Autor Wątek: BosMan - kolekcja  (Przeczytany 38524 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline LordDisneyland

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #60 dnia: Śr, 22 Kwiecień 2020, 23:00:50 »
Na zachętę do dalszych lovecraftiańskich lektur- medal ;)

     
,, - Eeeeech.''

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #61 dnia: Śr, 22 Kwiecień 2020, 23:08:26 »
I nawet napis w zrozumiałym języku - wzruszenie odbiera mi głos - na szczęście mogę jeszcze pisać - dziękuję! :'(

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #62 dnia: Cz, 23 Kwiecień 2020, 22:10:23 »
Dzisiaj przedstawiam fragment mojej kolekcji, której tematem przewodnim jest najbardziej leniwy i wredny kocur na świecie - Garfield.
Komiksy z Garfieldem w Polsce zaczęły się ukazywać (mówię o wydaniach zeszytowych, nie liczę pasków w prasie) w 1992 roku za sprawą wydawnictwa TM-Semic. W latach 1992-93 ukazało się siedem numerów (w kolekcji posiadam tylko cztery ostatnie numery) i seria upadła.

Przez kilka lat komiksy z Garfieldem w Polsce nie ukazywały się (prócz pasków gazetowych), ale w roku 1997 wydawnictwo TM-Semic reaktywowało serię i w latach 1997-99 ukazało się kolejnych 17 numerów.


Ostatni numer "Garfielda" TM-Semic wydało w grudniu 1999 roku i zupełnie niepostrzeżenie z początkiem nowego, 2000 roku  ukazał się kolejny numer "Garfielda", tym razem już pod szyldem wydawnictwa Egmont. W tej serii zeszytowej ukazało się w 2000 roku 9 numerów i seria zakończyła swój żywot.

Jednocześnie jednak, wydawnictwo Egmont, już od 1999 roku, publikowało czarno-białe książeczki w formacie kieszonkowym z komiksami o Garfieldzie. Na jednej stronie książeczki mieścił się jeden pasek. W latach 1999 - 2004, w ramach tej serii ukazały się 22 książeczki.


W latach 2004 - 2006 Egmont wydawał również kolorowe książeczki o Garfieldzie, w nieco większym formacie. Były to książeczki tematyczne, z serii "ABC...". W serii ukazały się 4 książeczki.

Również w roku 2004 wydawnictwo Egmont rozpoczęło wydawanie albumów (bo tak już chyba można je nazwać) o Garfieldzie. W latach 2004 - 2007 ukazało się w tej serii 8 albumów. Ukazywały się jeszcze albumy około komiksowe, np. ksiażka kucharska Garfielda, i inne podobne, ale nie zawierały one praktycznie pasków komiksowych o Garfieldzie, więc ich nie zaliczam do komiksów.


W latach 2006 - 2008 wydawnictwo Egmont kontynuowało wydawanie komiksów z Garfieldem, tym razem w serii "Garfield: Skarbiec". Były to albumy zawierające tylko historyjki drukowane w niedzielnych wydaniach gazet (czyli obszerniejsze, niż drukowane w "zwykłe" dni tygodnia). Ukazało się w tej serii 10 albumów.


Poźniej, na 10 lat wydawnictwo Egmont zaprzestało wydawania komiksów z Garfieldem. Ale w 2018 roku triumfalnie powróciło do ich wydawania, rozpoczynając serię zbiorczych wydań albumów w serii "Garfield: Tłusty koci trójpak" (zbierających po trzy "normalne" wydania w jednym tomie w twardej oprawie). Od tego czasu, regularnie, co trzy miesiące trafia do nas kolejny gruby tom przygód Garfielda. Do tej pory ukazało się 7 tomów.


Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #63 dnia: So, 25 Kwiecień 2020, 18:09:30 »
Przedstawię dzisiaj moje "pamiątki" z zeszłorocznego, poznańskiego Dnia Darmowego Komiksu.

