiana: Wt, 07 Marzec 2023, 16:22:43 wysłana przez Leyek »

Offline Chmurny

Odp: Tworzenie tabeli
« Odpowiedź #9 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 18:50:45 »
Ja też, jak zobaczyłem Rodriguesowe znaczniki htmlowe, to najpierw chciałem formułą ze sklejaniem, ale tabelki się zmieniają (bo miałem jeszcze odchylenie standardowe) i skończyło się dokładnie tak, jak pokazał Koalar.
Po podglądzie poskracałem niektóre tytuły.

Super, że Rodrigues podpowiedział.

Offline Rodrigues

Odp: Tworzenie tabeli
« Odpowiedź #10 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 19:30:14 »
Excel wydaje się skomplikowany, ale to kwestia przećwiczenia paru przykładów i człowiek zaczyna kumać czaczę.

UWAGA! Za tydzień wielokrotnie zagnieżdżone funkcje "jeżeli" i kartkówka z tabelek. Uczcie się ziomeczki.

P.S.
Pamiętajcie, żeby przez przypadek nie użyć komendy:
[forumturnoff]
[/forumturnoff]
bo Mati się wkurzy i nas wszystkich wyp******  ;D

ukaszm84

  • Gość
Odp: Tworzenie tabeli
« Odpowiedź #11 dnia: Wt, 07 Marzec 2023, 19:44:45 »
Excel wydaje się skomplikowany, ale to kwestia przećwiczenia paru przykładów i człowiek zaczyna kumać czaczę.

A potem zaczyna się bawić tabelami przestawnymi i bardziej skomplikowanym formułami ;)