Pomimo faktu, że mieszkam na stałe w Poznaniu, na Dniu Darmowego Komiksu byłem po raz pierwszy. Udałem się tam dzięki namowom Gazzy, który na forum zachęcał wszystkich do uczestnictwa w tym wydarzeniu. :)
Niestety, obowiązki rodzinne nie pozwoliły mi uczestniczyć w imprezie od rana; udałem się tam dopiero wczesnym popołudniem.
W pierwszej kolejności udało mi się zdobyć wrys od niemieckiego autora, Gregora Hinza (do dzisiaj nie wiem, kim on jest ;) ).


Następnie obszedłem nieliczne stoiska komiksowe, gdzie udało mi się spotkać dwóch scenarzystów komiksowych i wydawców w jednym: Witolda Tkaczyka (Zin-Zin Press) i Roberta Zarębę (Strefa Komiksu/Kameleon).Panowie złożyli mi swoje autografy w antologii "100 na 100".


Poźniej uczestniczyłem w spotkaniu z Markiem Turkiem, z którym w ciekawą polemikę na temat: "Co można nazwać komiksem, a czego nie można - określmy definicję komiksu" wszedł, siedzący wśród publiczności (nielicznie, niestety, zgromadzonej), Jerzy Szyłak. Od Marka udało mi się otrzymać rysunek na blanku pierwszego numeru "Wydziału VII".


Uczestniczyłem rownież w ciekawym spotkaniu z rumuńskimi rysownikami komiksów, którzy opowiadali i sytuacji komiksu w Rumunii. Po spotkaniu można było uzyskać ich autografy i wrysy w wydanej specjalnie na DDK "Miniantologii komiksu rumuńskiego" (darmowej!  :D). Udało mi się zdobyć od nich kilka autografów (niestety, nie od wszystkich :( ).
Gabriel-Virgil Rusu:

Xenia Pamfil:

Adrian Barbu:

Od Adriana zakupiłem również jego komiks, którego fragment został umieszczony w antologii. Zakupiłem go ze względu na poruszaną tematykę II wojny światowej. Opowiada on prawdziwą historię czeskiego pilota, walczącego w 1939 roku w polskim lotnictwie.


Później było spotkanie  z Witoldem Tkaczykiem i Tomaszem Tomaszewskim, którzy promowali swój najnowszy komiks o powstaniu wielkopolskim, wydany przez władze Poznania.

Po spotkaniu udało mi się otrzymać autografy od Witolda Tkaczyka i wrys od Tomasza Tomaszewskiego.




Później poszedłem do niewielkiej "strefy autografów", gdzie otrzymałem mini-wrysy w antologii KKK od Marka Turka, Marty Falkowskiej i Bogumiły "Bozi" Pepasińskiej (która właściwie nie rysowała nic w antologii, ale postanowiła mi coś narysować :) ).


Na koniec zgarnąłęm jeszcze stertę darmowych zinów:




Impreza była udana, przez Bibliotekę Uniwersytecką przewalały się tłumy ludzi. Żałuję, że niestety w tym roku zapowiadany Dzień Darmowego Komiksu w Poznaniu raczej się nie odbędzie. :(
« Ostatnia zmiana: So, 25 Kwiecień 2020, 18:12:42 wysłana przez BosMan »

Offline marcing

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #64 dnia: So, 25 Kwiecień 2020, 18:30:41 »
Jeżeli dobrze pamiętam DDK został przeniesiony na październik, jak i cały Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej. Ja mam nadzieję, że się jednak odbędzie :)

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #65 dnia: So, 25 Kwiecień 2020, 19:00:30 »
Przestałem już panować nad przenosinami imprez komiksowych na kolejne terminy lub ich odwoływaniami. Zobaczymy co będzie po wakacjach. Jak na razie dalej mam bilet na Warsaw Comic Con :)

Offline turucorp

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #66 dnia: So, 25 Kwiecień 2020, 19:39:04 »
Jeżeli dobrze pamiętam DDK został przeniesiony na październik, jak i cały Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej. Ja mam nadzieję, że się jednak odbędzie :)
Tak, impreza jest przeniesiona a nie odwołana.
Przemawiają za tym chociażby stosy darmowych komiksów, które po wydrukowaniu czekają cierpliwie na rozdanie (z tego wszystkiego np. ja narysowałem kolejny i teraz negocjuję, czy go wydać razem z tym, który jest już wydrukowany  :o )

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #67 dnia: So, 25 Kwiecień 2020, 19:44:12 »
No wlasnie, mial byc kolejny Mr Silence, z tego co pamietam ;)

Offline turucorp

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #68 dnia: So, 25 Kwiecień 2020, 19:48:56 »
No wlasnie, mial byc kolejny Mr Silence, z tego co pamietam ;)
Miał być jeden kolejny, ale narysowałem już dwa i się drapię po głowie  :o

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #69 dnia: So, 25 Kwiecień 2020, 20:25:29 »
To zrobcie integrala! ;) albo chociaz dajcie to w slipcasie... :)

Offline turucorp

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #70 dnia: So, 25 Kwiecień 2020, 20:36:07 »
To zrobcie integrala! ;) albo chociaz dajcie to w slipcasie... :)
Slipcase na zinki? Bez przesady ;)
A problem jest taki, że drugi zeszyt już dawno wydrukowany, więc nie da się „zintegrować” tylko trzeba by kolejny. Dobra, zobaczymy.

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #71 dnia: So, 25 Kwiecień 2020, 20:39:05 »
To byly zarty z tymi integralami i slipkejsami... ;) nie zawracaj tym sobie glowy :D

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #72 dnia: Pn, 27 Kwiecień 2020, 22:20:11 »
Szukając w moich "archiwach" komiksów z Garfieldem, przypadkiem natknąłem się na mój zbiór komiksów z innym rudym sierściuchem. :D
Komiks z bohaterem uwielbianego przeze mnie w swoim czasie serialu o kosmicie z planety Melmak :)
Oto kolekcja komiksów z Alfem :)
W USA komiksy bazujące na postaciach z serialu wydawał Marvel - od marca 1988 do lutego 1991 (kiedy to serię skasowano) ukazało się równe 50 numerów.
Autorami chyba wszystkich numerów serii byli Michael Gallagher (scenariusz), Dave Manak (rysunek) i Marie Severin (kolor).
W Polsce serię wydawało (jako miesięcznik) wydawnictwo TM-Semic (bo któżby inny) w latach 1991-1993. Ukazało się 21 numerów.



Ciekawostką jest, że na autorem rysunku na okładce do polskiego numeru 11/92 jest sam Bill Sienkiewicz(!). Okładka taka nie ukazała się na żadnym z numerów regularnej serii wydawanej w USA.
P.S. Przeglądając okładki polskiej edycji "Alfa" i czytając słowa Alfa wypowiadane do jednego z X-Melmen: "Założę własną drużynę! ALFa Lot!", dopiero po tylu latach mnie oświeciło, że w oryginale chodziło o ALFa Flight (i w końcu skumałem dowcip :) ).

Offline gashu

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #73 dnia: Cz, 30 Kwiecień 2020, 05:52:04 »
Kurcze, jako dzieciak uwielbiałem Alfa. Nie wiem, czy seria ta broni się po latach (moje egzemplarze dawno już przepadły), ale hipotetycznego Omnibusa brałbym, chociażby z sentymentu.
Podobne odczucia mam zresztą w stosunku do innej humorystycznej serii Semica, czyli Różowej Pantery :).

Offline Arne

Odp: BosMan - kolekcja
« Odpowiedź #74 dnia: Pt, 01 Maj 2020, 22:11:05 »
Alfa też uwielbiałem, głównie serial, ale komiks też miał swoje dobre momenty. Lubiłem w nim opowieści z Melmaku, których brakowało w serialu. A już w ogóle to najbardziej cieszyły mnie występy X-Melmen (zachłysnąłem się w tamtym czasie pierwszymi w Polsce komiksami z X-Men ). Natomiast "Różowej Pantery" kupiłem kiedyś jeden numer, ale komiks mnie wtedy nie porwał, więc serii nie kontynuowałem (ale dalej go mam w kolekcji :) ).